Рішення № 95104363, 24.02.2020, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.02.2020
Номер справи
160/12291/19
Номер документу
95104363
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1) ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОТЦК ТА СП
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 лютого 2020 року Справа № 160/12291/19 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Тулянцевої І.В., розглянувши у місті Дніпрі в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

06 грудня 2019 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, в якій позивач просить:

- визнати протиправними дії Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо виготовлення та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 з 01 січня 2018 року за посадовим окладом, що відповідає тарифному розряду за посадою « 15», встановленому у додатку №13 наказу Міністерства оборони України від 01.03.2018 року № 90 «Про встановлення тарифних розрядів за посадами офіцерського складу Збройних Сил України»;

- зобов`язати Дніпропетровський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки скласти та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 з 01 січня 2018 року за посадовим окладом, що відповідає тарифному розряду за посадою «19», встановленому у додатку №24 наказу Міністерства оборони України від 01.03.2018 року № 90 «Про встановлення тарифних розрядів за посадами офіцерського складу Збройних Сил України».

Адміністративний позов аргументовано тим, що позивач є пенсіонером, отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Дніпропетровським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки направлено на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області довідку про розмір грошового забезпечення позивача. В означеній довідці розмір посадового окладу (за нормами, чинними на 01.03.2018 року), визначений за 15 тарифним розрядом із застосуванням тарифного коефіцієнту - 2,16, що не відповідає вимогам постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та вплинуло на розмір пенсії при проведенні перерахунку з 01.01.2018 року. У жовтні 2019 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перегляд розміру посадового окладу та розміру грошового забезпечення, відповідно до пункту 37 додатку 24 Наказу Міністерства оборони України від 01.03.2018 року № 90 «Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України», з визначенням тарифного розряду за посадою 19 та формування нової довідки про розмір грошового забезпечення та направлення її до пенсійного органу для проведення перерахунку призначеної пенсії. Між тим, відповідач листом від 31.10.2019 року за вих. №7/13545/11 повідомив позивача про відсутність підстав для складання нової довідки про розмір грошового забезпечення, у зв`язку із чим позивач звернувся до суду з даним позовом.

Ухвалою суду від 12.12.2019 року позовна заява залишена без руху, позивачу надано строк для усунення недоліків позовної заяви шляхом подання до суду копії заяви ОСОБА_1 від 18.10.2019 року; копії відповіді Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 31.10.2019 року належної якості.

20 грудня 2019 року від позивача надійшла заява про усунення недоліків позову.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24.12.2019 року відкрито провадження по справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи. Цією ж ухвалою відповідачу було надано строк для подання письмового відзиву на позовну заяву - протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.

06 лютого 2020 року від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву у якому просять відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі, посилаючись на те, що при складанні в березні 2018 року довідки про склад грошового забезпечення позивача було враховано положення Додатку 13 Наказу Міністерства оборони України «Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України» від 01.03.2018 року № 90, яким встановлено відповідні тарифні розряди за основними типовими посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України апарату Міністерства оборони України. Так, тарифний розряд позивача за посадою, яку він займав до звільнення зі служби – «старший бортовий авіаційний технік» згідно з Додатком 13 Наказу № 90 відповідає тарифному разряду - « 15». При цьому, оскільки позивач був звільнений зі служби до прийняття постанови Кабінетом Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", тарифні розряди за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил не можуть перевищувати відповідних тарифних розрядів за основними типовими посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України відповідних органів військового управління, встановлених в додатках 1 - 22 за основними типовими посадами та основними посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України. Тобто, тарифний розряд позивача не може перевищувати 15 тарифний розряд і не може відповідати « 19 тарифному розряду».

За правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності (частина 1 статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України).

Частиною 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Згідно зі статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Датою ухвалення судового рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено – повне чи скорочене). Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення (частина 5 статті 250 Кодексу адміністративного судочинства України).

Дослідивши матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є пенсіонером та отримує пенсію за вислугу років, призначену у відповідності до положень Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.

