
Справа № 420/702/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 лютого 2021 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Вовченко O.A., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні в приміщенні суду справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити дії,-
ВСТАНОВИВ:
До Одеського окружного адміністративного суду 18 січня 2021 року надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якій позивач просить суд:
1. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеської області, пов`язану з не перерахунком позивачу пенсії відповідно до довідки № 21-599зп від 31.03.2020, виданої Офісом Генерального прокурора України, та з невиплатою йому перерахованої пенсії за минулий термін, але не більш ніж за 12 місяців з дня отримання цієї довідки;
2. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеської області перерахувати призначену ОСОБА_1 пенсію відповідно до довідки № 21-599зп від 31.03.2020, виданої Офісом Генерального прокурора України з дня подання цієї довідки тобто з 22.05.2020 року;
3. Виплатити ОСОБА_1 перераховану пенсію за минулий період, але не більше ніж за 12 місяців з дня подання довідки, тобто з 22.05.2020 року.
Ухвалою від 22 січня 2021 року прийнято до розгляду позовну заяву ОСОБА_1 , відкрито провадження у адміністративній справі та визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що проходив військову службу в органах військової прокуратури та що йому призначено пенсію за вислугу років згідно Закону України «Пенсійне забезпечення військовослужбовців та деяких інших осіб». Вказує, що на його заяву Офісом Генерального прокурора України видано довідку №21-599зп від 31.03.2020 року про розмір та складові грошового забезпечення військовослужбовця Головного управління військових прокуратур який проходив службу на посаді старшого слідчого з особливо важливих справ станом на 01.03.2018 року, яку разом із супровідним листом направив до Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки. Останній направив довідку до відповідача, однак позивачу на його заяву надано відповідь про відсутність підстав для перерахунку його пенсії. Вважає, що відповідачем допущено протиправну бездіяльність.
Ухвалу від 22 січня 2021 року відповідачем отримано 22 січня 2021 року, однак відзив на позов станом на момент прийняття даного рішення до суду не надійшов.
Вивчивши матеріали справи, ознайомившись з позовною заявою та доданими до неї документами, дослідивши обставини, якими обґрунтовуються вимоги та перевіривши їх наданими з боку учасників справи доказами, суд встановив наступне.
Як вбачається з послужного списку (а.с.12-19) ОСОБА_1 проходив військову службу у Збройних Силах з 07.08.1981 року.
З 10 лютого 1997 року позивача переведено на службу у Військову прокуратуру Запорізького гарнізону та наказом генерального прокурора України №309-ц від 01 жовтня 2004 року звільнено з посади старшого слідчого в особливо важливих справах слідчого відділу слідчого управління Головного управління нагляду за додержанням законів у Збройних Силах України та інших військових формуваннях та відряджено у розпорядження Міністерства оборони України.
Наказом Міністра оборони України від 29.10.2004 року № 870 (по особовому складу), відповідно до пп. «б» п. 67 Положення про проходження військової служби особами офіцерського складу, прапорщиками (мічманами) Збройних Сил України полковника юстиції ОСОБА_1 , старшого слідчого в особливо важливих справах слідчого відділу слідчого управління Головного управління нагляду за додержанням законів у Збройних Силах України та інших військових формуваннях, звільнено з військової служби у запас (за станом здоров`я).
З 10 грудня 2004 року позивачу призначено пенсію за вислугою років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у розмірі 59% (а.с.48).
24 квітня 2018 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області на підставі довідки Одеського обласного військового комісаріату № ЮО104790 від 02 квітня 2018 року про розмір грошового забезпечення що враховується для перерахунку пенсій у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України за посадою старшого слідчого в особливо важливих справах Генеральної прокуратури України (юрисконсульт бригади) (а.с.60), здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2018 року з урахуванням таких складових грошового забезпечення: посадовий оклад; оклад за військове звання; процентна надбавка за вислугу років 45 %; премія – 0 %.
