Ухвала суду № 95081359, 22.02.2021, Немишлянський районний суд міста Харкова (до 25.04.2025 - Фрунзенський районний суд м. Харкова)

Дата ухвалення
22.02.2021
Номер справи
645/1894/16-а
Номер документу
95081359
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 645/1894/16-а

Провадження № 2-ар/645/1/21

У Х В А Л А

Іменем України

22 лютого 2021 року Фрунзенський районний суд м. Харкова у складі: головуючого - судді Бондарєвої І.В., при секретарі – Проневич Д.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові заяву Головного управління Пенсійного фонду України про роз`яснення постанови Фрунзенського районного суду м. Харкова від 20.05.2016 року по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Фрунзенському районі м. Харкова про визнання рішення протиправним, зобов`язання вчинити певні дії,

в с т а н о в и в:

Головне управління Пенсійного фонду України, як правонаступник Управління Пенсійного фонду України у Фрунзенському районі м. Харкова, звернулось до суду із заявою про роз`яснення судового рішення, вказуючи, що постановою Фрунзенського районного суду міста Харкова від 20.05.2016 року по справі № 645/1894/16-а визнано неправомірним рішення відповідача Управління Пенсійного фонду України у Фрунзенському районі міста Харкова щодо відмови в здійсненні перерахунку пенсії позивача та зобов`язано відповідача здійснити з 01.03.2016 року перерахунок щомісячної пенсії, виходячи з розрахунку 80% від суми місячного заробітку відповідно до вимог ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ в редакції від 05.11.1991 року. 16.01.2020 р. Фрунзенським районним судом м.Харкова задоволено заяву позивача про роз`яснення постанови Фрунзенського районного суду м.Харкова від 20.05.2016 р. Роз`яснено, що вказаною постановою Управління Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова зобов`язано здійснити з 01.03.2016 року перерахунок щомісячної пенсії ОСОБА_1 , виходячи з розрахунку 80% від суми місячного заробітку, відповідно до вимог ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ в редакції від 05.11.1991 року та положень частини 20 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.01.2014 року №1697-VII в первинній редакції, а саме: Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більше як за 12 місяців.

Відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 05.11.1991 року та п.15 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.01.2014 року максимальний розмір пенсії ( з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплат до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених до осіб, які втратили працездатність. Проте зазначене рішення суду є не зовсім зрозумілим в частині здійснення перерахунку пенсії, в якому саме розміру (без обмеження максимального розміру пенсії чи з її обмеженням). У зв`язку з наведеним, просять суд роз`яснити рішення по справі № 645/1894/16-а в частині визначення максимального розміру пенсії при здійсненні перерахунку.

11.02.2021 р. від позивача – ОСОБА_2 надійшли письмові пояснення про те, що суд своєю ухвалою від 16.01.2020 року вже роз`яснював постанову Фрунзенського районного суду м. Харкова від 20.05.2016 року щодо здійснення перерахунку щомісячної пенсії позивачу, виходячи з розрахунку 80% від суми місячного заробітку, відповідно до вимог ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ в редакції від 05.11.1991 р. та положень частини 20 ст.86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 р. № 1697-VII в первинній редакції, якою не було передбачено обмеження максимального розміру пенсії працівникам прокуратури. З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 працював в органах прокуратури 18 років 5 місяців та 15 днів. З 01.10.2001 року йому призначено пенсію по інвалідності та з 28.11.2007 р. він отримує пенсію по інвалідності, яка настала внаслідок роботи слідчим, від загального стажу роботи, яку йому призначено в розмірі 80% від середнього заробітку посади прокурора Харківської прокуратури. Так, ОСОБА_1 є пенсіонером органів прокуратури, перебуває на обліку у ГУ ПФ України в Харківській області як отримувач пенсії за вислугу років, призначеної у розмірі 80% від місячного заробітку, згідно статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру». Постановою Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до деяких Постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури» від 30.08.2017 №657 внесено зміни до чинної постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 №505, а саме працівникам прокуратури збільшено посадові оклади та надбавки за класні чини, що згідно зі статтею 50-1 Закону є підставою для перерахунку пенсії за вислугою років. На час призначення позивачу пенсії та її нарахування умови і порядок пенсійного забезпечення прокурорів регулювались положеннями статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 №1789-XII у відповідній редакції (далі по тексту Закон України №1789-XII). Відповідно до частини першої статті 50-1 зазначеного Закону України №1789-XII, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку. Згідно з частиною 12 статті 50-1 Закону України №1789-XII, обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком. Відповідно до частини сімнадцятої статті 50-1 Закону України №1789-XII призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи. У подальшому до статті 50-1 Закону України №1789-XII вносились зміни, зокрема, змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначалася прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права, разом з тим, положення щодо підстав та порядку перерахунку пенсій прокурорам змін не зазнали (змінилась лише нумерація частин цієї статті). Однак, Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 №76-VIII, який набрав чинності 01.01.2015 р., частину вісімнадцяту статті 50-1 Закону України №1789-XII викладено у наступній редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України». Водночас, Кабінетом Міністрів України не прийнято жодного нормативно-правового акта, який би регулював умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури.

