Рішення № 95059636, 16.02.2021, Камінь-Каширський районний суд Волинської області

Дата ухвалення
16.02.2021
Номер справи
157/523/20
Номер документу
95059636
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 157/523/20

Провадження №2/157/13/21

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 лютого 2021 рокумісто Камінь-Каширський

Камінь-Каширський районний суд Волинської області в складі:

головуючого – судді Антонюк О.В.,

з участю секретаря судового засідання – Фесь Т.І.,

представників позивача – ОСОБА_1 , Дригулі Т.П.,

відповідача – ОСОБА_2 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у порядку спрощеного позовного провадження у режимі відеоконференції цивільну справу за позовом Державної екологічної інспекції у Волинській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Камінь-Каширська міська рада Волинської області, до ОСОБА_2 про відшкодування шкоди, завданої внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища,

в с т а н о в и в :

Державна екологічна інспекція у Волинській області звернулася у суд з позовом до відповідача ОСОБА_2 , в якому просить стягнути з останнього шкоду, завдану внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища у розмірі 3800 грн., та 2102 грн. судових витрат. В обґрунтування вимог зазначає, що спеціально уповноваженим органом управління в галузі охорони навколишнього природного середовища раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів є Державна екологічна інспекція України та її органи на місцях. Державна екологічна інспекція у Волинській області є територіальним органом Державної екологічної інспекції України на території Волинської області. Відповідно до ст. 20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» Державна екологічна інспекція у Волинській області представляє інтереси держави у правовідносинах в галузі охорони навколишнього природного середовища. 6 листопада 2018 року у чергову частину Камінь-Каширського ВП ГУНП у Волинській області надійшло повідомлення від ОСОБА_3 про те, що у АДРЕСА_1 ОСОБА_2 самовільно зрізав дерево «волоський горіх», який ріс на прибудинковій території, що знаходиться у власності Камінь-Каширської міської ради. 9 листопада 2018 року виконавчий комітет Камінь-Каширської міської ради Волинської області повідомив, що звернення від жителів будинку АДРЕСА_2 та АДРЕСА_3 з проханням надати дозвіл на зрізання дерева породи «волоський горіх» не надходило. 6 жовтня 2018 року ОСОБА_4 надала пояснення ДОП Камінь-Каширського ВП ГУНП у Волинській області Остапчук І.І. про те, що 3 листопада 2018 року найняла хлопців для того, щоб зрізати горіх. В ході перевірки та опитування 7 листопада 2018 року ОСОБА_3 надав пояснення, що 3 листопада 2018 року, повернувшись додому побачив, що дерево породи «волоський горіх» зрізане, і дане дерево зрізав ОСОБА_5 , який живе по сусідству, останній з сусідами щодо зрізання дерева не радився та про наміри його зрізати не попереджав. Камінь-Каширським ВП ГУНП у Волинській області 13 листопада 2018 року № 3189/52/02-18 на адресу Державної екологічної інспекції у Волинській області було направлено лист по факту незаконного зрізання дерева породи «волоський горіх» на прибудинковій території будинку АДРЕСА_3 ОСОБА_4 для притягнення її до адміністративної відповідальності за ст. 153 КпАП України. Однак, розглянувши матеріали, які надійшли з поліції, Державна екологічна інспекція у Волинській області листом від 30 листопада 2018 року № 4/2576 повернула до Камінь-Каширського ВП ГУНП у Волинській області документи для встановлення винних осіб. Виходячи із відібраних пояснень у зазначеній справі, ОСОБА_4 не зрізувала дерева, а наймала людей. У відповідності до заяви ОСОБА_3 до зрізання дерева причетний ОСОБА_5 . У висновку Камінь-Каширського ВП ГУНП у Волинській області за № 4160 від 6 листопада 2018 року зазначено, що 6 листопада 2018 року до Камінь-Каширського ВП надійшла заява від ОСОБА_3 про те, що сусід ОСОБА_5 самовільно зрізав дерево породи «волоський горіх», яке росло на прибудинковій території між будинком АДРЕСА_2 та АДРЕСА_3 , однак у висновку зазначено, що у діях ОСОБА_4 наявні ознаки адміністративного правопорушення. 3 грудня 2018 року об 11 год. 10 хв. начальник СВ Камінь-Каширського ВП ГУНП у Волинській області склав протокол огляду місця події, в якому зафіксовано, що на прилеглій території до будинку АДРЕСА_1 наявний пень сироростучого дерева породи «волоський горіх». 17 грудня 2018 року ДОП Камінь-Каширського ВП ГУНП у Волинській області ОСОБА_6 були відібрані пояснення у ОСОБА_3 з приводу того, чи бачив останній хто зрізав горіх і чи можливо чув про зазначену подію, на що ОСОБА_3 відповів, що сусід ОСОБА_5 сам сказав про те, що зрізав горіх тому, що дерево закривало йому світло до вікна. 