В березні 2018 року Дніпропетровським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки на виконання вимог статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», було складено та направлено на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для проведення перерахунку пенсії з 01.01.2018 року. В даній довідці зазначено, що розмір грошового забезпечення позивача для проведення перерахунку пенсії за нормами, чинними на 01.03.2018, складається із 3810,00 грн. - посадового окладу (15 тарифний розряд; 2,16 тарифний коефіцієнт), 1270,00 грн. - окладу за військовим званням; 2540,00 грн. - надбавки за вислугу років (50 %), всього - 7620,00 грн.

18 жовтня 2019 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перегляд розміру посадового окладу, який входить до складу грошового забезпечення, відповідно до пункту 37 додатку 24 наказу Міністерства оборони України № 90 з визначенням тарифного розряду за посадою – « 19», формування нової довідки про уточнений розмір грошового забезпечення та направлення її до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області для застосування при визначенні нового розміру пенсії за вислугу років.

На своє звернення позивач отримав лист від 31.10.2019 року за вих. №7/13545/11 в якому Дніпропетровський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки повідомив про відсутність підстав для вчинення означених дій. Так, відповідачем було зазначено, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» оклад за посадою з 01.01.2008 року складав – 1030,00 грн. На виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» наказом Міністерства оборони України від 01.03.2018 року № 90 «Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України» затверджено схеми тарифних розрядів за основними типовими посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України апарату Міністерства оборони України. Для встановлення розміру посадового окладу позивача застосовується схема тарифних розрядів за основними посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України авіаційної ескадрильї Додатку 13 до наказу Міністерства оборони України від 01.03.2018 року № 90 «Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України». З 01.03 2018 року у відповідності до вищенаведеного наказу, посадовий оклад визначений у розмірі 3810,00 грн., що відповідає 15 тарифному розряду.

Вважаючи протиправними дії відповідача щодо незастосування при визначенні розміру посадового окладу з урахуванням 19 тарифного розряду, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992 за № 2262-ХІІ (далі- Закон № 2262-ХІІ), усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі, якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Так, пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 за № 45 пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв`язку із підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

В свою чергу, пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 за № 103 постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі- Закон) до 1 березня 2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 за № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 за № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1.

Крім того, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" та з метою визначення посадових окладів осіб офіцерського складу Збройних Сил України Наказом Міністерства оборони України №90 від 01.03.2018 року "Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України" установлено тарифні розряди за основними типовими посадами та основними посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України згідно зі схемами, визначеними у додатках 1 - 22 до цього наказу, а також співвідношення встановлених до 01 березня 2018 року окладів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України та осіб офіцерського складу Збройних Сил, звільнених з військової служби, до відповідних тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України згідно зі схемами, визначеними у додатках 23, 24 до цього наказу.

Так, відповідно до Схеми співвідношення встановлених до 01 березня 2018 року окладів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України та осіб офіцерського складу Збройних Сил, звільнених з військової служби, до відповідних тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України, яка є Додатком 24 до Наказу №90 від 01.03.2018 року, посадовий оклад, встановлений (обчислений) до 01 березня 2018 року в розмірі 1030,00 – 1049,99 грн. відповідає тарифному розряду "19", що встановлюються з 01 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року N 704.

Як уже було зазначено раніше, позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області і до 01.03.2018 отримував пенсію розраховану виходячи із розміру посадового окладу 1030,00 грн.

З огляду на викладене, посадовий оклад ОСОБА_1 , встановлений до 01 березня 2018 року в розмірі 1030,00 грн., відповідає тарифному розряду "19" згідно Додатку № 24 наказу № 90.

В той же час, з матеріалів справи вбачається, що в березні 2018 року відповідачем виготовлено та направлено до Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , згідно якої його посадовий оклад становить 3810,00 грн., що відповідає тарифному розряду "15".

При цьому, заперечуючи проти задоволення даного адміністративного позову представник відповідача у відзиві зазначив, що відповідно до Примітки 2 Додатку 24 до Наказу №90 від 01.03.2018 року, тарифні розряди за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил, визначені за цією Схемою, не можуть перевищувати відповідних тарифних розрядів за основними типовими посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України відповідних органів військового управління, встановлених в додатках 1 - 22 за основними типовими посадами та основними посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України.

