Рішення № 95066322, 16.02.2021, Господарський суд Полтавської області

Дата ухвалення
16.02.2021
Номер справи
917/1649/20
Номер документу
95066322
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

36000, м. Полтава, вул. Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16.02.2021 Справа № 917/1649/20

Господарський суд Полтавської області у складі судді Безрук Т. М., при секретарі судового засідання Сілаєвій О. Ф., розглянув у відкритому судовому засіданні справу

за позовною заявою Управління соціального захисту населення Лубенської районної державної адміністрації

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Лубнигаз"

про стягнення 648 509,54 грн.

представники сторін не з`явилися

встановив:

До господарського суду Полтавської області звернулося з позовом Управління соціального захисту населення Лубенської районної державної адміністрації до Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Лубнигаз" про стягнення 648509,54 грн., у тому числі: 432012,50 грн. - суми невикористаної субсидії, що підлягає поверненню до бюджету з урахуванням коригувань, 192625,56 грн. - суми житлової субсидії, яка надавалася не у грошовій формі та підлягає поверненню, 23871,48 грн. - коштів за надані населенню пільги, що підлягають поверненню для подальшого повернення до державного бюджету.

Відповідач у відзиві (вхід. № 13951 від 16.12.2020р.; а.с.61-64) проти позову заперечує посилаючись на наступне:

- для правильного обчислення суми невикористаної субсидії має значення коректне визначення вартості фактично використаного природного газу за весь період отримання субсидії;

- ТОВ "ТД "Лубнигаз" здійснює відповідні нарахування оплати за спожитий природний газ на підставі наданої Оператором ГРМ, яким є Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Лубнигаз», інформації щодо обсягу спожитого газу;

- в період з серпня по жовтень 2020 року під час чергового звіряння фактичного об`єму (обсягу) споживання природного газу за даними Оператора ГРМ та проведення відповідного перерахунку споживачам, у деяких побутових споживачів виявлено різницю між показаннями фактично використаних побутовими споживачами обсягів природного газу та даними раніше наданими безпосередньо Оператором ГРМ по споживачам;

- виявлена різниця між показаннями складає 20751 м.куб. газу, що в середньому становить 1596,23 м. куб. на одного споживача. Вказана різниця виникла не одномоментно, а за тривалий період споживання природного газу, протягом якого споживачі знехтували своїми обов`язками щодо передачі показань лічильників у встановлений строк;

- виявлена розбіжність між наданими раніше та фактично встановленими показаннями лічильників споживачів має важливе значення для правильності обчислення невикористаних сум субсидій. Кількість абонентів, які отримували субсидію за заявлений опалювальний період, та показники лічильників яких були занижені, потребує перевірки. В іншому випадку ТОВ «ТД «Лубнигаз» буде вимушений взяти на себе безпідставно збільшені зобов`язання щодо повернення невикористаних сум субсидій.

Позивач у відповіді на відзив (вхід. № 14183 від 22.12.2020р.; а.с.85-86) заперечує мотиви відповідача, посилаючись на таке:

- сума невикористаної субсидії, що підлягає поверненню до бюджет визначалася за даними підрахунків відповідача;

- з 1 жовтня 2019 року розпочався новий механізм фінансування житлових субсидій та виплати пільг на оплату житлово-комунальних послуг, який передбачає виплату коштів населенню, а не підприємствам-надавачам послуг, тому повернення підприємствами-надавачами послуг невикористаних сум субсидій і пільг до державного бюджету є обов`язковим;

- відповідачем додано до відзиву 13 фінансових станів абонентів з відкоригованими обсягами споживання, проте тільки 3 з них з Лубенського району;

- розрахунки фінансових станів абонентів з відкоригованими обсягах споживання, проведені у 2020 році, не впливають на зобов`язання відповідача повернути невикористані суми субсидій та пільг до державного бюджету;

- до повноважень управління соціального захисту населення Лубенської районної державної адміністрації не належить контроль споживачів природного газу, щодо передачі показань лічильників у встановлений строк.

