
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 лютого 2021 року справа № 580/4956/20
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд одноособово в складі головуючого судді Бабич А.М.,
за участю:
секретаря судового засідання - Бондаренко А.В.,
представника позивача - Татаринова О.С. (згідно з ордером),
представника відповідача 2 - Білоуса В.Ю.(у порядку самопредставництва),
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ВИРОБНИЧЕ ПІДПРИЄМСТВО "ІМПУЛЬС ПЛЮС" до Головного управління ДПС у Черкаській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень і зобов`язання вчинити дії,
УСТАНОВИВ:
04.11.2020 у Черкаський окружний адміністративний суд надійшов позов ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "ВИРОБНИЧЕ ПІДПРИЄМСТВО "ІМПУЛЬС ПЛЮС" (20400, Черкаська обл., Тальнівський р-н, місто Тальне, вулиця Скворцова, будинок 40; код ЄДРПОУ 34150627) (далі - позивач) до ГОЛОВНОГО УПРАВЛІННЯ ДПС У ЧЕРКАСЬКІЙ ОБЛАСТІ (18002, Черкаська обл., місто Черкаси, вулиця Хрещатик, будинок 235; код ЄДРПОУ 43142920) (далі - відповідач 1), ДЕРЖАВНОЇ ПОДАТКОВОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ (04053, місто Київ, ЛЬВІВСЬКА площа, будинок 8; код ЄДРПОУ 43005393) (далі - відповідач 2) про:
визнання протиправним і скасування рішення від 22.10.2020 №2060120/34150627 про відмову в реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН), ухвалене Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних відповідача 1;
зобов`язання відповідача 2 зареєструвати в ЄРПН податкову накладну позивача від 23.07.2020 №3 датою її подання на реєстрацію, а саме 14.08.2020;
визнання протиправним і скасування рішення від 22.10.2020 №2060119/34150627 про відмову в реєстрації податкової накладної в ЄРПН, ухвалене Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних відповідача 1;
зобов`язання відповідача 2 зареєструвати в ЄРПН податкову накладну позивача від 23.07.2020 №4 датою її подання на реєстрацію, а саме 11.08.2020.
Додатково просив розгляд справи здійснити за правилами загального позовного провадження з призначенням підготовчого засідання та вирішити питання про розподіл судових витрат.
В обґрунтування позову зазначено про порушення відповідачем вимог законодавства, оскільки зміст первинних документів позивача достовірно підтверджує факт реального виконання господарських операцій.
Ухвалою суду від 09.11.2020 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи здійснювати на виконання ст.12 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) за правилами загального позовного провадження.
01.12.2020 від відповідач1 надійшов відзив на позовну заяву з проханням у задоволенні позову відмовити повністю. Підставою для прийняття оскаржуваного рішення про відмову у реєстрації податкової накладної стало ненадання позивачем копій документів, зокрема розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків на підтвердження оплати товару та його походження.
У підготовчому провадженні суд долучив письмові докази, надані сторонами. Термін підготовчого провадження був продовжений на 30 днів.
Оцінивши доводи сторін, дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з огляду на таке.
Позивач згідно з даними ЄДРПОУ зареєстрований, як суб`єкт господарювання - юридична особа з 05.04.2006, код ЄДРПОУ 34150627. Основний вид діяльності: змішане сільське господарство. Серед додаткових у т.ч.: вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур, допоміжна діяльність у рослинництві, виробництво продуктів борошномельно-круп`яної промисловості, оптова торгівля зерном. Перебуває на податковому обліку відповідача 1.
Витягом від 23.07.2020 з системи електронного адміністрування ПДВ №2332048 на запит позивача підтверджується, що загальна сума податку, на яку платник має право зареєструвати ПН та/або розрахунки коригування в ЄРПН, становить 2399284,16грн.
11.08.2020 позивач подав на реєстрацію в ЄРПН ПН, виписану ним 23.07.2020 №4 (далі - ПН №4), на суму ПДВ 1963360,00грн щодо поставки Товариству з обмеженою відповідальністю «КОМБІНАТ ХЛІБОПРОДУКТІВ «ТАЛНЕ» З ІНОЗЕМНИМИ ІНВЕСТИЦІЯМИ» (далі - контрагент) пшениці м`якої 2 класу урожаю 2020 року в обсязі 2000 т. У відповідь отримав електронну квитанцію про прийняття документа та зупинення реєстрації відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України (далі - ПК України) у зв`язку з відповідністю його критерію ризиковості платника податку.
