Рішення № 95068017, 16.02.2021, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.02.2021
Номер справи
200/10226/20-а
Номер документу
95068017
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 лютого 2021 р. Справа№200/10226/20-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Михайлик А.С. розглянув у відритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ЦЕНТРАЛЬНА ЗБАГАЧУВАЛЬНА ФАБРИКА "СЕЛИДІВСЬКА" до Головного управління ДПС у Донецькій області про скасування вимоги, -

за участю:

секретаря судового засідання – Столяренко Я.С.

від відповідача – Кододова А.В.

ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ ТА ЗАПЕРЕЧЕНЬ

Товариство з обмеженою відповідальністю "ЦЕНТРАЛЬНА ЗБАГАЧУВАЛЬНА ФАБРИКА "СЕЛИДІВСЬКА" звернулося до суду із позовом до Головного управління ДПС у Донецькій області про скасування вимоги № Ф-2545-25 від 08.09.2020 на суму 5 503 817,08 грн.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що пунктом 9-4 Розділу VIII Прикінцевих положень Закону України № 2464-VI “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” платники єдиного внеску, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, де проводилася антитерористична операція, звільнялись від сплати єдиного соціального внеску з 14.04.2014 до закінчення антитерористичної операції на підставі п. 9-4 Прикінцевих та перехідних положень Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування”. Посилаючись на те, що його місцезнаходження розташовано в зоні АТО, позивач зауважив на відсутності в нього обов`язку щодо сплати єдиного внеску період чинності пункту 9-4 Розділу VIII Прикінцевих положень Закону України № 2464-VI до закінчення АТО, яка триває, а тому сформована відповідачем вимога із визначенням в ній суми боргу є протиправною.

Відповідач надав відзив, в якому зазначив, що відповідно до положень Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування” платник зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі сплачувати єдиний соціальний внесок. Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану.

Пунктами 3 та 4 Розділу VI Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного соціального внеску на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 № 449, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 21.04.2016 № 609/28739 передбачено обов`язок органу доходів та зборів у разі, якщо платник має на кінець календарного місяця недоїмку зі сплати єдиного внеску формувати вимоги про її сплату. Вимога про сплату боргу (недоїмки) формується за даними інформаційної системи органу доходів та зборів.

Оскільки за даними інформаційної системи органу доходів та зборів заборгованість позивача станом на 31.08.2020 становила 5 503 817,08 грн ГУ ДПС у Донецькій області сформовано оскаржувану вимогу про сплату боргу.

У відзиві зауважено, що Законом України від 02.09.2014 № 1669-VII «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», якій набув чинності 15.10.2014, доповнено Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» пунктом 9-3 (9-4), за змістом якого платники єдиного внеску, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", де проводилася антитерористична операція, звільняються від сплати єдиного соціального внеску з 14.04.2014 до закінчення антитерористичної операції. Разом із цим, вказаний пункт надає відстрочення сплати зобов`язань з єдиного внеску у разі неможливості їх виконання, проте не скасовує обов`язку платника по його сплаті.

13.02.2020 п. 9-4 виключено з Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», а відтак починаючи з 13.02.2020 позивач має сплачувати єдиний внесок.

ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ

Ухвалою від 10.11.2020 позов залишено без руху, ухвалою від 08.12.2020 відкрито провадження у справі, призначено підготовче засідання на 21.12.2020, яке відкладено на 04.01.2021. У підготовчому засіданні 04.01.2021 оголошено перерву до 19.01.2021. Протокольною ухвалою 19.01.2021 закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті у відритому судовому засіданні на 16.02.2021.

ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ОБСТАВИНИ

Товариство з обмеженою відповідальністю "ЦЕНТРАЛЬНА ЗБАГАЧУВАЛЬНА ФАБРИКА "СЕЛИДІВСЬКА" є юридичною особою, зареєстровано та обліковується в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за кодом 31714629. Відповідно до даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань місцезнаходженням товариства позивача є: 03127, місто Київ, пр. Голосіївський, будинок 100/2. Позивач як платник єдиного внеску перебував на обліку у відповідача до 06.10.2020, після зміни місцезнаходження з адреси у м. Селидове, вул. Миру б. 34 на адресу у м. Києві знятий з обліку.

06.02.2014 позивачем подано начальнику Селидовського відділення Красноармійської ДПІ ГУ Міндоходів у Донецькій області (правонаступником якої визначалось Головне управління ДФС у Донецькій області, правонаступником якого, у свою чергу, є відповідач) заяву № 633 від 06.11.2014 про звільнення від виконання обов`язків платника єдиного внеску на підставі Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції".