Відповідач в запереченні на відповідь (вхід. № 14340 від 29.12.2020; а.с.106-107) зазначає, що за отриманими даними щодо перевірених побутових споживачів, Оператором ГРМ за результатами контрольного зняття показників лічильників та коригування було збільшено обсяги споживання природного газу. Виявлена розбіжність між наданими раніше та фактично встановленими показаннями лічильників споживачів має важливе значення для правильності обчислення невикористаних сум субсидій. Кількість абонентів, які отримували субсидію за заявлений опалювальний період, та показники лічильників яких були занижені, потребує перевірки.

Інші заяви по суті справи від сторін до суду не надходили.

У даній справі судом були вчинені такі процесуальні дії.

Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 15.10.2020р. даний позов був переданий на розгляд судді Безрук Т. М. (а.с.33).

Ухвалою господарського суду від 19.10.2020р. було залишено позовну заяву без руху та встановлено строк для усунення недоліків (а.с.35-36). Позивач у встановлений судом строк виправив вказані недоліки (а.с.41-42).

За даним позовом ухвалою Господарського суду Полтавської області від 27.10.2020 відкрито провадження у справі № 917/1649/20, призначено справу до розгляду у порядку загального позовного провадження в підготовче засідання та встановлено сторонам строки для подання заяв по суті справи (а.с.43-44).

Ухвалою від 24.11.2020р. суд продовжив строк проведення підготовчого провадження на 30 днів та відклав підготовче засідання, а також продовжив відповідачу строк для подання відзиву на позов (а.с.52).

На клопотання відповідача суд ухвалою від 23.12.2020р. відклав підготовче засідання (а.с.94).

Ухвалою від 21.01.2021 суд закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду по суті на 16.02.2021 (а.с.118).

Про час та місце розгляду справи сторони повідомлені належним чином, що підтверджується поштовими повідомленнями від 08.02.2021 (а.с. 123, 124).

На електронну адресу суду 10.02.2021р. (вхід. № 1550 від 10.02.2021) надійшла заява Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Лубнигаз" про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза приміщенням суду з використанням власних технічних засобів. Оригінал вказаної заяви надійшов засобами поштового зв`язку (вхід. № 1624 від 11.02.2021).

Ухвалою від 10.02.2021 суд відмовив відповідачу в задоволенні вказаної заяви в зв`язку з відсутністю у суду технічної можливості забезпечити проведення судового засідання 16.02.2021р. о 14-10 год. в режимі відеоконференції.

Позивач подав заяву (вхід. № 1729 від 15.02.2021) про проведення судового розгляду без участі його представника в зв`язку з запровадженням карантинних заходів, та повідомив про те, що відповідачем заявлена у позові сума не сплачена.

Відповідач засобами електронного зв`язку направив клопотання (вхід. № 1752 від 16.02.2021; вхід. № 1754 від 16.02.2021) про витребування доказів у справі, в якому прохає витребувати у АТ «Лубнигаз» відкориговані відомості щодо обсягів споживання природного газу побутовими споживачами, які користувалися пільгами та субсидіями, за опалювальний період 2018 – 2019 років.

В обґрунтування цього клопотання відповідач посилається на те, що за отриманими даними щодо перевірених побутових споживачів, Оператором ГРМ за результатами контрольного зняття показників лічильників та коригування було збільшено обсяги споживання природного газу. Виявлена розбіжність між наданими раніше та фактично встановленими показаннями лічильників споживачів має важливе значення для правильності обчислення невикористаних сум субсидій. Кількість абонентів, які отримували субсидію за заявлений опалювальний період, та показники лічильників яких були занижені, потребує перевірки.

В ч. 3 ст. 80 ГПК України вказано, що відповідач, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, повинні подати суду докази разом з поданням відзиву або письмових пояснень третьої особи.

Згідно з ч 4 ст. 80 ГПК України якщо доказ не може бути поданий у встановлений законом строк з об`єктивних причин, учасник справи повинен про це письмово повідомити суд та зазначити: доказ, який не може бути подано; причини, з яких доказ не може бути подано у зазначений строк; докази, які підтверджують, що особа здійснила всі залежні від неї дії, спрямовані на отримання вказаного доказу.

