
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
місто Київ
22 лютого 2021 року справа №640/24768/19
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Кузьменка В.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу
за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю «ПІК «Укрресурс» (далі по тексту - позивач, ТОВ «ПІК «Укрресурс»)до1. Державної податкової служби України (далі по тексту - відповідач 1, ДПС України); 2. Головного управління ДФС у м. Києві (далі по тексту - відповідач 2, ГУ ДФС у м. Києві)про1) визнання протиправним та скасування рішень від 05 листопада 2019 №1322687/43051309, №1322688/43051309, №1322689/43051309; 2) зобов`язання ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунок коригування від 04 жовтня 2019 року №4 до податкової накладної накладної від 09 вересня 2019 року №4, розрахунок коригування від 04 жовтня 2019 року №1 до податкової накладної від 30 серпня 2019 року №41, розрахунок коригування від 4 жовтня 2019 року №2 до податкової накладної від 13 вересня 2019 року №9 датою їх фактичного надходження - 04 жовтня 2019 року
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва, вважаючи, що ГУ ДФС у м. Києві безпідставно відмовило ТОВ «ПІК «Укрресурс» у реєстрації розрахунків коригування, у зв`язку з наданням всіх документів, які підтверджують реальність виконання господарської операції; оскаржувані рішення не відповідають критеріям вмотивованості, чіткості та зрозумілості, оскільки в них не підкреслено документи, які не надані з повідомленням. Крім того, позивач вважає, що відповідач 2 порушив граничний термін надіслання оскаржуваних рішень.
Ухвалою від 24 грудня 2019 року Окружний адміністративний суд міста Києва відкритв провадження в адміністративній справі №640/24768/19 в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання.
Відповідач 2 подав до суду відзив на позовну заяву, в якому вказав про незгоду із позовними вимогами, оскільки під час винесення оскаржуваних рішень діяв у відповідності з вимогами Податкового кодексу та Порядку №117. На думку відповідача 2, позивач при зупиненні реєстрації розрахунків коригування не надав копій первинних документів для підтвердження їх реєстрації.
У відповіді на відзив позивач зазначив, що надавав усі необхідні документи для реєстрації спірних розрахунків коригування разом з поясненнями, у свою чергу відповідач 2 не спростовує наведених у позовній заяві доводів, а лише цитує положення законодавства.
Дослідивши наявні у справі докази, Окружний адміністративний суд міста Києва встановив такі фактичні обставини, що мають значення для вирішення справи.
Відповідно до частини першої статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.
ТОВ «ПІК «Укрресурс» направило засобами телекомунікаційного зв`язку до ДПС України для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунок коригування кількісних і вартісних показників від 04 жовтня 2019 року №4 до податкової накладної від 09 вересня 2019 року №4, виписаної для покупця ТОВ «Д. Трейдінг» на поставку вугілля на суму «-» 207 785,56 грн., у тому числі податок на додану вартість «-» 41 557,11 грн.
Згідно з квитанцією №1 від 25 жовтня 2019 року документ прийнято, реєстрація зупинена у зв`язку із тим, що «Відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України реєстрація ПН/РК від 04.10.2019 №4 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Сума компенсації вартості товару/послуги за кодом УКТЗЕД/ДКПП 2701, зазначеного у розрахунку коригування на зменшення суми податкових зобов`язань, перевищує величину залишку такого товару (різниця обсягу придбання постачальника та обсягі постачання отримувача такого товару/послуги), що відповідає вимогам пп. 2.5 п.2 «Критеріїв ризиковості платника податку». Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних».
З метою розблокування розрахунку коригування позивач надіслав повідомлення щодо подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено від 01 листопада 2019 року №1 з поясненнями та документи про підтвердження реальності здійснення операцій по спірному розрахунку коригування.
Як зазначає позивач у позові, Комісія ГУ ДФС, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, прийняла рішення від 05 листопада 2019 року №1322687/43051309 про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних з підстав «Ненадання платником податку копій документів: первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання та транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання/передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявнсоті певних типових форм та галузевої специфіки, накладні» без підкреслення документів, які не надані.
За наслідками розгляду скарги на зазначене рішення відповідач 2 прийняв рішення від 19 листопада 2019 року №42073/43051309/2 про залишення скарги без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних - без змін.
ТОВ «ПІК «Укрресурс» направило засобами телекомунікаційного зв`язку до ДПС України для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунок коригування кількісних і вартісних показників від 04 жовтня 2019 року №1 до податкової накладної від 30 серпня 2019 року №41, виписаної для покупця ТОВ «Д. Трейдінг» на поставку вугілля на суму «-» 87 537,71 грн.
