
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
09 лютого 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/3951/20
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Шембелян В.С.,
за участю секретаря судового засідання: Пономарьової О.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження справу за позовом адвоката Варченко Катерини Григорівни в інтересах ОСОБА_1 до Марківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
15 жовтня 2020 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшли матеріали позовної заяви адвоката Варченко Катерини Григорівни в інтересах ОСОБА_1 (далі - позивач) до Марківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області (далі - відповідач, Марківське ОУПФУ), в якій позивач просить:
- визнати протиправними дії Марківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області щодо зменшення ОСОБА_1 пільгового стажу з 17 років 04 місяці 16 днів до 14 років 08 місяців 08 дів та зменшення пенсії;
- зобов`язати Марківське об`єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з липня 2020 року на підставі статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», зарахувавши до пільгового стажу період роботи в Луганському шахтоспецмонтажному управлінні тресту «Луганськвуглеавтоматика» з 02.11.1993 по 20.02.2002.
В обґрунтування позову зазначено, що з 22.04.2019 позивач перебуває на обліку в Марківському об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України Луганської області та отримує пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до п. «а» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
У липні 2020 року позивач отримав пенсію, зменшену більше як на 4000 грн. Після чого 24.07.2020 звернувся до відповідача з цього приводу.
31.07.2020 отримав відповідь, в якій вказано, що у червні 2020 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області перевірено правильність призначення та обчислення розміру його пенсії. За результатами перевірки пенсію зменшено. Виключено з загального стажу роботи період військової служби, оскільки у військовому квитку № НОМЕР_4 від 04.07.1988 не зазначена дата призову на військову службу. Виключено з пільгового стажу період роботи в Луганському спецмонтажному управлінні «Луганськвуглеавтоматика» на посаді електрослюсаря підземного, електрослюсаря-монтажника, оскільки позивачем не надано документів щодо підтвердження кількості спусків під землю. Стаж роботи позивача за Списком № 1 за даними відповідача після перевірки складає 14 років 08 місяців 08 днів, і тому розмір пенсії обчислено за Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», а не за Законом України «Про підвищення престижності шахтарської праці», як було її призначено.
Позивач вважає дії відповідача щодо виключення з пільгового стажу спірних періодів роботи та зменшення розміру раніше призначеної пенсії протиправними, такими, що порушують його конституційні права та суперечать чинному законодавству.
Ухвалою суду від 20.10.2020 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, справу визначено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін (а.с. 32-33).
Ухвалою суду від 17.11.2020 відкладено судовий розгляд справи (а.с. 49-50).
Ухвалою суду 17.12.2020 призначено розгляд справи за правилами загального позовного провадження та замінено засідання для розгляду справи по суті підготовчим засіданням (а.с. 152-153).
Ухвалою суду від 20.01.2021 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті (а.с. 157).
05.11.2020 від Марківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області надійшов відзив на позовну заяву (а.с. 38-45), в якому останній заперечував проти позовних вимог з таких підстав.
У червні 2020 року Головним управління Пенсійного фонду України в Луганській області перевірено правильність призначення та обчислення розміру пенсії позивача. За результатами перевірки пенсійну справу приведено у відповідність, а саме виключено з загального стажу роботи:
період військової служби, так як у військовому квитку № НОМЕР_4 від 04.07.1988 не зазначена дата призову на військову службу;
виключено зі спеціального стажу роботи за Списком № 1 згідно з Законом України «Про підвищення престижності шахтарської праці»:
період роботи в Луганському шахтоспецмонтажному управлінні «Луганськвуглеавтоматика» на посаді» електрослюсаря підземного, електрослюсаря - монтажника»,
у зв`язку з чим відсутні підстави для виплати пенсії позивачу на підставі Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Так долучений до матеріалів пенсійної справи військовий квіток від 04.07.1988 серії НОМЕР_1 , виданий Жовтневим районним комісаріатом м. Ворошиловграда 04.07.1988, не містить дати призову на строкову військову службу. Таким чином, безпідставно зараховано до страхового стажу період проходження строкової військової служби, який підлягає підтвердженню уточнюючою довідкою.