14.08.2020 позивач подав на реєстрацію в ЄРПН ПН від 23.07.2020 №3 (далі - ПН №3), виписану на поставку тому ж контрагенту пшениці м`якої 3 класу урожаю 2020року в кількості 2000тон на суму ПДВ 1963360грн. У відповідь отримав квитанцію про прийняття та зупинення її реєстрації з викладених вище підстав.
16.10.2020 позивач надіслав відповідачам повідомлення №1 та №2 про надання пояснень та документів що вказаних ПН.
До них додав власні листи щодо суті операції, з приводу яких виписав ПН, та долучив копії: договорів від 23.07.2020 №111 та №109 щодо реалізації зерна, видаткових накладних №№90, 91 від 23.07.2020 та актів приймання-передачі до них №№00000000006, 00000000007, договору від 17.07.2020 №622, складських квитанцій на бланках БА №№303965, 303966, договору від 17.07.2020, реєстрів ТТН та ТТН за період з 19.07.2020 до 23.07.2020, довідок органів місцевого самоврядування, звітів форми 4-сг.
22.10.2020 Комісія з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних відповідача 1 за підписом голови Гришка С.І. прийняла спірні рішення №2060120/34150627 та №2060119/34150627 про відмову в реєстрації в ЄРПН ПН №3 та №4 відповідно з підстав ненадання платником податку копій документів: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у т.ч. розрахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузей специфіки, накладних. У додатковій інформації зазначено про ненадання первинних документів щодо придбання товарів/послуг.
Тому позивач звернувся в суд з цим позовом.
Надаючи оцінку встановленим обставинам, суд врахував, що відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.
Спірні відносини регулюються Податковим кодексом України (далі - ПК України) та Порядком ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року №1246 (далі - Порядок №1246), Порядком зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165 (далі - Порядок №1165) та іншими нормативно-правовими актами.
Відповідно до п.2 Порядку №1246 податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість відповідно до вимог Податкового кодексу України в електронній формі, у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Згідно з п.49.8.ст.49 ПК України прийняття податкової декларації є обов`язком контролюючого органу. Під час прийняття податкової декларації уповноважена посадова особа контролюючого органу, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов`язана перевірити наявність та достовірність заповнення всіх обов`язкових реквізитів, передбачених пунктами 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу. Інші показники, зазначені в податковій декларації платника податків, до її прийняття перевірці не підлягають.
За умови дотримання платником податків вимог цієї статті посадова особа контролюючого органу, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов`язана відповідно до п.49.9 ПК України зареєструвати податкову декларацію платника датою її фактичного отримання контролюючим органом.
Крім того, пунктом 201.1. ст.201 ПК України передбачено, що на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін. У податковій накладній зазначаються в окремих рядках такі обов`язкові реквізити:
а) порядковий номер податкової накладної;
б) дата складання податкової накладної;
в) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім`я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - продавця товарів/послуг;
г) податковий номер платника податку (продавця та покупця). У разі постачання/придбання філією (структурним підрозділом) товарів/послуг, яка фактично є від імені головного підприємства - платника податку стороною договору, у податковій накладній, крім податкового номера платника податку додатково зазначається числовий номер такої філії (структурного підрозділу);
д) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім`я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - покупця (отримувача) товарів/послуг;
е) опис (номенклатура) товарів/послуг та їх кількість, обсяг;
є) ціна постачання без урахування податку;
ж) ставка податку та відповідна сума податку в цифровому значенні;
з) загальна сума коштів, що підлягають сплаті з урахуванням податку;
і) код товару згідно з УКТ ЗЕД, для послуг - код послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг; платники податків, крім випадків постачання підакцизних товарів та товарів, ввезених на митну територію України, мають право зазначати код товару згідно з УКТ ЗЕД або код послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг неповністю, але не менше ніж чотири перших цифри відповідного коду;
й) індивідуальний податковий номер.
