
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 лютого 2021 р. Справа№200/941/21-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Галатіної О.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради (ЄДРПОУ 25953617, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Героїв Небесної Сотні, буд. 23, 84333) про визнання дій неправомірними, зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
26 січня 2021 року на адресу Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради про визнання дій неправомірними, зобов`язання вчинити певні дії.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що порушивши інтереси дитини, відповідач відмовляється виплачувати допомогу по народженню дитини за період з 01.05.2016 року по 31.05.2016 року у розмірі 10320 грн. 00 коп., за період з 01.06.2016 року по 31.05.2019 року у розмірі 860 грн. 00 коп. щомісячно, загальна сума 41280 грн. 00 коп. Вважає дії відповідача протиправними та такими, що порущують чинне законодавство.
Відповідач позов не визнав, надав відзив на адміністративний позов в якому просив відмовити у задоволені позовних вимог, посилаючись на те, що на підставі постанови про відкриття виконавчого провадження від 12.11.2020 року ВП № 63449778 загальна сума нарахованої позивачу допомоги при народженні дитини складає 41280.00 грн, яка обліковується управлінням відповідно до п. 15 Порядку призначення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постанвою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 року № 365, але на виплату цієї допомоги у управління не передбачено видатків на виконання рішення суду. Власних додаткових надходжень, окремого рахунку та додаткового фінансування для виконання рішень суду у управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради немає.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 01 лютого 2021 року відкрито спрощене позовне провадження у даній справі без проведення судового засідання та повідомлення сторін. В ухвалі було запропоновано відповідачу у п`ятнадцятиденний строк з моменту отримання ухвали про відкриття провадження у справі надати суду відзив на позовну заяву зі всіма доказами на його підтвердження, які наявні у відповідача.
За приписами частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Враховуючи відсутність клопотань сторін щодо розгляду справи у судовому засіданні, справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення сторін.
Розглянувши наявні заяви по суті справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується вимоги, дослідивши докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 , що підтверджується паспортом громадянина України серія НОМЕР_2 , виданим 3 вересня 2013 року Єнакієвським МВ ГУДМС України в Донецькій області.
Позивач є матір`ю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується свідоцтвом про народження Серія НОМЕР_3 , виданим 31 січня 2020 року Бучанським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ).
12 лютого 2020 року ОСОБА_1 взята на облік внутрішньо переміщених осіб, що підтверджується відповідною довідкою №1426-5000267157, фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 .
Позивачка 27 лютого 2020 року звернулася до відповідача із заявою про призначення державної допомоги при народженні дитини. Рішенням про призначення допомоги сім`ям з дітьми від 6 березня 2020 року позивачці відмовлено на підставі пункту 12 Постанови №1751 від 27 грудня 2001 року, у зв`язку з чим, позивач звернулась до суду..
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 05 червня 2020 року по справі № 200/4457/20-а адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії - задоволено.
Визнано протиправним та скасувано рішення Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради про призначення допомоги сім`ям з дітьми від 6 березня 2020 року, яким відмовлено ОСОБА_1 призначенні допомоги при народженні дитини.
Зобов`язано Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради призначити та виплатити ОСОБА_1 допомогу при народженні дитини - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , за заявою від 27 лютого 2020 року.
Відповідно до листа управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради № 29-01-14/10881 від 30.12.2020 року у відповідь на звернення позивача за вх. 9812/29-01-13 від 28.12.2020 року з питання виплати державної допомоги при народженні дитини на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 05 червня 2020 року у справі № 200/4457/20-а зазначено, що загальна сума нарахованої позивачу допомоги при народженні дитини складає 41280.00 грн, яка обліковується управлінням відповідно до п. 15 Порядку призначення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постанвою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 року № 365, але на виплату цієї допомоги у управління не передбачено видатків на виконання рішення суду. На час надання відповіді окремого порядку Кабінетом міністрів не прийнято. На виплату цієї допомоги у управління не передбачено видатків на виконання рішення суду.
Таким чином, спірним питанням даної справи є правомірність невиплати позивачеві допомоги при народженні дитини в розмірі, що встановлений ст. 12 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», а саме: 41280 грн.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Згідно частини 1 статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Закріплюючи на конституційному рівні право на соціальний захист кожного громадянина, без будь-яких винятків, держава реалізує положення статті 24 Конституції України, відповідно до якої громадяни мають рівні конституційні права і не може бути обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.
Статтею 3 Конституції України закріплене визнання найвищою соціальною цінністю в України людини, її життя і здоров`я, честі і гідності, недоторканності і безпеки, відповідальність держави перед людиною за свою діяльність та головний обов`язок держави щодо утвердження і забезпечення прав і свобод людини.
Згідно статті 8 Закону України «Про охорону дитинства», кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку.
Гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги встановлює Закон України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року № 2811-XII (далі Закон № 2811-XII).
Даний Закон спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім`ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.
Так, згідно з частиною 1 статті 1 Закону громадяни України, в сім`ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених Законом та іншими законами України.
Щодо права на допомогу при народженні дитини, суд зазначає наступне.
Згідно з пунктом 2 частиною 1 статті 3 Закону одним із видів державної допомоги сім`ям з дітьми є допомога при народженні дитини. Така допомога призначається і виплачується органами соціального захисту населення; надається одному з батьків дитини (опікуну), який постійно проживає разом з дитиною; покриття витрат на її виплату здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів (стаття 4, частина 1 статті 5, частина 1 статті 10 Закону), з урахуванням умов, визначених у статті 11 Закону № 2811-XII.
