Рішення № 95040156, 22.02.2021, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.02.2021
Номер справи
620/6515/20
Номер документу
95040156
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 лютого 2021 року Чернігів Справа № 620/6515/20

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Баргаміної Н.М.,

при секретарі Кондратенко О.В.,

за участю представника позивача Костюка І.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за позовом Головного управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення штрафу,

В С Т А Н О В И В:

Головне управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області звернулось до суду з позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення з відповідача на користь держави (УК у м. Чернігові/м. Чернігів/ 21081100, код ЄДРПОУ 38054398, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), номер рахунку UA208999980313070106000025002) штраф у розмірі 1700 грн.

В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що відповідачем в добровільному порядку не було сплачено штраф в розмірі 1700 грн. у зв`язку з порушенням законодавства про рекламу.

Про відкриття провадження у справі відповідач повідомлявся належним чином за адресою, що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, однак поштове відправлення було повернуто суду з незалежних від суду причин.

Вислухавши пояснення представника позивача, розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) зареєстрована в якості фізичної особи-підприємця 13.04.2007, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с. 48-52).

Під час здійснення контролю за дотриманням законодавства про рекламу щодо захисту прав споживачів реклами 12.05.2020 посадовою особою Головного управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області, завідувачем сектору контролю за рекламою, дотриманням антитютюнового та пробірного законодавства Управління захисту споживачів Головного управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області ОСОБА_2 виявлено розповсюдження зовнішньої реклами, знаків для товарів і послуг, під якими випускаються алкогольні напої за адресою: АДРЕСА_1 , що зафіксовано на фотокамеру Canon PC 2157, а саме реклама: справа, за рогом, на стіні будівлі на прикріпленому лайтбоксі, з таким текстом: « ІНФОРМАЦІЯ_1 » в кількості 1 (одного) рекламоносія; зліва від вхідних дверей, на вітровому вікні магазину «Кошёлочка» оптовые цены», з таким текстом: «Ч Чернігівське тм живи на повну», в кількості 1 (одного) рекламоносія, в результаті якого складено протокол про порушення законодавства про рекламу від 12.05.2020 № 20/20, в якому зафіксовано порушення частини другої статті 22 Закону України «Про рекламу», а також внаслідок відсутності на рекламі тексту попередження такого змісту «Надмірне споживання алкоголю шкідливе для вашого здоров`я» зафіксовано порушення частини сьомої статті 22 Закону України «Про рекламу» (а.с. 9-11).

Рішенням № 29/20 від 11.06.2020 було розпочато справу про порушення законодавства про рекламу (а.с. 25).

На лист позивача № 01-06-03-24/3204 від 13.07.2020 щодо встановлення суб`єкта господарювання, який веде господарську діяльність в вищевказаному магазині та розповсюдив рекламу з порушенням законодавства про рекламу, Головним управлінням ДПС у Чернігівській області листом № 8731/10/25-01-32-10 від 20.07.2020 було повідомлено, що згідно наявної інформаційної бази управління за адресою: АДРЕСА_1 (магазин) діяльність з роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами здійснює ФОП ОСОБА_1 на підставі відповідних діючих ліцензій (а.с. 16. 17).

На адресу державної реєстрації ФОП ОСОБА_1 та на адресу ведення господарської діяльності відповідача позивачем було направлено вимогу № 01-06-03-29/3435 від 24.07.2020 та повторно вимогу № 01-06-03-29/3784 від 12.08.2020, в яких вимагалось надати копію свідоцтва або виписки про державну реєстрацію, письмові пояснення щодо розповсюдження реклами з порушенням вимог частин другої та сьомої статті 22 Закону України «Про рекламу», інформацію про затверджений з виробником реклами (розповсюджувачем) контрольний макет реклами, інформацію щодо вартості розповсюдження реклами (надавши копії платіжних документів, договорів з іншими суб`єктами господарювання, тощо), інформацію щодо терміну розповсюдження реклами (а.с. 18-19), однак вимоги були повернуті на адресу Головного управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області з відміткою Укрпошти «за закінченням терміну зберігання» (а.с. 68, 69, 70).

