
Справа № 645/7021/20
Провадження № 2/645/604/21
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 лютого 2021 року місто Харків
Фрунзенський районний суд м. Харкова у складі:
головуючого судді - Сілантьєвої Е.Є.
за участю секретаря судового засідання - Ятлової Ю.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові за правилами спрощеного позовного провадження в порядку заочного розгляду цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення направомірно отриманих бюджетних коштів, -
ВСТАНОВИВ:
Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради звернулося до суду з позовною заявою, в якій просить стягнути з відповідача на його користь неправомірно отримані бюджетні кошти у розмірі 12913,81 грн. та витрати на сплату судового збору у розмірі 2102,00 грн..
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 06.12.2019 ОСОБА_1 (далі - Відповідач) звернулася до Управління соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради (далі - Позивач) із заявою про призначення тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату (далі - тимчасова допомога).
Механізм призначення у період з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2020 року тимчасової допомоги непрацюючій особі, яка досягла віку, визначеного частиною першою статті 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", але не набула права на пенсійну виплату у зв`язку з відсутністю страхового стажу, передбаченого нормами зазначеної статті, за наявності в неї не менш як 15 років страхового стажу, та її виплати встановлено Порядком призначення тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2017 № 1098 (далі - Порядок). Відповідно до п. 2 Порядку призначення тимчасової допомоги особі проводиться структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчими органами міських, районних у містах (у разі їх утворення) (крім м. Києва та Севастополя) рад, органами виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань соціального захисту населення, виконавчими органами рад об`єднаних територіальних громад з урахуванням її майнового стану та середньомісячного сукупного доходу. Тимчасова допомога перераховується особі кожні шість місяців з урахуванням змін її майнового стану та середньомісячного сукупного доходу і виплачується до досягнення такою особою віку, з якого вона набуває право на пенсійну виплату. На підставі заяви від 06.12.2019 та доданих до неї документів Відповідачу було призначено тимчасову допомогу на період з 06.12.2019 по 05.06.2020 у розмірі 1638 грн щомісячно, що підтверджується рішенням про призначення від 06.12.2019. На підставі заяви від 09.06.2020 та доданих до неї документів Відповідачу було призначено тимчасову допомогу на період з 06.06.2020 по 05.12.2020 у розмірі 1638,00 грн. щомісячно, що підтверджується рішенням про призначення від 11.06.2020. Під час проведення державними соціальними інспекторами Управління перевірки особової справи Відповідача було встановлено факт подання Відповідачем неповних та недостовірних відомостей про майновий стан сім`ї. Установлено, що Відповідачу на праві приватної власності належить 2 об`єкта нерухомого майна:1) квартира, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , (загальна площа квартири 28,1 кв.м, право власності набуто 07.09.2019); 2) 1/2 квартири, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 ( загальна площа 20,9 кв. м, право власності набуто 16.05.2005). Тобто, на момент звернення до Управління у власності Відповідача була в наявності друга квартира. Загальна площа житла, яке належить Відповідачу, складає 38,55 кв. м. (28,1 кв. м+(20,9кв.м/2)), тобто площа житла перевищує 31,5 кв.м., а відповідно Відповідач не мав права на призначення тимчасової допомоги. У Деклараціях від 06.12.2019 та 09.06.2020 Відповідач зазначив про наявність у власності лише однієї квартири ( АДРЕСА_1 ). Обласним центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації, який здійснює нарахування виплат, розраховано переплату бюджетних коштів Відповідачу за період з 06.12.2019 по 31.07.2020, яка склала 12913,81 грн. 07.10.2020 відповідач спілкувався з даного питання з державним соціальним інспектором та повідомив, що відмовляється у добровільному порядку повертати суму переплати. Цього ж дня (07.10.2020) на адресу Відповідача було направлено письмове повідомлення про необхідність повернення до державного бюджету коштів у сумі 12913,81 грн. З метою забезпечення цільового принципу використання бюджетних коштів, ураховуючи неповернення Відповідачем суми переплати у добровільному порядку, Управління змушене звернутися до суду з метою повернення коштів до бюджету в судовому порядку.