Згідно з ч. 1 – ч. 3 ст. 81 ГПК України учасник справи у разі неможливості самостійно надати докази вправі подати клопотання про витребування доказів судом. Таке клопотання повинно бути подане в строк, зазначений в частинах другій та третій статті 80 цього Кодексу (тобто разом з поданням відзиву на позов).

Якщо таке клопотання заявлено з пропуском встановленого строку, суд залишає його без задоволення, крім випадку, коли особа, яка його подає, обґрунтує неможливість його подання у встановлений строк з причин, що не залежали від неї.

У клопотанні про витребування судом доказів повинно бути зазначено: 1) який доказ витребовується (крім клопотання про витребування судом групи однотипних документів як доказів); 2) обставини, які може підтвердити цей доказ, або аргументи, які він може спростувати; 3) підстави, з яких випливає, що цей доказ має відповідна особа; 4) заходи, яких особа, яка подає клопотання, вжила для отримання цього доказу самостійно, докази вжиття таких заходів та (або) причини неможливості самостійного отримання цього доказу; 5) причини неможливості отримати цей доказ самостійно особою, яка подає клопотання.

У клопотанні про витребування судом групи однотипних документів як доказів додатково зазначаються ознаки, що дозволяють ідентифікувати відповідну групу документів.

Подане відповідачем клопотання не відповідає вимогам ч. 2 ст. 81 ГПК України, зокрема, у ньому не вказані заходи, яких відповідач вжив для отримання вказаних доказів самостійно, до клопотання не додано доказів вжиття таких заходів та (або) причини неможливості самостійного отримання цього доказу; не зазначено про причини неможливості отримати цей доказ самостійно відповідачем; не вказано підстав, з яких випливає, що ці докази має АТ «Лубнигаз», тобто що ці докази фактично існують.

Також у клопотанні не зазначено ознаки, що дозволяють ідентифікувати групу документів, які прохає витребувати відповідач.

Відповідач у відзиві зазначав, що за отриманими даними перевірених побутових споживачів Оператором ГРМ (АТ «Лубнигаз») за результатами контрольного зняття показів лічильників та коригування було збільшено обсяги споживання природного газу; виявлена розбіжність між наданими раніше та фактично встановленими показаннями лічильників споживачів має важливе значення для правильності обчислення невикористаних сум субсидій. Кількість абонентів, які отримували субсидію за заявлений опалювальний період, та показники лічильників яких були занижені, потребує перевірки (а.с.61-64).

Отже, за вимогами ч. 3 ст. 80 ГПК України докази в підтвердження вказаних обставин повинні були бути подані разом із відзивом, а в разі неможливості їх подання – разом із відзивом повинно бути заявлено клопотання про витребування цих доказів.

Клопотання про витребування доказів подано відповідачем поза межами строків, встановлених ч. 2 ст. 80 ГПК України, документальних доказів в підтвердження наявності поважних причин пропуску вказаного строку відповідач суду не надав, тому суд залишає його без задоволення.

Відповідач засобами електронного зв`язку направив заяву (вхід. № 1753 від 16.02.2021; вхід. № 1755 від 16.02.2021) про відкладення розгляду справи в зв`язку з неможливістю прибуття в судове засідання через складні погодні умови.

Відповідно до частини другої статті 202 Господарського процесуального кодексу України суд відкладає розгляд справи в судовому засіданні в межах встановленого цим Кодексом строку з таких підстав:

1) неявка в судове засідання учасника справи, щодо якого немає відомостей про направлення йому ухвали з повідомленням про дату, час і місце судового засідання;

2) перша неявка в судове засідання учасника справи, якого повідомлено про дату, час і місце судового засідання, якщо він повідомив про причини неявки, які судом визнано поважними;

3) виникнення технічних проблем, що унеможливлюють участь особи у судовому засіданні в режимі відеоконференції, крім випадків, коли відповідно до цього Кодексу судове засідання може відбутися без участі такої особи;

4) необхідність витребування нових доказів, у випадку коли учасник справи обґрунтував неможливість заявлення відповідного клопотання в межах підготовчого провадження.