Стосовно виключення із загальної тривалості підземного пільгового стажу за Списком № 1, який дає право на обчислення пенсії у розмірі, передбаченому статтею 8 Закону України від 02.09.2008 № 345-УІ «Про підвищення престижності шахтарської праці» (далі - Закон № 345-УІ) періоду роботи у Луганському шахтоспецмонтажному управлінні відповідач зазачає, що згідно із статтею 1 Закону № 345-УІ дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України. Право на призначення пенсії на пільгових умовах за Списком № 1 мають також працівники спеціалізованих управлінь, зокрема, управлінь з монтажу, демонтажу та ремонту гірничого шахтного обладнання, за умови підтвердження відповідними документами повної зайнятості протягом робочого дня на підземних роботах, пов`язаних з видобуванням корисних копалин. Відповідним документом, що підтверджує зайнятість повний робочий день у шахті, є довідка про підземні спуски у шахти на підставі табелів обліку підземних спусків-виїздів у шахти.
Враховуючи норми чинного пенсійного законодавства після перевірки період роботи ОСОБА_1 у Луганському шахтоспецмонтажному управлінні зараховано до загального страхового стажу за записами трудової книжки від 30.08.1990 серії НОМЕР_2 календарно з 02.11.1993 по 20.02.2002, а до пільгового стажу за Списком № 1 за визначеними підприємством даними про спеціальний стаж в Реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, загальна тривалість якого складає 3 роки 5 місяців 27 днів, а саме: 1998 рік - 10 місяців 9 днів, 1999 рік - 1 рік, 2000 рік - 7 місяців 18 днів, 2001 рік - 1 рік, за 2002 рік спеціальний пільговий стаж підприємством не визначено.
Відповідно до листа Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області № 3226/02-02/1 від 28.03.2017, будь-які документи для призначення (перерахунку) пенсій (довідки, що підтверджують стаж роботи, довідки, які уточнюють пільговий характер роботи за Списком № 1 та № 2, довідки про заробітну плату, завірені первинні документи тощо), видані підприємствами, розташованими на непідконтрольній українській владі території, які перереєстровані на контрольованій території, до роботи не застосовувати.
Також пільговий стаж заявника зараховано за відомостями по спец стажу індивідуальних відомостей про застраховану особу Пенсійного фонду України (форма ОК 5).
У судове засідання сторони не прибули, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлені належним чином (а.с. 160, 161).
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-76, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд встановив такі обставини справи.
ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_3 , зареєстроване місце проживання АДРЕСА_1 , має статус внутрішньо переміщеної ососби згідно з довідкою від 22.04.2019 №925-5000114050 (а.с. 10, 11).
З 05.08.2019 позивач звернувся з заявою про призначення пенсії до Марківського ОУПФУ Луганськї області (а.с.111).
Станом на 05.08.2019 відповідно до витягу з ІКІС ПФУ: Підсистема призначення та виплати пенсії загальний стаж ОСОБА_1 складає 49 років 11 місяців 15 днів, пільговий стаж за списком №1 - 18 років 2 місяці 6 днів, пенсію позивачу призначено довічно на підставі ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці», розмір пенсії - 10654,79 грн (а.с. 125).
Згідно з перерахунком пенсії позивача від 23.07.2020 (підстава-уточнення даних в ЄПС) з ІКІС ПФУ: Підсистема призначення та виплати пенсії загальний стаж ОСОБА_1 складає 47 років 3 місяці 6 днів, пільговий стаж за списком №1 - 18 років 2 місяці 6 днів, розмір пенсії - 6498,43 грн, без зазначення, що пенсія виплачується на підставі ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» (а.с.128-129).
Крім того, відповідачем прийнято рішення про утримання надміру виплачених сум пенсії від 23.07.2020 №35, згідно з яким з позивача слід утримати суму в розмірі 49470,92 грн за період з 05.08.2019 по 31.07.2020 у зв`язку з невірним нарахуванням пільгового стажу при первинному призначенні пільгової пенсії. В рішенні зазначено, що в разі ненадходження від пенсіонера вказаної суми, починаючи з 01.09.2020 до повного погашення, ця сума буде утримана в розмірі 20% пенсії щомісячно до повного погашення (а.с.136).