За зверненням позивача, відповідно до листа від 01.04.2020 року №21-1262вих-20 (а.с.26) Офісом Генерального прокурора надано ОСОБА_1 довідку від 31.03.2020 року №21-599зп (а.с.27) про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії відповідно до рішення Конституційного суду України від 13.12.2019 №7-р(ІІ)/2019 та постанов КМУ від 30.08.2017 №657 та 30.08.2017 №704, відповідно до якої, розмір заробітної плати (грошового забезпечення), з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за нормами чинними на 01.03.2018 за відповідною (прирівняною) посадою старшого слідчого в особливо важливих справах, становить усього 46099.37 грн., з яких: посадовий оклад – 7490.00; оклад за військовим званням (полковник) – 1480.00; надбавка за вислугу років (45%) – 4036.50; інші щомісячні надбавки, доплати (Надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи у розмірі 96% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років) – 12486.24; премія (55%) – 14021.01; матеріальні допомоги (для оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань) (1/12) – 3292.81, 3292.81.
За зверненням позивача від 22.05.2020 року (а.с.30), до якого було додано оригінал вищевказаної довідки, Одеським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки листом від 28.05.2020 року №4649 (а.с.28) повідомлено позивача про направлення довідки від 31.03.2020 року №21-599зп до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області.
Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою (а.с.31) про проведення перерахунку пенсії на підставі довідки від 31.03.2020 року №21-599зп, на яку відповідачем надана відповідь у формі листа від 06.08.2020 року №6740-6567/С-02/8-1500/20 (а.с.37), у якому з посиланням на ст. 13 та ст.43 Закону України від 09.04.1992 року № 2262 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до Головного управління надана складена Генеральною прокуратурою довідка про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії, призначеної згідно із Законом України «Про прокуратуру», тому для проведення перерахунку пенсії згідно із Законом № 2262 правових підстав немає.
Вважаючи, що Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області допустило протиправну бездіяльність щодо перерахунку та виплати його пенсії відповідно до довідки № 21-599зп від 31.03.2020, виданої Офісом Генерального прокурора, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Вирішуючи спірні правовідносини, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із частиною першою статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Таким чином, право особи на отримання пенсії, як складова права на соціальний захист, є її конституційним правом.
Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України, виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.
Як встановлено судом, позивач вийшов на пенсію по вислузі років з посади старшого слідчого в особливо важливих справах слідчого відділу слідчого управління Головного управління нагляду за додержанням законів у Збройних Силах України та інших військових формуваннях на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Цей Закон є спеціальним щодо регулювання правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі.
Стаття 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» регламентує питання перерахунку раніше призначених пенсій.
Відповідно до ч.ч. 1-2, 4-5 цієї статті, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, яким присвоєні чергові військові (спеціальні) звання під час перебування їх у запасі або у відставці, раніше призначені їм пенсії з урахуванням нових присвоєних військових (спеціальних) звань не перераховуються.
Згідно з ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч. 6 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», обчислення пенсій окремим категоріям військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, які були відряджені для виконання службових обов`язків до органів державної влади та органів місцевого самоврядування, інших цивільних установ, організацій і підприємств, у тому числі у довготермінові закордонні відрядження, здійснюється за переліком посад і в порядку, що затверджується Кабінетом Міністрів України.
Також ч. 18 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 (далі - Порядку № 45).
Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 2 Порядку №45, Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
У відповідності з положеннями п. 3 Порядку №45, на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком. Особам, що відряджалися для виконання службових обов`язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств та були звільнені із служби у зв`язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, перерахунок пенсій провадиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, виданих державними органами, згідно з наказами яких особи відряджалися для виконання службових обов`язків.
Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі (п. 4 Порядку № 45).
Абзацом 1 пункту 5 Порядку № 45(в редакції постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 року) передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
При цьому у Додатку 2 до Порядку № 45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою № 103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі № 826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.
Встановлений Кабінетом Міністрів України порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII, був обов`язковим для виконання органами державної влади, зокрема Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області.
