
Ічнянський районний суд Чернігівської області
Провадження № 2/733/112/21
Єдиний унікальний №733/89/21
Рішення
Іменем України
24 лютого 2021 року м.Ічня
Ічнянський районний суд
в складі: головуючого судді Вовченка А.В.
при секретарі - Мошенець Л.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Ічня Чернігівської області цивільну справу за позовом заступника керівника Прилуцької місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Управління соціального захисту населення Ічнянської районної державної адміністрації Чернігівської області до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, -
ВСТАНОВИВ:
Заступник керівника Прилуцької місцевої прокуратури звернувся до суду в інтересах держави в особі управління соціального захисту населення Ічнянської районної державної адміністрації Чернігівської області (далі - УСЗН Ічнянської РДА) із позовом до ОСОБА_1 про стягнення з відповідачки безпідставно виплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям в сумі 31862 грн. 92 коп. та допомоги сім`ям з дітьми в сумі 11959,24 грн., а всього 43822,16 грн.
21 жовтня 2019 року до управління соціального захисту населення Ічнянської районної державної адміністрації звернулася ОСОБА_1 за призначенням державної соціальної допомоги як малозабезпеченій сім`ї, відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» від 01.06.2000 № 1768 - 111 (далі по тексту - Закон) та державної соціальної допомоги сім`ям з дітьми , а саме: допомоги на дітей одиноким матерям, відповідно до ЗУ «Про державну допомогу сім`ям з дітьми»/
Відповідно до поданої заяви та декларації про доходи заявниці, рішенням управління соціального захисту населення Ічнянської районної державної адміністрації від 08.11.2019 року призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім`ї на період із 01.10.2019 року по 31.03.2020 року щомісячно, з них на період з 01.10.2019 по 30.11.2019 в розмірі 12151,97 грн. з 01.12.2019 по 14.03.2020 у розмірі 12832,87 грн., з 15.03.2019 по 31.032020 по 13082,87 грн. в розмірі щомісячно, які в подальшому виплачено останній.
В подальшому на підставі вказаної заяви ОСОБА_1 про призначення усіх видів соціальних допомог від 21.10.2019 рішенням Управління соціального захисту населення Ічнянської РДА від 08.11.2019 про призначення державної соціальної допомоги сім`ям з дітьми ОСОБА_1 призначено допомогу на дітей одиноким матерям на період з 01.10.2019 по 31.03.2020 щомісячно, з них на період з 01.10.2019 по 30.11.2019 в розмірі 1596,54 грн., з них з 01.12.2019 по 31.03.2020 у розмірі 2191,54, які у подальшому виплачені останній.
Відповідно до розрахунку розміру державної соціальної допомоги враховано: склад сім`ї заявниці, рівень забезпечення прожиткового мінімуму на кожного члена сім`ї та середньомісячний сукупний дохід сім`ї.
Під час оформлення документів щодо надання державної соціальної допомоги, ОСОБА_1 у розділі ІІ декларації Доходи членів сім`ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб, членів сім`ї, що проживають окремо вказала, що доходом її сина ОСОБА_2 є виключно стипендія. Однак згідно довідки ТОВ «Прилукиспецбуд» від 27.04.2020 ОСОБА_3 працював в товаристві з 03.05.2019 по 28.10.2019 на посаді бетоняра та отримав дохід протягом вказаного періоду в сумі 28934,96 грн.
Однак при перевірці правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення соціальної допомоги, було встановлено, що ОСОБА_1 при зверненні до управління із заявою про призначення допомоги малозабезпеченій сім`ї, приховала обставини що впливають на виплату такої допомоги, а саме те, що її син ОСОБА_3 протягом травня-жовтня 2019 року, окрім стипендії , отримав дохід в сумі 28934,96 грн. від заробітної плати, перебуваючи у трудових відносинах з ТОВ «Прилукиспецбуд», що в свою чергу позбавляло її права на отримання такої допомоги, внаслідок чого останній були надмірно виплачені кошти за період з 01.10.2018 по 30.11.2019 року в сумі 31862,92 грн.
З урахуванням доходів ОСОБА_3 відповідно до проведеного УПСЗН Ічнянської РДА перерахунку ОСОБА_1 протягом жовтня 2019- березня 2020 року права на отримання допомоги сім`ям з дітьми, а саме: державної соціальної допомоги одиноким матерям не мала, що підтверджується довідкою УПСЗН Ічнянської РДА від 15.121.2020 № 1562, сума надмірно виплаченої допомоги ОСОБА_1 протягом жовтня 2019 - березня 2020 року становить 11959,24 грн.
