Рішення № 95068590, 22.02.2021, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.02.2021
Номер справи
280/9743/20
Номер документу
95068590
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

22 лютого 2021 року (о 10 год. 15 хв.)Справа № 280/9743/20 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Калашник Ю.В., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 158-Б, код ЄДРПОУ 20490012) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

30.12.2020 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач), в якій просить:

визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови позивачу у проведенні перерахунку та виплати пенсії у розмірі 78% грошового забезпечення, як ліквідатору Чорнобильської катастрофи 1-категорії, №10497-10211/П-02/8-0800/20 від 26.11.2020;

зобов`язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії позивачу у розмірі 78% грошового забезпечення з 01.07.2011 з урахуванням раніше виплачених сум.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що є учасником ліквідації Чорнобильської катастрофи 1-ї категорії. Зазначає, що в результаті відрядження в зону Чорнобильської АЕС він отримав захворювання з втратою 60% відсотків працездатності і визнаний «інвалідом війни 3 групи». Факт захворювання та його причинний зв`язок визначено в експертному висновку №11970 від 06.11.2011 Дніпропетровської регіональної міжвідомчою експертною комісією. Посилається на те, що роботодавець в квітні 1994 року у висновку від 09.04.1994 помилково зазначив, що позивач є потерпілим від катастрофи на ЧАЕС 2 категорії та визначив розмір його грошового забезпечення на рівні 73%. Вважаючи, що має право на перерахунок пенсії у розмірі 78% грошового забезпечення, як ліквідатор Чорнобильської 1-ї категорії, позивач у листопаді 2020 року звернувся до ГУ ПФУ в Запорізькій області із відповідною заявою, проте листом від 26.11.2020 №10497-10211/П-02/8-0800/20 позивачу відмовлено у задоволенні заяви. З огляду на таке, просить суд задовольнити позовні вимоги.

Ухвалою суду від 04.01.2021 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження. Сторонам повідомлено про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні) у судовому засіданні 28.01.2021. Відповідачу запропоновано у 15-денний строк з дня отримання ухвали надати відзив на позовну заяву.

19.01.2021 до суду від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву (вх. № 3228), в якому зазначає, що питання застосування відсотку грошового забезпечення при обчисленні пенсії позивача вже двічі вирішувалось в судовому порядку у справах №280/1796/20 та № 280/5819/20. Крім того зазначає, що повноваження щодо обрахунку відсотку грошового забезпечення покладено на уповноважений орган, де працював позивач, а не на відповідача. Відповідач в межах своїх повноважень здійснює лише обрахунок пенсії на підставі наданих уповноваженим органом документів. Відповідно до Висновку про призначення пенсії від 18.04.1994 уповноважений орган надав відповідачу право на призначення пенсії, виходячи з 73 % грошового забезпечення. Лише в разі надходження від уповноваженого органу іншого висновку з іншим відсотком грошового забезпечення у відповідача виникнуть підстави для перегляду грошового забезпечення. На даний час такі вимоги до відповідача є передчасними. Таким чином, позивачу при вислузі в 26 календарних років чинним законодавством передбачено 73 % грошового забезпечення. З урахуванням вищезазначеного просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Згідно зі ст. 258 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Згідно з ч. 4 ст. 243 КАС України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Згідно з ч. 4 ст. 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Таким чином, суд визнав за доцільне вирішити справу за наявними в ній матеріалами, в порядку письмового провадження.

Суд, оцінивши повідомлені обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наявність достатніх підстав для прийняття законного та обґрунтованого рішення у справі.

З матеріалів адміністративної справи судом встановлено, що відповідно наказу керівництва УМВС України в Запорізькій області, з 09.10.1986 по 07.11.1986 ОСОБА_1 , був направлений у службове відрядження до м. Чорнобиль Київської області, для організації попередження та розкриття злочинів, скоєних в умовах наявності в зоні Чорнобильської атомної електростанції, у складі Чорнобильського РВ Київського гарнізону.

Позивач є учасником ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи 1-ї категорії, що підтверджується відповідним посвідченням серії НОМЕР_2 від 19.02.2019.

В результаті відрядження в зону Чорнобильської АЕС позивач отримав захворювання з втратою 60% відсотків працездатності і визнаний інвалідом війни 3 групи. Вказане підтверджується посвідченням інваліда війни № НОМЕР_3 від 05.07.2011.

Факт захворювання позивача та його причинного зв`язку визначено в експертному висновку №11970 від 06.04.2011 Дніпропетровською регіональною міжвідомчою експертною комісією по встановленню причинного зв`язку хвороб, інвалідності та смерті з дією іонізуючого випромінення та інших шкідливих чинників в наслідок аварії на Чорнобильській АЕС.

У зв`язку з погіршенням стану здоров`я, позивач звільнився в запас.

Пенсія позивачу призначена за вислугу років, згідно наказу керівництва УМВС України в Запорізькій області №55 від 08.04.1994 відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Пенсія позивачу призначена з у розмірі 73% відповідних сум грошового забезпечення, що підтверджується висновком УМВС України в Запорізькій області про призначення пенсії за вислугу років №8393 від 18.04.1994 (а.с.11).