08.09.2020 Головним управлінням ДПС в Донецькій області сформовано вимогу про сплату боргу (недоїмки) № Ф-2545-25, якою від позивача вимагається до сплати недоїмка в розмірі 5 503 817,08 грн, що обліковується за товариством станом на 31.08.2020. Наведену суму недоїмки позивач мав сплатити протягом 10 календарних днів від дня одержання вимоги.

Згідно наданого відповідачем розрахунку недоїмки від позивача вимагається до сплати недоїмка з єдиного соціального внеску по строку сплати з 28.11.2019 по 28.08.2020 включно, тобто зобов`язання за жовтень 2019 року - липень 2020 року, з яких зобов`язання за жовтень 2019 року-січень 2020 року – 2 103 777,04 грн., за лютий-липень 2020 року – 3 400 040,04 грн.

Позивач оскаржив спірну вимогу в досудовому порядку, скаргу на вимогу залишено без задоволення рішенням ДПС України від 13.10.2020 № 30054/6/99-00-06-03-01-06.

30.10.2020 позивач звернувся до суду із цим позовом у межах строку, визначеного ч. 4 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України.

ОЦІНКА АРГУМЕНТІВ УЧАСНИКІВ СПРАВИ ТА ВИСНОВКИ

Відповідно до пункту 2 частини першої статті 1 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування” № 2464-VI (далі Закон № 2464-VI) єдиним внеском на загальнообов`язкове державне соціальне страхування є консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов`язкового державного соціального страхування в обов`язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Згідно з ч. 1 ст. 4 цього Закону платниками єдиного внеску є, крім інших, роботодавці - підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Відповідно до ч. 8 ст. 9 Закону № 2464-VI платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4, 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.

Періодом, за який платники єдиного внеску подають звітність до податкового органу (звітним періодом), є календарний місяць, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, для яких звітним періодом є календарний рік.

Статтею 12 Закону № 2464-VI до завдань центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику віднесено забезпечення адміністрування єдиного внеску шляхом його збору, ведення обліку надходжень від його сплати та здійснення контролю за сплатою єдиного внеску.

Відповідно до частини 4 статті 25 Закону № 2464-VI, п. 3 Інструкції № 499 орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку (на кінець календарного місяця), вимогу про її сплату. Вимога про сплату боргу (недоїмки) формується за даними інформаційної системи органу доходів та зборів.

Згідно пункту 6 частини 1 статті 1 Закону № 2464-VI недоїмкою є сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена органом доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом.

За змістом чинного до 13.02.2020 пункту 9-4 розділу VIII Закону № 2464-VІ (9-3 в редакції Закону № 2464-VI, чинній до Закону № 219-VІІІ від 02.03.2015), платники єдиного внеску, визначені статтею 4 цього Закону, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України від 02.09.2014 № 1669-VII «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» (далі - Закон № 1669-VII), де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14.04.2014 № 405/2014, звільняються від виконання своїх обов`язків, визначених частиною другою статті 6 Закону № 2464-VІ, на період з 14.04.2014 до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану. Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.

Серед обов`язків платника єдиного внеску, визначених частиною другою статті 6 Закону України № 2464-VI наявний обов`язок своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Статтею 1 Закону № 1669-VII встановлено наступне: період проведення антитерористичної операції - час між датою набрання чинності Указом Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.04.2014 "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14.04.2014 № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України; територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.04.2014 "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14.04.2014 № 405/2014.

Розпорядженням КМУ від 02.12.2015 № 1275-р. "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України"на виконання абзацу третього пункту 5 статті 1-1 "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 1669-VII затверджений перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, згідно з додатком, у якому наявне місто Маріуполь Донецької області, де здійснює свої повноваження відповідач, у якого позивач перебував на обліку до 06.10.2020 та м. Селидове, де був зареєстрований позивач до жовтня 2020 року.

13.02.2020 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Митного кодексу України та деяких інших законодавчих актів України у зв`язку з проведенням адміністративної реформи» № 440-IX від 14.01.2020, яким виключено з Закону № 2464-VI пункт 9-4 його Прикінцевих та перехідних положень.

Статтею 58 Конституції України передбачено, що Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.

