
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
18 лютого 2021 року м. ТернопільСправа № 921/808/20
Господарський суд Тернопільської області
у складі судді Шумського І.П.
при секретарі судового засідання Саловській О.А.
розглянув справу
за позовом - Публічного акціонерного товариства "Укртелеком", в особі Тернопільської філії Публічного акціонерного товариства "Укртелеком" (вул. В.Чорновола, 4, м. Тернопіль, 46001)
до відповідача - Управління праці та соціального захисту населення Гусятинської районної державної адміністрації (просп. Незалежності, 19, м. Гусятин, Гусятинський район, Тернопільська область, 48201)
про cтягнення 80376,47 грн заборгованості за надані телекомунікаційні послуги на пільгових умовах.
За участю від:
позивача – не з`явився
відповідача – не з`явився
Суть справи:
Публічне акціонерне товариство "Укртелеком", в особі Тернопільської філії ПАТ "Укртелеком" звернулось до Господарського суду Тернопільської області із позовом до Управління праці та соціального захисту населення Гусятинської районної державної адміністрації про cтягнення коштів в сумі 80376,47 грн за надані телекомунікаційні послуги на пільгових умовах за січень – вересень 2020 року.
Вимоги позивача, мотивовані тим, що у вказаний період позивач надав телекомунікаційні послуги окремим категоріям громадян, що користуються правом на пільги відповідно до Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", "Про жертви нацистських переслідувань", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист", "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", "Про охорону дитинства". Відповідно до чинного законодавства на відповідача як розпорядника коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення покладено обов`язок здійснювати розрахунки з постачальниками послуг пільговим категоріям громадян. Разом з тим, в порушення вимог чинного законодавства кошти на відшкодування вартості телекомунікаційних послуг, наданих позивачем пільговим категоріям споживачів у зазначений період, відповідачем не сплачено.
Як на правову підставу позову ПАТ "Укртелеком", в особі Тернопільської філії ПАТ "Укртелеком" посилається на частину 6 статті 48, статтю 91 Бюджетного кодексу України, статті 174, 193, 218 Господарського кодексу України, статті 11, 525, 526, 527, 617 Цивільного кодексу України, норми Закону України “Про телекомунікації”, Правила надання та отримання телекомунікаційних послуг (затв. Постановою Кабінету Міністрів України від 11.04.2012 №295), Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги (затв. Постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.2003 №117).
Ухвалою суду від 29.12.2020 відкрито провадження у справі №921/808/20 за правилами спрощеного позовного провадження, судове засідання у даній справі призначено на 21.01.2021.
У відзиві №01-48/85 від 11.01.2021 (вх. №283 від 14.01.2021) відповідач просив в позові відмовити, у зв`язку з його безпідставністю. При цьому, з посиланням на ст. 102 Бюджетного кодексу України зазначено, що механізм фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення щодо надання пільг, зокрема з послуг зв`язку здійснюється за рахунок субвенцій з державного бюджету. Законом України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» такі субвенції з державного бюджету не передбачені. Відповідно до ч.2 ст.95 Конституції України виключно Законом України “Про державний бюджет України” на відповідний рік визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків.
Рішенням Гусятинської районної ради № 23-од від 18.01.2019 затверджено районну цільову програму щодо надання, зокрема пільг з послуг зв`язку. Одним з напрямів програми є забезпечення розрахунків з підприємствами та організаціями, що надають пільги на послуги зв`язку певним категоріям осіб. Однак, кошти на фінансування цієї програми не закладені в районному бюджеті, а тому і кошторис не складений. Управлінням надсилаються щомісячно листи голові РДА, голові районної ради та начальнику фінансового управління адміністрації, щодо виділення коштів з місцевого бюджету. З 01.01.2018 всім ОТГ кожного місяця направляються листи з сумами нарахувань за звітний місяць наданих на пільгових умовах послуг зв`язку, та вказувалася заборгованість з початку року. Відповідач не визнаний головним розпорядником коштів об`єднаних територіальних громад. Відповідно до вимог ч.1 ст.48 Бюджетного кодексу України розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов`язання та здійснюють платежі тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами.
З врахуванням ч.4 ст.48 Бюджетного кодексу України зобов`язання, взяті учасником бюджетного процесу без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом та законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет), не вважаються бюджетними зобов`язаннями (крім витрат, що здійснюються відповідно до частини шостої цієї статті) і не підлягають оплаті за рахунок бюджетних коштів. Взяття таких зобов`язань є порушенням бюджетного законодавства. Витрати бюджету на покриття таких зобов`язань не здійснюються.
В місцевому бюджеті не закладено відповідних коштів по даній програмі, тому відповідач не може повернути дані кошти за надання телекомунікаційних послуг на пільгових умовах позивачу.
Роблячи посилання на зміст п. 5 Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету (затв. Постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 №256) відповідачем стверджено, що між Управлінням праці та соціального захисту населення Гусятинської РДА та ПАТ “Укртелеком” не укладався договір та не підписувались акти виконаних робіт на надання телекомунікаційних послуг на пільгових умовах за січень - вересень 2020 року. Відповідачем надавались списки осіб, яким законодавством передбачено право на отримання послуг зв`язку на пільгових умовах, відповідно до абз. 2 п. 10 Порядку надання пільг окремим категорія громадян з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім`ї (затв. Постановою Кабінету Міністрів України від 04.06.2015 №389).