Згідно з перерахунком пенсії позивача від 13.08.2020 (підстава-уточнення даних в ЄПС) з ІКІС ПФУ: Підсистема призначення та виплати пенсії загальний стаж ОСОБА_1 складає 47 років 3 місяці 6 днів, пільговий стаж за списком №1 - 17 років 4 місяці 16 днів, розмір пенсії - 6465,45 грн, без зазначення, що пенсія виплачується на підставі ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» (а.с.138-139).
Також відповідачем прийнято рішення про утримання надміру виплачених сум пенсії від 13.08.2020 №52, згідно з яким з позивача слід утримати суму в розмірі 310,19 грн за період з 05.08.2019 по 31.08.2020 у зв`язку з невірним нарахуванням пільгового стажу при первинному призначенні пільгової пенсії. В рішенні зазначено, що в разі ненадходження від пенсіонера вказаної суми, починаючи з 01.09.2020 до повного погашення, ця сума буде утримана в розмірі 20% пенсії щомісячно до повного погашення (а.с.145).
Згідно з перерахунком пенсії позивача від 10.12.2020 (підстава-уточнення даних в ЄПС, 01.01.2021) з ІКІС ПФУ: Підсистема призначення та виплати пенсії загальний стаж ОСОБА_1 складає 47 років 3 місяці 6 днів, пільговий стаж за списком №1 - 17 років 4 місяці 16 днів, розмір пенсії - 6481,17 грн, без зазначення, що пенсія виплачується на підставі ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» (а.с.146-148).
Таким чином, відповідачем зараховано до пільгового стажу позивача за списком №1 17 років, до загального 47 років 3 місяці 6 днів, він продовжує нараховувати позивачу пільгову пенсію за віком, однак, розмір її обчислює без застосування вимог ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці».
При цьому в індивідуальних відомостях про застраховану особу Пенсійного фонду України (форма ОК 5) про наявність в позивача стажу за списком №1 - 17 років за період з 23.02.1998 по 25.02.2017 (а.с.147-148).
З службової записки від 23.07.2020 заступника начальника С.О. Ткаченко на ім`я начальника Марківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області є наявним висновок про те, що в результаті перевірки пенсійної справи не підтверджено стаж військової служби позивача, а також період роботи з 20.02.1998 по 31.12.2001 в якості електрослюсаря підземного зараховано до списку №1 - шахтарі, а необхідно зарахувати да списку №1 (а.с.127).
Отже, у липні 2020 року позивач отримав пенсію зменшену більше як на 4000 гривень та звернувся до відповідача за роз`ясненнями з цього приводу.
Відповідачем надано листом відповідь, в якій вказано, що у червні 2020 року Головним управлінням пенсійного фонду України в Луганській області перевірено правильність призначення та обчислення розміру його пенсії. За результатами перевірки пенсії:
- виключено з загального стажу роботи період військової служби, оскільки у військовому квитку № НОМЕР_4 від 04.07.1988 не зазначена дата призову на військову службу;
- виключено зі спеціального стажу роботи за Списком № 1 згідно з Законом України «Про підвищення престижності шахтарської праці» період роботи в Луганському спецмонтажному управлінні «Луганськвуглеавтоматика» електрослюсаря підземного, електрослюсаря - монтажника, оскільки позивачем не надано документів щодо підтвердження кількості спусків під землю.
Також у відповіді зазначено, що загальний трудовий стаж позивача складає 47 років, 3 місяці, 06 днів, в тому числі пільговий стаж роботи за Списком № 1 - 2 роки 8 місяців 10 днів, стаж роботи за Списком № 1 згідно з ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» 14 років 8 місяців 8 днів. Пенсію позивачу обчислено за ЗУ «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (а.с. 14 - зв.).
Отже, спірним питанням цієї справи є саме правомірність дій відповідача щодо зменшення розміру пенсії позивача у зв`язку з виключенням зі спеціального стажу роботи за Списком № 1 згідно з Законом України «Про підвищення престижності шахтарської праці» період роботи в Луганському спецмонтажному управлінні «Луганськвуглеавтоматика» на посадах електрослюсаря підземного, електрослюсаря - монтажника з 02.11.1993 по 20.02.2002.