Згідно з квитанцією №1 від 25 жовтня 2019 року документ прийнято, реєстрація зупинена у зв`язку із тим, що «Відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України реєстрація ПН/РК від 04.10.2019 №1 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Сума компенсації вартості товару/послуги за кодом УКТЗЕД/ДКПП 2701, зазначеного у розрахунку коригування на зменшення суми податкових зобов`язань, перевищує величину залишку такого товару (різниця обсягу придбання постачальника та обсягі постачання отримувача такого товару/послуги), що відповідає вимогам пп. 2.5 п.2 «Критеріїв ризиковості платника податку». Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних».
З метою розблокування розрахунку коригування позивач надіслав повідомлення щодо подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено від 01 листопада 2019 року №2 з поясненнями та документи про підтвердження реальності здійснення операцій по спірному розрахунку коригування.
Позивач зазначив в адміністративному позові, що Комісія ГУ ДФС, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, прийняла рішення від 05 листопада 2019 року №1322688/43051309 про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних з підстав «Ненадання платником податку копій документів: первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання та транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання/передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявнсоті певних типових форм та галузевої специфіки, накладні» без підкреслення документів, які не надані.
За наслідками розгляду скарги на зазначене рішення відповідач 2 прийняв рішення від 19 листопада 2019 року №42074/43051309/2 про залишення скарги без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних - без змін.
ТОВ «ПІК «Укрресурс» направило засобами телекомунікаційного зв`язку до ДПС України для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунок коригування кількісних і вартісних показників від 04 жовтня 2019 року №2 до податкової накладної від 13 вересня 2019 року №9, виписаної для покупця ТОВ «Д. Трейдінг» на поставку вугілля на суму «-» 549 752,98 грн.
Згідно з квитанцією №1 від 25 жовтня 2019 року документ прийнято, реєстрація зупинена у зв`язку із тим, що «Відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України реєстрація ПН/РК від 04.10.2019 №4 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Сума компенсації вартості товару/послуги за кодом УКТЗЕД/ДКПП 2701, зазначеного у розрахунку коригування на зменшення суми податкових зобов`язань, перевищує величину залишку такого товару (різниця обсягу придбання постачальника та обсягі постачання отримувача такого товару/послуги), що відповідає вимогам пп. 2.5 п.2 «Критеріїв ризиковості платника податку». Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних».
З метою розблокування розрахунку коригування позивач надіслав повідомлення щодо подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено від 01 листопада 2019 року №3 з поясненнями та документи про підтвердження реальності здійснення операцій по спірному розрахунку коригування.
Позивач зазначив в адміністративному позові, що Комісія ГУ ДФС, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, прийняла рішення від 05 листопада 2019 року №1322689/43051309 про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних з підстав «Ненадання платником податку копій документів: первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання та транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання/передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявнсоті певних типових форм та галузевої специфіки, накладні» без підкреслення документів, які не надані.
За наслідками розгляду скарги на зазначене рішення відповідач 2 прийняв рішення від 19 листопада 2019 року №42075/43051309/2 про залишення скарги без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних - без змін.
Вирішуючи спір по суті позовних вимог, Окружний адміністративний суд міста Києва керується такими мотивами.
Пункт 201.10 статті 201 Податкового кодексу України передбачає, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
За визначенням пункту 2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року №1246 (далі по тексту - Порядок №1246) податкова накладна - це електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Згідно з пунктом 12 Порядку №1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки, зокрема щодо наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування.
Відповідно до пункту 13 Порядку №1246 за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
Аналогічні норми містяться у пункті 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, згідно яким реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Згідно з пунктом 5 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №117 (далі по тексту - Порядок №117), податкова накладна/ розрахунок коригування, які підлягають моніторингу, перевіряються на відповідність критеріям ризиковості платника податку, критеріям ризиковості здійснення операцій та показникам позитивної податкової історії платника податку.
Відповідно до пункту 12 Порядку №117 у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
Пункт 13 Порядку №117 передбачає, що у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зокрема зазначаються: критерій(ї) ризиковості платника податку та/або критерій(ї) ризиковості здійснення операцій, на підставі якого(их) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, із розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.
Перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, включає в себе: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством (пункт 14 Порядку №117).
Відповідно до пунктів 19-21 Порядку №117 комісії контролюючих органів складаються з комісій регіонального рівня (комісії головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників ДФС) та комісії центрального рівня (ДФС).