Також, зазначено, що відповідно до ст. ст. 89 та 102 Бюджетного кодексу України виплату компенсації втрати частини доходів у зв`язку з наданням пільг з послуг зв`язку передбачено здійснювати з місцевих бюджетів за рахунок субвенцій з державного бюджету.
На 2020 рік з районного бюджету Управлінню праці та соціального захисту населення Гусятинської РДА не виділено коштів для надання пільг з послуг зв`язку. Відповідно не було кошторисних призначень. Тому, виплатити дані суми Управління праці та соціального захисту населення Гусятинської РДА не може в зв`язку з відсутністю коштів, та кошторисних призначень.
Як у вказаному відзиві, так і у клопотанні №01-48/86 від 11.01.2021 (вх. №285 від 14.01.2021) відповідач просив суд розгляд справи проводити без участі його представника.
За клопотанням представника позивача, з метою надання йому можливості підготувати відповідь на відзив, в судовому засіданні 21.01.2021 оголошувалась перерва до 28.01.2021, про що відповідача повідомлено ухвалою від 21.01.2021.
27.01.2021 від Тернопільської філії ПАТ "Укртелеком" надійшла відповідь на відзив №10-08/07 від 27.01.2021 (вх. №742). У ній позивач зазначає, що відповідач не заперечує факту надання позивачем телекомунікаційних послуг пільговим категоріям громадян міста Гусятин та Гусятинського району протягом заявленого у позові періоду, а також не оспорює заявленої до стягнення суми, водночас посилається на відсутність бюджетного фінансування для компенсації витрат за надані послуги зв`язку пільговим категоріям громадян.
Позивачем звернено увагу на те, що згадані у відзиві норми, а саме підпункт "б" пункту 4 частини 1 статті 89 та стаття 102 Бюджетного кодексу України виключені з 01.01.2020, а Постанова Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 № 256 «Про затвердження Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету» втратила чинність з 26.12.2019. Тому, спірні правовідносини не можуть регулюватися вказаними нормами.
З огляду на наведене, Законом України «Про Державний бюджет на 2020 рік» не були і не могли бути передбачені субвенції з державного бюджету на відшкодування пільг з послуг зв`язку, адже держава змінила джерело такого відшкодування з державного на місцеві бюджети.
Позивач як правову підставу позову вказав норму статті 91 Бюджетного кодексу України, відповідно до якої видатки на надання пільг з оплати послуг зв`язку, що надаються окремим категоріям громадян, належать до видатків, що можуть здійснюватися з усіх місцевих бюджетів.
Відповідач у відзиві на позов підтвердив наявність Районної цільової програми надання пільг з послуг зв`язку, інших передбачених законодавством пільг окремим категоріям громадян та здійснення компенсації за перевезення пасажирським автомобільним транспортом на приміських автобусних маршрутах загального користування, а також залізницею регіональної філії «Львівська залізниця» ПАТ «Українська залізниця» пільгової категорії населення на 2019-2020 роки (далі - Програма), затвердженої рішенням Гусятинської районної ради від 25.01.2019 № 432, котру позивач теж навів як правову підставу позовних вимог. Паспортом цієї Програми визначено, що її відповідальним виконавцем є відповідач, котрий за рахунок коштів районного бюджету та бюджетів об`єднаних територіальних громад, міських, селищних та сільських рад району здійснює реалізацію Програми, в тому числі шляхом забезпечення розрахунків з підприємствами та організаціями, що надають фізичним особам передбачені законодавством пільги на послуги зв`язку.
Відповідач не заперечив факту часткового відшкодування ним у серпні - листопаді 2020 року позивачу понесених витрат в сумі 72477,63 грн із 152854,10 грн за надані телекомунікаційні послуги на пільгових умовах. Таке часткове відшкодування підтверджує, що часткове фінансування Програми відбувалось. Наведене спростовує твердження відповідача про відсутність коштів у місцевому бюджеті, закладених на фінансування Програми.
Посилання відповідача на відсутність укладеного договору та підписаних сторонами актів виконаних робіт на надання телекомунікаційних послуг на пільгових умовах не заслуговують на увагу з огляду на те, що чинне законодавство України не передбачає обов`язковості укладення такого договору і підписання таких актів.
У відповіді на відзив позивач підтримав позовні вимоги та просив суд розгляд справи проводити без участі його представника.
Ухвалою суду від 28.01.2021 відкладено розгляд справи №921/808/20 на 18.02.2021 та встановлено відповідачу строк для подачі заперечень.
Повноважні представники сторін в судове засідання 18.02.2021 не з`явились.
Як вже зазначалось, обидві сторони просили розгляд справи проводити без участі їх представників.
Станом на 18.02.2021 на адресу суду від відповідача не надходили заперечення, в порядку ст. 167 ГПК України.
Судом враховано, що у силу вимог ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен при вирішенні судом питання щодо його цивільних прав та обов`язків має право на судовий розгляд упродовж розумного строку.
