Рішення № 95069546, 23.02.2021, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.02.2021
Номер справи
420/6009/20
Номер документу
95069546
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 420/6009/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 лютого 2021 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді – Токмілової Л.М.;

за участі:

секретаря судового засідання – Мунтян С.І.

представника позивача – Михайлишина Т.Ю.

представника відповідача – Гука В.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) (код ЄДРПОУ 43879780, адреса: 65058, м. Одеса, просп. Шевченка, 12) до Товариства з обмеженою відповідальністю “Агрофірма “Дністровська” (код ЄДРПОУ 00855440, адреса: 68421, Одеська область, Арцизький р-н, с.Теплиця, вул. Центральна 87) про тимчасову заборону (зупинення) діяльності,-

ВСТАНОВИВ:

08.07.2020 р. до Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Державної екологічної інспекції в Одеській області до Товариства з обмеженою відповідальністю “Агрофірма “Дністровська”, у якій позивач просить тимчасово заборонити (зупинити) діяльність товариства з обмеженою відповідальністю “Агрофірма “Дністровська” в частині:

- виробництва продукції тваринництва та в частині використання АЗС з двома заправними колонками та трьома ємностями для зберігання паливно мастильнх матеріалів по 10 м3 кожна до отримання висновку з оцінки впливу на довкілля;

- використання джерел викидів в атмосферне повітря: АЗС з двома заправними колонками та трьома ємностями для зберігання паливно мастильнх матеріалів по 10 м3 кожна; пристрій для сушки та чистки зернових культур; цехи по виробництву комбікормів; склади для зберігання зерна; свинарники з примусовою вентиляцією; телятники з примусовою вентиляцією; пункт газовогневої обробки металу; зварювальний апарат; станки для обробки металу; котли для опалення адміністративних та виробничих приміщень; столова; коптильний цех; маслобойні цеха; лісосклади; мельниця; норії; відстійники; деревообробний станок КС-1; ємність 16 м3; мельниця; котел варочний до отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин стаціонарними джерелами;

- використання восьми артезіанських свердловин до виконання умов дозволу на спеціальне водокористування № УКР 51-А/Оде від 14.04.2017, а саме до встановлення огорожі санітарно - захисної зони.

В обґрунтування позовних вимог позивачем, зазначено, що у результаті здійснення планового заходу Інспекцією встановлено факт провадження господарської діяльності ТОВ «Агрофірма» Дністровська» за відсутності дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, в порушення ст.ст. 10, 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», провадження діяльності без одержання висновку з оцінки впливу на довкілля, що є порушенням ст. 3 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля» та зафіксовано факт порушення ст. 44 Водного кодексу України, умов дозволу на спеціальне водокористування № УКР 51-А/Оде від 14.04.2017 року.

10.07.2020 р. ухвалою суду позовну заяву залишено без руху.

17.07.2020 р. позивач усунув недоліки, які стали підставою залишення позову без руху.

Ухвалою суду від 22.07.2020 року відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні).

14.08.2020 року від представника відповідача надійшов відзив, в якому зазначено, що коли підприємство розпочало здійснювати господарську діяльність - отримання рішення про провадження діяльності у зв`язку із можливим шкідливим впливом такої діяльності на довкілля не було передбачено чинним на той час законодавством. При цьому, до 2020 року позивачем не висувалося жодних зауважень щодо експлуатації свинарників, корівників та телятників ТОВ “Агрофірма “Дністровська”. Крім того, взяття проб, аналіз та дослідження обсягу викидів в атмосферне повітря позивачем не проводилось, а тому не зрозуміло яким чином позивач дійшов висновку про здійснення товариством викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря. Також, після перевірки товариством встановлено огорожу санітарно-захисної зони навколо місця забору води з артезіанських свердловин.

Ухвалою суду від 20.08.2020 року здійснено перехід із спрощеного позовного провадження до загального позовного провадження, розгляд справи розпочато спочатку.

Ухвалою суду від 06.10.2020 року продовжено строк підготовчого провадження у справі строком на тридцять днів.

Ухвалою суду від 04.11.2020 року зупинено провадження у даній справі у зв`язку з запровадженням карантинних заходів до 18.11.2020 року.

Ухвалою суду від 18.11.2020 року продовжено строк зупинення провадження справі до 07.12.2020 року.

Ухвалою суду від 07.12.2020 року продовжено строк зупинення провадження справі до 17.12.2020 року.

Ухвалою суду від 17.12.2020 року продовжено строк зупинення провадження справі до 20.01.2021 року.