У заявлених спірних правовідносинах порушень щодо оформлення ПН не встановлено.
Датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг згідно з п.187.1. ст.187 ПК України вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
ПН згідно з п.201.7 ст.201 ПК України складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).
Абзацом першим п.201.10 ст.201 ПК України встановлено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Отже, дії позивача, як продавця, щодо реєстрації в ЄРПН згаданих вище ПН є виконанням встановленого законом обов`язку.
Відповідно до п.2 Порядку №1246 ПН - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість відповідно до вимог ПК України в електронній формі, у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
ПН, складена та зареєстрована в ЄРПН платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Підтвердженням продавцю про прийняття його ПН та/або розрахунку коригування до ЄРПН є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Якщо надіслані ПН/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Помилки в реквізитах, визначених пунктом 201.1 цієї статті (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов`язань, не можуть бути причиною неприйняття ПН у електронному вигляді.
Квитанція про зупинення реєстрації ПН/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.
Згідно з п.201.16 ПК України реєстрація ПН/розрахунку коригування в ЄРПН може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.3 Порядку №1165 податкові накладні/розрахунки коригування (крім розрахунків коригування, складених у разі зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, та розрахунків коригування, складених на неплатника податку), що подаються для реєстрації в Реєстрі, перевіряються щодо відповідності таким ознакам безумовної реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування (далі - ознаки безумовної реєстрації):
податкова накладна, яка не підлягає наданню отримувачу (покупцю) та/або складена за операцією, звільненою від оподаткування;
обсяг постачання, зазначений платником податку в податкових накладних/розрахунках коригування (крім розрахунків коригування, поданих для реєстрації в іншому місяці, ніж місяць, в якому вони складені), зареєстрованих у Реєстрі в поточному місяці, з урахуванням поданої для реєстрації в Реєстрі податкової накладної/розрахунку коригування, становить менше 500 тис. гривень за умови, що обсяг постачання товарів/послуг, зазначений у них у поточному місяці за операціями з одним отримувачем - платником податку, не перевищує 50 тис. гривень, сума податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), сплачена у попередньому місяці, становить більше 20 тис. гривень, та керівник - посадова особа такого платника податку є особою, яка займає аналогічну посаду не більше ніж у трьох (включно) платників податку;
одночасно виконуються такі умови:
загальна сума податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), сплачена за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування, платником податку та його відокремленими підрозділами, якими подано податкову накладну/розрахунок коригування на реєстрацію в Реєстрі, становить більше 1 млн. гривень;
значення показника D, розрахованого згідно з цим підпунктом, становить більше 0,05. Показник D розраховується за такою формулою:
D= S/T,
де S - загальна сума сплачених за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування, сум єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та податків і зборів, контроль за справлянням яких покладено на ДПС, платником податку та його відокремленими підрозділами;
T - загальна сума постачання товарів/послуг на митній території України, що оподатковуються за ставками 0, 20 і 7 відсотків, зазначеними платником податку в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування;
значення показника P є меншим, ніж значення, розраховане за такою формулою:
P = Pм х 1,4,
де P - сума податку на додану вартість, зазначена платником податку в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі у звітному (податковому) періоді, з урахуванням поданої на реєстрацію в Реєстрі податкової накладної/розрахунку коригування;
Pм - найбільша місячна сума податку на додану вартість, зазначена у податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих платником податку в Реєстрі за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування.
Значення показників D та P відображаються в електронному кабінеті платнику податку;
У податковій накладній/розрахунку коригування відображена операція з товаром за кодом згідно з УКТЗЕД та/або послугою за кодом згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, які зазначені у таблиці даних платника податку, врахованій контролюючим органом.
Згідно з п.7 Порядку №1165 встановлено, що у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу ПН/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім ПН/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких ПН/розрахунку коригування зупиняється.
Відповідно до п.п.10, 11 Порядку №1165 визначено, що у разі зупинення реєстрації ПН/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації ПН/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
Отже, у разі зупинення реєстрації ПН зі вказаних підстав подальші дії платника полягають у спростуванні виявлених ознак ризиковості операції та зазначеної процедури відповідачем-1 дотримано.