Неприйняття Кабінетом Міністрів України нормативно-правового акта, який би визначав умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури, не може бути підставою для відмови пенсіонеру у такому перерахунку, оскільки це порушує статтю 22 Конституції України.

Також позивач зазначає, що 15.07.2015 набрав чинності Закон України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VII (далі Закон України №1697-VII) та втратив чинність Закон України №1789-XII, крім пункту 8 частини першої статті 15, частини четвертої статті 16, абзацу першого частини другої статті 46-2, статті 47, частини першої статті 49, частини п`ятої статті 50, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1, частини третьої статті 51-2, статті 53 щодо класних чинів (їх дія поширюється на осіб, яким присвоєно класні чини до набрання чинності цим Законом), статті 55 щодо посвідчення працівника прокуратури, статті 2 у частині підстав звільнення з посади Генерального прокурора України, а також статті 13 щодо функціонування в системі органів прокуратури міських, районних, міжрайонних, районних у містах прокуратур, яка втрачала чинність з 15.12.2015.

Відповідно до частини двадцятої статті 86 Закону України №1697-VII у редакції Закону України від 28.12.2014 №76-VIII, умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Разом з тим, Рішенням Другого Сенату Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-р(II)/2019 (справа №3-209/2018 (2413/18, 2807/19) положення частини двадцятої статті 86 Закону України №1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України, визнано такими, що не відповідають Конституції України.

Конституційний Суд України у вказаному рішенні зазначив, що: частина двадцята статті 86 Закону України №1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення; частина двадцята статті 86 Закону України №1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції: « 20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки».

Крім того, у своєму рішенні від 13.12.2019 № 7-р(ІІ)/2019 Конституційний суд України зазначив, що працівник прокуратури, який досяг передбаченого законом віку для припинення повноважень після здійснення професійної діяльності протягом визначеного строку, набуває право на отримання пенсії. Пенсійне забезпечення таких працівників здійснюється відповідно до статті 86 Закону.

Частина двадцята статті 86 Закону України у первинній редакції передбачала низку підстав для перерахунку призначених пенсій. Проте згідно з чинною редакцією оспорюваного положення Закону умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури вже не врегульовуються Законом, а повноваження щодо їх визначення делеговано Кабінету Міністрів України.

Враховуючи міжнародні стандарти діяльності органів прокуратури та юридичні позиції Конституційного Суду України, метою нормативного регулювання, зокрема питань соціального захисту працівників прокуратури, є уникнення втручання інших органів влади в діяльність прокуратури з метою додержання принципу поділу влади та закріплення виключно на рівні закону питань пенсійного забезпечення працівників прокуратури.