Ухвалою Фрунзенського районного суду м. Харкова від 02.12.2020 року відкрито провадження по справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного провадження.
Представник позивача Самойленко П.С. в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений своєчасно та належним чином, 14.01.2021 року через канцелярію суду надав заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив їх задовольнити та не заперечував проти ухвалення у справі заочного рішення.
Відповідач у судове засідання не з`явилася, про час та місце розгляду справи повідомлялася заздалегідь і належним чином, про що свідчать зворотні повідомлення про не отримання судової повісток, причини неявки суду не повідомила.
Відповідно до ч.3 ст.128 ЦПК України судові виклики здійснюються судовими повістками про виклик.
Згідно ч.5 ст.128 ЦПК України, судова повістка про виклик повинна бути вручена з таким розрахунком, щоб особи, які викликаються, мали достатньо часу для явки в суд і підготовки до участі в судовому розгляді справи, але не пізніше ніж за п`ять днів до судового засідання, а судова повістка-повідомлення завчасно.
Відповідно до ч.4 ст.223 ЦПК Україна, у разі повторної неявки в судове засідання відповідача, повідомленого належним чином, суд вирішує справу на підставі наявних у ній даних чи доказів (постановляє заочне рішення).
Суд ухвалює заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасним існуванням умов, що відповідає положенням ст.280 ЦПК України, відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; відповідач не з`явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; відповідач не подав відзив; позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
Згідно ст.282 ЦПК України, за формою і змістом заочне рішення повинно відповідати вимогам, встановленим статтями 263 і 265 цього Кодексу, і, крім цього, у ньому має бути зазначено строк і порядок подання заяви про його перегляд.
Відповідно до ст.283 ЦПК України, відповідачам, які не з`явилися в судове засідання, направляється копія заочного рішення в порядку, передбаченому статтею 272 цього Кодексу.
Відповідно до положень п. 1ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свободкожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення. Більше того, відповідно до рішень Європейського суду з прав людини, що набули статусу остаточного, зокрема "Іззетов проти України", "Пискал проти України", "Майстер проти України", "Субот проти України", "Крюков проти України", "Крат проти України", "Сокор проти України", "Кобченко проти України", "Шульга проти України", "Лагун проти України", "Буряк проти України", "ТОВ "ФПК "ГРОСС" проти України", "Гержик проти України" суду потрібно дотримуватись розумного строку для судового провадження.
Розумним, зокрема, вважається строк, що є об`єктивно необхідним для виконання процесуальних дій, прийняття процесуальних рішень та розгляду і вирішення справи з метою забезпечення своєчасного (без невиправданих зволікань) судового захисту.
З урахуванням практики Європейського суду з прав людини критеріями розумних строків є: правова та фактична складність справи; поведінка заявника, а також інших осіб, які беруть участь у справі, інших учасників процесу; поведінка органів державної влади (насамперед суду);характер процесу та його значення для заявника (справи "Федіна проти України" від 02 вересня 2010 року, "Смірнова проти України" від 08 листопада 2005 року, "Матіка проти Румунії" від 02 листопада 2006 року, "Літоселітіс проти Греції" від 05 лютого 2004 року та інші).
Приймаючи до уваги наведені положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, предмет спору, його значення для сторін, за письмової згоди позивача, суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи без участі сторін та без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу, на підставі наявних матеріалів справи, що відповідає положеннямст.280 ЦПК України.
Згідно ч.2 ст.247 ЦПК України, фіксування судового засідання технічним засобом здійснює секретар судового засідання. У разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
З`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, всебічно та повно дослідивши матеріали справи та надані позивачем письмові докази, суд встановив наступне.
06.12.2019 року ОСОБА_1 звернулася до УПСЗНА Немишлянського району ХМР з заявою про призначення тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату.
