Рішення № 95040222, 22.02.2021, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
22.02.2021
Номер справи
640/12037/19
Номер документу
95040222
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

22 лютого 2021 року № 640/12037/19

Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Огурцов О.П., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу

за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "ШАХТАРСЬКТРАНС"до Офісу великих платників податків ДФСпровизнання протиправним та скасування рішення від 21.05.2019 № 0001644709,

В С Т А Н О В И В:

Товариство з обмеженою відповідальністю "ШАХТАРСЬКТРАНС" звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Офісу великих платників податків ДФС, в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення від 21.05.2019 № 0001644709 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що оскільки позивач до 29.12.2018 знаходився на обліку у Маріупольській ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області та був переведений на облік до Офісу великих платників податків ДФС лише 29.12.2018 він звільнений від виконання обов`язків визначених частиною другою статті 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" за період з 01.08.2014 по 01.03.2015. Також позивач зазначив про те, що він своєчасно сплачував єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у період з грудня 2017 року по січень - липень 2018 року.

Відповідач проти позовних вимог заперечив, надав суду письмовий відзив в якому зазначив про те, що для звільнення (відстрочення) платника податків від обов`язку нараховувати, обчислювати та сплачувати єдиний внесок на період проведення АТО повинно бути дотримано дві умови, а саме, платником має бути подана відповідна заява та сертифікат Торгово - промислової палати України та відповідні документи мають бути подані не пізніше 30-ти днів наступних за днем закінчення АТО, у той час, як позивачем ні відповідної заяви, ні сертифікату Торгово - промислової палати України подано не було.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Відповідно до рішення від 29.12.2018 № 42317/6/99-99-07-06-01-15-ВПП про зміну основного місця обліку та переведення на облік до контролюючого органу, що здійснює супроводження великих платників податків, чи іншого контролюючого органу у зв`язку з невиконанням Товариством з обмеженою відповідальністю "ШАХТАРСЬКТРАНС" абзацу четвертого пункту 64.7 статті 64 глави 6 розділу ІІ Податкового кодексу України змінено основне місце обліку великого платника податків шляхом його переведення на облік до Офісу великих платників податків ДФС

Офісом великих платників податків ДФС проведена камеральна перевірка своєчасності сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, задекларованого у світах за період грудень 2017 року, січень - липень 2018 року Товариства з обмеженою відповідальністю "ШАХТАРСЬКТРАНС".

За результатами перевірки складено акт від 21.05.2019 № 429/28-10-47-09/33467331, яким встановлено порушення частини восьмої статті 9 розділу III Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», підпункту 6 пункту 4 розділу IV Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 №449, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 07.05.2015 за №508/26953, а саме - несвоєчасна сплата сум єдиного внеску у розмірі 703 836,15 гри., нарахованих платником за звітні періоди за грудень 2017 року, січень-липень 2018 року.

На підставі зазначеного акту перевірки прийнято рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 21.05.2019 № 0001644709, яким застосовано штраф у розмірі 140 767,23 грн. та нараховано пеню за період з 23.01.2018 по 19.12.2018 у розмірі 135 731,37 грн.

Позивач не погоджуючись з рішенням від 21.05.2019 № 0001644709, вважаючи його протиправним та таким, що підлягає скасуванню звернувся з відповідним позовом до суду.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до положень пункту 1 частини другої статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» платник єдиного внеску зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Частиною восьмою статті 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" встановлено, що платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4, 5 та 51 частини першої статті 4 цього Закону, зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.

Відповідно до частини десятої статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

Частиною одинадцятою вказаної статті передбачено, що орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску штрафні санкції, зокрема за несвоєчасну сплату єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20% своєчасно не сплачених сум (у редакції Закону до 01 січня 2015 року - 10%).

Таким чином, за несплату (несвоєчасну сплату) платником податків грошового зобов`язання з єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у певний термін законодавець для такого платника передбачив негативні наслідки у вигляді штрафних санкцій та нарахування пені.

Указом Президента України від 14.04.2014 № 405/2014 введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.04.2014 «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» та розпочато проведення антитерористичної операції (АТО) на території Донецької і Луганської областей.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» період проведення антитерористичної операції - час між датою набрання чинності Указом Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України; територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України».

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02.12.2015 № 1275-р "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України" на виконання абзацу третього пункту 5 статті 11 "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція.

Відповідно до підпункту 20 пункту 1 вказаного Переліку до населених пунктів, на території яких здійснювалась антитерористична операція віднесено місто обласного значення - місто Маріуполь (Маріупольська міська рада).

Згідно з пунктом 93 розділу VIII Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" тимчасово на період дії особливого правового режиму, визначеного Законом України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України", зупиняється застосування до платників єдиного внеску із місцезнаходженням (місцем проживання) на тимчасово окупованій території України норм статей 25 і 26 цього Закону. Податкова інформація про суми недоїмки платників єдиного внеску, визначених абзацом першим цього пункту, зберігається та опрацьовується в інформаційних базах контролюючих органів в окремому (позабалансовому) порядку.

Відповідно до пункту 94 розділу VIII вказаного Закону відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обов`язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються.

Таким чином, факт перебування платників єдиного внеску на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, де проводиться антитерористична операція, є підставою для незастосування до таких платників заходів впливу та стягнення за невиконання обов`язків платника єдиного внеску в силу прямої дії норми Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування", яка забороняє притягнення до відповідальності за невиконання обов`язків платника єдиного внеску.