У трудовій книжці позивача серії НОМЕР_2 (а.с. 14-15) наявні такі записи в спірний період: в Луганському шахтоспецмонтажному управлінні «Луганськвуглеавтоматика»:
- запис № 5 від 02.11.1993 - прийнятий електрослюсарем підземним 4 розряду з повним робочим днем, наказ № 114к від 12.11.1993;
- запис № 7 - за результатами атестації робочих місць підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення, наказ № 114 від 11.03.1998;
- запис № 8 від 31.12.1998 - професія електрослюсар підземний з повним робочим днем на підземних роботах перейменована на професію електрослюсар-монтажник підземного гірнопрохідного обладнання з повним робочим днем на підземних роботах, наказ № 124 від 31.12.1998;
- запис № 9 від 20.02.2002 - звільнений по ст. 38 КЗпП України за власним бажанням, наказ № 15к від 20.02.2002 (а.с. 14, 14 зв.).
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд керується такими вимогами чинного законодавства.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом.
Стаття 4 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 за № 1058-IV (далі Закон № 1058-IV), визначає складові законодавства про пенсійне забезпечення в Україні, яке базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, цього Закону, Закону про недержавне пенсійне забезпечення, законів, якими встановлюються умови пенсійного забезпечення, відміни від загальнообов`язкового державного пенсійного страхування та недержавного пенсійного забезпечення, міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення в Україні.
Відповідно до частини першої статті 2 Закону України «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні» від 16.12.1993 за № 3721-XII, право на пенсію за віком має кожний громадянин похилого віку, який досяг пенсійного віку і має необхідний страховий стаж. Це право обумовлено трудовим внеском і не обмежується будь якими обставинами, включаючи наявність інших доходів. Порядок і умови пенсійного забезпечення громадян похилого віку встановлюється Законом України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Законом, який спрямовано на підвищення престижності шахтарської праці, надання додаткових гарантій у виплаті та підвищенні заробітної плати і розв`язанні соціально-побутових проблем шахтарів є Закон України «Про підвищення престижності шахтарської праці» від 02.09.2008 № 345-VII (далі Закон України № 345-VII).
Дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей (стаття 1 Закон України № 345-VII).
Положеннями статті 8 Закону України № 345-VII передбачено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Відповідно до статті 1 Закону № 1058-IV Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування (далі Закон № 1058-IV) у цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:
застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування;
страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов`язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески;
страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов`язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування;
страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.
Частинами першою, другою та четвертою статті 24 Закону № 1058-IV визначено, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Суд зазначає, що відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 04.06.1998 № 794 «Про затвердження Положення про організацію персоніфікованого обліку відомостей у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування», на виконання Указу Президента України від 04.05.1998 № 401 (401/98) «Про заходи щодо впровадження персоніфікованого обліку відомостей у системі обов`язкового державного пенсійного страхування» Кабінет Міністрів України постановив Пенсійному фонду разом із Міністерством праці та соціальної політики, Міністерством фінансів України та Державної податковою адміністрацією забезпечити з 01.10.1998 впровадження персоніфікованого обліку відомостей у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування.
Відповідно до пункту 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 04.06.1998 № 794 «Про затвердження Положення про організацію персоніфікованого обліку відомостей у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування», установити, що починаючи з 01.07.2002 обчислення пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» (1788-12) здійснюється із заробітку особи за період роботи після 01.07.2000 за даними систем персоніфікованого обліку.
Згідно з абзацом 4 частини третьої статті 4 Закону № 1058-IV, виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються, серед іншого: пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат.
Положеннями частини першоїстатті 40 Закону № 1058-ІV передбачено, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом- на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.
Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
У разі подання застрахованою особою для обчислення розміру пенсії даних про заробітну плату (дохід) за період до 1 січня 1992 року при визначенні коефіцієнта заробітної плати (доходу) середня заробітна плата за рік (квартал) у відповідному періоді вважається щомісячною середньою заробітною платою (доходом) в Україні, з якої сплачено страхові внески, відповідного року (кварталу) (абзац 21 частини другоїстатті 40 Закону № 1058-ІV).
За приписами частини другоїстатті 41 Закону № 1058-ІVдо заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються, зокрема, суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов`язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно доЗакону України "Про пенсійне забезпечення", і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум.
