
Справа №461/5746/17
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 лютого 2021 року м.Львів
Галицький районний суд м. Львова
в складі:
головуючого судді Радченка В.Є.
з участю:
секретаря судового засідання Степанюк Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження в залі суду в м.Львові справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ) до Управління архітектури та урбаністики Департаменту містобудування Львівської міської ради ( адреса: м.Львів, пл.Ринок,1) про визнання протиправним та скасування рішення,-
встановив:
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернувся до Галицького районного суду м. Львова з позовом до Управління архітектури та урбаністики Департаменту містобудування Львівської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення.
Свої позовні вимоги обґрунтовує тим, що до надісланого йому повідомлення про скасування паспорта на розміщення відкритого літнього майданчика не було додано жодних документів, які слугували підставою для скасування паспорта, він не був повідомлений про дату, час та місце проведення оглядів літнього майданчика та про розгляд питання про скасування паспорту. Вважає, що рішення про скасування паспорта на розміщення відкритого літнього майданчика прийнято не уповноваженим суб`єктом - відповідачем без визначених на те повноважень, а повідомлення на його адресу підписано невідомою, не уповноваженою особою і таке повідомлення надіслане такою особою від імені неналежного суб`єкта. Просить визнати протиправним та скасувати рішення комісії зі встановлення відкритих літніх майданчиків у м. Львові управління регулювання забудови Департаменту містобудування Львівської міської ради від 10.07.2017 року про скасування паспорта на розміщення відкритого літнього майданчика за адресою: АДРЕСА_2 з 10 липня 2017 року ФОП ОСОБА_1 .
Ухвалою Галицького районного суду м.Львова від 05.09.2017 року відкрито провадження по справі.
Представником відповідача подано до суду відзив, в якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Ухвалою Галицького районного суду м.Львова від 22.10.2018 року прийнято справу в провадження судді Радченка В.Є .
Ухвалою Галицького районного суду м.Львова від 21.02.2020 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
В судове засідання 06.03.2020 року представник позивача не з`явився. Належним чином був повідомлений про день, час та місце розгляду справи про що свідчить наявна в матеріалах справи розписка про ознайомлення з датою та часом судового засідання. Подав до суду клопотання про відкладення розгляду справи у зв`язку з зайнятістю його в іншому судовому засіданні.
В судове засідання 23.04.2020 року представник позивача не з`явився. Належним чином був повідомлений про день, час та місце розгляду справи рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення. Подав до суду клопотання про відкладення розгляду справи у зв`язку з запровадженням в Україні карантину.
В судове засідання 16.07.2020 року представник позивача не з`явився. Належним чином був повідомлений про день, час та місце розгляду справи. Подав до суду клопотання про відкладення розгляду справи у зв`язку з продовженням дії карантину на території України.
В судове засідання 01.10.2020 року представник позивача не з`явився. Належним чином був повідомлений про день, час та місце розгляду справи про що свідчить наявна в матеріалах справи розписка про ознайомлення з датою та часом судового засідання. Подав до суду клопотання про відкладення розгляду справи у зв`язку з метою уникнення ризиків захворювання на корона вірус.
В судове засідання 19.11.2020 року представник позивача не з`явився. Належним чином був повідомлений про день, час та місце розгляду справи. Представник позивача подав до суду клопотання про відкладення розгляду справи у зв`язку з перебуванням в іншому судовому засіданні.
В судове засідання 06.03.2020 року представник позивача не з`явився. Належним чином був повідомлений про день, час та місце розгляду справи про що свідчить наявна в матеріалах справи розписка про ознайомлення з датою та часом судового засідання. Подав до суду клопотання про відкладення розгляду справи у зв`язку з зайнятістю його в іншому судовому засіданні.
В судове засідання 11.02.2021 року представник позивача не з`явився. Належним чином був повідомлений про день, час та місце розгляду справи про що свідчить наявна в матеріалах справи розписка про ознайомлення з датою та часом судового засідання. Подав до суду клопотання про відкладення розгляду справи у зв`язку із екстремальними погодніми умовами та надзвичайною ситуацією, яка склалася у місті Львові.
Дані неявки представника позивача в судове засідання визнанні судом неповажними. Тому на підставі п.2 ч.3 ст.205 КАС України суд вважає за можливе розглядати справу за відсутності такого учасника справи.
Представник відповідача в судове засідання 11.02.2021 року не з`явився. Належним чином був повідомлений про день, час та місце розгляду справи про що свідчить наявне в матеріалах справи рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення.
Відповідно до ч. 4 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Суд, розглянувши подані документи, повно і всебічно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, вважає, що позовна заява не підлягає задоволенню з огляду на таке.