Розпорядженням УПСЗН Ічнянської РДА від 13.05.2020 та 17.05.2020 у зв`язку з прихованими доходами виплати державної соціальної допомоги сім`ям з дітьми та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям ОСОБА_1 припинено.
Оскільки кошти отримані за рахунок Державного бюджету України, а органом влади-Управлінням соціального захисту населення Ічнянської РДА відповідні заходи передбачені чинними нормативно-правовими актами України спрямовані на захист державних інтересів по поверненню коштів не здійснюються, тому прокурор в інтересах держави звернувся до суду та просить стягнути з відповідача незаконно отримані нею кошти.
Прокурор в судове засідання не з`явився, через канцелярію суду надав заяву про розгляд справи у його відсутності, позовні вимоги підтримав та просив задовольнити позов в повному обсязі.
Представник управління соціального захисту населення Ічнянської РДА в судове засідання не з`явився, однак у матеріалах справи є заява за підписом начальника управління, в якій він просить суд розгляд справи провести без участі їхнього представника. Вказав, що не заперечують проти задоволення позову.
Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилася, хоча про час та місце судового засідання повідомлялася належним чином, причин неявки суду не повідомила, заяв про розгляд справи в судовому засіданні у її відсутності не подавала, відзив на позов до суду не направляла.
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши та давши належну оцінку зібраним по справі доказам, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснювалося.
Відповідно до ст. 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ст. 56 ЦПК України у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами.
Статтею 131-1 Конституції України передбачено, що прокуратура здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначений законом.
Згідно Закону України Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям від
01.06.2000 року порядок призначення та виплати державної соціальної допомоги встановлюється Кабінетом Міністрів України та врегульовано Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженим Постановою КМУ №250 від 24 лютого 2003 року (далі по тексту Закон та Порядок).
Судом встановлено, що 21 жовтня 2019 року до управління соціального захисту населення Ічнянської районної державної адміністрації звернулася з заявою ОСОБА_1 за призначенням державної соціальної допомоги як малозабезпеченій сім`ї та допомоги сім`ям з дітьми(а.с. 25-27).
Відповідно до поданих заяв та декларацій про доходи заявниці та членів сім`ї (а.с.14-20), рішенням управління соціального захисту населення Ічнянської районної державної адміністрації від 08.11.2019 року призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім`ї на період із 01.10.2019 року по 31.03.2020 року в розмірі: з 01.10.2019 по 30.11.2019 року - 12151,97грн, з 01.12.2019 по14.03.2020 року -12832,87грн., з 15.03.2020 по 31.03.2020 року - 13082,87 грн.
Цим же рішенням УПСЗН призначено допомогу на дітей одиноким матерям на період з 01.10.2019 по 31.03.2020 щомісячно, з них на період з 01.10.2019 по 30.11.2019 в розмірі 1596,54грн., з 01.12.2019 по 31.03.2020 в розмірі 2191,54 грн.
Під час оформлення документів щодо надання державної соціальної допомоги, відповідач у розділі ІІ декларації Доходи членів сім`ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб, членів сім`ї, що проживають окремо вказала, що доходом її сина ОСОБА_3 є виключно стипендія.
Однак при перевірці правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення житлових субсидій та соціальної допомоги, було встановлено, що ОСОБА_1 при зверненні до управління із заявою про призначення допомог, приховала обставини що впливають на виплату таких допомог, а семе те, що її син ОСОБА_3 протягом травня - жовтня 2019 року отримав дохід в сумі 28934,96грн. від заробітної плати, перебуваючи у трудових відносинах з ТОВ «Прилукиспецбуд». Дана обставина підтверджена копією довідки про його доходи ОСОБА_3 (а.с.24)
Згідно ст. 4 Закону заява для призначення зазначеної допомоги подається уповноваженим представником сім`ї до місцевої державної адміністрації або до виконавчого комітету сільської, селищної ради. У заяві дається згода сім`ї на збір інформації про неї, про її власність, доходи та майно, що необхідна для мети зазначеного Закону.
Відповідно до п.12 та 25 Порядку виплата допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення якщо особами, які входять до складу сім`ї приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру.
