Рішення № 95040149, 09.02.2021, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.02.2021
Номер справи
740/3369/20
Номер документу
95040149
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 лютого 2021 року Чернігів Справа № 740/3369/20

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді Житняк Л.О.

за участі секретаря Бородулі В.В.,

позивача ОСОБА_1 ,

перекладача Шамрила С.В.,

представника відповідача Федоренка О.Ю.,

розглянувши за правилами загального позовного провадження у судовому засіданні в залі суду справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області, третя особа – Ніжинський міський відділ Державної міграційної служби в Чернігівській області про визнання протиправними дій,

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернулася до Ніжинського міськрайонного суду Чернігівської області з позовом до Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області, третя особа – Ніжинський міський відділ Державної міграційної служби в Чернігівській області, в якому позивач просила визнати протиправними дії Ніжинського міського відділу Державної міграційної служби в Чернігівській області щодо оформлення заяви від 03.08.2019 про направлення на примусове виконання постанови про накладення адміністративного стягнення МЧГ №023530 від 19.07.2019 про стягнення з неї штрафу на користь держави в сумі 3 400,00 грн.

Ухвалою Ніжинського міськрайонного суду Чернігівської області 10.08.2020 відкрито провадження у справі в порядку загального позовного провадження, у справі залучено перекладача. Ухвалою Ніжинського міськрайонного суду Чернігівської області від 02.11.2020 справу передано на розгляд до Чернігівського окружного адміністративного суду у зв`язку з предметною підсудністю. Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 01.12.2020 справу прийнято до провадження.

Позивачем подано до суду заяву про уточнення позовних вимог (а.с.88). В підготовчому судовому засіданні позивач відмовилась від уточнених позовних вимог та просила визнати протиправними дії Ніжинського міського відділу Державної міграційної служби в Чернігівській області щодо оформлення заяви від 03.08.2019 про направлення на примусове виконання постанови про накладення адміністративного стягнення МЧГ №023530 від 19.07.2019 про стягнення з неї штрафу на користь держави в сумі 3 400,00 грн. Вважає не обґрунтованим та протиправним оформлення заяви про відкриття виконавчого провадження та направлення для примусового виконання до Ніжинського міськрайонного відділу державної виконавчої служби ГТУЮ у Чернігівській області постанови ПН МЧГ №023530 від 19.07.2019, оскільки рішенням Ніжинського міськрайонного суду в Чернігівській області від 04.10.2019 у справі №740/3736/19 її звільнено від адміністративної відповідальності встановленої на підставі постанови ПН МЧГ №023530 від 19.07.2019 та застосовано усне зауваження.

Відповідачем подано відзив на позов, в якому останній вказує, що оскільки позивачем у встановлений законодавством 15-денний строк в добровільному порядку штраф сплачено не було, 03.08.2019 Ніжинський міський відділ Державної міграційної служби в Чернігівській області надіслав на адресу Ніжинського міськрайонного відділу державної виконавчої служби заяву про відкриття виконавчого провадження. На момент направлення постанови про накладення адміністративного стягнення для примусового виконання відповідач не володів інформацією щодо її оскарження позивачем у судовому порядку.

Позивач в судовому засіданні вимоги підтримала, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.

Представник відповідача проти позову заперечив, надавши відзив на позов та пояснення. У задоволенні позовних вимог просив відмовити.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає про таке.

19.07.2019 за порушення правил перебування в Україні, а саме проживання по недійсним документам або документам, термін дії яких закінчився, стосовно позивача посадовою особою Ніжинського міського відділу Державної міграційної служби в Чернігівській області було складено протокол про адміністративне правопорушення.

За результатами розгляду справи про адміністративне правопорушення начальником Ніжинського міського відділу Державної міграційної служби в Чернігівській області винесено постанову серії ПН МЧГ №023530 від 19.07.2019 про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу в сумі 1 700,00грн, яка була отримана позивачем того ж дня, про що свідчить її підпис.

З пояснень відповідача встановлено, що оскільки позивачем у встановлений законодавством 15-денний строк в добровільному порядку штраф сплачено не було, 03.08.2019 Ніжинський міський відділ Державної міграційної служби в Чернігівській області надіслав на адресу Ніжинського міськрайонного відділу державної виконавчої служби заяву про відкриття виконавчого провадження.

При цьому, не погоджуючись з постановою від 19.07.2019, позивач звернулась до Ніжинського міськрайонного суду в Чернігівській області з заявою про звільнення її від адміністративної відповідальності в порядку визначеному ст. 288 і ст. 289 КУпАП.

Рішенням Ніжинського міськрайонного суду в Чернігівській області від 04.10.2019 у справі №740/3736/19, провадження №2-а/740/55/19, її звільнено від адміністративної відповідальності встановленої на підставі постанови ПН МЧГ №023530 від 19.07.2019, застосувавши усне зауваження.