До повноважень Кабінету Міністрів України законодавець відніс право визначати умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури без закріплення на законодавчому рівні відповідних критеріїв, чим поставив у залежність фінансування пенсійного забезпечення прокурорів від виконавчої влади. Таке нормативне регулювання призводить до втручання виконавчої влади в діяльність органів прокуратури, а також до недотримання конституційної вимоги щодо здійснення органами державної влади своїх повноважень у встановлених Конституцією України межах і відповідно до законів України.

Конституційний Суд України констатував, що питання пенсійного забезпечення прокурорів, у тому числі умови та порядок перерахунку призначених їм пенсій, має визначати Верховна Рада України законом, а не Кабінет Міністрів України підзаконним актом.

Конституційний Суд України також дійшов висновків, що оспорюване положення Закону порушує конституційні засади поділу державної влади в Україні на законодавчу, виконавчу і судову, призводить до порушення регулювання основ соціального захисту прокурорів, оскільки за його змістом регулювання порядку перерахунку призначеної пенсії працівникам прокуратури має здійснюватися актом Кабінету Міністрів України, а не законом України.

Таким чином, позивач у зв`язку з прийняттям Рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 у справі № 7-р(ІІ)2019 має право на перерахунок пенсії у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок.

Отже, положення частини двадцятої статті 86 Закону №1697-VII зі змінами, якою передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України, визнані неконституційними та втратили чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення №7-р(II)/2019 (справа №3-209/2018(2413/18, 2807/19), як це визначено статтею 91 Закону України «Про Конституційний Суд України», тобто з 13.12.2019.

Відтак, з 13.12.2019 Закон України №1697-VII не містить вимоги про необхідність визначення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури Кабінетом Міністрів України.

Натомість, підставою для проведення перерахунку пенсій працівників прокуратури є підвищення заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок, як це передбачено законом.

Частина двадцята статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 (у первинній редакції, що застосовується з 13.12.2019), передбачає, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки.

Стосовно роз`яснення положень у частині здійснення перерахунку пенсії перерахованої пенсії без обмеження її максимального розміру, позивач зазначив наступне:

Відповідно до абзацу 6 частини п`ятнадцятої статті 86 Закону України №1697-VII (у редакції Законів України від 24.12.2015 №911-VІІІ та від 06.12.2016№1774-VIII), максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.

Положення про встановлення тимчасового обмеження на періоди з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року та з 1 січня 2017 року по 31 грудня 2017 року максимального розміру пенсії у

розмірі 10740 грн. визначено Законом України від 24.12.2015 року №911-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» та Законом України від 06.12.2016 №1774-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України».

Однак, як вбачається з пункту 1 та 2 Прикінцевих положень Закону України від 24.12.2015 №911-VІІІ, цей Закон набирає чинності з 1 січня 2016 року та дія положень цього Закону щодо визначення максимального розміру пенсії застосовується до пенсій, які призначаються, починаючи з 1 січня 2016 року. Крім того, згідно п. 1 Прикінцевих Положень Закону України від 06.12.2016 року №1774-VIII, цей Закон набирає чинності з 1 січня 2017 року. Наведене дає підстави для висновку, що законодавець чітко визначив коло суб`єктів, на яких поширюється дія даної норми, до якого позивач не входить, так як у даних правовідносинах має місце перерахунок раніше призначеної пенсії вже непрацюючому в органах прокурату пенсіонеру, а не призначення пенсії вперше.

Таким чином, враховуючи те, що позивач є пенсіонером і пенсія йому була призначена до 01 січня 2016 року, тому до розміру пенсії останнього не можуть застосовуватись обмеження максимального розміру пенсії, визначені абзацом шостим частини п`ятнадцятої статті 86 Закону України №1697-VII, позивач має право на перерахунок пенсії без обмеження її максимальним розміром. Окрім іншого, позивач є інвалідом 2 групи загального захворювання і цей факт не заперечує відповідач.

В судове засідання позивач та представник відповідача не з`явилися, про дату, час та місце судового розгляду були повідомлені належним чином, кожний надав суду заяву про розгляд справи за його відсутності.