17 грудня 2018 року ДОП Камінь-Каширського ВП ГУНП у Волинській області ОСОБА_6 відібрав пояснення у ОСОБА_7 , і останній пояснив, що до нього приходив його сусід ОСОБА_5 по драбину, однак драбину він йому не дав, бо вона була в його сусіда. 17 грудня 2018 року на ім`я начальника Камінь-Каширського ВП ГУНП у Волинській області склав рапорт ДОП Камінь-Каширського ВП ГУНП у Волинській області Клімук Я.В., в якому доповів, що в ході проведеної перевірки ним було встановлено, що дерево «волоський горіх» зрізав ОСОБА_5 , про що свідчить те, що останній просив драбину у сусіда з метою зрізати дерево, а після того як зрізав, то сам розповів сусідам, що зрізав дерево для того, щоб воно не затуляло йому світло. 28 грудня 2018 року за вих. № 4/2759 Державною екологічною інспекцією у Волинській області Міцкевичу В.П. направлено повідомлення про необхідність з`явитися для розгляду справи по факту вчинення незаконного зрізування сироростучого дерева породи «волоський горіх» на прибудинковій території будинку АДРЕСА_3 . У відповідності до Інструкції з оформлення Державною екологічною інспекцією України та її територіальними органами матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України 5 липня 2004 року №264, Державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища у Волинській області Мазуриком М.С. по факту вчинення адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 153 КпАП України, було складено протокол про адміністративне правопорушення від 2 січня 2019 року № 000011 на ОСОБА_2 та винесено постанову про накладення адміністративного стягнення від 2 січня 2019 року № 000021 у вигляді штрафу в розмірі 204 грн. Постанова Державної екологічної інспекції про накладення адміністративного стягнення від 2 січня 2019 року № 000011 не була оскаржена, що свідчить про визнання ОСОБА_2 провини у вчиненому правопорушенні. Заподіяна шкода полягає у знищенні сироростучого дерева породи «волоський горіх» в межах населеного пункту м. Камінь-Каширський без акту обстеження зелених насаджень, що підлягають видаленню без ордера, що є порушенням абзацу 2 п. 4.2 Розділу 4 Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України, п. 2 ч. 1 ст. 16 Закону України «Про благоустрій населених пунктів». Державною екологічною інспекцією у Волинській області у відповідності до Додатку 1 «Такса для обчислення розміру шкоди, заподіяної внаслідок знищення або пошкодження дерев і чагарників» до постанови Кабінету Міністрів України від 8 квітня 1999 року № 559 «Про такси для обчислення розміру шкоди, заподіяної зеленим насадженням у межах міст та інших населених пунктів» (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2001 року № 1789) було здійснено розрахунок розміру шкоди, заподіяної внаслідок знищення одного сироростучого дерева породи «волоський горіх» в межах населеного пункту м. Камінь-Каширський Волинська область, за яким сума збитків становить 3800 грн. 16 грудня 2019 року Державною екологічною інспекцією у Волинській області надіслано претензію, якою зобов`язано сплатити нанесені державі збитки на суму 3800 грн., однак станом на сьогоднішній день ОСОБА_2 вимоги претензії не виконав. 23 січня 2020 року Державною екологічною інспекцією у Волинській області було повторно направлено претензію на суму 3800 грн., оскільки перша претензія повернулася до Державної екологічної інспекції у Волинській області у зв`язку з закінченням встановленого строку зберігання, однак станом на сьогоднішній день ОСОБА_2 вимоги претензії не виконав. Знесення зелених насаджень на території населених пунктів здійснюється відповідно до Закону України «Про благоустрій населених пунктів» та постанови Кабінету Міністрів України №1045 від 01.08.2006 «Про затвердження Порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах». Підставами для знесення зелених насаджень на території населених пунктів є: рішення виконавчого органу сільської, селищної, міської ради на підставі ордера; на підставі одного з документів, визначених частиною першою статті 34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», до прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів. Згідно з п. 4 ч. 1 ст. 69-1 Бюджетного кодексу України, до надходжень спеціального фонду місцевих бюджетів належать 70% грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, в тому числі: до сільських, селищних, міських бюджетів, бюджетів об`єднаних територіальних громад, що створюються згідно із законом та перспективним планом формування територій громад – 50%, обласних бюджетів та бюджету Автономної Республіки Крим – 20%, бюджетів міст Києва та Севастополя – 70%. Завдані природним ресурсам збитки сплачуються на єдиний розподільчий казначейський рахунок відповідної місцевої ради в користь зведеного бюджету, із якого місцевим органом Державної казначейської служби в подальшому здійснюється розподіл конкретних сум коштів до Державного, обласного та місцевого бюджетів у вищевказаному співвідношенні.

