Рішення № 95069184, 18.02.2021, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.02.2021
Номер справи
380/12638/20
Номер документу
95069184
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа № 380/12638/20

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 лютого 2021 року місто Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Мричко Н.І.,

за участі секретаря судового засідання Максимович А.Я.,

позивача ОСОБА_1 ,

представників відповідача Іваховича Р.Р., Яцик Г.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії, -

встановив:

до Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області код ЄДРПОУ 13814885, місцезнаходження: 79016, м. Львів, вул.Митрополита Андрея, 10 (далі - відповідач), в якій позивач просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області та скасувати рішення № 913120137145 від 08.09.2020 щодо обмеження пенсії ОСОБА_1 максимальним розміром;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Львівській області здійснити перерахунок пенсії з 13.12.2019 та виплату перерахованої пенсії за вислугу років ОСОБА_1 у розмірі 90% від суми місячної заробітної плати, без обмеження максимального (граничного) розміру пенсії, на підставі довідки прокуратури Львівської області від 21.02.2020 №18-735вих-20 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій, відповідно до вимог частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру», з виплатою різниці суми між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії.

Ухвалою від 05.01.2021 суддя прийняла позовну заяву до розгляду й відкрила провадження у справі.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що до розміру пенсії позивача не можуть застосовуватись обмеження максимального (граничного) розміру, оскільки пенсія призначена до набрання чинності законодавчими положеннями, які це передбачають. Позивач вважає, що обмеження розміру пенсії звужує його права, що прямо суперечить вимогам Конституції України.

01.02.2021 представник відповідача подала до суду відзив на позовну заяву, в якому проти позовних вимог заперечила. Відзив обґрунтований тим, що рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 12.05.2020 у справі № 380/2552/20 вже надано оцінку встановленим обставинам, що свідчить про наявність підстав для закриття провадження у справі. Представник відповідача вважає, що для осіб, яким призначено пенсію за законодавством, що не передбачало обмеження максимального розміру пенсії, законодавець передбачив лише збереження раніше призначеного розміру пенсії. Водночас право на перерахунок пенсії у розмірі, що перевищує максимально встановлений законом, законодавством не передбачено. У період дії загальної норми частини першої статті 2 Закону України № 3668-VI, а тому до регулювання спірних правовідносин необхідно застосовувати положення вказаної статті, яка встановлює обмеження пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, саме з дати проведення такого перерахунку.

У судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав. Просив суд позов задовольнити повністю.

У судовому засіданні представники відповідача проти позовних вимог заперечили. Просили суд у задоволенні позову відмовити повністю.

Заслухавши пояснення позивача та представників відповідача, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Позивачу з 18.12.2009 призначено пенсію за вислугу років на підставі статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 №1789-ХІІ (далі - Закон №1789-ХІІ) у розмірі 90% заробітної плати з прокурорських посад.

Прокуратура Львівської області 21.02.2020 видала позивачу довідку №18-735вих-20 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій, в котрій вказано:

- розмір заробітної плати (грошового забезпечення), з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за нормами, чинними на 06.09.2017 за відповідною (прирівняною) посадою прокурора Мостиського району;

- правову підставу видання цієї довідки: Рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-(ІІ)/2019 та Постанова Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури».

Позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, просив провести перерахунок його пенсії на підставі відомостей про заробітну плату, зазначених у довідці №18-735вих-20 від 21.02.2020.

Відповідач прийняв рішення №1300-0315-8/13460, яким відмовив позивачу у перерахунку пенсії за вислугу років.

Позивач звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просив:

- визнати протиправними дії суб`єкта владних повноважень - відділу з питань перерахунків пенсій №13 Управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови у перерахунку пенсії за вислугу років працівнику прокуратури ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на підставі довідки прокуратури Львівської області від 21.02.2020 №18-735вих-20 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії;

- визнати протиправним та скасувати рішення відділу з питань перерахунків пенсій №13 Управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області №1300-0315-8/13460 від 12.03.2020 про відмову у проведенні перерахунку пенсії за вислугу років працівнику прокуратури ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на підставі довідки прокуратури Львівської області від 21.02.2020 №18-735вих-20 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести перерахунок пенсії з 01.04.2019 та здійснювати у подальшому виплату перерахованої пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за вислугу років, відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (із змінами, внесеними Законом України від 05.10.1995 №358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001 №2663-ІІІ, що діяла станом на лютий 2009 року), виходячи з розрахунку 90% суми місячної заробітної плати згідно довідки прокуратури Львівської області від 21.02.2020 №18-735вих-20 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), без обмеження граничного розміру суми пенсійної виплати. А також виплатити різницю суми між нарахованою після перерахунку та фактично отриманою пенсією за минулих 12 місяців, а саме з 01.04.2019.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 12.05.2020 у справі №380/2552/20, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 18.08.2020, позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій та рішення, зобов`язання вчинити дії задоволено частково, а саме:

- визнано протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про відмову в перерахунку пенсії за вислугу років працівнику прокуратури ОСОБА_1 №1300-0315-8/13460 від 12.03.2020;

- зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити з 13.12.2019 перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до частини 20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VII (з врахуванням рішення Конституційного суду України від 13.12.2019 №7-р(ІІ)2019) у розмірі 90 відсотків заробітної плати (грошового забезпечення), визначеної в довідці прокуратури Львівської області №18-735вих-20 від 21.02.2020, з урахуванням раніше проведених виплат. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

08.09.2020 відповідач на виконання рішення суду №380/2552/20 провів позивачу перерахунок пенсії та одночасно обмежив розмір перерахованої позивачу пенсійної виплати в сумі 37579,59 грн до максимального розміру пенсії в сумі 16380,00 грн на підставі частини п`ятнадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру».

Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 10.11.2020 у справі №380/2552/20, залишеною без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 23.12.2020, прийнято звіт Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про виконання рішення суду в адміністративній справи №380/2552/20. У задоволенні клопотання ОСОБА_1 про накладення штрафу на керівника Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області за невиконання рішення суду в адміністративній справі №380/2552/20 - відмовлено.

Вважаючи дії відповідача та рішення № 913120137145 від 08.09.2020 щодо обмеження пенсії максимальним розміром протиправними, позивач звернувся з відповідним позовом до суду.

При вирішенні спору по суті суд виходив з такого.

Стаття 22 Конституції України встановлює, що права і свободи людини і громадянина, закріплені такою Конституцією, не є вичерпними.

Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані.

При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Згідно з частиною першою статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.

Відповідно до частини першої статті 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.

У Рішенні Конституційного Суду України від 22.05.2018 № 5-р/2018 зазначено, що положення частини першої статті 22 Конституції України необхідно розуміти так, що при ухваленні нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих конституційних прав і свобод людини, якщо таке звуження призводить до порушення їх сутності. Зміст права громадян на соціальний захист, гарантований статтею 46 Конституції України, узгоджується із її приписами, за якими, зокрема, людина її життя і здоров`я, честь і гідність визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю; кожен має право на достатній життєвий рівень для себе і своєї сім`ї, що включає достатнє харчування, одяг, житло (стаття 48). На думку Конституційного Суду України, держава виходячи з існуючих фінансово-економічних можливостей має право вирішувати соціальні питання на власний розсуд. У разі значного погіршення фінансово-економічної ситуації, виникнення умов воєнного або надзвичайного стану, необхідності забезпечення національної безпеки України, модернізації системи соціального захисту тощо держава може здійснити відповідний перерозподіл своїх видатків з метою збереження справедливого балансу між інтересами особи та суспільства. Держава не може вдаватися до обмежень, що порушують сутність конституційних соціальних прав осіб.

Як встановив суд, позивачу з 18.12.2009 призначено пенсію за вислугу років на підставі статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 №1789-ХІІ (далі - Закон України №1789-ХІІ) у розмірі 90% заробітної плати з прокурорських посад.

Стаття 50-1 Закону України №1789-ХІІ, у редакції, чинній станом на день призначення позивачу пенсії, передбачала, зокрема, що прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Частиною чотирнадцятої вказаної статті було передбачено, що пенсія, призначена відповідно до такої статті, виплачується незалежно від заробітку (прибутку), одержуваного після виходу на пенсію. Прокурори і слідчі прокуратури, яким призначено пенсію за вислугу років і які працюють на прокурорсько-слідчих посадах, мають право одержувати заробітну плату відповідно до законодавства. Максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсій, встановлених законодавством) не може перевищувати десяти тисяч гривень на місяць.

Частина чотирнадцята статті 50-1 із змінами, внесеними згідно із Законом України №107-VI (107-17) від 28.12.2007 - зміну визнано неконституційною згідно з Рішенням Конституційного Суду № 10-рп/2008 ( v010p710-08 ) від 22.05.2008.

Таким чином, станом на дату призначення позивачу пенсії положення Закону України №1789-ХІІ не передбачали обмеження її розміру.

14.10.2014 Верховна Рада України прийняла Закон України «Про прокуратуру» №1697-VII (далі - Закон України №1697-VII), який вступив у законну силу 15.07.2015.

У зв`язку з прийняттям Закону України №1697-VII положення Закону України №1789-ХІІ втратили чинність крім окремих положень 15.07.2015.