Згідно ч.1 ст.205 КАС України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час та місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

За таких обставин суд вважає можливим розгляд справи у відсутність сторін, за наявними матеріалами, та ухвалює рішення про задоволення заяви, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що постановою Фрунзенського районного суду м.Харкова від 20.05.2017 р. визнано неправомірними рішення Управління Пенсійного фонду України у Фрунзенському районі м. Харкова №116 від 15.03.2016 р. про відмову в здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 згідно довідки прокуратури Харківської області від 11.03.2016 р. № 18-252; зобов`язано Управління Пенсійного фонду України у Фрунзенському районі м.Харкова здійснити з 01.03.2016 р. перерахунок щомісячної пенсії ОСОБА_1 , виходячи з розрахунку 80% від суми місячного заробітку, згідно довідки прокуратури Харківської області від 11.03.2016 р. № 18-252, відповідно до вимог ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ в редакції від 05.11.1991 р., та здійснити відповідні виплати з врахуванням виплачених сум.

Ухвалою Фрунзенського районного суду м. Харкова від 20.02.2020 р. позивачеві ОСОБА_1 було роз`яснено що постановою Фрунзенського районного суду м. Харкова від 20.05.2016 року по вказаній вище адміністративній справі Управління Пенсійного фонду України у Фрунзенському районі м.Харкова зобов`язано здійснити з 01.03.2016 р. перерахунок щомісячної пенсії ОСОБА_1 , виходячи з розрахунку 80% від суми місячного заробітку, відповідно до вимог ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ в редакції від 05.11.1991 р. та положень частини 20 ст.86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 р. № 1697-VII в первинній редакції, згідно рішення Другого сенату Конституційного Суду України від 13.12.2019 р. № 7-р(ІІ)/2019 р., а саме: Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки.

Згідно ст.254 КАС України, за заявою учасника справи, державного виконавця суд роз`яснює ухвалене ним судове рішення, яке набрало законної сили, не змінюючи змісту судового рішення, шляхом постановлення ухвали. Подання заяви про роз`яснення судового рішення допускається, якщо воно ще не виконано або не закінчився строк, протягом якого судове рішення може бути подане для примусового виконання.

За таких обставин суд вважає необхідним додатково роз`яснити, що постановою Фрунзенського районного суду м. Харкова від 20.05.2016 року по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до УПФУ України у Фрунзенському районі м. Харкова про визнання рішення протиправним, зобов`язання вчинити певні дії – УПФ України у Фрунзенському районі м.Харкова зобов`язано здійснити з 01.03.2016 р. перерахунок щомісячної пенсії ОСОБА_1 , виходячи з розрахунку 80% від суми місячного заробітку, відповідно до вимог ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ в редакції від 05.11.1991 р. та положень частини 20 ст.86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 р. № 1697-VII в первинній редакції, якою не було передбачено обмеження максимального розміру пенсії працівникам прокуратури.

Керуючись ст.ст.ч.4 ст.229, ст.ст.248, 254 КАС України, суд -

У Х В А Л И В:

Заяву Головного управління Пенсійного фонду України про роз`яснення судового рішення - задовільнити.

Роз`яснити, що постановою Фрунзенського районного суду м. Харкова від 20.05.2016 року по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Фрунзенському районі м. Харкова про визнання рішення протиправним, зобов`язання вчинити певні дії – Управління Пенсійного фонду України у Фрунзенському районі м.Харкова зобов`язано здійснити з 01.03.2016 р. перерахунок щомісячної пенсії ОСОБА_1 , виходячи з розрахунку 80% від суми місячного заробітку, відповідно до вимог ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ в редакції від 05.11.1991 р. та положень частини 20 ст.86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 р. № 1697-VII в первинній редакції, без обмеження максимального розміру пенсії.

Ухвала може бути оскаржена до Другого апеляційного адміністративного суду через Фрунзенський районний суд м. Харкова шляхом подачі апеляційної скарги в п`ятнадцятиденний строк з дня її проголошення.

Суддя