Рішенням УПСЗНА Немишлянського району ХМР від 06.12.2019 року ОСОБА_1 за зверненням було призначено Допомогу непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату з 06.12.2019 по 05.06.2020 у розмірі 1638,00 грн. щомісячно.
09.06.2020 року ОСОБА_1 повторно звернулася до УПСЗНА Немишлянського району ХМР з заявою про призначення тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату.
Рішенням УПСЗНА Немишлянського району ХМР від 11.06.2020 року ОСОБА_1 за зверненням було призначено Допомогу непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату з 06.06.2020 по 05.12.2020 у розмірі 1638,00 грн. щомісячно.
Допомога призначена з урахуванням наявних в матеріалах справи документів, та тих відомостях, що зазначаються заявниками.
Механізм призначення у період з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2020 року тимчасової допомоги непрацюючій особі, яка досягла віку, визначеного частиною першою статті 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", але не набула права на пенсійну виплату у зв`язку з відсутністю страхового стажу, передбаченого нормами зазначеної статті, за наявності в неї не менш як 15 років страхового стажу, та її виплати встановлено Порядком призначення тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2017 № 1098.
Відповідно до п. 2 Порядку призначення тимчасової допомоги особі проводиться структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчими органами міських, районних у містах (у разі їх утворення) (крім м. Києва та Севастополя) рад, органами виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань соціального захисту населення, виконавчими органами рад об`єднаних територіальних громад з урахуванням її майнового стану та середньомісячного сукупного доходу. Тимчасова допомога перераховується особі кожні шість місяців з урахуванням змін її майнового стану та середньомісячного сукупного доходу і виплачується до досягнення такою особою віку, з якого вона набуває право на пенсійну виплату.
Відповідно до п. 5 Порядку відповідальність за достовірність наданої інформації покладається на особу, яка звернулася за призначенням тимчасової допомоги.
Відповідно до абз. 7 п. 12 Порядку тимчасова допомога не призначається у разі, коли у власності особи або членів її сім`ї є друга квартира (будинок) за умови, що загальна площа житла перевищує 21 кв. метр на одного члена сім`ї та додатково 10,5 кв. метра на сім`ю, чи більш як один автомобіль, інший транспортний засіб (механізм).
Згідно з п. 23 Порядку контроль за правильністю призначення і виплати тимчасової допомоги здійснює орган соціального захисту населення, у тому числі через соціальних інспекторів.
До повноважень державних соціальних інспекторів входить здійснення вибіркових перевірок особових справ одержувачів державної соціальної допомоги.
Під час проведення державними соціальними інспекторами Управління перевірки особової справи ОСОБА_1 було встановлено факт подання нею неповних та недостовірних відомостей про майновий стан сім`ї.
Так відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, єдиного реєстру заборон відчуження об*єктів нерухомого майна щодо суб*єкта № 215410960 від 08.07.2020 ОСОБА_1 на праві приватної власності належать 2 об`єкта нерухомого майна:
1) квартира за адресою: АДРЕСА_1 , (загальна площа квартири 28,1 кв.м, право власності набуто 07.09.2019 на підставі договору купівлі - продажу посвідченого приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу Бабенко О.С.);
2) 1/2 частина квартири за адресою: АДРЕСА_2 (загальна площа 20,9 кв. м, право власності набуто 29.04.2005 на підставі договору купівлі - продажу посвідченого приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу Зеленецькою О.В.).
ОСОБА_1 було попереджено про необхідність повідомлення Позивачу про зміну обставин, які можуть вплинути на отримання Допомоги, що підтверджується його особистим підписом у Заяві та Декларації.
У Деклараціях доданих до позовної заяви від 06.12.2019 та 09.06.2020 ОСОБА_1 зазначила про наявність у власності лише однієї квартири розташованої за адресою АДРЕСА_1 .
Відповідно до п. 8 «Порядку призначення тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2017 р. № 1098 - у разі зміни обставин, які можуть вплинути на розмір або порядок отримання тимчасової допомоги, особа зобов`язана не пізніше ніж через десять днів повідомити про це органу соціального захисту населення, який призначив таку тимчасову допомогу.
