Рішення № 95083349, 19.02.2021, Кальміуський районний суд міста Маріуполя (до 25.04.2025 - Іллічівський районний суд м. Маріуполя)

Дата ухвалення
19.02.2021
Номер справи
264/8027/20
Номер документу
95083349
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

264/8027/20

2/264/370/2021

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(ЗАОЧНЕ)

"19" лютого 2021 р. Іллічівський районний суд м. Маріуполя Донецької області під головуванням судді Кузнецова Д. В., за участю секретаря судового засідання Скудар С.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Маріуполі в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплачених коштів щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам,

В С Т А Н О В И В:

У грудні 2020 року представник Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради звернувся до суду із вказаним позовом, в обґрунтування якого вказав, що ОСОБА_1 перебував на обліку в Департаменті соціального захисту населення Маріупольської міської ради та одержував щомісячну адресну допомогу внутрішньо-переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. Щомісячна адресна допомога внутрішньо перемішеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг відповідно до вимог чинного законодавства була призначена відповідачу згідно заяв від 26.11.2018 року, 02.08.2019 року та сплачувалась з 26.11.2018 року по 25.05.2019 року та з 02.08.2019 року по 01.02.2020 року.

Проте, згідно отриманої інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно дружина відповідача ОСОБА_2 з 27.03.2019 року має у власності квартиру, розташовану за адресою: АДРЕСА_1 . Відповідач не повідомив Департамент про цей факт та продовжив отримувати грошову допомогу, що спричинило переплату державної допомоги в сумі 3451,43 гривні. За період з 01.04.2019 року по 01.02.2020 року, коли відповідачу виплачувалась допомога, місто Київ, де знаходиться житлове приміщення його дружини, не входило до переліку населених пунктів на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, і на території цього міста органи державної влади України здійснювали свої повноваження в повному обсязі, тому наявність у члена сім`ї відповідача вказаного житла є причиною виникнення переплати раніше виплачених сум допомоги в розмірі 3451,43 гривні, які згідно з пунктом 6, 11 Постанови КМУ №505 від 01.10.2014 року та ч.1 ст.1166 ЦК України просить стягнути з відповідача. Також просить стягнути судовий збір в сумі 2102,00 грн.

Представник позивача у судове засідання не з`явився, просив проводити розгляд справи за його відсутності. Позовні вимоги підтримав, проти ухвалення заочного рішення не заперечував.

Відповідач ОСОБА_1 у судове засідання не з`явився з невідомих суду причин, про день розгляду справи був повідомлений належним чином, відзив на позов не надав.

У цьому випадку, суд вважає доцільним ухвалити заочне рішення, оскільки відповідно до ст.280 ЦПК України у разі неявки в судове засідання відповідача, який належним чином повідомлений і від якого не надійшло повідомлення про причини неявки або якщо зазначені причини визнані неповажними, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, якщо позивач не заперечує проти такого вирішення.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебував на обліку в Департаменті соціального захисту населення Маріупольської міської ради та одержував щомісячну адресну допомогу внутрішньо-переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.

Згідно заяв від 26.11.2018 року та 02.08.2019 року ОСОБА_1 звернувся до Департаменту з заявою про призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, зазначивши, що ані в нього, ані у членів його сім`ї не має у власності житлового приміщення/частини житлового приміщення, розташованого в інших регіонах, ніж тимчасово окуповані території у Донецькій та луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення (а.с.5,6,8,9).

Рішеннями Департаменту від 08.12.2018 року та від 20.08.2019 року відповідачу була призначена допомога переміщеним особам на проживання, яка виплачувалась з 26.11.2018 року по 25.05.2019 року та з 02.08.2019 року по 01.02.2020 року в розмірі 442,00 гривні щомісячно на сім`ю.

Між тим, згідно Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру права власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна від 10.03.2020 року № 203492250, ОСОБА_2 на підставі акту приймання-передачі нерухомого майна від 19.03.2019 року, додаткової угоди №2 до договору купівлі-продажу майнових прав від 19.03.2019 року є одноосібним власником квартири, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 , площею 52,7 кв.м, з часткою власності 1/1.

Рішенням Департаменту від 21.05.2020 року №272/396 виявлено надміру виплачені кошти соціальної допомоги за період з 01.04.2019 року по 01.02.2020 року.

Згідно розрахунку надмірно сплачених коштів, які підлягають відшкодуванню від 22.05.2020 року, розмір щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, надмірно сплаченої ОСОБА_1 за період з 01.04.2019 року по 01.02.2020 року складає 3451,43 грн.