Зазначені комісії приймають рішення про: реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі; відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.
Підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено; ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього Порядку; надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства.
Відповідно до пункту 22 Порядку №117 рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком 2 підлягає реєстрації в окремому Реєстрі податкових накладних / розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена. Відповідне рішення набирає чинності після реєстрації його в такому Реєстрі.
Системний аналіз вказаних норм свідчить, що у випадку зупинення реєстрації розрахунку коригування у платника податку наявне право на подання пояснень та документів, за наслідками розгляду яких приймається рішення про реєстрацію або відмову у реєстрації розрахунків коригування в Реєстрі із зазначенням підстав у випадку відмови у реєстрації розрахунків коригування.
При цьому, у випадку подання платником податків всіх необхідних документів, визначених Порядком №117, у відповідача виникає обов`язок зареєструвати розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Як суд встановив вище та вбачається з наявних у справі копій квитанцій про зупинення реєстрації розрахунків коригування, контролюючий орган сформував висновок про відповідність спірних розрахунків коригування позивача вимогам «пп.2.5 п.2 «Критеріїв ризиковості платника податку».
Водночас, відповідач 2 запропонував позивачу надати пояснення та/або копії документів, «достатні для прийняття рішень про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН», у відповідь на які позивач надіслав повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригувань, реєстрацію яких зупинено.
Крім того позивач надано копії документів, які, на його думку, свідчать про безпідставність висновків відповідача про відмову у реєстрації спірних розрахунків коригування, а саме: договір постачання, додаткові угоди, накладні акти приймання-передачі вугільної продукції, коригувальні акти, платіжні доручення, податкові накладні, посвідчення про якість вугілля, специфікації до договору, накладні, квитанції про прийняття податкових накладних, до яких позивачем виписано спірні розрахунки коригувань.
При цьому, як на підставу для задоволення позовних вимог, позивач посилається на відсутність в оскаржуваних рішеннях чіткого переліку документів, які від нього вимагалися та зазначає, що він подав усі необхідні документи, які підтверджуєть фактичне здійснення операцій за розрахунками коригування.
Відповідно до статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Частиною другою статті 74 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Однак, суд звертає увагу, що у справі відсутні оскаржувані рішення або їх копії, що позбавляє суд можливості встановити и спростувати факт прийняття таких таких рішень ГУ ДФС у м. Києві, дослідити підстави їх винесення на предмет відповідності вимогам податкового законодавства, спвіставити надані позивачем пояснення та докази із викладеними в оскаржуваних рішеннях підставами для відмови у реєстрації спірних розрахунків коригування та, як наслідок, у суду відсутня можливість зробити висновки щодо правомірності чи неправомірності прийняття оскаржуваних рішень.
Суд зауважує, що, оскільки відповідач у відзиві на позовну заяву не визнає підстав прийняття оскаржуваних рішень, надані позивачем пояснення не приймаються в якості доказів на підтвердження позовних вимог, і такі обставини не звільняються від доказування.
Враховуючи викладене та відсутність у справі оскаржуваних рішень, суд приходить до висновку, що позовні вимоги про їх скасування нормативно та документально не підтверджуються.
Так само не підтверджуються позовні вимоги про зобов`язання ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунки коригування у зв`язку із тим, що вони є похідними.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частина друга статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачає, що у справах щодо оскарження рішень та дій суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, зокрема чи прийняті/вчинені вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення/вчинення дій.
Окружного адміністративного суду міста Києва не виявив, що рішення та дії відповідачів суперечать вимогам частини другої статті 19 Конституції України та частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, адміністративний позов ТОВ «ПІК «Укрресур» не підлягає задоволенню.
Згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки у задоволенні позовних вимог відмовлено, судові витрати не підлягають відшкодуванню.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 72-77, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову Товариству з обмеженою відповідальністю «ПІК «Укрресурс» відмовити повністю.
Згідно з частиною першою статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Відповідно до частини другої статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України у разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Частина перша статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України встановлює, що апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п`ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Товариство з обмеженою відповідальністю «ПІК «Укрресурс» (01014, м. Київ, вул. Болсуновська, буд. 13-15; ідентифікаційний код 43051309);
Державна податкова служба України (04053, м. Київ, вул. Львівська площа, буд. 8; ідентифікаційний код 43005393);
Головне управління ДФС у м. Києві (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, буд. 33/19; ідентифікаційний код 39439980).
Суддя В.А. Кузьменко