Таким чином, допомога при народженні дитини є різновидом державної допомоги у загальній системі соціального захисту населення і надається з метою забезпечення відповідного рівня матеріальної підтримки сімей, у яких є діти, створення належних умов для утримання та виховання дітей.
За приписами статті 11 Закону № 2811-XII, для призначення допомоги при народженні дитини до органу соціального захисту населення за умови пред`явлення паспорта або іншого документа, що посвідчує особу, та свідоцтва про народження дитини подається одним з батьків (опікуном), з яким постійно проживає дитина, заява за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, та копія свідоцтва про народження дитини. Даний перелік документів є вичерпним. Допомога при народженні дитини призначається за умови, якщо звернення за її призначенням надійшло не пізніше дванадцяти місяців з дня народження дитини. У разі народження мертвої дитини допомога при народженні дитини не призначається.
Вказані норми Закону кореспондуються з положеннями Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1751 від 27 грудня 2001 року (зі змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 59 від 04 лютого 2009 року).
Суд зазначає, що відповідно ст. 3 Конвенції про права дитини, ратифікованої постановою Верховної Ради Української РСР від 27.02.1991 №789-ХІІ, в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини. Держави-учасниці зобов`язуються забезпечити дитині такий захист і піклування, які необхідні для її благополуччя, беручи до уваги права й обов`язки її батьків, опікунів чи інших осіб, які відповідають за неї за законом, і з цією метою вживають всіх відповідних законодавчих і адміністративних заходів. Держави-учасниці забезпечують, щоб установи, служби і органи, відповідальні за піклування про дітей або їх захист, відповідали нормам, встановленим компетентними органами, зокрема, в галузі безпеки й охорони здоров`я та з точки зору численності і придатності їх персоналу, а також компетентного нагляду.
Крім того, допомога при народженні дитини за своєю природою є допомогою самій дитині, а не її батькам. І даний адміністративний позов фактично заявлений в інтересах дитини для її належного матеріального забезпечення.
Аналогічна позиція викладена у постанові Верховного Суду від 06 лютого 2018 року у справі №591/610/16, висновок якого суд враховує при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин (частина 5 статті 242 КАС України).
Окрім визначеного суд зазначає наступне.
Суд критично ставиться до посилання відповідача на Порядок призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою КМУ від 08.06.2016 № 365, оскільки зазначена постанова не є законом, а тому як підзаконний нормативно-правовий акт не може змінювати в бік звуження права громадян, які встановлені нормативно-правовими актами вищої юридичної сили, а саме Законом № 2811-XII.
Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Я вже зазначено раніше, Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 05 червня 2020 року по справі № 200/4457/20-а адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії - задоволено.
Визнано протиправним та скасувано рішення Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради про призначення допомоги сім`ям з дітьми від 6 березня 2020 року, яким відмовлено ОСОБА_1 призначенні допомоги при народженні дитини.
Зобов`язано Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради призначити та виплатити ОСОБА_1 допомогу при народженні дитини - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , за заявою від 27 лютого 2020 року.
Однак, відповідно до листа управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради № 29-01-14/10881 від 30.12.2020 року у відповідь на звернення позивача за вх. 9812/29-01-13 від 28.12.2020 року з питання виплати державної допомоги при народженні дитини на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 05 червня 2020 року у справі № 200/4457/20-а зазначено, що загальна сума нарахованої позивачу допомоги при народженні дитини складає 41280.00 грн, яка обліковується управлінням відповідно до п. 15 Порядку призначення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постанвою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 року № 365, але на виплату цієї допомоги у управління не передбачено видатків на виконання рішення суду. На час надання відповіді окремого порядку Кабінетом міністрів не прийнято. На виплату цієї допомоги у управління не передбачено видатків на виконання рішення суду.
Відповідно до статті 129-1 Конституції України Суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
З огляду на встановлені судом обставини, оцінюючи докази у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради про визнання дій неправомірними, зобов`язання вчинити певні дії, підлягає задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи, що позивачем при поданні до суду адміністративного позову судовий збір не сплачувався, а ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 01 лютого 2021 року відстрочено сплату судового збору до ухвалення рішення у справі, суд вважає необхідним стягнути за рахунок бюджетних відповідача на користь Державного бюджету судовий збір за подання до адміністративного суду позову немайнового характеру.
На підставі викладеного, керуючись нормами Конституції України та Кодексу адміністративного судочинства, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради (ЄДРПОУ 25953617, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Героїв Небесної Сотні, буд. 23, 84333) про визнання дій неправомірними, зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради по невиплаті ОСОБА_1 допомоги при народженні дитини.
Стягнцти з Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради (ЄДРПОУ 25953617, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Героїв Небесної Сотні, буд. 23, 84333) на користь ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) допомогу при народженні дитини ОСОБА_2 дитини в розмірі, що встановлений ст. 12 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», а саме: 41280 грн.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради (ЄДРПОУ 25953617, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Героїв Небесної Сотні, буд. 23, 84333) на користь спеціального фонду Державного бюджету України, судовий збір у розмірі 908 (дев`ятсот вісім) гривень 00 копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецькій окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.О. Галатіна