Ухвалою суду від 20.01.2021 року, яку занесено до протоколу судового засідання, замінено позивача Державну екологічну інспекцію в Одеській області на правонаступника Державну екологічну інспекцію Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області).

Ухвалою суду від 28.01.2021 року, яку занесено до протоколу судового засідання, закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.

Заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, проаналізувавши положення чинного законодавства, суд встановив.

Товариство з обмеженою відповідальністю “Агрофірма “Дністровська” зареєстроване 29.04.2004 року, основні види діяльності якого 01.11 вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур (основний); 01.41 розведення великої рогатої худоби молочних порід; 01.46 розведення свиней; 01.61 допоміжна діяльність у рослинництві; 46.21 оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин; 47.11 роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами.

На виконання наказу від 14.02.2020 року Державною екологічною інспекцією в Одеській області у період з 17.02.2020 по 28.02.2020 проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства Товариства з обмеженою відповідальністю «Агрофірма «Дністровська».

28.02.2020 року за результатами проведеного планового заходу Державною екологічною інспекцією в Одеській області складено акт №3/09, яким встановлено наступні порушення:

при огляді території TОB «Агрофірма «Дністровська» виявлені джерела викидів в атмосферне повітря: АЗС з двома заправними колонками та трьома ємностями для зберігання паливно мастильнх матеріалів по 10 м3 кожна; пристрій для сушки та чистки зернових культур; цехи по виробництву комбікормів; склади для зберігання зерна; свинарники з примусовою вентиляцією; телятники з примусовою вентиляцією; пункт газовогневої обробки металу; зварювальний апарат; станки для обробки металу; котли для опалення адміністративних та виробничих приміщень; столова; коптильний цех; маслобойні цеха; лісосклади; мельниця; норії; відстійники; деревообробний станок КС-1; ємність 16 м3; мельниця; котел варочний, дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря відсутній, що є порушенням вимог ст. ст. 10, 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря»;

у ході перевірки території TОB «Агрофірма «Дністровська» встановлено порушення умов дозволу на спеціальне водокористування № У KP 51-А/Оде від 14.04.2017, а саме відсутня огорожа санітарно - захисної зони, недотримання санітарно-технічних норм з утримання водозабірної споруди, а саме захаращеність бур`янами, що є порушенням пункту 6 частини першої статті 44 Водного кодексу України, пунктів 4, 6, 7, 8 Правового режиму зон санітарної охорони водних об`єктів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 2024;

у ході перевірки ТОВ «Агрофірма «Дністровська» було надано звіт про виробництво продукції тваринництва, кількість сільськогосподарських тварин і забезпеченість їх кормами за 2019 рік (далі - Звіт). Відповідно до Звіту підприємством утримується 6980 голів свиней. Звіт з оцінки впливу на довкілля не підготовлено, висновок з оцінки впливу на довкілля відсутній, що є порушенням статті 3, частини третьої статті 17 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля»;

встановлено факт наявності на території ТОВ «Агрофірма» Дністровська» АЗС з двома заправними колонками та трьома ємностями для зберігання паливно мастильнх матеріалів по 10 м3 кожна; звіт з оцінки впливу на довкілля не підготовлено, висновок з оцінки впливу на довкілля відсутній, що є порушенням статті 3, частини третьої статті 17 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля».

За результатом планового заходу державного нагляду (контролю) встановлено, державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища 18.02.2020 року складено протокол про адміністративне правопорушення №000057 за ст. 60 КУпАП за порушення правил водокористування, відсутності санітарно-захисної зони, 18.02.2020 року винесено постанову про накладення адміністративного стягнення №000057, згідно якої відповідальну особу за охорону навколишнього природного середовища ТОВ «Агрофірма «Дністровська» ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу.

Статтею 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 №877-V (далі - Закон №877-V). встановлено, що державний нагляд (контроль) діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Згідно Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 19 квітня 2017 року №275, Державна екологічна інспекція України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів України.

Відповідно до Положення про територіальні та міжрегіональні територіальні органи Держекоінспекції, затвердженого наказом Міністерства енергетики та захисту довкілля України від 07 квітня 2020 року № 230, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16 квітня 2020 р. за № 350/34633, Інспекція є територіальним органом Держекоінспекції та їй підпорядковується.

Згідно пункту 6 Положення Інспекція звертається до суду із позовом щодо обмеження чи зупинення діяльності суб`єктів господарювання і об`єктів незалежно від їх підпорядкування та форми власності, якщо їх експлуатація здійснюється з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, вимог дозволів на використання природних ресурсів, з перевищенням нормативів гранично допустимих викидів в атмосферне повітря забруднюючих речовин, впливу фізичних та біологічних факторів, лімітів скидів забруднюючих речовин.