Ухвалою судді від 4 травня 2020 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження, і постановлено розглядати справу у порядку спрощеного позовного провадження.

Ухвалою суду від 26 жовтня 2020 року до участі у справі залучено як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Камінь-Каширську міську раду Волинської області.

15 лютого 2021 року Державною екологічною інспекцією подано уточнену позовну заяву, згідно з якою зазначено нові реквізити рахунків, на які позивач просить стягнути з відповідача спричинену порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища шкоду, а саме, на ГУК у Волинській області/ м. Камінь-Каш/24062100, рахунок отримувача UA928999980333139331000003558, ідентифікаційний код за ЄДРПОУ отримувача 38009371, банк отримувача – казначейство України (ел.адм.подат)

У судовому засіданні представники позивача ОСОБА_1 , ОСОБА_8 позовні вимоги підтримали повністю з викладених у позовній заяві підстав і пояснили, що винуватість ОСОБА_2 у заподіяні внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища шкоди підтверджується матеріалами перевірки, проведеної Камінь-Каширським РВ ГУНП у Волинській області, постановою про притягнення відповідача до адміністративної відповідальності у виді штрафу, який останній сплатив добровільно.

Відповідач ОСОБА_2 у судовому засіданні позов не визнав і пояснив, що дерево «волоський горіх» на прибудинковій території він не зрізував, дерево було зрізане найнятими його матір`ю особами, а штраф за вчинення адміністративного правопорушення він сплатив для того, щоб його матір, яка дуже хворіла, не турбували і, окрім того, в той час йому терміново необхідно було їхати на заробітки за межі України, та він не мав часу оскаржити постанову про притягнення його до адміністративної відповідальності.

Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Камінь-Каширська міська рада Волинської області у судове засідання не з`явився, хоча належним чином був повідомлений про час, дату та місце розгляду справи.

Заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, свідків, з`ясувавши обставини справи та дослідивши докази, суд дійшов висновку, що позовні вимоги належить задовольнити повністю, зважаючи на таке.

Судом встановлено, що 2 січня 2019 року Державною екологічною інспекцією у Волинській області щодо ОСОБА_2 складено протокол про адміністративне правопорушення № 000011 за ст. 153 КпАП України по факту вчинення останнім знищення одного сироростучого дерева породи «волоський горіх» до ступеня припинення росту в межах населеного пункту м. Камінь-Каширський по вул. Воля без дозволу, діаметр пня біля шийки кореня становить 42 см. (а.с. 24).

Постановою Державної екологічної інспекції у Волинській області від 2 січня 2019 року, яка набрала законної сили 2 січня 2019 року, ОСОБА_2 було визнано винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 153 КпАП України, а саме у тому, що він здійснив пошкодження (знищення) одного сироростучого дерева породи «волоський горіх» до ступеня припинення росту в межах населеного пункту м. Камінь-Каширський по вул. Воля без дозволу, діаметр пня біля шийки кореня становить 42 см., та накладено на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 204 грн. (а.с. 25).

Штраф у розмірі 204 грн. за вчинення вищезазначеного адміністративного правопорушення ОСОБА_2 було сплачено добровільно, що стверджується квитанцією від 20 червня 2019 року (оплату проведено на відповідний рахунок Камінь-Каширськго РВ ДВС ГТУЮ у тому числі зі сплатою виконавчого збору), та про що відповідач пояснив сам у судовому засіданні, і такими діями щодо сплати штрафу підтверджено факт вчинення відповідачем адміністративного правопорушення.

Як вбачається з протоколу огляді місця події від 3 грудня 2018 року, під час проведення слідчим огляду прилеглої до будинку АДРЕСА_3 , було виявлено пень дерева породи «волоський горіх», діаметр пня становив 42 см, поряд лежав стовбур зрізаного дерева, дерево сироростуче.

Як пояснив у судовому засіданні свідок ОСОБА_3 , він та його дружина доглядали за вказаним деревом, що росло на прибудинковій території, а в один з днів, повернувшись додому, ним було виявлено, що дерево зрізане, і на його запитання до ОСОБА_2 про те, навіщо останній зрізав дерево, той же ОСОБА_2 відповів, що дерево йому заважало.

З розрахунку розміру шкоди, заподіяної знищенням сироростучого дерева в межах населеного пункту м. Камінь-Каширський Волинської області, яку обчислено відповідно до постанови КМ України від 8 квітня 1999 року № 559 «Про такси для обчислення розміру шкоди, заподіяної зеленим насадженням у межах міст та інших населених пунктів», вбачається, що розмір шкоди, завданої знищенням одного сироростучого дерева породи «волоський горіх» діаметром пня у корі біля шийки кореня 42 см в межах населеного пункту м. Камінь-Каширський, становить 3800 грн.