У зв`язку з не виконанням відповідачем вимог Головного управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області, чим порушено частину другу статті 26 Закону України «Про рекламу», позивачем було складено протокол № 56/20 про порушення законодавства про рекламу від 25.08.2020 (а.с. 21).

Головним управлінням Держпродспоживслужби в Чернігівській області було прийнято рішення № 46 від 27.08.2020 про початок розгляду справи про порушення законодавства про рекламу відносно ФОП ОСОБА_1 щодо недотримання вимог частини другої статті 26 Закону України «Про рекламу» (а.с. 24).

27.08.2020 Головним управлінням Держпродспоживслужби в Чернігівській області було направлено відповідачу на адресу державної реєстрації та на адресу ведення господарської діяльності повідомлення про розгляд справи про порушення вимог законодавства про рекламу, яке відбудеться 16.09.2020 за адресою: вул. Коцюбинського, буд. 41-А , каб. 202, м. Чернігів, об 11 год. 10 хв., які були повернуті поштовою службою з відміткою «за закінченням терміну зберігання» (а.с. 23, 27, 66, 71).

Згідно протоколу засідання Головного управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області стосовно справи про порушення законодавства про рекламу від 16.09.2020 № 42/20 вирішено прийняти рішення про накладення штрафу за неподання ФОП ОСОБА_1 інформації щодо вартості розповсюдження зовнішньої реклами, знаків для товарів і послуг, під якими випускаються алкогольні напої за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 22).

Рішенням Головного управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області № 66/20 від 16.09.2020 за порушення частини другої статті 26 Закону України «Про рекламу» відповідно до частини шостої статті 27 Закону України «Про рекламу» застосовано до ФОП ОСОБА_1 штраф у розмірі 1700,00 грн., яке було направлено відповідачу за наявними адресами, однак чотири поштові відправлення були повернуті поштовою службою з відміткою «за закінченням терміну зберігання» (а.с. 20, 67, 72, 73, 74).

Судом також було досліджено в судовому засіданні відеозапис, згідно якого працівником Головного управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області було вручено продавцю в магазині за адресою: АДРЕСА_1 вимогу про надання документів, повідомлення про розгляд справи про порушення законодавства про рекламу, рішення про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу.

У зв`язку з несплатою ФОП ОСОБА_1 штрафу в добровільному порядку, Головне управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області звернулось з позовом до суду.

Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зважає на наступне.

Засади рекламної діяльності в Україні та відносини, що виникають у процесі виробництва, розповсюдження та споживання реклами визначає Закон України «Про рекламу» (далі - Закон).

Відповідно до статті 1 Закону зовнішня реклама - реклама, що розміщується на спеціальних тимчасових і стаціонарних конструкціях - рекламоносіях, розташованих на відкритій місцевості, а також на зовнішніх поверхнях будинків, споруд, на елементах вуличного обладнання, над проїжджою частиною вулиць і доріг.

Частиною першою статті 7 Закону визначено основні принципи реклами, а саме законність, точність, достовірність, використання форм та засобів, які не завдають споживачеві реклами шкоди.

Згідно частин другої, сьомої статті 22 Закону реклама алкогольних напоїв, реклама знаків для товарів і послуг, інших об`єктів права інтелектуальної власності, під якими випускаються алкогольні напої, забороняється: на радіо та телебаченні з 6 до 23 години; на перших і останніх сторінках газет, на обкладинках журналів та інших видань, в усіх виданнях для дітей та юнацтва, на сторінках для дітей та юнацтва усіх друкованих видань; в усіх друкованих засобах масової інформації; засобами внутрішньої реклами; за допомогою заходів рекламного характеру (крім спеціальних виставкових заходів алкогольних напоїв); на зовнішніх та внутрішніх поверхнях транспортних засобів загального користування та метрополітену; засобами зовнішньої реклами. Реклама тютюнових виробів та алкогольних напоїв, а також знаків для товарів та послуг, інших об`єктів права інтелектуальної власності, під якими випускаються дані вироби та напої, повинна супроводжуватися текстами попередження такого змісту: «Куріння може викликати захворювання на рак», «Надмірне споживання алкоголю шкідливе для вашого здоров`я». Кожному попередженню має бути відведено не менше 15 відсотків площі (обсягу) всієї реклами. Колір тексту попередження має бути чорним, а колір фону попередження - білим.