Обов`язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи є порушенням ч. 1 ст. 6 даної Конвенції (§ 66,69 рішення Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 у справі "Смірнова проти України").
Відповідно до Листа Верховного Суду України головам апеляційних судів України №1-5/45 від 25.01.2006, у цивільних, адміністративних і господарських справах перебіг провадження для цілей статті 6 Конвенції розпочинається з моменту подання позову і закінчується винесенням остаточного рішення у справі.
Критерії оцінювання "розумності" строку розгляду справи є спільними для всіх категорій справ (цивільних, господарських, адміністративних чи кримінальних). Це - складність справи, поведінка заявника та поведінка органів державної влади (насамперед, суду). Відповідальність держави за затягування провадження у справі, як правило, настає у випадку нерегулярного призначення судових засідань, призначення судових засідань з великими інтервалами, затягування при передачі або пересиланні справи з одного суду в інший, невжиття судом заходів до дисциплінування сторін у справі, свідків, експертів, повторне направлення справи на додаткове розслідування чи новий судовий розгляд.
Всі ці обставини судам слід враховувати при розгляді кожної справи, оскільки перевищення розумних строків розгляду справ становить порушення прав, гарантованих пунктом 1 статті 6 Конвенції про захист прав і основних свобод людини, а збільшення кількості звернень до Європейського суду з прав людини не лише погіршує імідж нашої держави на міжнародному рівні, але й призводить до значних втрат державного бюджету.
Запис розгляду судової справи в судовому засіданні 21.01.2021 здійснювався за допомогою технічних засобів. Для робочого оригіналу звукозапису надано диск CD-R, серійний номер N108XE16D8130496C1.
В порядку ч. 3 ст. 222 ГПК України, внаслідок неявки в судові засідання 28.01.2021 та 18.02.2021 всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою технічного засобу не здійснювалось.
Розглянувши матеріали справи, суд встановив наступне.
Рішенням Гусятинської районної ради №432 від 25.01.2019 «Про районну цільову програму надання пільг з послуг зв`язку, інших передбачених законодавством пільг окремим категоріям громадян та здійснення компенсації за перевезення пасажирським автомобільним транспортом на приміських автобусних маршрутах загального користування, а також залізницею регіональної філії «Львівська залізниця» ПАТ «Українська залізниця» пільгової категорії населення на 2019-2020 роки» вирішено:
- затвердити районну цільову програму надання пільг з послуг зв`язку, інших передбачених законодавством пільг окремим категоріям громадян та здійснення компенсації за перевезення пасажирським автомобільним транспортом на приміських автобусних маршрутах загального користування, а також залізницею регіональної філії «Львівська залізниця» ПАТ «Українська залізниця» пільгової категорії населення на 2019-2020 роки;
- затвердити порядок компенсаційних виплат за пільговий проїзд автомобільним та залізничним транспортом на приміських маршрутах загального користування по Гусятинському районі.
Із п. 1, п. 2, п. 3, п. 5 паспорту програми вбачається, що ініціатором її розроблення, розробником та відповідальним виконавцем є Управління праці та соціального захисту населення Гусятинської районної державної адміністрації, зокрема на підставі Бюджетного кодексу України, Законів України "Про місцеві державні адміністрації", "Про жертви нацистських переслідувань", "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист", "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про жертви нацистських переслідувань", "Про охорону дитинства".
При цьому, відповідно до п. 6 паспорту учасниками програми являються, зокрема Управління праці та соціального захисту населення РДА, Тернопільська філія ПАТ «Укртелеком».
У п. 5 програми зазначено, що завданнями і заходами програми, зокрема є покращення роботи з питань соціального захисту окремих категорій населення та розрахунки з підприємствами та організаціями, що надають пільги на послуги зв`язку ветеранам війни, жертвам нацистських переслідувань, ветеранам служби цивільного захисту, ветеранам військової служби, ветеранам органів внутрішніх справ, інвалідам військової служби, особам, постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи (І-ІІ категорії), багатодітним сім`ям.
Позивач у справі - Публічне акціонерне товариство "Укртелеком", в особі Тернопільської філії Публічного акціонерного товариства "Укртелеком" є оператором телекомунікацій, який надає телекомунікаційні послуги на пільгових умовах споживачам, які мають право на пільги та на яких поширювалась дія Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", "Про жертви нацистських переслідувань", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист", "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", "Про охорону дитинства".
З матеріалів справи вбачається, що у січні – вересні 2020 року Тернопільською філією Публічного акціонерного товариства "Укртелеком" були надані телекомунікаційні послуги на пільгових умовах населенню м. Гусяти та Гусятинського району на суму 152854,10 грн.
Факт надання таких послуг Тернопільською філією ПАТ "Укртелеком" та факт споживання їх переліченими категоріями населення у січні – вересні 2020 року підтверджують розрахунки видатків, понесені ПАТ "Укртелеком" (форми №2 пільга, затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 535 від 04.10.2007) на відшкодування витрат, пов`язаних з наданням пільг у січні – вересні 2020 року, всього на суму 152854,10 грн.