Згідно зі ст. 28 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» охороні та відновленню підлягають усі зелені насадження в межах населених пунктів під час проведення будь-якої діяльності, крім зелених насаджень, які висаджені або виросли самосівом в охоронних зонах повітряних і кабельних ліній, трансформаторних підстанцій, розподільних пунктів і пристроїв. Охорона, утримання та відновлення зелених насаджень на об`єктах благоустрою, а також видалення дерев, які виросли самосівом, здійснюються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів залежно від підпорядкування об`єкта благоустрою, а на земельних ділянках, переданих у власність, наданих у постійне користування або в оренду, - за рахунок коштів їх власників або користувачів відповідно до нормативів, затверджених у встановленому порядку. Видалення дерев, кущів, газонів і квітників здійснюється в порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 3 Порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 1 серпня 2006 р. № 1045, встановлено, що видалення зелених насаджень на території населеного пункту здійснюється: за рішенням виконавчого органу сільської, селищної, міської ради (далі - компетентний орган) на підставі ордера (крім випадків, передбачених пунктами 7-10 цього Порядку); на підставі документів, визначених статями 35-37 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».

З копії повідомлення виконавчого комітету Камінь-Каширської міської ради від 9 листопада 2018 року вбачається, що звернень до Камінь-Каширської міської ради від жителів будинку № 8 та АДРЕСА_3 з проханням надати дозвіл на зрізання дерева породи «волоський горіх» не надходило.

Матеріали справи не містять рішення відповідної ради про видалення вищезазначеного дерева.

Відповідно до ч. 4 статті 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов`язані відшкодувати шкоду, завдану ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.

У відповідності до частин 1, 2 ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування лише у тому випадку, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.

Шкода, заподіяна особі і майну громадянина або заподіяна майну юридичної особи, підлягає відшкодуванню в повному обсязі особою, яка її заподіяла, за умови, що дії останньої були неправомірними, між ними і шкодою є безпосередній причинний зв`язок та є вина зазначеної особи. Для наявності деліктної відповідальності необхідна наявність складу правопорушення: а) наявність шкоди; б) протиправна поведінка заподіювача шкоди; в) причинний зв`язок між шкодою та поведінкою заподіювача; г) вина.

Цивільне законодавство в деліктних зобов`язаннях передбачає презумпцію вини, якщо у процесі розгляду справи зазначена презумпція не спростована, то вона є юридичною підставою для висновку про наявність вини заподіювача шкоди.

З огляду на вищенаведене, суд дійшов висновку про наявність підстав для стягнення з відповідача шкоди, заподіяної ним внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Відповідачем не доведено, що шкоду завдано не з його вини, і не спростовано доводів позивача.

Посилання ОСОБА_2 на неможливість оскарження ним постанови про притягнення його до адміністративної відповідальності та на сплату ним добровільно штрафу у зв`язку з необхідністю термінового виїзду на заробітки, жодними доказами не підтверджені і не свідчать про його невинуватість у заподіяні порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища шкоди.

Оскільки позовні вимоги задоволено повністю, тому згідно з ч. 1 ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача належить стягнути понесені останнім та документально підтвердженні (платіжне доручення № 57 від 21 лютого 2020 року) витрати, пов`язані зі сплатою судового збору, у розмірі 2102 грн.

Керуючись ст. ст. 2, 4, 5, 76-83, 89, 141, 263-265, 352, 354 ЦПК України, суд

у х в а л и в:

Позов Державної екологічної інспекції у Волинській області до ОСОБА_2 про відшкодування шкоди, завданої внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, - задовольнити повністю.

Стягнути з ОСОБА_2 (місце проживання: АДРЕСА_4 , РНОКПП - НОМЕР_1 ) на користь держави в особі Державної екологічної інспекції у Волинській області (ГУК у Волинській області/ м. Камінь-Каш/24062100, рахунок отримувача UA928999980333139331000003558, ідентифікаційний код за ЄДРПОУ отримувача 38009371, банк отримувача – казначейство України (ел.адм.подат) шкоду, заподіяну внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища в розмірі 3800 (три тисячі вісімсот) гривень.

Стягнути з ОСОБА_2 (місце проживання: АДРЕСА_4 , РНОКПП - НОМЕР_1 ) на користь Державної екологічної інспекції у Волинській області (код отримувача (ЄДРПОУ) 38009738, номер рахунку ІВАN UA268201720343100003000081139, отримувач коштів Держвна екологічна інспекція у Волинській області м. Луцьк, вул. С. Бандери, 20, банк отримувача ДКСУ м. Києва) судові витрати у розмірі 2102 (дві тисячі сто дві) гривні.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Волинського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення. Апеляційна скарга подається через Камінь-Каширський районний суд Волинської області до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи або безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Дата виготовлення повного тексту рішення – 18 лютого 2021 року.

Головуючий: О. В. Антонюк