Згідно з п.п.25, 26 Порядку №1165 комісія центрального рівня приймає рішення про неврахування таблиці даних платника податку, розглядає скарги на рішення комісій регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі. Комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку. Комісія регіонального рівня діє в межах повноважень, визначених цим Порядком та Порядком прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН/розрахунків коригування в ЄРПН, затвердженим Мінфіном. Комісія центрального рівня діє в межах повноважень, визначених цим Порядком.
Механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН/розрахунків коригування в ЄРПН, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, визначає Порядок №520.
Відповідно до п.2 Порядку №520 прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС.
Комісія контролюючого органу згідно з п.44 Порядку №1165 перевіряє подані платником податку копії документів щодо їх достовірності шляхом звірки даних, які містяться в таких копіях документів, з даними, що надходять або можуть бути отримані з інших джерел інформації (реєстри, що ведуться державними органами, документи, зокрема електронні).
Отже, відповідні Комісії не обмежені переліком документів, що надаються платниками у разі зупинення реєстрації ПН, та мають обов`язок перевірити їх достовірність, тобто дійсність посвідчуваних ними правочинів.
Пунктом 5 Порядку №520 визначено перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:
договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;
розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
Договорами від 23.07.2020 між позивачем та вказаним вище його контрагентом №111 та №109 підтверджується їх угода поставки пшениці урожаю 2020 року 2-го та відповідно 3-го класу кількістю по 2000метричних тон вартістю 5890,08грн, що відповідає відомостям ПН №№3,4. Відповідно до пунктів 2.1 умовою доставки є EXW «Зерновий склад Продавця» за адресою: 204000, Черкаська область, м.Тальне, вул.Незалежності, 8.
Згідно з ч.1 ст.1 Закону України від 16 липня 1999 року №996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (далі - ЗУ №996-XIV) первинний документ - документ, який містить відомості про господарську операцію.
Видатковими накладними №№90, 91 від 23.07.2020 та актами приймання-передачі до них №№00000000006, 00000000007, що мають підписи керівників та печатки всіх учасників, підтверджуються факти передачі пшениці 3 класу 2000000кг та 2 класу 2000000кг за ціною 4908,40 без ПДВ за 1т.
Отже, ПН №№3,4 виписані згідно з датою придбання, вказаній у первинно-бухгалтерському документів - ВН.
Договором від 17.07.2020 №622, укладеним позивачем із вказаним контрагентом, підтверджується угода щодо знеособленого складського зберігання, прийнятого від позивача зерна врожаю 2020року, у термін до витребування, але не довше ніж до 31 травня 2021 року, а щодо зберігання ячменю та ріпаку до 15 серпня 2021 року.
Письмові заяви позивача до контрагента щодо переоформлення зерна пшениці 3 та 2 класу, кожного обсягом 2000т, врожаю 2020 року, оформлені 23.07.2020 як додатки до вказаного договору складського зберігання.
Складськими квитанціями контрагента на бланках БА №№303965, 303966 підтверджується прийняття на склад вказаного вище зерна пшениці.
Перевірка контрагентом прийнятого від позивача зерна пшениці підтверджується даними лабораторного аналізу середньодобового зразка №№5-25.
Договором від 17.07.2020 підтверджується укладення між вказаним контрагентами договору перевезення вантажів автомобільним транспортом.
Реєстрами ТТН та ТТН за період з 19.07.2020 до 23.07.2020, долученими до матеріалів справи суду, підтверджується перевезення зерна пшениці насипом на адресу позивача за його замовленням для вказаного контрагента як силами (автомобілі та експедитори) останнього, так і з залученням ФОП ОСОБА_1 , ТОВ «Ковтранс». Вказані документи щодо транспортування товару доводять використання автомобілів марок КАМАЗ, РЕНО та ДАФ, що мають номерні знаки: НОМЕР_1 , НОМЕР_2 , НОМЕР_3 , НОМЕР_4 , НОМЕР_5 , НОМЕР_6 , НОМЕР_6 , НОМЕР_7 , НОМЕР_8 . Загальна кількість вказаного в них зерна відповідає вказаній в первинних бухгалтерських документах. Крім того, зазначені в них поля, з яких відбувалося відвантаження товару, відповідають використовуваним позивачем протягом 2020 року земельним ділянкам згідно з долученими до матеріалів справи довідками органів місцевого самоврядування:
Тальнівського району Черкаської області: Романівської та Зеленьківської сільських рад, Виконавчого комітету Заліської сільської ради, Мошурівської сільської ради, Легедзинської сільської ради, Кобриново-Гребельської сільської ради, Кобринівської сільської ради, Вишнопільської сільської ради;
Стецівської сільської ради Звенигородського району Черкаської області;
Маслівської сільської ради Миронівськоо району Київської області;
Гулівської сільської ради Барського району Вінницької області;
Правила перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні затверджені наказом Міністерства транспорту України від 14.10.1997 №363 (далі - Правила №363).