Позивач (щомісячно) направляв відповідачу для здійснення розрахунку за надані телекомунікаційні послуги пільговим категоріям споживачів, відповідні розрахунки на відшкодування витрат, пов`язаних з наданням окремим категоріям громадян пільг з оплати послуг зв`язку за період січень - вересень 2020 року, що підтверджується супровідними листами та описами вкладення у поштові відправлення:
- від 14.02.2020 за №06/2-11-28 (надісланого на адресу відповідача 18.02.2020 рекомендованим повідомленням №0500080428467);
- від 12.03.2020 №06/2-11-54 (надісланого на адресу відповідача 16.03.2020 рекомендованим повідомленням №0500085897350);
- від 06.04.2020 №06/2-11-80 (надісланого на адресу відповідача 09.04.2020 рекомендованим повідомленням №0500090116749);
- від 06.05.2020 №06702-11-103 (надісланого на адресу відповідача 20.05.2020 рекомендованим повідомленням №0500098879466);
- від 05.06.2020 №06702-11-142 (надісланого на адресу відповідача 15.06.2020 рекомендованим повідомленням №0500304937567);
- від 06.07.2020 №06702-11-167 (надісланого на адресу відповідача 06.07.2020 рекомендованим повідомленням №0500311307951);
- від 06.08.2020 №07_46І000/Т (надісланого на адресу відповідача 18.08.2020 рекомендованим повідомленням №0500317095549);
- від 07.09.2020 №08_46І000/Т (надісланого на адресу відповідача 17.09.2020 рекомендованим повідомленням №0500323163890);
- від 07.10.2020 №09_46І000/Т (надісланого на адресу відповідача 17.10.2020 рекомендованим повідомленням №0500330130213), копії яких містяться в матеріалах справи.
Тернопільська філія ПАТ "Укртелеком" 27.08.2020, 02.10.2020, 27.11.2020 направляла Управлінню праці та соціального захисту населення Гусятинської РДА відповідно вимоги №10-08/79 від 26.08.2020, №10-08/93 від 01.10.2020, №10-08/124 від 26.11.2020 з проханням оплати витрат на надання телекомунікаційних послуг на пільгових умовах міста Гусятин та Гусятинського району за вказаний у позові період.
Вказані вимоги залишені відповідачем без відповіді.
Однак, з матеріалів справи вбачається, що на протязі серпня – листопада 2020 року відповідачем частково здійснено оплату позивачу вартості понесених останнім у 2020 році витрат на надання телекомунікаційних послуг на пільгових умовах громадянам міста Гусятин та Гусятинського району на суму 72477,63 грн.
Підтвердженням цьому являються копії платіжних доручень №7 від 31.08.2020 на суму 5000 грн, № 7 від 25.09.2020 на суму 4612,51 грн, №8 від 06.10.2020 на суму 7387,49 грн, №10 від 07.10.2020 на суму 5089,63 грн, №9 від 15.10.2020 на суму 5000 грн, №11 від 22.10.2020 на суму 25000 грн, №10 від 06.11.2020 на суму 8460 грн, №11 від 13.11.2020 на суму 5000 грн, №12 від 18.11.2020 на суму 6928 грн.
Решта зобов`язання в сумі (152854,10 грн – 72477,63 грн) 80376,47 грн залишилось не виконаним.
Не відшкодування в повному обсязі відповідачем сум понесених ПАТ "Укртелеком" в особі Тернопільської філії ПАТ "Укртелеком" витрат за надані телекомунікаційні послуги населенню на пільгових умовах за період січень-вересень 2020 року стало підставою для звернення позивача за захистом порушеного права до суду з вимогою про стягнення решти вартості таких витрат в сумі 80376,47 грн.
З`ясувавши фактичні обставини, оцінивши докази, суд прийшов до висновку про наявність підстав для задоволення позову з огляду на таке.
Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 509 Цивільного кодексу України, ст. 173 Господарського кодексу України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Норма ч. 3 ст. 11 Цивільного кодексу України та ст. 174 Господарського кодексу України передбачає, що зобов`язання можуть виникати безпосередньо із закону або іншого нормативно-правового акта.
Позивач, як оператор телекомунікацій, надає послуги зв`язку споживачам на підставі публічного договору, у т.ч. окремим категоріям споживачів на пільговій основі.
Права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод; основні обов`язки громадянина; основи соціального захисту тощо визначаються виключно законами України (п. п. 1, 6 ч.1 ст. 92 Конституції України).
Правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів, спрямованих на реалізацію, закріплених Конституцією України та законами України основних соціальних гарантій, визначено Законом України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії".
Статтею 19 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії", встановлено, що пільги щодо оплати житлово-комунальних, транспортних послуг і послуг зв`язку та критерії їх надання визначаються виключно законами України.
Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України "Про телекомунікації", телекомунікаційні послуги споживачам, які мають установлені законодавством України пільги з їх оплати, надаються операторами, провайдерами телекомунікацій відповідно до законодавства України.
Згідно п. 63 Правил надання та отримання телекомунікаційних послуг, що затверджені Постановою Кабінету Міністрів України від 11.04.2012 № 295 визначено, що установлені законами пільги з оплати послуг надаються споживачеві відповідно до законодавства за місцем його проживання з дня пред`явлення ним документа, що підтверджує право на пільги.