Відповідно до положень ч.2 ст.9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Позивач просить визнати протиправним та скасувати рішення комісії зі встановлення відкритих літніх майданчиків у м. Львові.
Як вбачається з аналізу норм Порядку отримання паспортів відкритих літніх майданчиків у м.Львові біля об`єктів ресторанного господарства для здійснення підприємницької діяльності, затвердженого Ухвалою Львівської міської ради №2452 від 05.03.2009 року, Положення про розмежування повноважень між виконавчими органами Львівської міської ради, затвердженого Ухвалою Львівської міської ради №777 від 14.07.2016 року, Положення про управління регулювання забудови департаменту містобудування Львівської міської ради, затвердженого рішенням виконкому №1072 від 18.11.2016 року, Комісія зі встановлення відкритих літніх майданчиків у м.Львові біля об`єктів ресторанного господарства для здійснення підприємницької діяльності не є структурним підрозділом управління регулювання забудов департаменту містобудування Львівської міської ради та не має статусу юридичної особи.
З наведеного випливає, що позивач оскаржує рішення комісії зі встановлення відкритих літніх майданчиків у м.Львові, однак безпосередньо зазначене рішення не є рішенням органу місцевого самоврядування, а відтак не встановлює жодних прав і обов`язків для позивача. В той же час, рішення комісії слугує підставою для прийняття відповідного рішення управління забудов департаменту містобудування Львівської міської ради.
Згідно з п.п.6-8 п.2.3 Положення про розмежування повноважень між виконавчими органами Львівської міської ради, затвердженого Ухвалою Львівської міської ради №777 від 14.07.2016 року (в редакції Ухвали Львівської міської ради №1801 від 06.04.2017 року), до повноважень управління регулювання забудови міста департаменту містобудування належить надання паспортів на встановлення відкритих літніх майданчиків, надання паспортів прив`язки тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, надання висновків про можливість подальшого розміщення тимчасових споруд для укладення договору оренди окремих конструктивних елементів благоустрою.
Як вбачається із Положення про управління регулювання забудови департаменту містобудування Львівської міської ради, затвердженого рішенням виконкому від 18.11.2016 № 1072, чинного на час виникнення спірних відносин (Положення втратило чинність з 12 березня 2018 року - згідно з рішенням виконкому від 02.03.2018 № 226), до компетенції управління належать такі повноваження: надання висновків про відповідність тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності паспорту прив`язки, про відповідність існуючих тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності погодженим проектам, про можливість (доцільність) розміщення тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності; надання паспорта відкритого літнього майданчика (п.п.4.1.19.4 - 4.1.19.6 п.4.1.19, п.4.1.22).
Крім цього, листом Галицької районної адміністрації від 03.07.2017 року 34-31-1489 підтверджується, що розгляд питання щодо скасування паспорта літнього майданчика ФОП ОСОБА_1 належить до повноважень саме управління регулювання забудов департаменту містобудування Львівської міської ради, а не управління архітектури департаменту містобудування Львівської міської ради.
Судом не беруться до уваги аргументи позивача, що належним суб`єктом є управління архітектури. З прийняттям Ухвали Львівської міської ради №505 від 26.05.2016 року «Про затвердження структури виконавчих органів Львівської міської ради, загальної чисельності апарату ради та її виконавчих органів» надано статусу юридичної особи управлінню архітектури та урбаністики департаменту містобудування. Отже, на час виникнення спірних відносин управління архітектури як окремої юридичної особи не існувало.
В той же час, Управління регулювання забудови департаменту містобудування Львівської міської ради як юридичну особу було припинено у 2018 році.
З прийняттям Ухвали Львівської міської ради №226 від 02.03.2018 року «Про внесення змін до рішення виконавчого комітету від 27.10.2017 № 972» втратило чинність Рішення виконавчого комітету від 18.11.2016 № 1072 «Про затвердження Положення про управління регулювання забудови департаменту містобудування Львівської міської ради та його структури». В розділі 3 Ухвали №226 встановлена структура департаменту. Відповідно до п.3.2 до складу департаменту входять такі структурні підрозділи: апарат департаменту, відділ екології та природних ресурсів. У відповідності до п.3.3 Ухвали №226 Департаменту підпорядковані: управління архітектури та урбаністики, управління земельних ресурсів. Зазначена ухвала №226 втратила чинність згідно з рішенням виконкому від 13.03.2020 № 215.
