
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №380/3735/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 лютого 2021 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючий суддя Кравців О.Р., судді Клименко О.М., Сакалош В.М., розглянув в порядку спрощеного позовного провадження, без повідомлення учасників сторін та проведення судового засідання, за наявними матеріалами (у письмовому провадженні), адміністративну справу за позовом Приватного акціонерного товариства – акціонерної страхової компанії «Скарбниця» до Національного банку України про визнання протиправною та скасування постанови.
Суть справи.
До Львівського окружного адміністративного суду звернулося Приватне акціонерне товариство – акціонерна страхова компанія «Скарбниця» (далі – позивач, ПрАТ АСК «Скарбниця») з адміністративним позовом до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (далі – Національна комісія), в якій просить суд визнати протиправною та скасувати постанову №216/381/13-5/14-П від 27.04.2020 про накладення штрафної санкції (штрафу) за правопорушення, вчинені на ринку фінансових послуг.
В обґрунтування позову зазначено, що на позивача Національною комісією винесено постанову про накладення штрафу. Вказану постанову прийнято внаслідок прийняття Розпорядження Національної комісії від 05.03.2020 №438 «Про застосування заходу впливу до Приватного акціонерного товариства - акціонерної страхової компанії «Скарбниця». Вказане розпорядження оскаржене у судовому порядку, про що повідомлено Національну комісію, однак Національна комісія вказаний факт проігнорувала, не зупинила провадження у справі про порушення законів та інших нормативно-правових актів позивачем до набрання законної сили рішенням у справі №380/2342/20 та через місяць винесла оскаржувану постанову.
Позивач вважає оскаржувану постанову протиправною та такою, що порушує його права, звернувся до суду із цим позовом.
Ухвалою від 21.05.2020 провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін та проведення судового засідання, за наявними матеріалами.
19.06.2020 за вх.№30693 від Національної комісії надійшов відзив на позовну заяву /арк.спр.25-32/, у якому зазначено, що позивач є фінансовою установою, має право на надання фінансових послуг, а тому зобов`язаний дотримуватися законодавства про фінансові послуги. Зокрема, відповідно до п. 36 ліцензійних умов провадження господарської діяльності з надання фінансових послуг (крім професійної діяльності на ринку цінних паперів), затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 07.12.2016 №913, фінансова установа зобов`язана виконувати, зокрема вимоги та рішення Нацкомфінпослуг, що відповідають її повноваженням, визначеним законом, зокрема надавати на такі вимоги та рішення інформацію і звітність у встановлений у них строк.
У зв`язку з виявленим порушеннями, вчиненими позивачем на ринку фінансових послуг Нацкомфінпослуг складено акт №177/13-4/15 від 17.02.2020, яким зафіксовано таке порушення. У акті зафіксовано, що позивачем невмотивовано відмовлено ОСОБА_1 у здійсненні страхового відшкодування, чим порушено вимоги законодавства у сфері фінансових послуг, а саме абзаців 1-3 п. 36.2 ст. 36 Закону України «Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» щодо невиконання страховиком обов`язку протягом 15 днів з дня узгодження ним розміру страхового відшкодування з особою, яка має право на отримання відшкодування, за наявності документів, зазначених у ст. 35 цього Закону, повідомлення про дорожньо-транспортну пригоду, але не пізніше як через 90 днів з дня отримання заяви про страхову відшкодування прийняти вмотивоване рішення про здійснення страхового відшкодування або про відмову у здійсненні страхового відшкодування.
У зв`язку з виявленими порушеннями, на підставі розгляду акта №177/13-4/15 від 17.02.2020, Нацкомфінпослуг винесла Розпорядження від 05.03.2020 №438, відповідно до якого зобов`язала позивача усунути порушення законодавства про фінансові послуги та повідомити Нацкомфінпослуг про усунення порушень з наданням підтверджуючих документів у термін до 27.03.2020 включно.
Оскільки Розпорядження від 05.03.2020 є чинним, не скасоване у судовому порядку, підстав для його невиконання фінансовою установою – ліцензіатом, відсутні.
Станом на 04.03.2020 позивач не надав інформації про виконання вимог Розпорядження.
У зв`язку з цим, саме через невиконання Розпорядження на позивача накладено штрафні санкції.