Відкладення розгляду справи є правом та прерогативою суду, основною умовою для якого є не відсутність у судовому засіданні представників сторін, а неможливість вирішення спору у відповідному судовому засіданні.

Ухвалою суду від 21.01.2021 призначено справу до розгляду в судове засідання на 16.02.2021. Суд не визнавав явку представників сторін в це засідання обов`язковою.

Суд зазначає, що під час підготовчого провадження відповідачем подавалися клопотання від 23.11.2020 (вхід. № 13113 від 25.11.2020) про відкладення підготовчого засідання в зв`язку з хворобою його повноважного представника, клопотання від 22.12.2020 (вхід. № 14167 від 22.12.2020) про відкладення підготовчого засідання для надання можливості подати заперечення (а.с.58, 82). Вказані клопотання задовольнялися судом.

У підготовче засідання 21.01.2021 відповідач знову подав клопотання (вхід. № 584 від 19.01.2021) про відкладення розгляду справи в зв`язку з перебуванням його представника на лікарняному (а.с.114).

Позивач подав заяву (вхід. № 1729 від 15.02.2021) про проведення судового розгляду справи по суті без участі його представника в зв`язку з запровадженням карантинних заходів.

Судом також враховано, що в силу вимог частини першої статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен при вирішенні судом питання щодо його цивільних прав та обов`язків має право на судовий розгляд упродовж розумного строку.

Обов`язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи є порушенням частини першої статті 6 даної Конвенції (рішення Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 р. у справі Смірнова проти України ).

Суд враховує, що явка представників сторін судом обов`язковою не визнавалась, а участь в засіданні суду є правом, а не обов`язком сторони, підготовче засідання вже неодноразово відкладалося за клопотанням відповідача, відповідач подав суду відзив на позов та заперечення, в яких виклав свою правову позицію по суті спору.

За таких обставин, клопотання відповідача про відкладення розгляду справи задоволенню не підлягає.

Під час розгляду справи по суті судом були досліджені всі письмові докази та пояснення, що містяться в матеріалах справи.

В судовому засіданні 16.02.2021р. судом було оголошено вступну та резолютивну частини рішення згідно з ч. 6 ст. 233, ст. 240 ГПК України.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши всі наявні у справі докази та письмові пояснення, суд встановив наступне.

Відповідно до ст.11 Закону України «Про ринок природного газу» з метою забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу на суб`єктів ринку природного газу у виключних випадках та на визначений строк можуть покладатися спеціальні обов`язки в обсязі та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України.

До 01.08.2020 постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Положення про покладення спеціальних обов`язків на суб`єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу» від 19.10.2018 року №867 на Товариство з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Лубнигаз» (далі - відповідач) були покладені спеціальні обов`язки щодо постачання природного газу побутовим споживачам та релігійним організаціям (крім обсягів, що використовуються для провадження їх виробничо-комерційної діяльності) до зміни постачальника природного газу, на території у межах ліцензованої території діяльності ПАТ «Лубнигаз».

Управління соціального захисту населення Лубенської районної державної адміністрації (далі - Позивач) основним завданням якого є забезпечення реалізації державної соціальної політики на території району у сфері соціального захисту населення організовує в межах своїх повноважень роботу щодо надання населенню субсидій на оплату житлово-комунальних послуг, на придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу, пільг з оплати житлово-комунальних послуг, пільг на придбання твердого палива і скрапленого газу та інших пільг, передбачених законодавством України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23.08.2016 року № 534 «Деякі питання надання субсидій для відшкодування витрат на оплату комунальних послуг» затверджено Порядок розрахунку та повернення до бюджету невикористаних сум субсидії для відшкодування витрат на оплату комунальних послуг (далі - Порядок).

