Рішення № 95086214, 19.02.2021, Приморський районний суд м. Одеси

Дата ухвалення
19.02.2021
Номер справи
522/11718/20
Номер документу
95086214
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

19.02.21

Справа № 522/11718/20

Провадження № 2/522/3729/21

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19 лютого 2021 року Приморський районний суд м. Одеси в складі:

Головуючого - судді Чернявської Л.М.,

при секретарі судового засідання Пейков О.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі засідань суду в місті Одесі справу за позовом Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру отриманих коштів,

В С Т А Н О В И В:

21 липня 2020 року Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради звернувся з позовними вимогами в яких просить стягнути з відповідача ОСОБА_1 , надміру виплачені кошти у сумі 21 029, 50 грн. та витрати по сплаті судового збору

Позивач мотивує свої вимоги тим, що відповідач, перебувала на обліку в Управлінні соціального захисту населення в Приморському районі департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради (далі - Управління) як отримувач тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме на дитину ОСОБА_2 , 2009 року народження. В заявах відповідач зазначила, що вона інших доходів, окрім задекларованих, не має. Позивачем отриманні відомості від ДФС щодо отриманих ОСОБА_1 доходів, а саме не задекларованих доходів, доходу виплаченого само зайнятій особі від БФ «ХЕСЕД» (Шаарей Ціон). Отже, відповідач не мала права на отримання державної допомоги, тим самим завдавши матеріальної шкоди Державному бюджету на загальну суму 21 029,50 грн. за період 01.01.2018 року по 30.11.2019 року. Спеціалістами управління надіслано ОСОБА_3 рекомендовані листи про необхідність повернення надміру виплачених коштів. Станом на дату подання вказаного цивільного позову, ОСОБА_3 не повернула загальну суму надміру сплачених коштів на рахунок департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради.

Провадження у справі відкрито 31 липня 2020 року, для розгляду справи встановлено порядок спрощеного позовного провадження.

В судове засідання представник позивача не з`явився, надав до суду заяву про слухання справи у його відсутність, позовні вимоги підтримав, просив задовольнити повністю, не заперечує проти винесення заочного рішення.

Відповідач в судове засідання не з`явився, викликаний у встановленому законом порядку, про поважність причин не явки суд не повідомив.

Відповідно до ч.3 ст.128 ЦПК України судові виклики здійснюються судовими повістками про виклик.

Згідно ч.5 ст.128 ЦПК України, судова повістка про виклик повинна бути вручена з таким розрахунком, щоб особи, які викликаються, мали достатньо часу для явки в суд і підготовки до участі в судовому розгляді справи, але не пізніше ніж за п`ять днів до судового засідання, а судова повістка-повідомлення завчасно.

Відповідно до ч.4 ст.223 ЦПК Україна, у разі повторної неявки в судове засідання відповідача, повідомленого належним чином, суд вирішує справу на підставі наявних у ній даних чи доказів (постановляє заочне рішення).

За одночасним існуванням умов, що відповідає положенням ст.280 ЦПК України, відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; відповідач не з`явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; відповідач не подав відзив; позивач не заперечував проти такого вирішення справи.

Суд, на підставі ст. 281 ЦПК України, ухвалив розглядати справу заочно.

Згідно ч.2 ст.247 ЦПК України, фіксування судового засідання технічним засобом здійснює секретар судового засідання. У разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Відповідно до ст.268 ЦПК України, у разі неявки всіх учасників справи в судове засідання, яким завершується розгляд справи, або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, суд підписує рішення без його проголошення.

Вивчивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовна заява підлягає задоволенню з наступних підстав.

ОСОБА_1 перебувала на обліку в Управлінні соціального захисту населення в Приморському районі департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради як отримувач тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме на дитину ОСОБА_2 , 2009 року народження.

Умови призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, передбачені Порядком призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 22 грудня 2006 р. №189 (далі – Порядок №189).

На підставі п. 6 зазначеного Порядку №189, ОСОБА_3 звернулася до Управління із заявами про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг, в якій просила призначити державну допомогу сім`ям з дітьми, а саме: заява від 15.01.2018 року; заява від 09.07.2018 року; заява від 14.01.2019 року; заява від 03.07.2019 року.

У вказаних заявах ОСОБА_3 була повідомлена під особистий підпис про обов`язок повідомляти орган соціального захисту населення про зміни обставин, які можуть вплинути на отримання соціальної допомоги та про відповідальність за подання завідомо недостовірних відомостей.

Також, у своїх заявах Відповідач зазначила, що вона не працює, не навчається, у центрі зайнятості на обліку не перебуває, як приватний підприємець не зареєстрована.