Відповідно до ч. 7 ст. 7 Закону №877-V на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.

За приписами частини 5 статті 4 Закону №877-V виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.

Згідно п.п. 1,4,6 ч.1 ст. 10 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» підприємства, установи, організації та громадяни - суб`єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов`язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов`язані: здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо; здійснювати контроль за обсягом і складом забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря, і рівнями фізичного впливу та вести їх постійний облік; забезпечувати здійснення інструментально-лабораторних вимірювань параметрів викидів забруднюючих речовин стаціонарних і пересувних джерел та ефективності роботи газоочисних установок.

Відповідно до ч. 5 ст.11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, виданого суб`єкту господарювання, об`єкт якого належить до другої або третьої групи, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

Статтею 15 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля» відповідальність за порушення законодавства про оцінку впливу на довкілля, провадження планованої діяльності, яка підлягає оцінці впливу на довкілля, без здійснення такої оцінки та отримання рішення про провадження планованої діяльності, недотримання під час провадження господарської діяльності, експлуатації об`єктів, інших втручань у природне середовище, екологічних умов, визначених у висновку з оцінки впливу на довкілля, рішенні про провадження планованої діяльності та проектах будівництва, розширення, перепрофілювання, ліквідації (демонтажу) об`єктів, інших втручань у природне середовище, а також змін у цій діяльності або подовження строків її провадження веде до відповідної дисциплінарної, адміністративної, цивільної чи кримінальної відповідальності.

Згідно ст.16 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля» підставою для припинення діяльності підприємства чи окремих його цехів (дільниць) і одиниць обладнання є провадження планованої діяльності, яка підлягає оцінці впливу на довкілля, без здійснення такої оцінки.

Рішення про тимчасову заборону (зупинення) або припинення діяльності підприємств у разі порушення ними законодавства про оцінку впливу на довкілля приймається виключно судом за позовом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, його територіальних органів або за позовом інших осіб, права та інтереси яких порушено.

Відповідно до ст. 44 Водного кодексу України, водокористувачі зобов`язані утримувати в належному стані зони санітарної охорони джерел питного та господарсько-побутового водопостачання.

Так, актом перевірки № 3/09 від 28.02.2020 року контролюючого органу встановлено, що товариство здійснює господарську діяльність з розведення свиней та великої рогатої худоби, а також використання заправної станції з двома заплавними колонками та трьома ємностями для зберігання палива без отриманого висновку з оцінки впливу на довкілля, що є порушенням ст. 3 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля».

В свою чергу, ТОВ «Агрофірма «Дністровська» займається розведенням свиней та великої рогатої худоби (корови, телята) ще з 1960-х років.

Об`єкти тваринництва збудовані та введені у експлуатацію - телятник у 1960 році, коровник у 1961 році, коровник у 1963 році, коровник 4-х рядний у 1966 році, свинарник-маточник у 1968 році, свинарник - маточник у 1969 році, свинарник - відкормник у 1969 році, коровник у 1976 році, коровник 4-х рядний у 1977 році, що підтверджується інвентарними картками обліку основних засобів.

Отже, розведенням свиней та великої рогатої худоби у значній кількості підприємство займалося ще задовго до прийняття та вступу в дію Закону України «Про оцінку впливу на довкілля», яким і зобов`язано суб`єктів, які планують займатися таким видом діяльності здійснювати оцінку впливу такого виду діяльності на довкілля.

Відповідно до ст. 17 Закону України "Про оцінку впливу на довкілля" дія цього Закону не поширюється на суб`єктів господарювання, які отримали рішення про провадження планованої діяльності до набрання чинності цим Законом, крім випадків, передбачених пунктом 22 частини другої та пунктом 14-частини третьої статті 3 цього Закону.