Таким чином, скасування в судовому порядку вказаних вище пунктів 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатка 2 до Порядку № 45 (після проведення перерахунку пенсії позивача з 01 січня 2018 року) не є підставою для задоволення позовних вимог щодо врахування додаткових видів грошового забезпечення з 01.01.2018 року до 05.03.2019 року, оскільки оскаржувані дії/бездіяльність ГУ ПФУ відповідали вимогам, чинного на час їх вчинення законодавства.
Вищезазначена правова позиція висловлена Великою Палатою Верховного Суду у рішенні по зразковій справі № 240/6263/18 від 20 лютого 2020 року.
Отже, з 5 березня 2019 року - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, тому з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та статті 9 Закону № 2011-ХІІ.
При цьому, вказаний перерахунок пенсії здійснюється на підставі довідки уповноваженого органу про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій.
Вищезазначена правова позиція висловлена Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 24 червня 2020 року за результатами апеляційного перегляду рішення Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 17 грудня 2019 року у зразковій адміністративній справі № 160/8324/19.
Судом встановлено, що відповідачем не здійснено перерахунок пенсії позивача на підставі довідки Офісу Генерального прокурора, яка направлена відповідачу Одеським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, посилаючись на те, що до Головного управління надана складена генеральною прокуратурою довідка про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії, призначеної згідно з Законом України «Про прокуратуру», тому для перерахунку пенсії згідно із Законом №2262 правових підстав немає.
Суд зазначає, що згідно з ч.4 ст.27 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року №1697-VII, військовослужбовці військової прокуратури у своїй діяльності керуються Законом України «Про прокуратуру» і проходять військову службу відповідно до Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» та інших законодавчих актів України, якими встановлено правові та соціальні гарантії, пенсійне, медичне та інші види забезпечення, передбачені законодавством для осіб офіцерського складу Збройних Сил України.
У відповідності до частини четвертої статті 83 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року №1697-VII на військовослужбовців військової прокуратури поширюються усі передбачені Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та іншими законодавчими актами про військову службу соціальні і правові гарантії.
Відповідно до ч. 1 ст. 81 Закону України «Про прокуратуру» (у редакції від 05.01.2017 року), заробітна плата прокурора регулюється цим Законом та не може визначатися іншими нормативно-правовими актами.
Грошове забезпечення військовослужбовців, які проходять службу в органах прокуратури на прокурорсько-слідчих посадах, складається з посадового окладу та інших виплат, встановлених цим Законом (ч. 8 ст. 81 Закону України «Про прокуратуру» (у редакції від 05.01.2017 року).
Таким чином, з викладеного можна зробити висновок, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки не можуть бути органами, які складають довідки про розмір грошового забезпечення пенсіонерів – колишніх військовослужбовців, які проходили службу у військових прокуратурах, для перерахунку їх пенсій на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», оскільки не володіють інформацією про види та розміри грошового забезпечення діючих військовослужбовців - працівників військових прокуратур.
При цьому, у даних правовідносинах згідно положень Порядку №45 до повноважень територіальних центрів комплектувань та соціальної підтримки належать лише повноваження щодо направлення довідок про розмір грошового забезпечення пенсіонерів – колишніх військовослужбовців, які проходили службу у військових прокуратурах.
06.09.2017 року набула чинності постанова Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури», якою затверджено нові, підвищені оклади, в тому числі і працівників військових прокуратур.
Отже, у зв`язку з підвищенням вищевказаною постановою грошового забезпечення, зокрема військовослужбовців, які проходять службу в органах прокуратури, у позивача виникло право на перерахунок пенсії, відповідно до норм ст.ст. 43, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деякі інших осіб».
Постанова Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 чинна, є рішенням про «підвищення заробітної плати прокурорським працівникам» та підлягає застосуванню.
Відтак, вказаною постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №657 змінено грошове забезпечення осіб, до посад яких прирівняна посада, яку обіймав позивач, а порядок перерахунку для даної категорії осіб (військових прокурорів) визначено Порядком №45.