До зазначених заяв надавала декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, в Розділі ІІ, в яких зазначила, що вона інших доходів, окрім задекларованих, не має.

Відповідно до п. 8 Розмір тимчасової допомоги розраховується як різниця між 50 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім`ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.

Пунктом 8-1 середньомісячний сукупний дохід сім`ї визначається згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім`ї для всіх видів соціальної допомоги на підставі довідки про доходи і декларації про доходи та майновий стан осіб, що звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги.

Згідно з абз. 3 п. 8-1 для фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування та є платниками єдиного податку першої групи, незалежно від отриманих (неотриманих) доходів до сукупного доходу за кожен місяць враховується дохід на рівні двох розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, чинного на відповідний місяць; для фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування та є платниками єдиного податку другої групи, - трьох розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб; для фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування та є платниками єдиного податку третьої групи, - чотирьох розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.

Відповідно до абз. 4 п. 8-1 Порядку № 189, органи соціального захисту населення мають право робити запити та у строк до п`яти календарних днів з дня надходження відповідного запиту безоплатно отримувати від ДФС, інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування інформацію, необхідну для перевірки достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за призначенням державної допомоги сім`ям з дітьми.

Для підтвердження даних про доходи (відсутність доходів) використовуються відомості Державної фіскальної служби України з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків у порядку, встановленому Мінсоцполітики та Мінфіном.

Управлінням було отримано відомості від ДФС щодо отриманих ОСОБА_3 не задекларованих доходів, а саме дохід виплачений самозайнятій особі від БФ «Хесед» (Шаарей Ціон).

Відповідно до абз. 20 п. 10 Порядку № 189 у разі коли одержувачем навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на тимчасову допомогу та визначення її розміру, а також у разі неповідомлення або невчасного повідомлення про виникнення обставин, за яких виплата тимчасової допомоги припиняється, на наступний строк допомога може бути призначена не раніше ніж через 12 місяців з місяця виявлення порушення (виникнення обставин).

Тобто, Відповідач не виконала свої зобов`язання у своїх заявах та свідомо надавала до Управління неправдиві відомості про доходи, а саме дохід виплачений самозайнятій особі від БФ «Хесед» (Шаарей Ціон), що є підставою для відмови у наданні державної допомоги та повернення надміру виплачених коштів.

Отже, Відповідач не мала права на отримання державної допомоги, тим самим завдавши матеріальної шкоди Державному бюджету на загальну суму 21029,50 грн. за період 01.01.2018 року по 30.11.2019 року.

04.12.2019 року ОСОБА_3 було надано під підпис лист про необхідність повернути суму надміру виплачених коштів державної допомоги у розмірі 22829,50 грн. на рахунок департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради.

ОСОБА_3 добровільно повернула 1800,00 грн. на рахунок департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради. На теперішній час залишок боргу 21029,50 грн.

Станом на дату подання даної позовної заяви до суду, Відповідачем у добровільному порядку не повернуто надміру отриману суму допомоги у розмірі 21029,50 грн.

Відповідно до ст. 1166 Цивільного кодексу України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Відповідно до ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

За таких обставин, оцінивши докази, подані сторонами, встановивши характер спірних правовідносин, суд приходить до висновку, що позов Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради до ОСОБА_3 по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про стягнення суми коштів грошової допомоги, виплачених надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями є обґрунтованими та таким яке підлягає задоволенню у повному обсязі, оскільки обставини встановлені ст. 1212 ЦК України, якою передбачено поверненню безпідставно отриманою допомоги знайшли своє підтвердження в ході судового розгляду.

У порядку ст. 141 Цивільного процесуального кодексу України суд присуджує стягнути з ОСОБА_3 на користь Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради судові витрати по сплаті судового збору в сумі 2102,00 грн., які сплачені позивачем при зверненні з даним позовом до суду.

Керуючись ст. 1212 ЦК України, ст.ст. 141, 263-265, 282, 285 ЦПК України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради - задовольнити повністю.

Стягнути з ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради (65017, м. Одеса, вул. Косовська, 2-Д, код ЄДРПОУ 36290160) надміру виплачені кошти у розмірі 21029 (двадцять одна тисяча двадцять дев`ять) гривень 50 коп.

Стягнути з ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради (65017, м. Одеса, вул. Косовська, 2-Д, код ЄДРПОУ 36290160) суму сплаченого судового збору у розмірі 2102 (дві тисячі сто дві) гривні 00 коп.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Рішення суду може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня його проголошення шляхом подання апеляційної скарги до Одеського апеляційного суду через Приморський районний суд м. Одеси, а в разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Повний текст рішення складено та підписано 23 лютого 2021 року.

Суддя Л.М. Чернявська