Також зазначено про те, що Нацкомфінпослуг не зобов`язана зупинити провадження у справі про правопорушення за наявності відповідних обставин, а має право на вчинення відповідних дій, тобто є дискреційним повноваженням, що реалізується враховуючи результати дослідження всіх обставин у сукупності, що мають значення для такої справи. У даному випадку Нацкомфінспослуг не встановила достатності підстав для зупинення провадження у справі про правопорушення, допущене позивачем.
Особливу увагу акцентовано на тому, що позивач не заперечує та не спростовує факту невиконання відповідного Розпорядження.
У зв`язку з відсутністю факту неналежного виконання позивачем розпорядження №438 від 05.03.2020, яке є чинним, законним, не скасованим, у встановленому законом порядку, Національна комісія вважає позовні вимоги позивача безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню, як безпідставні.
Ухвалою суду від 19.06.2020 провадження у справі зупинено.
Ухвалою суду від 20.01.2021 провадження у справі поновлено. Цією ж ухвалою замінено відповідача Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг його процесуальним правонаступником, яким є Національний банк України.
Ухвалою суду від 04.02.2021 розгляд справи вирішено здійснювати колегією у складі трьох суддів, визначеною у порядку, передбаченому ст. 31 Кодексу адміністративного судочинства України.
Згідно з протоколом автоматичного визначення складу колегії суддів від 04.02.2021 визначено склад колегії суддів: головуючий суддя Кравців О.Р., судді Сакалош В.М., Клименко О.М.
Відповідно до приписів ст. 258 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п`ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі (ч. 2 ст. 262 КАС України).
Суд на підставі позовної заяви, відзиву на позовну заяву, а також долучених письмових доказів, -
в с т а н о в и в :
ПрАТ АСК «Скарбниця» зареєстроване як юридична особа 10.11.1993, код ЄДРПОУ 13809430, вид діяльності: 65.12 Інші види страхування, крім страхування життя (основний).
17.02.2020 посадовими особами Нацкомфінпослуг складено акт про правопорушення, вчинені Приватним акціонерним товариством – Акціонерна страхова компанія «Скарбниця» на ринку фінансових послуг №177/13-4/15. Вказаним актом зафіксовано, що позивачем прийнято невмотивоване рішення про відмову у здійсненні страхового відшкодування. Товариством порушено вимоги законодавства у сфері фінансових послуг, а саме абз. 1-3 п. 36.2 ст. 36 Закону України «Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» щодо невиконання страховиком обов`язку протягом 15 днів з дня узгодження ним розміру страхового відшкодування з особою, яка має право на отримання відшкодування, за наявності документів, зазначених у ст. 35 Закону, повідомлення про дорожньо-транспортну пригоду, але не пізніш як через 90 днів, з дня отримання заяви про страхове відшкодування: у разі визнання ним вимог заявника обґрунтованими – прийняти рішення про здійснення страхового відшкодування та виплатити його; у разі невизнання майнових вимог заявника або з підстав, визначених ст.ст.32 та/або 37 цього Закону, - прийняти вмотивоване рішення про відмову у здійсненні страхового відшкодування /арк.спр.36-39/.
19.02.2021 за вх. №1176/13-11 Нацкомфінпослуг скерувала позивачу лист «Про розгляд справи», у якому повідомлено про те, що розпочато провадження у справі про порушення законів та інших нормативно-правових актів, що регулюють діяльність з надання фінансових послуг; роз`яснено право бути присутнім при розгляді справи про правопорушення, що сприятиме належному розгляду справи, отриманню Нацкомфінпослуг достовірних та повних відомостей на питання, що виникають під час їх розгляду.
Зокрема, у листі викладено прохання підтвердити участь уповноваженого представника позивача за день до розгляду справи про правопорушення також зазначено, що відсутність керівника або уповноваженого представника може бути підставою для відкладення розгляду справи про правопорушення.
Розгляд справи відбудеться 05.03.2020 об 11:00 год. за адресою: м. Київ, вул. Б.Грінченка, 3, конференц-зал /арк.спр.40-41/.
04.03.2020 за вх. №1247/СК від позивача надійшли заперечення на акт про правопорушення від 03.03.2020 за вих.№61, до яких долучено постанову про закриття кримінального провадження від 30.11.2019 /арк.спр.42-44, 45-48/.