У зв`язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» станом на 01.01.2016 позивачу здійснено перерахунок пенсії та встановленого її розмір виходячи з 68% грошового забезпечення.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 15.05.2020 у справі №280/1796/20, залишеним без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 16.07.2020, позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено частково, зокрема:

визнано неправомірними з 01.01.2016 дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо зменшення основного розміру пенсії ОСОБА_1 під час перерахунку та виплати пенсії з 73% до 68% грошового забезпечення;

зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити перерахунок та виплату заборгованості ОСОБА_1 по пенсії, призначеній відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з урахуванням основного розміру пенсії у розмірі 73% відповідних сум грошового забезпечення з 01.01.2016;

у задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

У листопаді 2020 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області із заявою про перерахунок та виплату пенсії як ліквідатору Чорнобильської 1-ї категорії, в якій зазначив, що з травня 2011 року роботодавець позивача зобов`язаний був збільшити грошове забезпечення з 73% на 78%, оскільки особи, які визнані потерпілими від Чорнобильської катастрофи - 1 категорії, роботодавець повинен доплачувати до основної суми грошового забезпечення 10 % (а.с.8-9).

Листом ГУ ПФУ в Запорізькій області від 26.11.2020 №10497-10211/П-02/8-0800/20 позивачу відмовлено у задоволенні заяви (а.с.10).

Не погоджуючись із такими діями відповідача, позивач звернулась до суду із даним позовом.

Ураховуючи викладене, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, суд вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Надаючи правову оцінку вказаним обставинам, суд зазначає наступне.

За приписами п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Спеціальним законом, який регулює спірні правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до п. «а» ст. 13 Закону №2262-ХІІ, особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров`я, особам, звільненим зі служби в поліції на підставі пунктів 2, 3 частини першої статті 77 Закону України "Про Національну поліцію", звільненим зі служби у Службі судової охорони за віком чи через хворобу - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.

Пунктом «в» ст. 13 Закону № 2262-ХІІ (в редакції на час призначення пенсії) передбачено, що особам, зазначеним у пунктах "а" і "б" цієї статті, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, розмір пенсії за вислугою строків служби збільшується на 10 процентів, а віднесеним до категорій 2, 3 і 4 - на 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення. Оскільки станом на час призначення пенсії Позивач був віднесений до 2 категорії осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби, відсотковий розмір його грошового забезпечення було збільшено на 5 % і дорівнював 73 % грошового забезпечення.

Так, судом встановлено, що відповідно до висновку №8393 від 18.04.1994 про призначення пенсії за вислугу років відповідно про призначення пенсії за вислугу строків служби згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ» основний розмір пенсії позивача становив 73% грошового забезпечення (а.с.31).

Суд зазначає, що частиною четвертою статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ передбачено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Кабінет Міністрів України постановою від 13.02.2008 №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. №393» затвердив Порядок №45.

Згідно з пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв`язку із підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пункт 3 Порядку №45 передбачає, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

При цьому, суд зазначає, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що затверджений Постановою правління пенсійного фонду України №3-1 від 30.01.2007 (далі - Порядок №3-1).

Відповідно до п. 1 Порядку № 3-1, заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із зазначеним вище Законом, подаються цими особами до головних управлінь ПФУ в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України (далі - міністерства та інші органи). Міністерства та інші органи, їх територіальні підрозділи в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважені структурні підрозділи).

Згідно з п. 12 Порядку № 3-1, уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії (додаток 2), ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи. Уповноважений структурний підрозділ надає допомогу особі в одержанні відсутніх на момент подання заяви документів для призначення пенсії. У разі, якщо підготовлені не всі необхідні для призначення пенсії документи, подаються наявні документи, а документи, яких не вистачає, подаються додатково в строки, визначені п. 6 цього Порядку.

Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1, перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону №2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з пунктом 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган Пенсійного фонду України.

Суд зауважує, що ГУ ПФУ в Запорізькій області не є тим органом, що здійснює розрахунок відсоткового розміру грошового забезпечення для призначення (перерахунку) пенсії за вислугу років відповідно до Закону №2262-XII.

При цьому, суд зауважує, що позивач не позбавлений можливості для звернення до державного органу, в якому проходить службу.

Доказів звернення до уповноваженого структурного підрозділу Міністерства внутрішніх справи України в Запорізькій області із заявою про підготовку та направлення до територіального органу Пенсійного фонду України, яким є Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, довідки про розмір грошового забезпечення із зазначенням в ній розміру 78% грошового забезпечення матеріали справи не містить.

Таким чином, вимога щодо визнання неправомірними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо відмови позивачу у проведенні перерахунку та виплати пенсії у розмірі 78% грошового забезпечення, як ліквідатору Чорнобильської катастрофи 1-категорії, є необґрунтованою та такою, що не підлягає задоволенню.

Звідси, у суду відсутні правові підстави для зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області провести перерахунок та виплату пенсії позивачу у розмірі 78% грошового забезпечення з 01.07.2011.

Іншого висновку чи довідки про розмір грошового забезпечення позивача із 78% розміром грошового забезпечення, як учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, матеріали справи не містять.

Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих позивачем доказів за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до висновку про те, що вимоги позивача є необґрунтованими, безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню, оскільки відповідачем вчинено дії у відповідності до критеріїв, визначених ч. 2 статті 2 КАС України.

Частиною першою статті 9 КАС України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Частиною третьою статті 2 КАС України передбачено, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а викладені в позовній заяві вимоги позивача є необґрунтованими, недоведеними та такими, що не підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 2, 5, 9, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 158-Б, код ЄДРПОУ 20490012) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, - відмовити.

Розподіл судових витрат не здійснюється.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення у повному обсязі складено та підписано 22.02.2021.

Суддя Ю.В. Калашник