Згідно із частинами 2 і 3 статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно із цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює також Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (із змінами, внесеними згідно з постановою Пенсійного фонду України від 07.02.2012 №3-1; далі - Порядок №3-1).
Відповідно до п. 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому ст. 63 Закону №2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно з п. 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі ст. 63 Закону №2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи (в даному випадку пенсіонером було подано заяву до органу, який видає довідки, на підставі якої таким органом і було направлено відповідну довідку відповідачу), так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган Пенсійного фонду України.
Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема у постанові Верховного Суду України від 22.04.2014 у справі №21-484а13 та у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 у справі №553/3619/16-а.
У сукупності викладених обставин суд дійшов висновку, що Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області протиправно не здійснило перерахунок та виплату пенсії позивача у зв`язку із зміною розмірів посадового окладу старшого слідчого в особливо важливих справах відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівникам прокуратури» після отримання довідки від 31.03.2020 року №21-599 зп.
Суд вважає необґрунтованими доводи відповідача стосовно того, що підстав для перерахунку пенсії позивача немає у зв`язку з наданням довідки про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії, призначеної згідно із Законом України «Про прокуратуру», для проведення перерахунку пенсії згідно із Законом № 2262, оскільки з вищевказаної довідки від 31.03.2020 року №21-599 зп не вбачається, що вона надана для перерахунку пенсії, призначеної згідно із Законом України «Про прокуратуру», а позивачу пенсія призначена згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Окрім цього, як вбачається з попередніх перерахунків, пенсія позивачу перераховувалась у 2016 році (а.с.50) саме на підставі довідок, складених Генеральною прокуратурою України (а.с.59).
Таким чином, пенсія позивача, призначена відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», підлягає перерахунку згідно постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 року №704 та «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури» від 30 серпня 2017 року №657 з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення на підставі довідки Офісу Генерального прокурора від 30.03.2020 року № 21-599зп про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії.
Однак, що стосується додаткових видів грошового забезпечення, таких як матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та матеріальна допомога на оздоровлення, які позивач просить врахувати при обчисленні пенсії, суд доходить висновку про безпідставності їх врахування при здійсненні перерахунку пенсії з огляду на наступне.
Відповідно до частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Причому, як зазначається в рішенні Конституційного Суду України від 13 травня 2015 року № 4-рп/2015 перелік щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, введення яких є підставою для перерахунку пенсій військовослужбовців та деяких інших категорій осіб, визначається виключно законами України.
В свою чергу граматичний аналіз положень першого речення частини третьої статті 63 Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» дає підстави стверджувати, що слова «надбавок, доплат, підвищень» є вставленою конструкцією словосполучення «нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення», яка вказує на те, що такими видами є лише надбавки, доплати, підвищення.
З аналізу положень Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» вбачається, що грошове забезпечення є однією із соціальних гарантій, що надаються військовослужбовцям. При цьому до інших гарантій законом віднесено: продовольче, речове та інше забезпечення військовослужбовців, пільги та компенсації військовослужбовцям та членам їх сімей, одноразова грошова допомога тощо. Відтак, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, винагорода за участь в АТО та компенсації за невикористану відпустку не належать до надбавок, доплат або підвищення, тобто не є додатковими видами грошового забезпечення в розумінні статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», а відносяться до інших соціальних гарантій, що надаються військовослужбовцям та членам їх сімей.
Даний висновок відповідає правовій позиції, викладеній в постанові Верховного Суду України від 20.03.2018 року у справі №286/2987/16-а.