Так, згідно з п. 19 ч. 1 ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" учасникам бойових дій надаються такі пільги: позачергове користування всіма послугами зв`язку та позачергове встановлення на пільгових умовах квартирних телефонів (оплата у розмірі 20 процентів від тарифів вартості основних та 50 процентів - додаткових робіт). Абонементна плата за користування телефоном встановлюється у розмірі 50 процентів від затверджених тарифів.
Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" інвалідам війни та прирівняним до них особам надаються такі пільги: позачергове безплатне встановлення квартирних телефонів і позачергове користування всіма послугами зв`язку. Абонементна плата за користування квартирним телефоном встановлюється у розмірі 50 процентів від затверджених тарифів, а для осіб з інвалідністю внаслідок Другої світової війни зі 100-процентною знижкою від затверджених тарифів.
Згідно із п. 18 ч. 1 ст. 14 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" учасникам війни надаються такі пільги: позачергове користування всіма послугами зв`язку та позачергове встановлення телефонів (оплата у розмірі 20 процентів від тарифів вартості основних та 50 процентів - додаткових робіт). Абонементна плата за користування телефоном встановлюється у розмірі 50 процентів від затверджених тарифів.
Пунктом 20 ч. 1 ст. 15 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" встановлено, що особам, на яких поширюється чинність цього Закону, надаються такі пільги: позачергове користування всіма послугами зв`язку та позачергове встановлення на пільгових умовах квартирних телефонів (оплата у розмірі 20 процентів від тарифів вартості основних та 50 процентів - додаткових робіт). Абонементна плата за користування телефоном встановлюється у розмірі 50 процентів від затверджених тарифів.
Відповідно п. 11 ч.1 ст. 20 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, віднесеним до категорії 1, надаються гарантовані державою компенсації та пільги, зокрема, 50-процентна знижка плати за користування телефоном (абонентна плата, оплата послуг електрозв`язку за місцеві телефонні розмови з квартирних телефонів при посекундному обліку їх тривалості). Зазначені у цьому пункті пільги надаються також членам сімей громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, які проживають у жилих будинках (квартирах) усіх форм власності в межах норм, передбачених законом.
Пунктом 5 ч. 1 ст. 21 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що особам, віднесеним до категорії 2, надаються гарантовані державою компенсації та пільги, зокрема, першочергове встановлення телефону з оплатою 50 процентів вартості його встановлення.
Згідно з п. 6 ч. 1 ст. 6 Закону України "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист", ветеранам військової служби, ветеранам органів внутрішніх справ, ветеранам Національної поліції, ветеранам податкової міліції, ветеранам державної пожежної охорони, ветеранам Державної кримінально-виконавчої служби України, ветеранам служби цивільного захисту, ветеранам Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України надаються пільги: 50-відсоткова знижка плати за користування квартирним телефоном ветеранами військової служби, ветеранами органів внутрішніх справ, ветеранами Національної поліції, ветеранами податкової міліції, ветеранами державної пожежної охорони, ветеранами Державної кримінально-виконавчої служби України, ветеранами служби цивільного захисту, ветеранами Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України і членами їх сімей, які проживають разом з ними.
Згідно з абз. 2 ч. 5 ст. 12 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" особам, звільненим з військової служби, які стали інвалідами під час проходження військової служби, надається 50-відсоткова знижка плати за встановлення і користування квартирним телефоном.
Пунктом 4 ч. 3 ст. 13 Закону України "Про охорону дитинства" передбачено надання пільг багатодітним сім`ям, зокрема, позачергове встановлення квартирних телефонів. Абонентна плата за користування квартирним телефоном встановлюється у розмірі 50 відсотків від затверджених тарифів.
У перелічених вище законах закріплені норми, що реалізують державні гарантії певним категоріям громадян, та є нормами прямої дії: безумовний обов`язок оператора телекомунікацій надавати пільги визначеним категоріям громадян кореспондує безумовний обов`язок держави в особі її органів відшкодувати такі пільги.
Суб`єкт господарювання, який відповідно до закону та своїх установчих документів зобов`язаний здійснювати виконання робіт, надання послуг або продаж товарів кожному, хто до нього звертається на законних підставах, не має права відмовити у виконанні робіт, наданні послуг, продажу товару за наявності у нього такої можливості або надавати перевагу одному споживачеві перед іншими, крім випадків, передбачених законодавством (ч.1 ст. 178 ГК України).
Отже, наведеними нормами чинного законодавства встановлено право фізичних осіб, які мають визначений законами соціальний статус, на отримання послуг зв`язку на пільгових умовах (з частковою оплатою їх вартості або безкоштовно), та обов`язок провайдера, оператора телекомунікацій надавати такі послуги з урахуванням встановлених чинним законодавством пільг.
Частиною 2 статті 19 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" встановлено, що державні соціальні гарантії є обов`язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.