Також вказав на те, що оскільки тарифний розряд за посадою «старший бортовий авіаційний технік (корабля) 3 авіаційної ескадрильї», яку обіймав позивач до звільнення, відповідає за своєю функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу, тарифному разряду « 15» за посадою «старший бортовий авіаційний технік», наведеній у Додатку № 13 «Схема тарифних розрядів за основними посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України авіаційної ескадрильї (у тому числі окремої)» до наказу № 90, відповідачем правильно було застосовано тарифний розряд « 15» при визначенні розміру посадового окладу при складанні довідки про грошове забезпечення, станом на 01.03.2018 року.

Надаючи оцінку вказаним обставинам, суд зазначає, що постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" встановлено як тарифні розряди за основними типовими посадами та основними посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України згідно зі схемами, визначеними у додатках 1 - 22 до цього наказу так і співвідношення встановлених до 01 березня 2018 року окладів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України та осіб офіцерського складу Збройних Сил, звільнених з військової служби, до відповідних тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України згідно зі схемами, визначеними у додатках 23, 24 до цього наказу.

При цьому, відповідно до п. 1 Примітки до Додатку № 24 наказу № 90, «Схема співвідношення встановлених до 01 березня 2018 року розмірів посадових окладів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил, звільнених з військової служби, до відповідних тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України» (Додаток № 24), застосовується для встановлення співвідношення розмірів посадових окладів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил, які були звільнені з військової служби до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", що не визначені у схемах, наведених у додатках 1 - 22 за основними типовими посадами та основними посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України, до відповідних тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України.

Згідно з Додатком № 13 до Наказу Міністерства оборони України №90 від 01.03.2018 року "Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України", затверджено «Схему тарифних розрядів за основними посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України авіаційної ескадрильї (у тому числі окремої)», відповідно до позиції « 26» зазначено посаду - «старший бортовий авіаційний технік», тарифний розряд – « 15».

З наданого позивачем Розрахунку на пенсію від 05.03.1995 року вбачається, що посада, яку займав позивач – «старший бортовий авіатехнік» на момент звільнення зі служби, відповідає посаді, визначеній у Додатку № 13 до Наказу Міністерства оборони України №90 від 01.03.2018 року "Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України".

Крім того, позивачем не надано будь – яких обгрунтованих пояснень та належних доказів, які б спростовували факт того, що саме цю посаду він займав на момент звільнення зі служби, у зв`язку із чим, твердження про те, що позивач займав посаду «старший авіатехнік авіаполку» судом до уваги не приймаються, як безпідставні.

При цьому, суд також зазначає, що посада - «старший бортовий авіаційний технік», (тарифний розряд – « 15») визначена в Додатку № 13 до Наказу № 90, стосується посад осіб офіцерського складу Збройних Сил України авіаційної ескадрильї (у тому числі окремої), що також відповідає тій організаційній структурі військової установи, в якій проходив службу позивач.

З огляду на викладене, посадовий оклад позивача для перерахунку пенсії згідно постанови №103 від 21.02.2018, на думку суду, правильно був розрахований відповідачем згідно з Додатком № 13 - «Схеми тарифних розрядів за основними посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України авіаційної ескадрильї (у тому числі окремої)», відповідно до позиції « 26» - «старший бортовий авіаційний технік», тарифний розряд – « 15», що узгоджується з правилами, визначеними у Додатку 24 до Наказу №90 від 01.03.2018 та відповідає тарифному розряду "15" та розміру посадового окладу 3810,00 грн.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно частини 1 статті 7 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого: суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частин першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд зазначає, що відповідач як суб`єкт владних повноважень в ході розгляду справи довів правомірність своїх дій у спірних правовідносинах, у зв`язку із чим, позовні вимоги ОСОБА_1 до Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії задоволенню не підлягають.

Керуючись ст.ст.2, 9, 73-78, 90, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , інн НОМЕР_1 ) до Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (м. Дніпро, вул. Шмідта буд. 16, код ЄДРПОУ 08353525) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії – відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та у строки, встановлені статтею 295 та 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя І.В. Тулянцева