Відповідно до абзацу 1 пункту 8 Порядку, за результатами розрахунку загального обсягу невикористаних сум субсидій, що підлягає поверненню до бюджету, надавач послуги, об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельний кооператив складає акт розрахунку загального обсягу невикористаних сум субсидій у трьох примірниках, один з яких залишає у себе, а два інших подає до 1 червня та до 1 листопада до структурного підрозділу з питань фінансів та до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районної, районної у мм. Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчого органу міської, районної у місті ради.

На виконання абзацу 1 пункту 8 Порядку актом розрахунку загального обсягу невикористаних сум субсидій від 31.05.2019 № 1022 Товариством з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Лубнигаз» надано інформацію щодо суми невикористаної субсидії, що підлягає поверненню до бюджету, у розмірі 1839823,48 грн. (а.с.9).

Відповідно до пункту 11 вищезазначеного Порядку, у разі відсутності кредиторської заборгованості перед надавачем послуги, об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельним кооперативом та відсутності поточних нарахувань субсидій станом на перше число місяця, в якому подано акт розрахунку загального обсягу невикористаних сум субсидій (у разі реорганізації, ліквідації підприємства тощо), надавач послуги, об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельний кооператив протягом зазначеного місяця перераховує невикористану суму субсидії на рахунок структурного підрозділу з питань соціального захисту населення. Структурний підрозділ з питань соціального захисту населення використовує повернуті кошти на погашення кредиторської заборгованості та/або поточні розрахунки з надавачами послуг, об`єднаннями співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельними кооперативами за надані пільги І житлові субсидії на оплату житлово-комунальних послуг.

Позивач у позові зазначає, що протягом місяця кошти в сумі 1839823,48 грн., що є невикористаною сумою субсидії, яка підлягає поверненню до бюджету, не повернуті на рахунок позивача в порушення вимог постанови Кабінету Міністрів України від 23.08.2016 року № 534 «Деякі питання надання субсидій для відшкодування витрат на оплату комунальних послуг».

В акті звіряння розрахунків за надані населенню послуги, на які надаються пільги, між ТОВ «ТД «Лубнигаз» та головним розпорядником коштів місцевого бюджету Управлінням соціального захисту населення Лубенської районної державної адміністрації у графі 9 станом на 01.07.2019 по КФКВ 0813012 «Надання субсидій населенню для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг» зазначена заборгованість в сумі -1839823,48 грн. та по КФКВ 0813011 «Надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг окремим категоріям громадян відповідно до законодавства» - 124809,98 грн. (а.с. 10).

Надалі відповідачем в листі від 27.09.2019 № 1654 надано позивачу інформацію щодо проведення коригувань перерахунків по субсидії за опалювальний період 2018-2019 років станом на 30.04.2019 по Лубенському районі у серпні 2019 року та визначено суму невикористаної субсидії, що підлягає поверненню до бюджету з урахуванням коригувань, яка становить 432012,50 грн. (а.с.17).

Позивач у позові зазначає, що вказані невикористані суми субсидії, протягом місяця на рахунки позивача не надійшли.

Пунктом 125 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. № 848 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 14 серпня 2019 р. № 807) (далі — Положення) передбачено, що у випадках, зазначених в абзацах четвертому - сьомому пункту 119 цього Положення, на вимогу структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, який призначив житлову субсидію, сума надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертається громадянином, а сума житлової субсидії, яка надавалася не у грошовій формі, повертається управителем, об`єднанням, виконавцем комунальних послуг шляхом зняття відповідних сум з особових рахунків отримувачів субсидії.

З березня 2019 року сума житлової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, яка надавалася не у грошовій формі, нараховувалася з мінусовим значенням і підлягала поверненню до бюджету.

Згідно супроводжувальної інформації станом на 01.12.2019 сума житлової субсидії, яка надавалася не у грошовій формі та підлягає поверненню, становить 192625,56 грн. (за 03 місяць -2331,83; за 04 місяць -12321,41; за 05 місяць -26641,39; за 06 місяць -4288,96; за 07 місяць 0,00; за 08 місяць -116210,99; за 09 місяць -22605,20; за 10 місяць -8225,78; за 11 місяць 0,00); (а.с.11-15).