05.03.2020 Національною комісією винесено Розпорядження №438 «Про застосування заходу впливу до Приватного акціонерного товариства – Акціонерна страхова компанія «Скарбниця», відповідно до якого постановила зобов`язати позивача усунути порушення законодавства про фінансові послуги та повідомити Нацкомфінпослуг про усунення порушень з наданням підтверджуючих документів у термін до 27.03.2020 /арк.спр.49-50/.
11.03.2020 листом №1640/13-11 Нацкомфінпослуг повідомило про розгляд справи про порушення законів та інших нормативно-правових актів, що регулюють діяльність з надання фінансових послуг, провадження у якій розпочато актом про правопорушення, вчинені позивачем від 17.02.2020 та скеровано відповідне розпорядження /арк.спр.51/.
Позивач 26.03.2020 за вих. №83 скерував Національній комісії лист (вх. №1613/Ск від 27.03.2020), у якому просив зупинити провадження у справі про порушення законів та інших нормативно-правових актів, що регулюють діяльність з надання фінансових послуг, до вирішення судом справи №380/2342/20 за результатами оскарження Розпорядження від 05.03.2020 №438 «Про застосування заходу впливу до Приватного акціонерного товариства – Акціонерної страхової компанії «Скарбниця» /арк.спр.52/.
За наслідками розгляду вказаного листа Нацкомфінпослуг листом від 31.03.2020 за №2290/13-11 повідомило позивача, зокрема, про те, що наразі відповідно до вимог Розпорядження Нацкомфінпослуг від 18.12.2012 за №2112/22424 відсутні підстави щодо зупинення провадження Розпорядження №438.
Станом на 31.03.2020 Нацкомфінпослуг не отримувало від позивача документів стосовно виконання Розпорядження №438 та/або клопотання стосовно продовження строку виконання вищезазначеного розпорядження.
Враховуючи вищезазначене, станом на дату надання відповіді ПрАТ АСК «Скарбниця», Розпорядження №438 не виконане. Нацкомфінпослуг будуть застосовані заходи впливу в установленому законодавством порядку /арк.спр.53-54/.
Актом від 03.04.2020 №381/13-5/14 про правопорушення, вчинені Приватним акціонерним товариством – Акціонерною страховою компанією «Скарбниця» на ринку фінансових послуг зафіксовано, що станом на дату складення акта документів, що підтверджують виконання вимог Розпорядження №438 позивачем до Нацкомфінпослуг не надано.
Враховуючи викладене, позивачем порушено вимоги законодавства про фінансові послуги, а саме п. 5.9 розділу V Положення про застосування Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, заходів впливу за порушення законодавства про фінансові послуги, затвердженого розпорядженням Нацкомфінпослуг від 20.11.2020 №2319, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18.12.2012 за №2112/22424, яким визначено, що рішення Нацкомфінпослуг про застосування заходів впливу після набрання ними чинності є обов`язковими для виконання учасниками ринку фінансових послуг /арк.спр.55-56/.
Листом від 06.04.2020 за №2391/13-8 позивача повідомлено про розгляд справи про порушення законів та інших нормативно-правових актів, що регулюють діяльність з надання фінансових послуг 27.04.2-2- об 11:00 год. за адресою: м. Київ, вул. Б. Грінченка, 3/47 /арк.спр.57-58/.
27.04.2020 Нацкомфінпослуг винесено постанову №216/381/13-5/14-П про накладення штрафної санкції (штрафу) на Приватне акціонерне товариство – Акціонерну страхову компанію «Скарбниця» за правопорушення, вчинені на ринку фінансових послуг, у якій зокрема, зазначено, що Товариством порушено вимоги законодавства про фінансові послуги, зокрема п. 5.9 розділу V Положення про застосування Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, заходів впливу за порушення законодавства про фінансові послуги, затвердженого розпорядженням Нацкомфінпослуг від 20.11.2020 №2319, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18.12.2012 за №2112/22424, яким визначено, що рішення Нацкомфінпослуг про застосування заходів впливу після набрання ними чинності є обов`язковими для виконання учасниками ринку фінансових послуг.
Вказаною постановою застосовано до позивача штрафну санкцію у розмірі 17000,00 грн. /арк.спр.59-61/, яку листом від 28.04.2020 за №8413/13-8 скеровано позивачу.
Однак позивач вважаючи постанову про накладення штрафної санкції (штрафу) безпідставною, протиправною та такою, що порушує права позивача, звернувся до суду із цим позовом.
