
Справа № 560/4031/19
УХВАЛА
23 лютого 2021 рокум. Хмельницький Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Майстера П.М. розглянувши в письмовому провадженні звіт про виконання рішення суду у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 10.01.2020 у справі №560/4031/19 адміністративний позов задоволено частково. Вирішено визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до довідок наданих Хмельницьким обласним військовим комісаріатом від 23.10.2019. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , починаючи з 01.01.2008 року на підставі довідки № ХС39626 від 23.10.2019 року та починаючи з 01.01.2018 року на підставі довідки № ХС39626 від 23.10.2019 року, наданих Хмельницьким обласним військовим комісаріатом. Виплату пенсії в межах суми платежу за один місяць звернути до негайного виконання. В задоволенні решти позовних вимог відмовити. Стягнути на користь ОСОБА_1 768,40 грн. судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
Вказане рішення суду набрало законної сили 11.02.2020.
Постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 23 вересня 2020 року зобов`язано Головне управління пенсійного фонду України в Хмельницькій області протягом 10 днів подати звіт про виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду у справі №560/4031/19.
Ухвалою суду від 28.10.2020 встановлено новий строк для подання звіту про виконання судового рішення у справі №560/4031/19. Головному управлінню Пенсійного фонду України в Хмельницькій області подати до 28.11.2020 року до Хмельницького окружного адміністративного суду новий звіт про виконання судового рішення у справі №560/4031/19.
До суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області надійшов звіт про виконання судового рішення. У звіті зазначено, що на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 10 січня 2020 року головним управлінням 11.01.2020 року проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 в межах суми платежу за один місяць з урахуванням перерахованих сум пенсій. В результаті перерахунку за період з 01.01.2020 року по 31.01.2020 року нараховано доплату в сумі 1627,50 грн, яка зарахована на рахунок ОСОБА_1 , відкритий в АТ «Державний ощадний банк України», у січні 2020 року. 16.09.2020 року головним управлінням проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням перерахованих сум пенсії починаючи з 01.01.2008 року на підставі довідки № ХС39626 від 23.10.2019 року (з посадовим окладом 1150,00 грн.) та починаючи з 01.01.2018 року на підставі довідки № ХС39626 від 23.10.2019 року (з посадовим окладом 5660,00 грн.), наданих Хмельницьким обласним військовим комісаріатом. В результаті проведеного перерахунку за періоди з 01.01.2008 року по 31.12.2019 року та з 01.02.2020 року по 10.02.2020 року нарахована доплата пенсії на суму 49529,79 грн. Доплата пенсії за період з 11.02.2020 року по 30.09.2020 року в сумі 12636,78 грн., зарахована на рахунок ОСОБА_1 , відкритий в АТ «Державний ощадний банк України», у жовтні 2020 року, з 01.10.2020 року виплата пенсії проводиться в розмірі 7135,50 грн. Нарахована доплата згідно судовою рішення за періоди з 01.01.2008 року по 31.12.2019 року та з 01.02.2020 року по 10.02.2020 року в сумі 49529,79 грн. включена до реєстру рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою (станом на 17.11.2020 року присвоєно реєстраційний номер 59953) та буде здійснена при відповідному фінансуванні.
Розглянувши звіт про виконання судового рішення, дослідивши матеріали адміністративної справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для прийняття звіту про виконання рішення суду, з огляду на таке.
Відповідно до ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
За наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (ч. 2 ст. 382 КАС України).
Отже, з вказаних законодавчих положень вбачається, що судом можуть бути вжиті заходи реагування судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах у формі встановлення нового строку для подачі звіту та накладення штрафу на особу відповідальну за виконання рішення суду.
Поряд з тим, суд зауважує, що такі заходи судового контролю підлягають до застосування у разі не подання звіту суб`єктом владних повноважень про виконання рішення суду або якщо в поданому звіті причини невиконання чи неповного виконання судового рішення є неповажними.
На підтвердження викладеної позиції у звіті відповідачем було додано копію листа Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 11.11.2020 за №2200-0407-9/50329, що був направлений на адресу Пенсійного фонду України, з проханням розглянути питання про виділення коштів для виплати доплати на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 10.01.2020 року у справі № 560/4031/19 за період з 01.01.2008 року по 10.02.2020 року у розмірі 49529,79 грн.
Пенсійний фонд України (Департамент пенсійного забезпечення) листом від 02.12.2020 №2800-030203-9/41852 повідомив Головному управлінню Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, що кошти, нараховані на виконання рішення суду, підлягають виплаті в межах бюджетних асигнувань, виділених на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями судів за рахунок коштів Державного бюджету України.
Суд враховує, що відповідно до ст. 8 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.
За приписами підпунктів 4, 5 пункту 4 Положення про Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 № 28-2, Головне управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування пенсій та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством, здійснює з цією метою перерозподіл коштів між районами (містами); здійснює призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Тобто виплата пенсій здійснюються Головним управлінням Пенсійного фонду України виключно за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством. Інших фінансових можливостей, крім зазначених, для здійснення виплат управління не має.
Як передбачено положеннями статей 23 та 116 Бюджетного кодексу України, будь-які бюджетні зобов`язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України. Взяття зобов`язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.
Виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ, та членам їх сімей згідно ст. 8 цього Закону забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Таким чином, нарахована позивачу сума доплати має бути виплачена за рахунок коштів Державного бюджету України та проведення такої виплати не може бути здійснене за рахунок власних коштів Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, що надійшли від сплати єдиного соціального внеску, а проводиться лише у разі наявності на це відповідних бюджетних асигнувань.
Суд звертає увагу, що виділення коштів із Державного бюджету на погашення заборгованості з виплати пенсії не залежить від волі окремого керівника територіального органу Пенсійного фонду України, тому у діях начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області відсутні ознаки вини та умислу щодо невиконання у повному обсязі судового рішення, як умови притягнення особи до відповідальності та накладення, у даному випадку, штрафу.
Суд, аналізуючи поданий відповідачем звіт про виконання рішення суду, дійшов висновку, що відповідачем вжито всіх залежних від нього заходів з метою виконання судового рішення.
За таких обставин, враховуючи вищезазначене, суд приймає поданий відповідачем 25.11.2020 звіт про виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 10.01.2020 у справі №560/4031/19.
Керуючись статтями 243, 248, 256, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
УХВАЛИВ:
прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 10.01.2020 у справі №560/4031/19.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її підписання.
Головуючий суддя П.М. Майстер