Станом на 01.12.2019 кошти за надані населенню пільги, що підлягають поверненню до державного бюджету становлять 1057,58 грн., що визначено у акті звіряння розрахунків за надані населенню послуги, на які надаються пільги, між ТОВ «ТД «Лубнигаз» та головним розпорядником коштів місцевого бюджету Управлінням соціального захисту населення Лубенської районної державної адміністрації (а.с.19). Вказаний Акт звіряння позивач направлено відповідачу з претензією від 18.12.2019 (а.с.20-21, 24).

Позивач також зазначає, що він листом від 09.07.2019 № 01-20/2219 «Щодо повернення коштів» та листом від 18.11.2019 № 01-20/3359 «Щодо повернення коштів». Прохав позивача повернути кошти до бюджету (а.с.16, 18).

Позивач надіслав відповідачу претензію від 18.12.2019 № 01-20/3614 щодо повернення до бюджету невикористаних сум субсидій для відшкодування витрат на оплату комунальних послуг у сумі 432012,50 грн. і претензію від 18.12.2019 № 01-20/3615 щодо повернення до бюджету коштів за пільги у сумі 1057,58 грн. та житлові субсидії у сумі 192625,56 грн., що надавалися не у грошовій формі (а.с.20-23). Факт направлення претензій підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення від 18.12.2019 (а.с.24).

Відповідач листом № 1989 від 20.12.2019 повідомив позивача про свій намір виконати вимоги претензії, але у зв`язку із складним фінансовим становищем прохав надати можливість розстрочити повернення невикористаної субсидії на 6 місяців (а.с.25).

Листом від 04.01.2020 № 7 відповідач звернувся до позивача з проханням надати реквізити бюджетних рахунків для повернення спірних коштів (а.с.28).

Позивач направив відповідачу лист від 06.07.2020 № 01-20/1350 «Щодо повернення коштів», в якому повторно нагадано про необхідність сплати боргу в загальній сумі 648509,54 грн. (а.с.30).

Відповідач у відповіді на претензію від 07.09.2020 № 1291 повідомив, що пільги та субсидії перераховані оптовому продавцю в рахунок оплати за придбаний природний газ; вимоги позивача про повернення коштів до державного бюджету невикористаних сум субсидії є безпідставними (а.с.31).

Заперечення відповідача проти позову судом відхиляються з огляду на наступне.

На виконання абзацу 1 пункту 8 Порядку розрахунку та повернення бюджету невикористаних сум субсидії для відшкодування витрат на оплату комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 534 від 23.08.2016 року, актом розрахунку загального обсягу невикористаних сум субсидій від 27.09.2019 № 1654 відповідачем надано інформацію що, проведення коригувань перерахунків по субсидії за опалювальний період 2018-2019 років станом на 30.04.2019 по Лубенському районі у серпні 2019 року визначено суму невикористаної субсидії, що підлягає поверненню до бюджету урахуванням коригувань, яка становить 432012,50 грн. (а.с.17). Вказана сума знята особових рахунків одержувачів субсидії (а.с.87-89).

Отже, сума невикористаної субсидії, що підлягає поверненню до бюджету визначалася за даними відповідача.

Кошти в сумі 432012,50 грн., що є невикористаної сумою субсидії, підлягали поверненню до бюджету протягом місяця, в якому подано акт розрахунку згідно з пунктом 11 постанови Кабінету Міністрів України від 23.08.2016 року № 534 «Деякі питання надання субсидій для відшкодування витрат на оплату комунальних послуг».

Пунктом 125 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. № 848 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 14 серпня 2019 р. № 807) (далі - Положення) передбачено, що сума житлової субсидії, яка надавалася не у грошовій формі, повертається управителем, об`єднанням виконавцем комунальних послуг шляхом зняття відповідних сум з особових рахунків отримувачів субсидії.