Вирішуючи справу, суд керується таким.
Завданням адміністративного судочинства України відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Оцінюючи підстави позову та відзиву предметом дослідження у межах цієї справи є правомірність винесення постанови від 27.04.2020 про накладення штрафної санкції (штрафу) через невиконання вимог Розпорядження №438 від 05.03.2018, а не обставин винесення самого Розпорядження, оскільки оцінку його правомірності надано в межах розгляду адміністративної справи №380/2342/20.
Загальні правові засади у сфері надання фінансових послуг, здійснення регулятивних та наглядових функцій за діяльністю з надання фінансових послуг встановлює Закон України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» №2664-III від 12.07.2001 (у редакції чинній станом на момент виникнення спірних правовідносин, далі – Закон №2664-ІІІ), метою якого є створення правових основ для захисту прав та інтересів клієнтів фінансових установ, фізичних осіб - підприємців, які надають фінансові послуги, правове забезпечення діяльності і розвитку конкурентоспроможного ринку фінансових послуг в Україні, правове забезпечення єдиної державної політики у фінансовому секторі України.
Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 1 даного Закону, ринки фінансових послуг це сфера діяльності учасників ринків фінансових послуг з метою надання та споживання певних фінансових послуг. До ринків фінансових послуг належать професійні послуги на ринках банківських послуг, страхових послуг, інвестиційних послуг, операцій з цінними паперами та інших видах ринків, що забезпечують обіг фінансових активів.
До змін відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення функцій із державного регулювання ринків фінансових послуг» від № 79-IX від 12.09.2019 стаття 21 Закону №2664-ІІІ була викладена у такій редакції: Державне регулювання ринків фінансових послуг здійснюється:
щодо ринку банківських послуг та діяльності з переказу коштів - Національним банком України;
щодо ринків цінних паперів та похідних цінних паперів (деривативів) - Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку;
щодо інших ринків фінансових послуг - національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг.
Антимонопольний комітет України та інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринків фінансових послуг та отримують від них інформацію у межах повноважень, визначених законом.
Після внесення змін вказаним законом стаття 21 Закону №2664-ІІІ викладена таким чином: Державне регулювання ринків фінансових послуг здійснюється:
- щодо ринків цінних паперів та похідних (деривативів), професійної діяльності на ринку цінних паперів та діяльності у системі накопичувального пенсійного забезпечення - Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку;
- щодо ринку банківських послуг та інших, ніж зазначені в абзаці другому цієї частини, ринків небанківських фінансових послуг - Національним банком України.
Антимонопольний комітет України та інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринків фінансових послуг та отримують від них інформацію у межах повноважень, визначених законом.
Цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, та вводиться в дію з 1 липня 2020 року, крім пунктів 6, 9, 11-14 цього розділу, які набирають чинності та вводяться в дію з дня, наступного за днем опублікування цього Закону.
Таким чином, з 01.07.2020 функції, які належали Національній комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, виконує Національний банк України.
Оскільки спірні правовідносини виникли до 01.07.2020, суд звертає увагу на те, що надає оцінку діям саме Національної комісії щодо винесення оскаржуваної постанови.
Пунктом 10 ч. 1 ст. 28 Закону №2664-ІІІІ (у редакції до 01.07.2020) встановлено, що Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, у межах своєї компетенції у разі порушення законодавства про фінансові послуги, нормативно - правових актів Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, застосовує заходи впливу та накладає адміністративні стягнення.
Статтею 39 Закону №2664-ІІІ передбачено, що у разі порушення законів та інших нормативно-правових актів, що регулюють діяльність з надання фінансових послуг, національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, застосовує заходи впливу відповідно до закону.
Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, обирає та застосовує заходи впливу на основі аналізу даних та інформації стосовно порушення, враховуючи наслідки порушення та наслідки застосування таких заходів.
Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 40 Закону №2664-ІІІ Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, може застосовувати зокрема такі заходи впливу, як накладення штрафів в розмірах, передбачених статтями 41 і 43 цього Закону.