Департаментом на адресу відповідача направлялись повідомлення про відшкодування надміру сплачених коштів, проте станом на теперішній грошові кошти ОСОБА_1 в добровільному порядку не повернуті.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20 жовтня 2014 року, внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Згідно п. п. 2, 3 від 20.10.2014 ст. 7 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв`язання проблем, пов`язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам. Громадянин пенсійного віку, особа з інвалідністю, дитина-інвалід та інша особа, яка перебуває у складних життєвих обставинах, яких зареєстровано внутрішньо переміщеними особами, мають право на отримання соціальних послуг відповідно до законодавства України за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи.

Як вбачається зі змісту ч. 1 ст. 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи; підставами для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є наявність реєстрації місця проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення.

Пунктом 2 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 505 від 01 жовтня 2014 року (надалі за текстом - Порядок), визначено, що грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з тимчасово окупованих територій у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, а також внутрішньо переміщеним особам, житло яких зруйновано або стало непридатним для проживання внаслідок проведення антитерористичної операції або заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, їх дітям, які народилися після дати початку проведення антитерористичної операції, тимчасової окупації або заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації та взяті на облік у структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж на шість місяців.

Відповідно до п. 3 вказаного Порядку, грошова допомога особам, які переміщуються, призначається на сім`ю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди довільної форми про виплату грошової допомоги цій особі від інших членів сім`ї.

Відповідно до п. 6 Порядку надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, грошова допомога не призначається у разі, коли:

будь-хто із членів сім`ї має у власності житлове приміщення/частину житлового приміщення, що розташоване в інших регіонах, ніж тимчасово окуповані території у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення, крім житлових приміщень, які непридатні для проживання, що підтверджується відповідним актом технічного стану.

Внаслідок недобросовісності та навмисного неповідомлення відповідачем про обставини, які впливають на призначення грошової допомоги, а саме наявність у члена сім`ї відповідача (його дружини) ОСОБА_2 житлової нерухомості на підконтрольній території в м. Києві, ОСОБА_1 надмірно нарахована та виплачена адресна допомога в розмірі 3451,43 грн., адже за наявності у його дружини у власності житлового приміщення, розташованого в регіоні, іншому, ніж тимчасово окуповані території у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення, останній права на отримання щомісячної адресної допомоги станом на 01.04.2019 року не мав.

ЗУ «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» та Постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року № 505 (зі змінами) визначено обов`язкову умову призначення грошової допомоги внутрішньо переміщеним особам, а саме відсутність у будь-якого із членів сім`ї у власності житлового приміщення/частини житлового приміщення, що розташоване в інших регіонах ніж тимчасово окуповані території у Донецькій та Луганській областях, Автономної Республіки Крим і м. Севастополі, населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктах, що розташовані на лінії зіткнення, крім житлових приміщень, які непридатні для проживання, підтверджується відповідним актом технічного стану. Так, розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 року № 1085р були затверджені переліки населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, серед яких місто Маріуполь Донецької області не зазначено.

Відповідно до пункту 11 Порядку уповноважений представник сім`ї, якому призначено грошову допомогу, зобов`язаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня виникнення таких обставин. У разі неможливості добровільного повернення або утримання надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються в судовому порядку.

Відповідно до ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 1215 ЦК України не підлягає поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

Отже наявність у відповідача недобросовісності при подачі відомостей на призначення допомоги внутрішньо переміщеним особам та невиконання обов`язку щодо інформування органу соціального захисту населення про набуття членом його сім`ї у власність квартири на підконтрольній державній владі території України є підставою для повернення раніше отриманих сум допомоги.

Оскільки відповідачем вимога позивача про повернення коштів залишена без реагування, добровільно кошти не повернуті, вони підлягають стягненню з ОСОБА_1 .

Таким чином позов підлягає задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до ст. 141 ЦПК України стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати.

Представником позивача надано документи, що підтверджують сплату понесених судових витрат, тому вони підлягають стягненню з відповідача у повному обсязі.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 133, 141, 142, 223, 259, 263-265,280-283 ЦПК України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позовну заяву Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплачених коштів щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_2 на користь Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради (ЄДРПОУ 41336065, юридична адреса: м.Маріуполь, пр. Миру,70) надмірно виплачені кошти щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі оплату житлово-комунальних послуг в розмірі 3451,43 грн., а також витрати по сплаті судового збору в розмірі 2102,00 грн.

Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано відповідачем до суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

На рішення суду позивачем може бути подано апеляційну скаргу до Донецького апеляційного суду через Іллічівський районний суд м.Маріуполя Донецької області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.

Суддя: Д. В. Кузнецов