Як вже зазначалось, відповідачем у відзиві не заперечено проти розміру суми, заявленої до відшкодування, але посилаючись на ст. ст. 89, 102 Бюджетного кодексу України та Постанову Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 №256 звернено увагу на відсутність механізму її відшкодування, відсутність факту укладення між сторонами відповідного договору, відсутність факту підписання актів виконаних робіт за надання телекомунікаційних послуг та на відсутність кошторисних призначень на цю мету.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» виконавчу владу в районах та місцях реалізують місцеві державні адміністрації, які є місцевими органами виконавчої влади. Згідно пункту 10 статті 13 цього закону до відання місцевих державних адміністрацій у межах і формах, визначених Конституцією і законами України, належить вирішення питань соціального захисту населення.
Із змісту Положення про управління праці та соціального захисту населення Гусятинської районної державної адміністрації в новій редакції (затв. Розпорядженням голови районної державної адміністрації №260-од від 25.05.2018) (надалі - Положення), а саме абз. 3 п. 4 вбачається, що одним із основних завдань управління праці та соціального захисту населення райдержадміністрації, у межах реалізації державної соціальної політики в районі у сфері соціального захисту населення, є призначення та виплата соціальної допомоги, адресної грошової допомоги, компенсацій та інших соціальних виплат, установлених законодавством України, надання субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива та пільг з оплати житлово-комунальних послуг і послуг зв`язку.
А у абз. 27 п. 5 Положення зазначено, що Управління праці та соціального захисту населення Гусятиської райдержадміністрації відповідно до визначених повноважень з питань реалізації заходів соціальної підтримки населення:
- організовує в межах компетенції роботу щодо надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, пільг з оплати житлово-комунальних послуг, послуг зв`язку, пільг на придбання твердого палива і скрапленого газу, пільг на проїзд окремим категоріям громадян, інших пільг, передбачених законодавством України;
- сприяє громадянам в отриманні документів, необхідних для призначення окремих видів допомоги, субсидій та надання пільг;
- проводить електронні звірки інформації від організацій – надавачів послуг щодо витрат, пов`язаних з наданням пільг окремим категоріям громадян, з відомостями, що містяться в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги;
- проводить розрахунки з організаціями – надавачами послуг за надані пільги окремим категоріям громадян і призначені житлові субсидії населенню.
Зміст вищевказаного Положення розміщений на офіційному сайті Гусятинської РДА (розміщеному за електронною адресою http://www.oda.te.gov.ua/husyatynska/ua/catalog/item/66869.htm), яка є загальнодоступним та загальновідомим Інтернет ресурсом.
Згідно п. 3 Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги (затв. Постановою Кабінету Міністрів України №117 від 29.01.2003) структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у м.м. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - уповноважені органи):
організовують збирання, систематизацію і зберігання зазначеної в пункті 2 цього Положення інформації та забезпечують її автоматизоване використання для розрахунку розміру пільг та їх виплати і проведення виплати соціальних стипендій та державної допомоги постраждалим учасникам масових акцій громадського протесту та членам їх сімей;
ведуть облік пільговиків шляхом формування на кожного пільговика персональної облікової картки згідно з формою "1 - пільга", в якій використовується реєстраційний номер облікової картки платника податків. Форма “1 - пільга” затверджується Мінсоцполітики;
ведуть облік отримувачів соціальних стипендій та державної допомоги постраждалим учасникам масових акцій громадського протесту та членам їх сімей шляхом формування на кожну особу персональної облікової картки згідно з формою "1 - допомога", в якій використовується реєстраційний номер облікової картки платника податків або реквізити паспорта громадянина України, документа, що посвідчує особу іноземця або особу без громадянства, а також особу, яку визнано в Україні біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту;
вносять до Реєстру відповідні уточнення в разі визнання такими, що втратили чинність, чи зупинення дії окремих норм законодавчих актів, на підставі яких пільговики отримують пільги;
надають консультації пільговикам, постраждалим учасникам масових акцій громадського протесту та членам їх сімей, підприємствам та організаціям, що надають послуги.
Згідно з п. 20-4 ч.1 ст.91 Бюджетного кодексу України, пільги з послуг зв`язку, інші передбачені законодавством пільги, що надаються ветеранам війни; особам, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"; особам, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною; вдовам (вдівцям) та батькам померлих (загиблих) осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною; постраждалим учасникам Революції Гідності; особам, які мають особливі трудові заслуги перед Батьківщиною; вдовам (вдівцям) та батькам померлих (загиблих) осіб, які мають особливі трудові заслуги перед Батьківщиною; ветеранам праці; жертвам нацистських переслідувань; ветеранам військової служби; ветеранам органів внутрішніх справ; ветеранам Національної поліції; ветеранам податкової міліції; ветеранам державної пожежної охорони; ветеранам Державної кримінально-виконавчої служби; ветеранам служби цивільного захисту; ветеранам Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України; вдовам (вдівцям) померлих (загиблих) ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції, ветеранів податкової міліції, ветеранів державної пожежної охорони, ветеранів Державної кримінально-виконавчої служби, ветеранів служби цивільного захисту та ветеранів Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України; особам, звільненим з військової служби, які стали особами з інвалідністю під час проходження військової служби; особам з інвалідністю, дітям з інвалідністю та особам, які супроводжують осіб з інвалідністю I групи або дітей з інвалідністю (не більше одного супроводжуючого); реабілітованим громадянам, які стали особами з інвалідністю внаслідок репресій або є пенсіонерами; громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи; дружинам (чоловікам) та опікунам (на час опікунства) дітей померлих громадян, смерть яких пов`язана з Чорнобильською катастрофою; багатодітним сім`ям, дитячим будинкам сімейного типу та прийомним сім`ям, в яких не менше року проживають троє і більше дітей, враховуючи тих, над якими встановлено опіку чи піклування.