Відповідно до рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 21.05.2019 № 0001644709 та розрахунку пені та фінансової санкції єдиного соціального внеску до нього до позивача застосовано штрафні санкції за несвоєчасну сплату сум єдиного внеску за період грудень 2017 року, січень - липень 2017 року.

Факт того, що місцезнаходженням позивача є місто Маріуполь та до 29.12.2018 він перебував на обліку в Маріупольській ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області підтверджується наявними в матеріалах справи копіями рішення від 29.12.2018 № 42317/6/99-99-07-06-01-15-ВПП про зміну основного місця обліку та переведення на облік до контролюючого органу, що здійснює супроводження великих платників податків, чи іншого контролюючого органу та Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань станом на 21.03.2019.

Таким чином в період, за несвоєчасну сплату сум єдиного внеску за який до позивача застосовано штрафні санкції та нараховано пеню, позивач перебував на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, де проводиться антитерористична операція.

З огляду на зазначене суд дійшов висновку про те, що у відповідача були відсутні правові підстави для застосування до позивача штрафних санкцій та пені за несвоєчасну сплату сум єдиного внеску за період грудень 2017 року, січень - липень 2017 року.

Стосовно твердження відповідача, що, окрім перебування платників єдиного внеску на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, де проводилася антитерористична операція, необхідною додатковою умовою для звільнення платників від виконання обов`язків, передбачених частиною другою статті 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування", є подання заяви про звільнення від виконання цих обов`язків, а також отримання сертифікату Торгово-промислової палати України про наявність форс-мажорних обставин, які призвели до несвоєчасної сплати єдиного внеску суд зазначає наступне

Відповідно до статті 10 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов`язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.

Статтею 141 сказаного Закону встановлено, що Торгово-промисловій палаті України надано право засвідчувати форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) та видавати сертифікати про такі обставини.

Пунктом 94 розділу VIII Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" встановлено, що підставою для звільнення платників єдиного внеску від виконання їх обов`язків, передбачених частиною другою статті 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування", а саме, подання заяви до органу доходів та зборів за місцем обліку у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.

Зміни до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" у частині звільнення платників єдиного внеску, які перебувають на території антитерористичної операції, від відповідальності за невиконання вимог законодавства щодо його (внеску) вчасної сплати внесено саме Законом України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції".

Відповідно до статті 1, частини першої та другої статті 8 Конституції України Україна є правовою державою, в якій визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу, закони приймаються на її основі й мають відповідати їй.

Статтею 22 Конституції України визначено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

При розбіжності між загальним і спеціальним нормативно-правовим актом перевага надається спеціальному, якщо він не скасований виданим пізніше актом.

Органи доходів і зборів, а також платники єдиного внеску під час здійснення своїх повноважень та обов`язків застосовують приписи Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування", оскільки правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, передбачені саме цим Законом, норми якого є спеціальними в порівнянні з нормами Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції".

Єдина підстава для звільнення від виконання обов`язків зі сплати єдиного внеску зазначена в нормі пункті 94 розділу VІІІ Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування", яка не передбачає обов`язку подання такого сертифікату.

Таким чином подання сертифікату Торгово-промислової палати України як умова для звільнення від штрафу та/або пені за несвоєчасне та/або не в повному обсязі нарахування, обчислення чи сплату єдиного внеску, є необґрунтованою вимогою з боку органу доходів та зборів.

Щодо подання заяви як обов`язкової підстави для звільнення від виконання обов`язків, передбачених частиною другою статті 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" суд зазначає, що її подання є додатковою умовою для списання і в подальшому ненарахування штрафних санкцій та пені на суми несвоєчасної сплати зобов`язань по єдиному внеску, передбаченому Податковим кодексом України для списання безнадійного податкового боргу. Платник єдиного внеску має можливість подання такої заяви протягом певного строку (тридцяти днів) після закінчення антитерористичної операції.

Натомість, звільнення від відповідальності передбачено безпосередньо у Законі України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" та не потребує додаткового звернення, оскільки ця норма встановлює «незастосування відповідальності, штрафних та фінансових санкцій» та адресована насамперед до осіб, які наділені повноваженнями щодо застосування відповідальності, штрафних та фінансових санкцій.

Аналогічна позиція викладена в постанові Великої палати Верховного суду у постанові від 06.11.2018 у справі № 812/292/18 (Пз/9901/22/18).

З огляду на зазначене, керуючись статтями 241, 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

1. Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "ШАХТАРСЬКТРАНС" (87515, Донецька обл., м. Маріуполь, вул. Італійська, 116а, код ЄДРПОУ 33467331) до Офісу великих платників податків ДФС (04119, м. Київ, вул. Дегтярівська, 11Г, код ЄДРПОУ 39440996) про визнання протиправним та скасування рішення від 21.05.2019 № 0001644709 - задовольнити повністю.

2. Визнати протиправними та скасувати рішення Офісу великих платників податків ДФС про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 21.05.2019 № 0001644709.

3. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Офісу великих платників податків ДФС (04119, м. Київ, вул. Дегтярівська, 11Г, код ЄДРПОУ 39440996) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ШАХТАРСЬКТРАНС" (87515, Донецька обл., м. Маріуполь, вул. Італійська, 116а, код ЄДРПОУ 33467331) судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 4147 (чотири тисячі сто сорок сім) грн. 48 коп.

Відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя О.П. Огурцов