Статтею 62 Закону передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України № 63 від 12 серпня 1993 року затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (далі по тексту Порядок).
Пунктом 1 Порядку передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Відповідно до частини першої, другої статті 5 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) цей Закон регулює відносини, що виникають між суб`єктами системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
Виключно цим Законом визначаються: принципи та структура системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування; коло осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню; види пенсійних виплат; умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат; пенсійний вік чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на призначення пенсії за віком; мінімальний розмір пенсії за віком; порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов`язковим державним пенсійним страхуванням; порядок використання коштів Пенсійного фонду та накопичувальної системи пенсійного страхування; організація та порядок здійснення управління в системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування.
Частиною першою статті 21 Закону № 1058-IV визначено, що персоніфікований облік у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування здійснюється з метою обліку застрахованих осіб, учасників накопичувальної системи пенсійного страхування та їх ідентифікації, а також накопичення, зберігання та автоматизованої обробки інформації про облік застрахованих осіб і реалізацію ними права на страхові виплати у солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування та накопичувальній системі пенсійного страхування.
Для формування інформаційної бази системи персоніфікованого обліку використовуються відомості, що надходять від: державних реєстраторів юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців; роботодавців; застрахованих осіб; фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування; центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації актів цивільного стану, виконавчих органів сільських, селищних, міських (крім міст обласного значення) рад та уповноважених суб`єктів для обліку даних Єдиного державного демографічного реєстру; органів доходів і зборів, територіальних органів Пенсійного фонду за результатами перевірок платників єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та/або в порядку міжвідомчого обміну інформацією; державної служби зайнятості; інших підприємств, установ, організацій та військових частин; компаній з управління активами; зберігачів; інших джерел, передбачених законодавством.
Згідно з частиною другою статті 21 Закону № 1058-IV на кожну застраховану особу відкривається персональна електронна облікова картка, якій присвоюється унікальний номер електронної облікової картки.
Відповідно до пункту 2 частини третьої статті 21 Закону № 1058-IV персональна електронна облікова картка застрахованої особи повинна містити такі відомості: частина персональної електронної облікової картки, яка відображає страховий стаж, заробітну плату (дохід, грошове забезпечення), розмір сплачених страхових внесків та інші відомості, необхідні для обчислення та призначення страхових виплат:
код згідно з ЄДРПОУ або реєстраційний номер облікової картки платника податків, або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки та офіційно повідомили про це відповідний орган доходів і зборів і мають відмітку в паспорті) страхувальника (платника);
рік, за який внесено відомості;
розмір страхового внеску за відповідний місяць;
сума сплачених страхових внесків за відповідний місяць;
страховий стаж;
кількість відпрацьованих застрахованою особою календарних днів (годин) за відповідний місяць;
ознака особливих умов праці, що дають право на пільги в системі пенсійного забезпечення;
сума заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), з якої сплачено страхові внески за відповідний місяць.
Частиною четвертою статті 21 Закону № 1058-IV визначено, що персоніфіковані відомості, внесені до персональної електронної облікової картки застрахованої особи, зберігаються в Пенсійному фонді протягом усього життя цієї особи, а після її смерті - протягом 75 років на паперових носіях та/або в електронній формі за наявності засобів, що гарантують ідентичність паперової та електронної форм документа.
Згідно з пунктом 1 частини другої статті 22 Закону № 1058-IV відомості, що містяться в системі персоніфікованого обліку, використовуються виконавчими органами Пенсійного фонду для: підтвердження участі застрахованої особи в системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування; обчислення страхових внесків; визначення права застрахованої особи або членів її сім`ї на отримання пенсійних виплат згідно з цим Законом; визначення розміру, перерахунку та індексації пенсійних виплат, передбачених цим Законом; […].
Відповідно до частини першої статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. […]
Згідно з частиною другою статті 26 Закону № 1058-IV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Частиною першою статті 114 Закону № 1058-IV визначено, що право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Пунктом 1 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV визначено, що на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Відповідно до частини третьої статті 114 Закону № 1058-IV працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.