У статті 91 Бюджетного кодексу України передбачено, що видатки місцевих бюджетів на відшкодування наданих пільг з послуг зв`язку можуть здійснюватися з усіх місцевих бюджетів.
Внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України № 256 від 04.03.2002, якою затверджено Порядок фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету свідчить про те, що фактично відбулася зміна джерела фінансування визначених законодавством пільг на послуги зв`язку, а саме - замість фінансування з державного бюджету вказані витрати мають фінансуватись з місцевих бюджетів.
Відповідно до ч.6 ст.48 Бюджетного кодексу України, бюджетні зобов`язання щодо виплати субсидій, допомоги, пільг з оплати спожитих житлово-комунальних послуг та послуг зв`язку (в частині абонентної плати за користування квартирним телефоном), компенсацій громадянам з бюджету, на що згідно із законами України мають право відповідні категорії громадян, обліковуються Казначейством України незалежно від визначених на цю мету бюджетних призначень. Зазначена норма є спеціальною по відношенню до загальних положень частин 1-4 статті 48 Бюджетного кодексу України.
Із цією нормою закону кореспондує позиція Міністерства фінансів України, викладена у листі від 16.06.2017 №09010-20-10/1603: «В умовах реформи міжбюджетних відносин та поглиблення процесу децентралізації влади з 1 січня 2017 року видатки на надання пільг з послуг зв`язку, інших передбачених законодавством пільг та компенсацію за пільговий проїзд окремих категорій громадян включено до визначених статтею 91 Кодексу видатків місцевих бюджетів, що можуть здійснюватися з усіх місцевих бюджетів».
Норми матеріального права, на момент дії спірних правовідносин, не ставили фінансування відповідних пільг за послуги зв`язку в залежність виключно від наявності субвенцій державного бюджету.
У зв`язку з вищенаведеним, внесеними змінами до законодавства, втратою чинності п.п. «б» п.4 ч.1 ст. 89, ст. 102 Бюджетного кодексу України, суд не приймає до уваги доводи відповідача щодо відсутності механізму проведення відшкодування з державного бюджету таких витрат.
Необхідно зазначити, що законодавство України не передбачає обов`язковості укладення договору про відшкодування витрат за надані послуги зв`язку пільговим категоріям громадян, а зобов`язання сторін у даній справі виникають безпосередньо із законів України і не залежать від їх бажання.
Окрім цього, рішенням Гусятинської районної ради від 25.01.2019 № 432 (додається) затверджено районну цільову програму надання пільг з послуг зв`язку, інших передбачених законодавством пільг окремим категоріям громадян та здійснення компенсації за перевезення пасажирським автомобільним транспортом на приміських автобусних маршрутах загального користування, а також залізницею регіональної філії «Львівська залізниця» ПАТ «Українська залізниця» пільгової категорії населення на 2019-2020 роки.
Паспортом програми визначено, що її відповідальним виконавцем є Управління праці та соціального захисту населення Гусятинської районної державної адміністрації, котре за рахунок коштів районного бюджету та бюджетів об`єднаних територіальних громад, міських, селищних та сільських рад району здійснює реалізацію Програми, в тому числі шляхом забезпечення розрахунків з підприємствами та організаціями, що надають фізичним особам передбачені законодавством пільги на послуги зв`язку.
Як вбачається із матеріалів справи, на виконання вищезазначених норм чинного законодавства, позивачем надано протягом січня – вересня 2020 року телекомунікаційні послуги на пільгових умовах споживачам міста Гусятин та Гусятинського району Тернопільської області, які мають пільги з їх оплати на суму 152854,10 грн.
Факт надання послуг позивачем та фактичне споживання їх споживачами, які користуються такими пільгами, підтверджується розрахунками видатків на відшкодування витрат, пов`язаних з наданням пільг (форма №2-пільга) громадянам міста Гусятин та Гусятинського району Тернопільської області.
Матеріалами справи підтверджується також факт направлення відповідачу, для здійснення розрахунку за надані телекомунікаційні послуги пільговим категоріям споживачів, відповідні розрахунки видатків на відшкодування витрат, пов`язаних з наданням пільг за формою "№2-пільга" за січень - вересень 2020 року.
Ухвалою від 29.12.2020, судом запропоновано відповідачу подати письмову інформацію щодо правильності нарахування понесених позивачем (у спірний період) витрат на надання телекомунікаційних послуг та відповідність наданих розрахунків приписам законодавства.
Відповідачем на пропозицію суду такої інформації не надано.
Статтею 165 ГПК України передбачено, що якщо відзив, заперечення відповідача не містить вказівки на незгоду відповідача з будь-якою із обставин, на яких ґрунтуються позовні вимоги, відповідач позбавляється права заперечувати проти такої обставини під час розгляду справи по суті.