На підставі викладеного, судом встановлено, що відповідач незаконно отримала за рахунок Державного бюджету України державні кошти в сумі 43822,16 грн.
Із змісту статті 22 Закону вбачається, що одержувачі державної допомоги зобов`язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги. Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги, тощо), стягуються згідно із законом.
У відповідності до п. 28 Порядку, якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім`ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку. Контроль за правильністю призначення і виплати соціальної допомоги здійснює орган соціального захисту населення безпосередньо та через соціальних інспекторів.
Згідно ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно.
Стаття 1215 ЦК України встановлює випадки, коли набуте особою без достатньої правової підстави майно за рахунок іншої особи не підлягає поверненню.
Так, не підлягають поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача (ч. 1 ст. 1215 ЦК України).
Отже, закон встановлює два виключення із цього правила: по-перше, якщо виплата вказаних платежів є результатом рахункової помилки з боку особи, яка проводила цю виплату; по-друге, у разі недобросовісності з боку набувача.
Правильність виконаних розрахунків, за якими була проведена виплата, а також добросовісність набувача презюмуються, отже, зазначене у ст. 1215 ЦК України майно підлягає поверненню у разі наявності цих фактів.
Така правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 02 липня 2014 року N 6-91цс14, яка може враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.
Таким чином, судом встановлено, що відповідач приховала відомості, чим не виконала свій обов`язок щодо повідомлення уповноваженого органу про обставини, які впливають на призначення грошової допомоги, отримавши соціальну допомогу без достатніх на те правових підстав що свідчить про недобросовісність.
Також слід зазначити, що частиною 3 статті 23 Закону України Про прокуратуру передбачено, що прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Судом встановлено, що Управління соціального захисту населення Ічнянської районної державної адміністрації не зверталося до суду з приводу стягнення з відповідача сум виплаченої соціальної допомоги, а лише обмежилося направленням 10.07.2020 року боржнику повідомлення про необхідність повернення коштів (а.с.32-33), а тому прокурор правомірно звернувся до суду з позовом в інтересах держави оскільки покриття витрат, пов`язаних з виплатою соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї та допомоги одинокій матері здійснюється за рахунок коштів державного бюджету, наданих як субвенція місцевому бюджету, в результаті неповернення ОСОБА_1 суми сплачених допомог , спричинюється шкода економічним інтересам держави, підриваються основні принципи існуючого економічного ладу та створюються перешкоди для призначення та виплати соціальної допомоги іншим малозабезпеченим сім`ям.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі та ухвалює рішення про стягнення з ОСОБА_1 на користь держави в особі Управління соціального захисту населення Ічнянської районної державної адміністрації виплачену соціальну допомогу малозабезпеченій сім`ї у сумі 31862,92 грн. та допомогу сім`ям з дітьми в сумі 11959,24 грн., так як такі виплати отримані незаконно.
Відповідно до ст.141 ЦПК України з відповідача на користь позивача необхідно стягнути судові витрати у розмірі 2270 грн.
Керуючись ст.ст. 3, 13, 56, 76, 81, 141, 263-265, 268, 280 ЦПК України, ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» , суд -
УХВАЛИВ:
Позов заступника керівника Прилуцької місцевої прокуратури Чернігівської області в інтересах держави в особі Управління соціального захисту населення Ічнянської районної державної
адміністрації Чернігівської області до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплачених бюджетних коштів - задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 на користь держави в особі Управління соціального захисту населення Ічнянської районної державної адміністрації ( р/р UA798201720343140021000015008 в ДКСУ у м. Київ, МФО 820172, код ЄДРПОУ 03196015) надмірно виплачені кошти у вигляді державної допомоги малозабезпеченій сім`ї у сумі 31862,92 та в рахунок надмірно виплаченої допомоги сім`ям з дітьми (допомога одиноким матерям) у сумі 11959,24 грн.,а всього 43822 грн.16 коп.( сорок три тисячі вісімсот двадцять дві грн.16 коп.)
Стягнути з ОСОБА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 на користь Чернігівської обласної прокуратури ( р/р UA248201720343140001000006008 в ДКСУ у м. Київ, код ЄДРПОУ 02910114) судовий збір в сумі 2270 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Рішення може бути оскаржене до Чернігівського апеляційного суду через Ічнянський районний суд.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повне судове рішення виготовлено 24 лютого 2021 року.
Суддя А. В. Вовченко