За наявності стажу на підземних роботах менше 10 років у чоловіків і менше 7 років 6 місяців у жінок та страхового стажу, встановленого абзацами першим і п`ятнадцятим - двадцять третім пункту 1 частини другої цієї статті, за кожний повний рік зазначених робіт пенсійний вік, встановлений абзацом першим статті 26 цього Закону, зменшується на один рік. При цьому пенсійний вік для жінок не може бути нижчим за вік, встановлений абзацом першим пункту 1 частини другої цієї статті.
Дослідженням трудової книжки позивача встановлено, що у ній наявні всі необхідні записи щодо роботи позивача із повним робочим днем під землею, а також щодо проведення атестації робочих місць у спірний період.
З огляду на підтвердження підземного стажу роботи позивача записами в його трудовій книжці, потреба у наданні уточнюючих довідок з підприємства взагалі відсутня.
Крім того, ані Закону № 1058-IV, ані Закон України «Про підвищення престижності шахтарської праці» від 02.09.2008 № 345-VII не містять вимог про те, що шахтарський (підземний) стаж роботи за списком №1 необхідно підтверджувати окремими довідками за наявності всіх необхідних записів в трудовій книжці працівника (про зайнятість на таких роботах повний робочий день під землею та наявності записів про атестацію робочого місця в спірний період).
Отже, судом на підставі записів трудової книжки позивача встановлено, що період його роботи в Луганському шахтоспецмонтажному управлінні тресту «Луганськвуглеавтоматика» на посадах електрослюсаря підземного, електрослюсаря - монтажника з 02.11.1993 по 20.02.2002 з повним робочим днем на підземних роботах відноситься до спеціального стажу роботи за Списком № 1, на який розповсюджується дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Крім того, на підтвердження спірного періоду стажу роботи позивачем до позовної заяви додані:
довідка про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутність трудової книжки або відповідних записів у ній від 26.05.2014 № 97 ПАТ трест «Луганськвуглеавтоматика», в якій зазначено, що ОСОБА_1 за період з 02.11.1993 по 20.02.2002 виконував гірські роботи за посадою електрослюсар підземний 4 розряду з повним робочим днем в шахті (04 роки 04 міс. 12 днів) та з 31.1.1998 по 20.02.2002 електрослюсар-монтажник підземного гірнопрохідного обладнання з повним робочим днем на підземних роботах (02 роки 06 місяців 6 днів), що передбачено Списком №1 (а.с. 26);
довідка про заробіток для обчислення пенсії від 26.05.2014 № 96 ПАТ трест «Луганськвуглеавтоматика», видана ОСОБА_1 , в якій зазначено його заробіток, який враховується при обчисленні пенсії, а саме 26465,41790 грн (а.с. 27);
довідка-вибірка фактичного стажу роботи ОСОБА_1 в Луганському шахто спецмонтажному управлінні треста «ЛУА» за період з 02.11.1993 по 20.02.2002 в якості електрослюсаря підземного 4 розряду з повним робочим днем під землею та з 31.1.1998 по 20.02.2002 електрослюсар-монтажник підземного гірнопрохідного обладнання з повним робочим днем на підземних роботах (а.с. 28).
Більш того, з вищеописаних норм Закону № 1058-IV та Порядку № 637 судом встановлено, що у разі відсутності уточнюючих довідок, відповідач має використовувати відомості, що містяться в системі персоніфікованого обліку - персональній електронній обліковій картці застрахованої особи.
Так, випискою з індивідуальних відомостей про застраховану особу позивача форми ОК-5, сформованої позивачем, підтверджено, що у спірному періоді з 1993 по 2002 роки позивач має спеціальний стаж за кодом ЗПЗ013А1 (а.с. 23-25).
Згідно із довідником категорій страхувальників, які сплачують страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, затвердженим постановою Правління Пенсійного фонду України від 05.11.2009 № 26-1 «Про порядок формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованих внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування органам Пенсійного фонду України» (Додаток 8),
код ЗПЗ013А1 - працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць; чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах; жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах. Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону ( 1058-15 ), на 1 рік за кожний повний рік такої роботи чоловікам і на 1 рік 4 місяці - жінкам.