Суд звертає увагу, на те що у відзиві на позов орган державної влади не заперечив факту надання телекомунікаційних послуг пільговим категоріям громадян, не оспорює їхнього обсягу, підставності надання, правильності обчислення, тощо.
Всупереч положенням чинного законодавства, вартість даних послуг оплачена лише частково, в сумі 72477,63 грн.
Сума заборгованості на день розгляду справи склала 80376,47 грн.
Часткове відшкодування відповідачем згаданих витрат також вказує на фактичне визнання ним своїх зобов`язань з цього приводу.
Ні Законом України "Про телекомунікації", ні Правилами надання та отримання телекомунікаційних послуг не передбачено жодного обмеження щодо надання послуг у разі відсутності коштів на зазначені цілі.
Аналогічна правова позиція наведена у постанові Верховного Суду від 26.06.2018 по справі №924/781/17).
Відповідно до ч.4 ст.236 ГПК України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Відповідно до ст. 526 Цивільного кодексу України, ст. 193 Господарського кодексу України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до закону, інших правових актів.
Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 ЦК України, ст. 193 ГК України).
Норма ст. 599 ЦК України та ст. 202 ГК України вказує, що зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.
Відповідно до ст. 610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом (ст. 612 Цивільного кодексу України).
Він відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов`язання, якщо не доведе, що ним вжито усіх належних від нього заходів для недопущення правопорушення (ч. 2 ст. 218 ГК України).
Неналежне фінансування такого розрахунку не є підставою для звільнення відповідача від відшкодування вказаних вище витрат, понесених позивачем, та не може бути підставою для звільнення від відповідальності за порушення такого зобов`язання шляхом примусового стягнення.
Зі змісту статті 617 Цивільного кодексу України вбачається, що особа, яка порушила зобов`язання, звільняється від відповідальності за порушення зобов`язання, якщо вона доведе, що це порушення сталося внаслідок випадку або непереборної сили. Не вважається випадком, зокрема, недодержання своїх обов`язків контрагентом боржника, відсутність на ринку товарів, потрібних для виконання зобов`язання, відсутність у боржника необхідних коштів.
Зобов`язання щодо виплати субсидій, допомоги, пільг з оплати спожитих житлово-комунальних послуг та послуг зв`язку, компенсацій громадянам з бюджету, на що згідно із законами України мають право відповідні категорії громадян, обліковуються незалежно від визначених на цю мету бюджетних призначень.
Відповідно до статті 17 Закону України “Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини” від 23 лютого 2006 року № 3477-IV та ч. 4 ст. 11 ГПК України суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Згідно з практикою Європейського Суду з прав людини (далі -ЄСПЛ), а саме, у справі “Кечко проти України” (заява № 63134/00), ЄСПЛ зауважив, що держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату надбавок з державного бюджету, однак свідома відмова в цих виплатах не допускається, доки відповідні положення є чинними (пункт 23 рішення Суду). У пункті 26 вказаного рішення зазначено, що органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов`язань.
В рішеннях ЄСПЛ від 18 жовтня 2005 року у справі “Терем ЛТД, Чечеткін та Оліус проти України” та від 30 листопада 2004 року у справі “Бакалов проти України” також зазначено, що відсутність бюджетних коштів, передбачених у видатках Державного бюджету України, не є підставою для звільнення від відповідальності за порушення зобов`язання (пункти 48 та 40 цих рішень відповідно).
За таких обставин, Управління соціального захисту населення Гусятинської районної державної адміністрації відповідає за своїми зобов`язаннями, які виникли безпосередньо із закону.
Згідно зі ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Відповідно до змісту п. 3 ч. 2 ст. 129 Конституції України, ст. ст. 13, 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести належними і допустимими доказами ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Тому суд вважає, що позовні вимоги слід задоволити та стягнути з відповідача на користь позивача 80376,47 грн заборгованості за надані телекомунікаційні послуги на пільгових умовах, як обґрунтовано заявлені, підтверджені матеріалами справи, не суперечать чинному законодавству та не спростовані відповідачем належним чином.
У відповідності до ст. ст. 123,129 ГПК України сплачений позивачем судовий збір покладається на відповідача.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 3, 4, 12-13, 20, 73-80, 86, 91, 123, 129, 233, 236-240, 247-252 ГПК України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов задоволити.
1. Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Гусятинської районної державної адміністрації (просп. Незалежності, 19, м. Гусятин, Гусятинський район, Тернопільська область, код 03195607) на користь Публічного акціонерного товариства "Укртелеком", в особі Тернопільської філії ПАТ "Укртелеком" (вул. В.Чорновола, 4, м. Тернопіль, код 01188052) – 80376 (вісімдесят тисяч триста сімдесят шість) грн 47 коп. заборгованості за надані телекомунікаційні послуги на пільгових умовах, 2102 (дві тисячі сто дві) грн сплаченого судового збору.
Видати наказ.
Апеляційна скарга на рішення суду подається в порядку та строки встановлені ст. ст. 256-257 ГПК України.
Повне рішення складено 23.02.2021.
Суддя І.П. Шумський