При цьому, щодо дати, з якої у позивача виникли підстави для перерахунку пенсії з суд зазначає, що враховуючи те, що довідка Офісу Генерального прокурора № 21-599зп від 31.03.2020 року містить відомості про додаткові види грошового забезпечення, а з 5 березня 2019 року - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, відтак, пенсія ОСОБА_1 на підставі довідки Офісу Генерального прокурора № 21-599зп від 31.03.2020 року підлягає перерахунку з 01 квітня 2019 року - з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог, з урахуванням статті 9 КАС України шляхом:
- визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеської області щодо не перерахунку та невиплати ОСОБА_1 пенсії з урахуванням посадового окладу 7490,00 грн., окладу за військовим званням (полковник) 1480,00 грн., надбавки за вислугу років (45%) 4036,50 грн., інших щомісячних надбавок, доплат (надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи у розмірі 96% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років) 12486.24 грн. та премії (55%) 14021.01 грн. на підставі довідки Офісу Генерального прокурора № 21-599зп від 31.03.2020 року, без урахування матеріальної допомоги на оздоровлення у розмірі 3292,81 грн. та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань 3292,81 грн.;
- зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 квітня 2019 року з урахуванням посадового окладу 7490,00 грн., окладу за військовим званням (полковник) 1480,00 грн., надбавки за вислугу років (45%) 4036,50 грн., інших щомісячних надбавок, доплат (надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи у розмірі 96% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років) 12486.24 грн. та премії (55%) 14021.01 грн. на підставі довідки Офісу Генерального прокурора № 21-599зп від 31.03.2020 року, без урахування матеріальної допомоги на оздоровлення у розмірі 3292,81 грн. та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань 3292,81 грн.
Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п. 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.
Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «РуїсТоріха проти Іспанії» від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).
Згідно п.41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту.
Оцінюючи правомірність дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст.2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури.
Частиною 1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Частиною 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно із ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Відповідно до ч.1, ч.5 ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
За таких обставин, враховуючи вищевикладене у сукупності, адміністративний позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню частково.
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
З матеріалів справи вбачається, що позивачем за подачу даного адміністративного позову сплачено судовий збір у розмірі 908,00 грн. (а.с.6).
Зважаючи на вищевикладене, суд дійшов висновку про стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на користь позивача судового збору у розмірі 908,00 грн.
Відповідно до ч.1 ст.243 КАС України суди ухвалюють рішення іменем України негайно після закінчення судового розгляду.
Згідно ч.3 ст. 263 КАС України справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Відповідно до ч.4 та ч.5 ст.120 КАС України останнім днем строку, який закінчується вказівкою на певний день, вважається цей день. Якщо закінчення строку припадає на вихідний, святковий чи інший неробочий день, останнім днем строку є перший після нього робочий день.
Враховуючи, що провадження у справі відкрито 22 січня 2021 року, строки розгляду даної справи, визначені ст.263 КАС України, приймаючи до уваги те, що останній день розгляду справи припав на вихідний день (неділя), в силу положень ст.120 КАС України, рішення суду складено 22 лютого 2021 року (перший робочий день).
Керуючись ст.ст. 7, 9, 241-246, 250, 255, 262, 295 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 – задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеської області щодо не перерахунку та невиплати ОСОБА_1 пенсії з урахуванням посадового окладу 7490,00 грн., окладу за військовим званням (полковник) 1480,00 грн., надбавки за вислугу років (45%) 4036,50 грн., інших щомісячних надбавок, доплат (надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи у розмірі 96% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років) 12486.24 грн. та премії (55%) 14021.01 грн. на підставі довідки Офісу Генерального прокурора № 21-599зп від 31.03.2020 року, без урахування матеріальної допомоги на оздоровлення у розмірі 3292,81 грн. та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань 3292,81 грн.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 квітня 2019 року з урахуванням посадового окладу 7490,00 грн., окладу за військовим званням (полковник) 1480,00 грн., надбавки за вислугу років (45%) 4036,50 грн., інших щомісячних надбавок, доплат (надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи у розмірі 96% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років) 12486.24 грн. та премії (55%) 14021.01 грн. на підставі довідки Офісу Генерального прокурора № 21-599зп від 31.03.2020 року, без урахування матеріальної допомоги на оздоровлення у розмірі 3292,81 грн. та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань 3292,81 грн.
В задоволенні решти позовних вимог – відмовити.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 908,00 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Одеський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач – ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ).
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65107, код ЄДРПОУ 20987385).
Суддя Вовченко O.A.