Частинами першою та другою статті 26 Закону визначено, що контроль за дотриманням законодавства України про рекламу здійснює у межах своїх повноважень, зокрема, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів - щодо захисту прав споживачів реклами. На вимогу органів державної влади, на які згідно із законом покладено контроль за дотриманням вимог законодавства про рекламу, рекламодавці, виробники та розповсюджувачі реклами зобов`язані надавати документи, усні та/або письмові пояснення, відео- та звукозаписи, а також іншу інформацію, необхідну для здійснення ними повноважень щодо контролю.

Відповідно до частини другої статті 27 Закону відповідальність за порушення законодавства про рекламу несуть:

1) рекламодавці, винні: у замовленні реклами продукції, виробництво та/або обіг якої заборонено законом; у наданні недостовірної інформації виробнику реклами, необхідної для виробництва реклами; у замовленні розповсюдження реклами, забороненої законом; у недотриманні встановлених законом вимог щодо змісту реклами; у порушенні порядку розповсюдження реклами, якщо реклама розповсюджується ними самостійно;

2) виробники реклами, винні у порушенні прав третіх осіб при виготовленні реклами; 3) розповсюджувачі реклами, винні в порушенні встановленого законодавством порядку розповсюдження та розміщення реклами.

Відповідно до частини шостої статті 27 Закону за неподання або подання завідомо недостовірної інформації щодо вартості розповсюдженої реклами та/або виготовлення реклами та/або вартості розповсюдження реклами центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, необхідної для здійснення ними передбачених цим Законом повноважень, на рекламодавців, виробників реклами та розповсюджувачів реклами накладається штраф у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до частини одинадцятої статті 27 Закону України «Про рекламу» рішення у справах про порушення законодавства про рекламу можуть бути оскаржені до суду.

Згідно абзацу 1 пункту 8 Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 № 693 (далі – Порядок № 693), накладати штрафи на рекламодавців, виробників та розповсюджувачів реклами мають право Голова Держспоживінспекції, його заступники, начальники територіальних органів Держспоживінспекції та їх заступники.

Як визначено пунктом 20 Порядку № 693 сума штрафів за порушення законодавства про рекламу сплачується добровільно або стягується в судовому порядку відповідно до законодавства.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що позивачем на виконання вимог наведених вище норм чинного законодавства України винесено рішення № 66/20 від 16.09.2020, яким за неподання інформації щодо вартості розповсюдження зовнішньої реклами, знаків для товарів і послуг, під якими випускаються алкогольні напої за адресою: АДРЕСА_1 , що є порушення частини другої статті 26 Закону України «Про рекламу» застосовано до ФОП ОСОБА_1 штраф у розмірі 1700,00 грн.

Будь-яких доказів оскарження зазначеного вище рішення про накладення штрафу з боку відповідача матеріали справи не містять, як не містять і доказів добровільної сплати відповідачем штрафу у розмірі 1700,00 грн.

За таких підстав, а також враховуючи відсутність спростування будь-якими належними та допустимими доказами в розумінні статтей 73 та 74 Кодексу адміністративного судочинства України з боку відповідача доводів позивача, викладених в позовній заяві, суд вважає позовну вимогу Головного управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області про стягнення штрафу в розмірі 1700 грн. обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.

Оскільки спір вирішено на користь суб`єкта владних повноважень, а також за відсутності витрат позивача – суб`єкта владних повноважень, пов`язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір), відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись статтями 72-74, 77, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов Головного управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області (вул. 1-го Травня, буд. 180, м. Чернігів, 14034, код ЄДРПОУ 40310334) до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) про стягнення штрафу задовольнити повністю.

Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 на користь держави (УК у м. Чернігові/м. Чернігів/ 21081100, код ЄДРПОУ 38054398, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), номер рахунку UA208999980313070106000025002) штраф у розмірі 1700 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 22.02.2021.

Суддя Н.М. Баргаміна