Згідно п. 22 ч. 2 ст. З Закону України "Про оцінку впливу на довкілля" перша категорія видів планованої діяльності та об`єктів, які можуть мати значний вплив на довкілля і підлягають оцінці впливу на довкілля, включає: розширення та зміни, включаючи перегляд або оновлення умов провадження планованої діяльності, встановлених (затверджених) рішенням про провадження планованої діяльності або подовження строків її провадження, реконструкцію, технічне переоснащення, капітальний ремонт, перепрофілювання діяльності та об`єктів, зазначених у пунктах 1-21 цієї частини, крім тих, які не справляють значного впливу на довкілля відповідно до критеріїв, затверджених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 14 ч. 3 ст. 3 Закону України "Про оцінку впливу на довкілля" друга категорія видів планованої діяльності та об`єктів, які можуть мати значний вплив на довкілля та підлягають оцінці впливу на довкілля, включає: розширення та зміни, включаючи перегляд або оновлення умов провадження планованої діяльності встановлених (затверджених) рішенням про провадження - планованої діяльності або подовження строків її провадження, реконструкцію, технічне переоснащення, капітальний ремонт, перепрофілювання діяльності та об`єктів, зазначених у пунктах 1-13 цієї частини, крім тих, які не справляють значного впливу на довкілля відповідно до критеріїв, затверджених Кабінетом Міністрів України.

В свою чергу, об`єкти тваринництва ТОВ «Агрофірма «Дністровська», які були збудовані в 1960- 1970 роках після вступу в дію Закону України «Про оцінку впливу на довкілля» не реконструювались, технічно не переоснащувалися, не підлягали капітальному ремонту та не перепрофілювалися.

Крім того, в 1960-1970 роках, коли були збудовані об`єкти тваринництва та підприємство розпочало здійснювати господарську діяльність - отримання рішення про провадження діяльності у зв`язку із можливим шкідливим впливом такої діяльності на довкілля не було передбачено чинним на той час законодавством, так само і не вимагалося отримання висновків екологічної експертизи. При цьому, жодних зауважень щодо експлуатації свинарників, корівників та телятників до ТОВ «Агрофірма «Дністровська» не висувалося аж до проведення перевірки у 2020 році.

Отже, встановлені за результатами перевірки відповідачем порушення товариством вимог Закону України «Про оцінку впливу на довкілля», який набув чинності 18.12.2017 року не відповідають вимогам чинного законодавства.

Щодо вимоги про зупинення діяльності АЗС та ємностей, суд зазначає наступне.

Відповідно до п. 16 ч. 2 ст. 3 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля» Перша категорія видів планованої діяльності та об`єктів, які можуть мати значний вплив на довкілля і підлягають оцінці впливу на довкілля, включає: потужності для зберігання нафти, нафтохімічної або хімічної продукції місткістю 200 тисяч тонн або більше.

Водночас, в акті перевірки зазначено, що ємності ТОВ «Агрофірма Дністровська» мають об`єм 10 м3 кожна, а це становить об`єм лише 30 тисяч тонн паливно мастильних матеріалів у всіх ємностях загалом, але ніяк не 200 тисяч тонн і більше

За таких обставин суд дійшов висновку про відсутність підстав для тимчасової заборони припинення діяльності ТОВ «Агрофірма «Дністровські» в частині використання АЗС з двома заправними колонками та трьома ємностями для зберігання паливно мастильних матеріалів.

Також суд звертає увагу, що актом перевірки від 28.02.2020 року №3/09 перелічено об`єкти, які використовуються ТОВ «Агрофірма «Дністровська» у господарській діяльності як такі, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря.

При цьому, під час обстеження вказаних об`єктів контролюючим органом не вчинено дій щодо відбору проб та інструментально-лабораторних вимірювань для з`ясування чи дійсно товариством здійснюються викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря. Крім того, позивачем до суду не надано жодних доказів на підтвердження факту здійснення товариством викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря.

Крім того, суд зазначає, що під час розгляду справи ТОВ «Агрофірма «Дністровська» надано докази на підтвердження встановлення огорожі санітарно-закисної зони навколо місця забору води з артезіанських свердловин, як це вказано в умовах Дозволу на спеціальне водокористування від 14.04.2017 року, а отже, відповідачем самостійно усунуте порушення.

На підставі встановлених судом обставин та аналізу вищенаведених вимог законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позовних вимог.

Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу, а суд згідно ст. 90 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Згідно зі ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

Враховуючи висновок суду про відмову у задоволенні позову правові підстави для стягнення з відповідача судових витрат відсутні.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 6, 14, 90, 243-246, 250, 255 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволені адміністративного позову Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) до Товариства з обмеженою відповідальністю “Агрофірма “Дністровська” про тимчасову заборону (зупинення) діяльності - відмовити.

Рішення набирає законної сили в порядку і строки, встановлені ст. 255 КАС України.

Рішення може бути оскаржено в порядку та строки встановлені ст. ст. 293, 295 КАС України.

Повний текст рішення складено та підписано судом 23.02.2021 року.

Суддя Токмілова Л.М.

.