У частині п`ятнадцятій статті 86 Закону України №1697-VII було встановлено, що пенсія, призначена відповідно до цієї статті, у період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії у порядку та на умовах, передбачених цим Законом, законами України «Про статус народного депутата України», «Про наукову і науково-технічну діяльність», «Про державну службу», виплачується в розмірі, обчисленому відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», а після звільнення з таких посад - у розмірі, обчисленому відповідно до цього Закону. Максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність.

Відповідно до абзацу шостого частини п`ятнадцятої статті 86 Закону України №1697-VII (у редакції Законів України від 24.12.2015 № 911-VІІІ та від 06.12.2016 №1774-VIII), максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.

Положення про встановлення тимчасового обмеження на періоди з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року та з 1 січня 2017 року по 31 грудня 2017 року максимального розміру пенсії у розмірі 10740 грн визначено Законом України від 24.12.2015 року № 911-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» та Законом України від 06.12.2016 року № 1774-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України».

Однак, як вбачається з пункту 1 та 2 Прикінцевих положень Закону України від 24.12.2015 №911-VІІІ, вказаний Закон набирає чинності з 1 січня 2016 року та дія положень вказаного Закону щодо визначення максимального розміру пенсії застосовується до пенсій, які призначаються починаючи з 1 січня 2016 року. Крім того, згідно з пунктом 1 Прикінцевих Положень Закону України від 06.12.2016 №1774-VIII вказаний Закон набирає чинності з 1 січня 2017 року.

Наведене дає підстави для висновку, що законодавець чітко визначив коло суб`єктів, на яких поширюється дія даної норми, до якого позивач не входить, так як у таких правовідносинах має місце перерахунок раніше призначеної пенсії вже непрацюючому в органах прокурату пенсіонеру, а не призначення пенсії вперше.

Таким чином, враховуючи те, що позивач є пенсіонером і пенсія йому призначена до 01 січня 2016 року, а саме 18.12.2009, коли положення Закону України №1789-ХІІ не передбачали обмеження розміру пенсії, то суд вважає, що застосування відповідачем до розміру пенсії останнього обмеження максимального розміру пенсії, визначеного абзацом шостим частини п`ятнадцятої статті 86 Закону України №1697-VII суперечить положенням статей 22, 64 Конституції України, а відтак є протиправним.

Між тим, суд зазначає, що відповідач вчинив дію, а саме застосував обмеження максимального розміру пенсії під час проведення 08.09.2020 перерахунку пенсії, а відтак позивач помилково оцінив це як самостійне рішення суб`єкта владних повноважень.

Суд критично оцінює посилання відповідача на те, що рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 12.05.2020 у справі № 380/2552/20 вже надано оцінку встановленим обставинам, оскільки у цій справі суд не вирішує питання наявності підстав для проведення позивачу перерахунку пенсії у розмірі 90% від суми місячної заробітної плати.

З огляду на вказане, суд дійшов до висновку про те, що дії відповідача щодо застосування обмеження максимального розміру пенсії під час проведення 08.09.2020 перерахунку пенсії позивача є протиправними.

Відтак з метою повного відновлення прав позивача необхідно зобов`язати відповідача здійснити перерахунок пенсії з 13.12.2019 та виплату перерахованої пенсії за вислугу років позивачу у розмірі 90% від суми місячної заробітної плати, без обмеження максимального (граничного) розміру пенсії, на підставі довідки прокуратури Львівської області від 21.02.2020 №18-735вих-20 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій, відповідно до вимог частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру», з виплатою різниці суми між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії.

Щодо вимоги позивача встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов`язання відповідача подати у встановлений судом строк звіт про виконання рішення суду, то суд зазначає, що зобов`язання суб`єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення є правом суду, а не його обов`язком. При цьому, позивач не надав доказів та не навів обставин, які б давали суду підстави вважати, що відповідач буде ухилятися від виконання судового рішення. У зв`язку з цим, суд не вбачає підстав для встановлення судового контролю за виконанням судового рішення.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України та частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з вимогами статті 78 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити повністю.

Відповідно до статті 139 КАС України судові витрати між сторонами не розподіляються.

Керуючись статтями 2, 6, 8-10, 13, 14, 72-76, 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо застосування обмеження максимального розміру пенсії під час проведення 08.09.2020 перерахунку пенсії ОСОБА_1 .

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок пенсії з 13.12.2019 та виплату перерахованої пенсії за вислугу років ОСОБА_1 у розмірі 90% від суми місячної заробітної плати, без обмеження максимального (граничного) розміру пенсії, на підставі довідки прокуратури Львівської області від 21.02.2020 №18-735вих-20 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій, відповідно до вимог частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру», з виплатою різниці суми між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії.

Судові витрати між сторонами не розподіляються.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення суду.

Повне рішення суду складене 23 лютого 2021 року.

Суддя Мричко Н.І.