
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про залишення заяви без руху
23 лютого 2021 року м. Київ №320/1950/21
Суддя Київського окружного адміністративного суду Терлецька О.О., розглянувши заяву Головного управління ДПС у Київській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Еліта" про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків,
в с т а н о в и в:
До Київського окружного адміністративного суду звернулось Головне управління ДПС у Київській області із заявою, в якій просить суд підтвердити обгрунтованість адміністративного арешту майна платника податків ТОВ «Еліта» (СДРПОУ 13730964) накладеного рішенням про застосування адміністративного арешту майна платника податків від 11.02.2021.
Спір у цій справі відноситься до категорії термінових адміністративних справ, розгляд яких здійснюється у порядку, передбаченому §2 «Розгляд окремих категорій термінових адміністративних справ» глави 11 КАС України.
Частина перша статті 269 КАС України передбачає, що у справах, визначених статтями 273-277, 280-283, 285-289 цього Кодексу, заявами по суті справи є позовна заява та відзив на позовну заяву (відзив).
Так, згідно з пунктом 2 частини першої статті 283 КАС України провадження у справах за зверненням органів доходів і зборів при здійсненні ними визначених законом повноважень здійснюється на підставі заяви таких органів щодо підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків.
З урахуванням наведеного, подана до суду органом доходів і зборів заява про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків є особливою формою позовної заяви.
Відповідно до пункту 94.1 статті 94 Податкового кодексу України адміністративний арешт майна платника податків (далі - арешт майна) є винятковим способом забезпечення виконання платником податків його обов`язків, визначених законом.
Згідно з пунктом 94.2 статті 94 Податкового кодексу України арешт майна може бути застосовано, якщо з`ясовується одна з таких обставин, зокрема, платник податків відмовляється від проведення документальної або фактичної перевірки за наявності законних підстав для її проведення або від допуску посадових осіб контролюючого органу.
Керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу за наявності однієї з обставин, визначених у пункті 94.2 цієї статті, приймає рішення про застосування арешту майна платника податків (пункт 94.6 статті 94 ПК України).
Відповідно до пункту 94.10 статті 94 ПК України арешт на майно може бути накладено рішенням керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, обґрунтованість якого протягом 96 годин має бути перевірена судом.
Особливості провадження у справах за зверненням органів ДПС щодо підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків регламентовані статтею 283 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до частини другої статті 283 КАС України заява подається до суду першої інстанції протягом 24 годин з моменту встановлення обставин, що зумовлюють звернення до суду, за загальними правилами підсудності, встановленими цим Кодексом, у письмовій формі.
При цьому, згідно з частинами першою-другою статті 270 Кодексу адміністративного судочинства України на обчислення строків, встановлених статтями 273-277, 280-283 цього Кодексу, не поширюються правила частин другої - десятої статті 120 цього Кодексу.
Строки, встановлені у справах, визначених цією статтею, обчислюються календарними днями і годинами.
Таким чином, до спірних правовідносин не може бути застосована частина дев`ята статті 120 Кодексу адміністративного судочинства України, яка передбачає, що строк не вважається пропущеним, якщо до його закінчення позовна заява, скарга, інші документи чи матеріали або грошові кошти здано на пошту чи передані іншими відповідними засобами зв`язку.
Частиною п`ятою статті 270 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що днем подання позовної заяви, апеляційної скарги є день їх надходження до відповідного суду. Строки подання позовних заяв і апеляційних скарг, встановлені у справах, визначених цією статтею, не може бути поновлено. Позовні заяви, апеляційні скарги, подані після закінчення цих строків, суд залишає без розгляду.
Аналіз вищенаведених норм дає підстави для висновку, що загальні норми КАС України, що регулюють процедуру позовного провадження, до провадження на підставі заяв податкових та митних органів можуть застосовуватись лише в частині, що не суперечить спеціальним нормам ст.270 та 283 КАС України.
Частиною першою статті 120 Кодексу адміністративного судочинства України закріплено, що перебіг процесуального строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов`язано його початок.
Отже, оскільки рішення про застосування адміністративного арешту майна платника податків було прийнято 11.02.2021, строк у двадцять чотири години, протягом яких контролюючий орган має право звернутися до суду з відповідною заявою, слід обчислювати з нуля годин дня, що настає за днем прийняття рішення про застосування арешту майна платника податків.
Позовна заява надійшла до суду засобами поштового зв`язку 22.02.2021, тобто з пропуском строку, встановленого частиною другою статті 283 КАС України.
Згідно з частиною третьою статті 283 КАС України у разі недотримання вимог частини другої цієї статті суд повідомляє про це заявника та надає йому строк, але не більше ніж 24 години, для усунення недоліків. Невиконання вимог суду в установлений строк тягне за собою повернення заявнику заяви та доданих до неї документів. Повернення заяви не є перешкодою для повторного звернення з нею до суду після усунення її недоліків, але не пізніше ніж протягом 48 годин з моменту встановлення обставин, що зумовлюють звернення до суду.
Таким чином, суд вважає, що є підстави для постановлення судом ухвали про залишення заяви без руху.
Водночас при невиконанні вимог ухвали про залишення заяви без руху вона, в силу положень процесуального законодавства, підлягає поверненню.
Керуючись статтями 160, 161, 169, 171, 243, 248, 283 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
у х в а л и в:
1. Залишити без руху заяву Головного управління ДПС у Київській області про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків.
2. У строк до 24 лютого 2020 року до 10:00 год. усунути вказані недоліки, а саме: надати обґрунтування поважності причин пропуску строку, встановленого частиною другою статті 283 КАС України .
3. Зміст ухвали повідомити заявнику засобами телефонного зв`язку (факсом/ електронною поштою).
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Терлецька О.О.