Сума житлової субсидії, яка надавалася не у грошовій формі та підлягає поверненню, становить 192625,56 грн., що підтверджено у супроводжувальній інформації за період березень – грудень 2019 (а.с.11-15).

Позивач вказує, що кошти за надані населенню пільги, що підлягають поверненню до державного бюджету становлять 23871,48 грн., які визначені згідно поданих відповідачем у розрахунку видатків на відшкодування витрат, пов`язаних з наданням пільг (форма 2-пільга); (а.с.27).

З 1 жовтня 2019 року розпочався новий механізм фінансування житлових субсидій та виплати пільг на оплату житлово-комунальних послуг, який передбачає виплату коштів населенню, а не підприємствам-надавачам послуг. Тому питання повернення підприємствами-надавачами послуг невикористаних сум субсидій і пільг до державного бюджету є обов`язковим.

Відповідачем додано до відзиву 13 фінансових станів абонентів з відкоригованими обсягами споживання за серпень 2018 – жовтень 2020 (а.с.66-78). Проте, відповідач не надав суду доказів подання до позивача відповідно відкоригованих актів розрахунку в цій частині. Відповідач також не визначив суму вказаних корегувань і у відзиві на позов.

Розрахунки фінансових станів абонентів з відкоригованими обсягами споживання, проведені у 2020 році, не впливають на зобов`язання відповідача повернути невикористані суми субсидій та пільг до державного бюджету, що виникли станом на грудень 2019 року.

У своєму відзиві відповідач вказує, що під час звіряння у деяких і побутових споживачів виявлено різницю між показаннями фактично використаних побутовими споживачами обсягів природного газу та даними раніше наданими безпосередньо Оператором ГРМ по споживачах. Тому за отриманими даними було збільшено обсяги споживання природного газу. Відповідач пояснює, що вказана різниця виникла не одномоментно, а за тривалий період споживання природного газу, протягом якого споживачі знехтували своїми обов`язками щодо передачі показань лічильників у встановлений строк.

Проте, відповідач достатніх доказів, які б спростували доводи позивача, не надав.

Відповідного корегування спірних сум відповідач не провів, відкоригованих відомостей позивачу не подав.

З огляду на викладене позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню повністю.

Позивач у позові прохає також покласти на відповідача судові витрати понесені ним у даній справі, до яких включає витрати на оплату судового збору.

Суд встановив, що при подачі даного позову позивачем сплачено 9727,64 грн. судового збору за платіжним дорученням № 159 від 09.10.2020р. (а.с.5). Факт надходження судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України підтверджено випискою від 13.10.2020р. (а.с.34).

Відповідно до ст. 129 ГПК України судовий збір покладається на відповідача повністю.

Суд роз`яснює, що в разі добровільного виконання рішення суду до відкриття виконавчого провадження відповідач не позбавлений права звернутися до суду з заявою про визнання наказу таким, що не підлягає виконанню повністю або частково. Сторони також мають право укласти мирову угоду у процесі виконання судового рішення.

Керуючись ст.ст.232, 233, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, суд

вирішив:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Лубнигаз" (вул. Л. Толстого, буд. 87, м. Лубни, Полтавська область, 37500; ідентифікаційний код 39581002) на користь Управління соціального захисту населення Лубенської районної державної адміністрації (пл. Академіка Олексія Бекетова, буд. 19, м. Лубни, Полтавська область, 37503; ідентифікаційний код 03195228) 432012грн. 50 коп. - суми невикористаної субсидії, що підлягає поверненню до бюджету з урахуванням коригувань, 192625 грн. 56коп. - суми житлової субсидії, яка надавалася не у грошовій формі та підлягає поверненню, 23871грн. 48 коп. - коштів за надані населенню пільги, що підлягають поверненню для подальшого повернення до державного бюджету, 9727 грн. 64 коп. - відшкодування витрат з оплати судового збору.

Видати наказ після набрання цим рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення до Східного апеляційного господарського суду через Господарський суд Полтавської області.

Дата складення повного судового рішення: 23.02.2021р.

Суддя Т. М. Безрук