Ухвалою Львівської міської ради №215 від 13.03.2020 року «Про внесення змін до рішення виконавчого комітету від 27.10.2017 № 972» встановлено нову структуру департаменту містобудування Львівської міської ради. Відповідно до п.3.2 Ухвали №215 до складу департаменту входять такі структурні підрозділи: апарат департаменту, відділ самоврядного контролю за використанням та охороною земель у м. Львові. Згідно з п.3.3 Ухвали №215 у підпорядкуванні департаменту є такі виконавчі органи: управління архітектури та урбаністики, управління земельних ресурсів, управління екології та природних ресурсів.
Як вбачається із підпунктів 22.9, 34, 35 пункту 2.2 Положення про розмежування повноважень між виконавчими органами Львівської міської ради, затвердженого Ухвалою Львівської міської ради №777 від 14.07.2016 року (в редакції Ухвали Львівської міської ради № 2912 від 25.01.2018 року) до повноваження управління архітектури та урбаністики департаменту містобудування належить надання паспортів на встановлення відкритих літніх майданчиків, надання паспортів прив`язки тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, надання висновків про можливість подальшого розміщення тимчасових споруд для укладення договору оренди окремих конструктивних елементів благоустрою.
Отже, на момент розгляду справи у суді повноваження щодо паспортів на встановлення відкритих літніх майданчиків після реорганізації Управління регулювання забудови департаменту містобудування Львівської міської ради перейшли до правонаступника, Управління архітектури та урбаністики Департаменту містобудування Львівської міської ради, відповідача у справі.
Відтак, суд приходить до висновку, що рішення про скасування паспорта на розміщення відкритого літнього майданчика за адресою: АДРЕСА_2 ФОП ОСОБА_1 було прийнято належним суб`єктом в порядку, визначеному законом.
Суд не приймає до уваги аргументи позивача щодо неповідомлення його про дату, час та місце проведення оглядів літнього майданчика на відповідність його паспорта затвердженому проекту та неповідомлення про дату, місце та час розгляду відповідною комісією питання про скасування паспорту, а також відсутність доданих до повідомлення документів, які слугували підставою для скасування паспорту.
Як вбачається із аналізу Порядку отримання паспортів відкритих літніх майданчиків у м. Львові біля об`єктів ресторанного господарства для здійснення підприємницької діяльності, затвердженого Ухвалою Львівської міської ради №2452 від 05.03.2009 року, Положення про розмежування повноважень між виконавчими органами Львівської міської ради, затвердженого Ухвалою Львівської міської ради №777 від 14.07.2016 року, Положення про управління регулювання забудови департаменту містобудування Львівської міської ради, затвердженого рішенням виконкому №1072 від 18.11.2016 року, чинним законодавством не передбачено надсилання суб`єкту господарської діяльності відповідного повідомлення про проведення огляду чи розгляду справи, як і не передбачено норм щодо надання документів, які стали підставою для прийняття рішення про скасування паспорта.
Згідно з підпунктом 5.1.4 пункту 5 Положення про розмежування повноважень між виконавчими органами Львівської міської ради, затвердженого Ухвалою Львівської міської ради №777 від 14.07.2016 року до повноважень районної адміністрації належить розгляд та вжиття заходів у встановленому міською радою та виконавчим комітетом порядку щодо фактів порушення розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності, малих архітектурних форм та літніх майданчиків.
Отже, Галицькою районною адміністрацією було правомірно проведено обстеження, де було зафіксовано невідповідність погодженому проекту відкритого літнього майданчика. При цьому, жодних повідомлень суб`єкта господарювання про огляд літнього майданчика згідно з чинним законодавством не передбачено.
Пунктом 5.2 Порядку отримання паспортів відкритих літніх майданчиків у м. Львові біля об`єктів ресторанного господарства для здійснення підприємницької діяльності, затвердженого Ухвалою Львівської міської ради №2452 від 05.03.2009 року встановлено тільки обов`язок надсилання суб`єкту підприємницької діяльності та районній адміністрації повідомлення про скасування паспорта відкритого літнього майданчика для вирішення питання про демонтаж літнього майданчика, що і було зроблено відповідачем.
Відповідно до ст.19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі ст.144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов`язковими до виконання на відповідній території. Рішення органів місцевого самоврядування з мотивів їх невідповідності Конституції чи законам України зупиняються у встановленому законом порядку з одночасним зверненням до суду.
Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Керуючись ст. 293-295 КАС України, суд, -
ухвалив:
Відмовити в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ) до Управління архітектури та урбаністики Департаменту містобудування Львівської міської ради ( адреса: м.Львів, пл.Ринок,1) про визнання протиправним та скасування рішення
Судові витрати залишити за позивачем.
Скасувати заходи забезпечення адміністративного позову накладені ухвалою Галицького районного суду м.Львова від 05.09.2017 року.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Галицький районний суд м. Львова протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення суду складений 19.02.2021 року.
Суддя В.Є.Радченко