Із врахуванням принципу незворотності дії в часі Законів та нормативно-правових актів суд дійшов висновку про необґрунтованість доводів відповідача стосовно виникнення в позивача обов`язку щодо сплати зобов`язань з єдиного внеску за період з жовтня 2019 року по січень 2020 року включно, протягом яких була чинною норма, що звільняла такого платника від обов`язку щодо нарахування та сплати єдиного внеску в період з 14.04.2014 до закінчення антитерористичної операції.

Так, строк сплати зобов`язань зі сплати ЄСВ, що виникли у період дії п. 9-4 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» (з 14.04.2014 по 12.02.2020), відстрочено під час їх виникнення на підставі вказаної норми до закінчення антитерористичної операції.

Указ Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.04.2014 "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14.04.2014 № 405/2014 набув чинності в день його прийняття. Із врахуванням змісту частини 1 статті 1 Закону № 1669-VII період проведення антитерористичної операції було розпочато, про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України рішення не оприлюднювалося, проведення антитерористичної операції триває.

Отже, в період з 14.04.2014 по 12.02.2020у платники єдиного внеску звільнялись від своїх обов`язків, визначених частиною другою статті 6 Закону № 2464-VI, у тому числі, щодо сплати єдиного внеску до закінчення антитерористичної операції, а з 13.02.2020 підстави для звільнення платників від виконання обов`язків зі сплати єдиного внеску за період на підставі п. 9-4 розділу VIII Закону № 2464-VI відпали.

Таким чином, зобов`язання з єдиного внеску, що виникли з 14.04.2014 по 12.02.2020 (жовтень 2019 року-січень 2020 року – 2 103 777,04 грн., строк сплати яких 28 листопада 2019 року - 28 лютого 2020 року), що включені до суми відображеної у спірній вимозі недоїмки, мають сплачуватися позивачем після завершення проведення антитерористичної операції, оскільки на час виникнення цієї недоїмки м. Маріуполь, де розташований відповідач та м. Селидове, де був зареєстрований позивач до жовтня 2020 року, включені до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція. Зобов`язання зі сплати єдиного внеску за лютий 2020 року по липень 2020 року виникли після 13.02.2020, через що підстави для відстрочення їх сплати відсутні.

Наведене вище свідчить про те, що спірна вимога в частині єдиного внеску у сумі 2 103 777,04 грн. є такою, що порушує права позивача та підлягає скасуванню, а отже позовні вимоги про її скасування підлягають задоволенню у вказаній частині.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат суд виходить з того, що відповідно до частин першої, третьої 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

При зверненні до суду позивачем сплачено судовий збір у сумі 2102 грн., який підлягає присудженню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача пропорційно задоволеним позовних вимогам – у сумі 8034,68 (2 103 777,04 * 21020 / 5 503 817,08) грн.

З огляду на викладене вище, на підставі положень закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування”, закону України “Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції” та керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 9, 12, 15, 19, 22, 25, 32, 72, 76, 77, 79, 139, 194, 205, 241-243, 245, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "ЦЕНТРАЛЬНА ЗБАГАЧУВАЛЬНА ФАБРИКА "СЕЛИДІВСЬКА" до Головного управління ДПС у Донецькій області про скасування вимоги, - задовольнити частково.

Скасувати вимогу Головного управління ДПС у Донецькій області № Ф-2545-25 від 08.09.2020 в частині єдиного внеску за жовтень 2019 року-січень 2020 року у сумі 2 103 777,04 грн.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Донецькій області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ЦЕНТРАЛЬНА ЗБАГАЧУВАЛЬНА ФАБРИКА "СЕЛИДІВСЬКА" судові витрати зі сплати судового збору у сумі 8034 (вісім тисяч тридцять чотири) гривні 68 копійок.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду або якщо справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Згідно з пп. 15.5 п. 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

Повний текст рішення складений та підписаний 23.02.2021.

Відомості про сторін:

Товариство з обмеженою відповідальністю "ЦЕНТРАЛЬНА ЗБАГАЧУВАЛЬНА ФАБРИКА "СЕЛИДІВСЬКА" (позивач) – код ЄДРПОУ 31714629, адреса: 03127, місто Київ, пр. Голосіївський, будинок 100/2;

Головне управління ДПС у Донецькій області (відповідач) – код ЄДРПОУ 43142826, адреса: 87500, Донецька обл., м. Маріуполь, вул. Італійська, 59.

Суддя А.С. Михайлик