Відповідно до п. 8 Порядку тимчасова допомога не призначається у разі, коли:
середньомісячний сукупний дохід сім`ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців перевищує 100 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність;
особа одержує пенсію або державну соціальну допомогу, що призначається відповідно до Законів України "Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю" або "Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю";
особа або члени її сім`ї протягом 12 місяців перед зверненням за наданням тимчасової допомоги здійснили купівлю земельної ділянки, квартири (будинку), автомобіля, іншого транспортного засобу (механізму), будівельних матеріалів, інших товарів довгострокового вжитку або оплатили послуги (одноразово) з будівництва, ремонту квартири (будинку) або автомобіля, іншого транспортного засобу (механізму), телефонного (в тому числі мобільного) зв`язку, крім житлово-комунальних послуг у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами та медичних послуг, пов`язаних із забезпеченням життєдіяльності, на суму, яка на дату купівлі (оплати) перевищує 50 тис. гривень;
особа працює, провадить іншу діяльність, пов`язану з отриманням доходу;
за результатами вибіркового обстеження матеріально-побутових умов сім`ї виявлено, що особа має додаткові джерела для існування, не зазначені у декларації про доходи та майно (здавання в найм або в оренду житлового приміщення (будинку) або його частини; один чи кілька членів сім`ї працюють без оформлення трудових відносин в установленому порядку; можливість отримання доходу від утримання худоби, птиці, інших тварин; дохід від народних промислів, використання наявної сільськогосподарської техніки, вантажних машин, мікроавтобусів тощо);
у власності особи або членів її сім`ї є друга квартира (будинок) за умови, що загальна площа житла перевищує 21 кв. метр на одного члена сім`ї та додатково 10,5 кв. метра на сім`ю, чи більш як один автомобіль, інший транспортний засіб (механізм).
Відповідно до повідомлення від 05.08.2020 № 2611 Обласним центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації, який здійснює нарахування виплат, розраховано переплату бюджетних коштів ОСОБА_1 за період з 06.12.2019 по 31.07.2020, яка склала 12913,81 грн.
Згідно наданих стороною позивач копій листа на адресу ОСОБА_1 від 07.10.2020, вбачається, що їй направлялося повідомлення з попередженням про необхідність повернення бюджетних коштів, які вона залишила без відповіді та задоволення.
Відповідно до ч. 1 ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
За таких обставин, суд приходить до висновку про те, що вимоги про стягнення з відповідача 12913,81 грн. надміру виплаченої державної допомоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Питання про розподіл судових витрат суд вирішує відповідно до вимог ст. 141 ЦПК України, а саме з відповідача на користь позивача стягуються витрати по оплаті судового збору у розмірі 2102,00 грн.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 12, 81, 141, 247, 263-265, 279, 280-281, 354 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Позов Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення неправомірно отриманих бюджетних коштів - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради неправомірно отримані бюджетні кошти в розмірі 12913,81 грн. (дванадцять тисяч дев*ятсот тринадцять гривень вісімдесят одна копійка)
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради витрати по сплаті судового збору в розмірі 2102,00 грн. (дві тисячі дві гривні нуль копійок).
Відповідачем протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення може бути подана письмова заява про перегляд заочного рішення відповідно до вимог ст.ст. 284-285 ЦПК України.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Заочне рішення може бути оскаржене позивачем в загальному порядку шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення або з дня складення повного судового рішення у разі оголошення вступної та резолютивної частини рішення або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Фрунзенський районний суд м. Харкова.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом зазначених строків, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
позивач - Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради (УПСЗНА Немишлянського району ХМР), юридична адреса просп. Льва Ландау,48, м. Харків, 61060 код ЄДРПОУ 03196653,
відповідач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце реєстрації АДРЕСА_3 , ідентифікаційний номер: НОМЕР_1 .
Повний текст судового рішення складено 22.02.2021 року.
Головуючий суддя -