Пунктом 3 ч. 1 ст. 41 Закону №2664-ІІІ Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, застосовує до учасників ринків фінансових послуг (крім споживачів фінансових послуг) штрафні санкції за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання розпорядження, рішення національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, про усунення порушення щодо надання фінансових послуг - у розмірі від 100 до 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Штрафи, передбачені статтею 41 цього Закону, накладаються Головою, іншими членами національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, а також уповноваженими комісією посадовими особами після розгляду матеріалів, що засвідчують факт правопорушення (ч. 1 ст. 42 Закону№2664-ІІІ).
Указом Президента України від 23.11.2011 за №1070/2011 затверджено Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (далі – Положення), яке втратило чинність з 07.07.2020.
За змістом п.п. 1 та 2 Положення Нацкомфінпослуг є державним колегіальним органом, підпорядкованим Президенту України, підзвітним Верховній Раді України, який у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, актами та дорученнями Президента України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства. Нацкомфінпослуг здійснює державне регулювання ринків фінансових послуг у межах, визначених законодавством.
Розпорядженням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг від 20.11.2012 №2319 затверджено Положення про застосування Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, заходів впливу за порушення законодавства про фінансові послуги, та визнання такими, що втратили чинність деяких розпоряджень Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 18.12.2012 за №2112/22424 (далі Положення №2319), яке втратило чинність з 06.02.2021, у редакції чинній станом на момент виникнення спірних правовідносин.
Положення №2319 визначає порядок провадження у справах про порушення законів та інших нормативно-правових актів, що регулюють діяльність з надання фінансових послуг (далі - справи про правопорушення), механізм прийняття рішень Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (далі - Нацкомфінпослуг) про застосування заходів впливу та їх оскарження.
Згідно з п. 1.3 Положення №2319 його метою є врегулювання правовідносин, пов`язаних, у тому числі із складанням уповноваженими та посадовими особами Нацкомфінпослуг документів про порушення законодавства про фінансові послуги та застосуванням Нацкомфінпослуг або уповноваженими особами Нацкомфінпослуг заходів впливу.
Пунктом 1.4 Положення №2319 встановлено, що заходи впливу застосовуються в порядку, визначеному цим Положенням.
Згідно з пунктом 1.5. Положення №2319 Нацкомфінпослуг як колегіальний орган або уповноважені особи Нацкомфінпослуг обирають і застосовують заходи впливу на основі аналізу даних та інформації стосовно порушення законодавства про фінансові послуги, враховуючи наслідки порушення та застосування таких заходів.
Дані та інформація про ознаки порушення законодавства про фінансові послуги можуть міститися у тому числі в матеріалах, отриманих на письмову вимогу Нацкомфінпослуг про надання необхідних документів та інформації.
Посадова особа Нацкомфінпослуг при виявленні порушення законодавства про фінансові послуги, за яке застосовується захід впливу, складає акт про правопорушення (пункт 1.11 Положення).
Належним чином оформлені акт про правопорушення, рішення Нацкомфінпослуг або уповноваженої особи Нацкомфінпослуг про результати розгляду справи про правопорушення вважається надісланим особі, якщо їх надіслано поштою рекомендованим листом з повідомленням про вручення, або в електронній формі за допомогою засобів інформаційних, телекомунікаційних, інформаційно-телекомунікаційних систем у порядку, встановленому законодавством, або вручається особисто керівнику чи уповноваженій особі під підпис (пункт 1.12 Положення).
Відповідно до пунктів 2.1 та 2.4 Положення №2319 Нацкомфінпослуг може застосовувати заходи впливу, зокрема, накладати штрафи в розмірах, передбачених статтею 41 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг".
Рішення про накладення штрафної санкції (штрафу) на особу за правопорушення, вчинені на ринку фінансових послуг, приймається у вигляді постанови уповноваженої особи Нацкомфінпослуг.
Штрафні санкції (штрафи) накладаються Головою Нацкомфінпослуг та керівниками самостійних структурних підрозділів або особами, які їх заміщують, за напрямами здійснення нагляду за окремими ринками фінансових послуг.
Розгляд справ про правопорушення та застосування заходу впливу, передбаченого підпунктом 3 пункту 2.1 Положення №2319, належить до повноважень Голови Нацкомфінпослуг або директорів департаментів за напрямами здійснення нагляду за окремими ринками фінансових послуг (пункт 3.2 Положення).
Таким чином, до повноважень Нацкомфінпослуг як органу, що здійснює державне регулювання ринків фінансових послуг щодо страхових послуг, відноситься прийняття рішень про накладення штрафів за порушення законів та інших нормативно-правових актів, що регулюють діяльність з надання фінансових послуг.