Управлінням Державної міграційної служби України в Чернігівській області було подано апеляційну скаргу до Шостого апеляційного адміністративного суду на рішення Ніжинського міськрайонного суду від 04.10.2019 про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення.

Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 31.10.2019, справа №740/3736/19, апеляційну скаргу задоволено, рішення Ніжинського міськрайонного суду в Чернігівській області від 04.10.2019 скасовано та ухвалено нове рішення, яким у задоволенні адміністративного позову про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення - відмовлено.

Отримавши текст постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 31.10.2019, 12.11.2019 позивачем сплачено 1 700,00 грн штрафу та того ж дня квитанцію про сплату штрафу було надано до Ніжинського MB ДМС в Чернігівській області.

ОСОБА_1 вважає дії Ніжинського міського відділу Державної міграційної служби в Чернігівській області щодо оформлення заяви від 03.08.2019 про направлення на примусове виконання постанови про накладення адміністративного стягнення МЧГ №023530 від 19.07.2019 про стягнення з неї штрафу протиправними.

Надаючи правову оцінку зазначеним обставинам, суд зважає на наступне.

Відповідно до ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч.1, 3 ст.3 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземці та особи без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах, користуються тими самими правами і свободами, а також несуть такі самі обов`язки, як і громадяни України, за винятками, встановленими Конституцією, законами чи міжнародними договорами України. Іноземці та особи без громадянства зобов`язані неухильно додержуватися Конституції та законів України, інших нормативно-правових актів, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей, інтереси суспільства та держави.

Згідно ст.9 цього Закону Іноземці та особи без громадянства в`їжджають в Україну за наявності визначеного цим Законом чи міжнародним договором України паспортного документа та одержаної у встановленому порядку візи, якщо інше не передбачено законодавством чи міжнародними договорами України. Це правило не поширюється на іноземців та осіб без громадянства, які перетинають державний кордон України з метою визнання їх біженцями або особами, які потребують додаткового або тимчасового захисту чи отримання притулку. Іноземці та особи без громадянства під час проходження прикордонного контролю у пунктах пропуску через державний кордон зобов`язані подати свої біометричні дані для їх фіксації. Строк перебування іноземців та осіб без громадянства в Україні встановлюється візою, законодавством України чи міжнародним договором України.

Відповідно до п.7, п.18 постанови Кабінету Міністрів України від 25.04.2018 №321, якою затверджено «Порядок оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на постійне проживання» обмін посвідки здійснюється у разі: зміни інформації, внесеної до посвідки; виявлення помилки в інформації, внесеній до посвідки; закінчення строку дії посвідки; непридатності посвідки для подальшого використання; досягнення іноземцем або особою без громадянства 25- або 45-річного віку (у разі, коли іноземець або особа без громадянства документовані посвідкою, що не містить безконтактного електронного носія).

У разі виникнення обставин (подій), у зв`язку з якими посвідка підлягає обміну (крім закінчення строку дії), документи для її обміну подаються протягом одного місяця з дати виникнення таких обставин (подій). У разі коли у зв`язку із зміною прізвища та (або) власного імені чи по батькові, встановленням розбіжностей у записах необхідно обміняти паспортний документ іноземця або документ, що посвідчує особу без громадянства, документи для обміну посвідки подаються не пізніше ніж через місяць після отримання нового паспортного документа іноземця або документа, що посвідчує особу без громадянства.

Відповідно до ч.1 ст.203 Кодексу України про адміністративні правопорушення (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) порушення іноземцями та особами без громадянства правил перебування в Україні, тобто проживання без документів на право проживання в Україні, за недійсними документами або документами, термін дії яких закінчився, або працевлаштування без відповідного дозволу на це, якщо необхідність такого дозволу передбачено законодавством України, або недодержання встановленого порядку пересування і зміни місця проживання, або ухилення від виїзду з України після закінчення відповідного терміну перебування, неприбуття без поважних причин до визначеного місця навчання або працевлаштування після в`їзду в Україну у визначений строк, а так само порушення правил транзитного проїзду через територію України, крім порушень, передбачених частиною другою цієї статті, тягнуть за собою накладення штрафу від ста до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Згідно ст.307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтею 300-1 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

При цьому, ч.1 ст.308 КУпАП передбачає, що у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.

З вищенаведеною нормою кореспондується і пункт 6.7 Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення Державною міграційною службою України, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 28.08.2013 №825, відповідно до якого після, закінчення строку, передбаченого статтею 307 КУпАП для добровільного виконання, територіальний орган (територіальний підрозділ) ДМС протягом десяти робочих днів надсилає для примусового виконання постанову про накладення штрафу разом із заявою про відкриття виконавчого провадження до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання правопорушника, місцем роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, визначеному законом.