Таким чином, в системі персоніфікованого обліку Пенсійного фонду України наявні відомості, що позивач у спірному періоді працював на підземних роботах з повним робочим днем, за списками робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України.
Тобто, відповідач мав всі необхідні відомості для зарахування до пільгового стажу позивача, що дає право на перерахунок пенсії позивача на підсаві статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», зарахувавши до пільгового стажу період роботи в Луганському шахтоспецмонтажному управлінні тресту «Луганськвуглеавтоматика» з 02.11.1993 по 20.02.2002.
Крім того, суд звертає увагу, що дослідженням індивідуальних відомостей про застраховану особу позивача форми ОК-5, сформованої позивачем, встановлено, що відповідач із вище зазначених підстав відмовляє у зарахуванні тільки спірного стажу. При цьому інші періоди роботи позивача, за якими підприємства також звітували по коду ЗПЗ013А1, зараховані відповідачем до стажу, що дає позивачу право на призначення пенсії на підставі ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Таким чином, судом встановлено протиправність дій відповідача щодо зменшення позивачу пільгового стажу з 17 років 04 місяці 16 днів до 14 років 08 місяців 08 днів та виключенням відповідачем зі спеціального стажу роботи за Списком № 1 згідно з Законом України «Про підвищення престижності шахтарської праці» періоду його роботи в Луганському спецмонтажному управлінні «Луганськвуглеавтоматика» на посаді електрослюсаря підземного, електрослюсаря - монтажника з 02.11.1993 по 20.02.2002 та зменшення розміру його пенсії. У зв`язку з чим наявні правові підстави для захисту порушених прав позивача шляхом зобов`язання врахувати зазначений стаж та здійснити перерахунок пенсії.
Крім того, як встановлено судом, у зв`язку з перерахунком пенсії позивача без урахування вимог Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» згідно з розрахунком від 23.07.2020 - відповідачем також протиправно прийняті рішення про утримання надміру виплачених сум пенсії від 23.07.2020 №35 та від 13.08.2020 №52.
Згідно з вимогами ч.2 ст.9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Отже, з урахуванням встановлених судом обставин, з метою захисту порушених прав позивача суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог, визнати протиправними та скасувати рішення відповідача про утримання надміру виплачених сум пенсії від 23.07.2020 №35 та від 13.08.2020 №52.
Таким чином, суд дійшов висновку про необхідність задоволення позовних вимог в повному обсязі.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є субєктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При зверненні до суду з позовом позивачем сплачено судовий збір в розмірі 840,80 грн, що підтверджується квитанцією від 06.10.2020 № 71 (а.с. 6), оскільки позовні вимоги підлягають задоволенню, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача судові витрати зі сплати судового збору у сумі 840,80 грн за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 2, 7, 8, 9, 19, 20, 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Марківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправними дії Марківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області щодо перерахунку розміру призначеної пенсії ОСОБА_1 23.07.2020 в частині виключення зі спеціального стажу роботи за Списком № 1 згідно з Законом України «Про підвищення престижності шахтарської праці» періоду його роботи в Луганському спецмонтажному управлінні «Луганськвуглеавтоматика» на посаді електрослюсаря підземного, електрослюсаря - монтажника з 02.11.1993 по 20.02.2002 та зменшення розміру його пенсії.
Визнати протиправними та скасувати рішення Марківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про утримання надміру виплачених сум пенсії ОСОБА_1 від 23.07.2020 №35 та від 13.08.2020 №52.
Зобов`язати Марківське об`єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області (код ЄДРПОУ: 41247405, місцезнаходження: 92400, Луганська область, смт. Марківка, вул. Центральна, 20) здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_3 ; місце реєстрації: АДРЕСА_1 ) з дня її призначення - 05.08.2019 на підставі Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з урахуванням стажу на підземних роботах за списком №1 періоду роботи в Луганському спецмонтажному управлінні «Луганськвуглеавтоматика» на посадах електрослюсаря підземного, електрослюсаря - монтажника з 02.11.1993 по 20.02.2002, а також виплатити заборгованість.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Марківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 840,80 грн (вісімсот сорок гривень 80 копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено та підписано 19 лютого 2021 року.
Суддя В.С. Шембелян