У даному випадку слід зазначити, що в основу оскаржуваної постанови покладені обставини невиконання Розпорядження Національної комісії від 05.03.2020 №483.
У провадженні Львівського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа №380/2342/20 за позовом приватного акціонерного товариства – акціонерна страхова компанія “Скарбниця” до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг про визнання протиправним і скасування розпорядження №483 від 05.03.2020.
Рішенням суду від 17.06.2020 у задоволенні позову відмовлено повністю.
Вказане судове рішення залишено без змін відповідно до постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 19.10.2020.
Тобто правомірність вказаного Розпорядження підтверджено у судовому порядку.
З огляду на викладене, враховуючи факт складання акта №381/13-5/14 від 03.04.2020, на підставі якого Національною комісією здійснено розгляд справи та прийнято оскаржувану постанову, а також наявний факт невиконання Розпорядження №483 від 05.03.2020, чого позивач не заперечував та не спростовував, суд вважає, що підстав для висновку про безпідставність чи необґрунтованість оскаржуваної постанови немає.
Заперечень щодо розміру накладеного штрафу не висловлено, такий відповідає вищевказаним правовим нормам, що визначають його розмір.
Щодо відмови Національної комісії у клопотанні позивача зупинити розгляду справи про порушення на ринку фінансових послуг, суд зазначає таке.
Відповідно до пункту 5.9 Положення №2319 рішення Нацкомфінпослуг про застосування заходів впливу після набрання ними чинності є обов`язковими для виконання особами.
Невиконання рішень Нацкомфінпослуг про застосування заходів впливу є порушенням законодавства.
У разі невиконання особами рішень про застосування заходів впливу Нацкомфінпослуг вживає заходів щодо виконання рішень у порядку, визначеному законодавством.
Пунктом 4.19 Положення №2319 визначено, що провадження у справі про правопорушення може бути зупинено, зокрема, якщо справу про правопорушення неможливо розглянути до вирішення пов`язаної з нею справи, що розглядається в суді, - до набрання рішенням суду в такій справі законної сили.
За приписами п. 5.4 Положення №2319 за рішенням Голови Нацкомфінпослуг або члена Нацкомфінпослуг, який виконує обов`язки та повноваження Голови Нацкомфінпослуг, виконання рішення Нацкомфінпослуг про застосування заходу впливу, яке оскаржується особою, може бути зупинено до закінчення розгляду такої скарги та винесення відповідного рішення Нацкомфінпослуг.
Проаналізувавши викладене, суд дійшов висновку про те, що зупинення Національною комісією розгляду питання про правопорушення є правом, а не обов`язком Комісії.
Доцільно зауважити, що Національною комісією не проігноровано клопотання позивача, а відмовлено у його задоволенні /арк.спр.54/.
Тому суд вважає, що Нацкомфінпослуг не було допущено протиправні дії чи бездіяльність, які б могли бути підставою для висновку про протиправність оскаржуваної постанови.
Згідно ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
З позиції суду, при прийнятті оскаржуваної постанови від 27.04.2020 Нацкомфінпослуг дотримано вищевказаних критеріїв.
Частиною 1 ст. 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно зі ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та письмових доказів, долучених до матеріалів справи, суд дійшов висновку, що відповідачем обґрунтовано прийняття ним рішення у спірних правовідносинах. Позивачем вимог позовної заяви не доведено, а тому у задоволенні позову слід відмовити.
Відповідно до приписів ст. 139 КАС України відшкодування судових витрат позивачу, якому у задоволенні позову відмовлено, не передбачено.
Керуючись ст.ст. 2, 19, 22, 25, 72-77, 90, 139, 241-246, 250, п.п. 15.5 п. 15 розділу VII «Перехідні положення» КАС України, суд -
в и р і ш и в :
1. У задоволенні позову відмовити повністю.
2. Судові витрати покласти на позивача.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення через Львівський окружний адміністративний суд до Восьмого апеляційного адміністративного суду, з врахуванням гарантій встановлених пунктом 3 Розділу VI «Прикінцевих положень» Кодексу адміністративного судочинства України.
Повне судове рішення складене та підписане 22.02.2021.
Головуючий суддя Кравців О.Р.
Суддя Клименко О.М.
Суддя Сакалош В.М.