Як встановлено судом, 03.08.2019 Ніжинський міський відділ Державної міграційної служби в Чернігівській області надіслав на адресу Ніжинського міськрайонного відділу державної виконавчої служби заяву про відкриття виконавчого провадження з виконання постанови від 19.07.2019 про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу в сумі 1 700,00 грн, оскільки, на його думку, у встановлений законодавством 15-денний строк в добровільному порядку штраф позивачем сплачено не було.

При цьому, не погоджуючись з постановою від 19.07.2019, позивач звернулась до Ніжинського міськрайонного суду в Чернігівській області з заявою про звільнення її від адміністративної відповідальності в порядку визначеному ст.288 і ст.289 КУпАП. Провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області, третя особа на стороні відповідача Ніжинський міський відділ Державної міграційної служби України в Чернігівській області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення відкрито 01.08.2019 (а.с.28).

Тобто, на момент оскарження у суді постанови про накладення адміністративного стягнення МЧГ №023530 від 19.07.2019, позивач не пропустила строк, передбачений ст.307 КУпАП, що виключає можливість притягнення її до відповідальності, передбаченої ст.308 КУпАП та відсутності підстав для направлення до Ніжинського міськрайонного відділу державної виконавчої служби заяви про відкриття виконавчого провадження з виконання постанови від 19.07.2019 станом на 03.08.2019, оскільки обов`язок щодо сплати штрафу у розмірі 1 700 грн об`єктивно був відсутній у зв`язку з його неузгодженістю.

При цьому необхідно зазначити, що 06.08.2019 відповідач вже був обізнаний про відкриття провадження у справі №740/3736/19, однак жодних дій про відкликання заяви від 03.08.2019 не вчиняв (а.с.30).

Також суд враховує, що рішенням Ніжинського міськрайонного суду в Чернігівській області від 04.10.2019 у справі №740/3736/19, провадження №2-а/740/55/19, позивача звільнено від адміністративної відповідальності встановленої на підставі постанови ПН МЧГ №023530 від 19.07.2019, застосувавши усне зауваження.

Управлінням Державної міграційної служби України в Чернігівській області було подано апеляційну скаргу до Шостого апеляційного адміністративного суду на рішення Ніжинського міськрайонного суду від 04.10.2019 про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення.

Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 31.10.2019, справа №740/3736/19, апеляційну скаргу задоволено, рішення Ніжинського міськрайонного суду в Чернігівській області від 04.10.2019 скасовано та ухвалено нове рішення, яким у задоволенні адміністративного позову про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення - відмовлено.

Тобто, постанова про накладення адміністративного стягнення МЧГ №023530 від 19.07.2019 набрала законної сили 31.10.2019, внаслідок чого виник обов`язок зі сплати штрафу у позивача, який було сплачено 12.11.2019 та того ж дня квитанцію про сплату штрафу було надано до Ніжинського MB ДМС в Чернігівській області.

В силу положень ст.307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

Квитанцією від 12.11.2019 підтверджується сплата позивачем штрафу у розмірі 1 700,00 грн, тобто протягом встановленого законодавством строку, без його порушення, внаслідок чого, до останнього не може бути застосовано відповідальність, передбачену ст.308 КУпАП.

Відповідно до ч.1 та 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, з`ясувавши та перевіривши всі фактичні обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення, враховуючи основні засади адміністративного судочинства, вимоги законодавства України, суд вважає, що наявні правові підстави для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 та визнання протиправними дії Ніжинського міського відділу Державної міграційної служби в Чернігівській області щодо оформлення заяви від 03.08.2019 про направлення на примусове виконання постанови про накладення адміністративного стягнення МЧГ №023530 від 19.07.2019 про стягнення з ОСОБА_1 штрафу.

Згідно ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст. ст. 139, 227, 229, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 до Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області, третя особа – Ніжинський міський відділ Державної міграційної служби в Чернігівській області про визнання протиправними дій задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Ніжинського міського відділу Державної міграційної служби в Чернігівській області щодо оформлення заяви від 03.08.2019 про направлення на примусове виконання постанови про накладення адміністративного стягнення МЧГ №023530 від 19.07.2019 про стягнення з ОСОБА_1 штрафу.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області на користь ОСОБА_1 420,40 грн (чотириста двадцять гривень 40 коп.) судового збору.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ).

Відповідач - Управління Державної міграційної служби України у Чернігівській області (вул. Шевченка, 51-а, м.Чернігів, Чернігівська область,14013, код ЄДРПОУ 37804450).

Третя особа – Ніжинський міський відділ Державної міграційної служби в Чернігівській області (вул. Яворського 1, м. Ніжин, Чернігівська область, 16600, код ЄДРПОУ 22820749).

Повний текст рішення суду складено 22.02.2021.

Суддя Л.О. Житняк