Абзацом 27 п.1 Правил №363 визначено, що ТТН - єдиний для всіх учасників транспортного процесу документ, призначений для обліку товарно-матеріальних цінностей на шляху їх переміщення, розрахунків за перевезення вантажу та обліку виконаної роботи, та є одним із документів, що може використовуватися для списання ТМЦ, оприбуткування, складського, оперативного та бухгалтерського обліку, що може бути складений у паперовій та/або електронній формі та має містити обов`язкові реквізити, передбачені цими Правилами.
Відповідно до п.11.1. Правил №363 встановлено, що основним документом на перевезення вантажів є ТТН, форму якої наведено в додатку 7 до цих Правил.
Отже, в межах заявлених спірних правовідносин наявні докази зберігання та переміщення товару, які свідчать про ритмічність посвідчуваних ВН господарських операцій.
Згідно з ч.1 ст.9 ЗУ №996-XIV підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.
ВН за серпень-вересень 2019 року підтверджується придбання позивачем в інших контрагентів зерна для посіву. ВН за вересень 2019 року - квітень 2020 року - придбання палива дизельного. ТТН за лютий-травень 2020 року та ВН за червень 2020 року підтверджують закупівлю позивачем мінеральних добрив.
Використання посівних площ для вирощення позивачем озимої пшениці у 2020 році підтверджується звітами форми 4-сг (332,30 та 775,38га).
Відповідно до п.п.10, 11 Порядку №520 комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком до цього Порядку. Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі в разі:
ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;
та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку;
та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Оскільки у заявлених спірних правовідносинах позивач надав відповідачу 1 достатньо доказів щодо виписування ПН відповідно до укладеного договору та первинно-бухгалтерських документів на реалізацію зерна пшениці 2 та 3 класу, вартість яких відповідає договірним умовам, а переміщення, перевірка якості та зберігання підтверджуються ТТН, лабораторними дослідженнями та складськими свідоцтвами, даними звітів 4-СГ та довідками органів місцевого самоврядування підтверджується використання земель та здійснення позивачем основного виду діяльності з вирощування зерна, що не надавало обґрунтованих сумнівів у походженні реалізованого зерна, суд дійшов висновку, що приймаючи спірні рішення зі вказаних у них підставах не відповідають вказаним вище нормам законодавства. Вказаних документів достатньо для визначення достовірності ПН і права позивача на взяття податкового кредиту в межах затверджених йому лімітів.
Посилання у відзиві на відсутність документів щодо оплати товару суд не врахував, оскільки ці питання не зазначенні в спірних рішеннях, як мотиви їх прийняття, а дотримання позивачем правила першої події за такими документам відповідачами не обґрунтовано не здійснювалося.
Зазначена в спірних підстава прийняття щодо ненадання первинних документів щодо придбання товарів/послуг спростована та не відповідає дійсним обставинам спору.
Тому суд дійшов висновку про протиправність спірних рішень та наявність обґрунтованих підстав для їх скасування.
Відповідно до підп.14.1.242 п.14.1 ст.14 ПК України технічний адміністратор електронного кабінету - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, що здійснює заходи із розробки, створення, впровадження та супроводження програмного забезпечення електронного кабінету, відповідає за виконання всіх етапів життєвого циклу такого програмного забезпечення, за його технічне і технологічне забезпечення, впровадження, функціонування, оновлення, модифікацію, усунення помилок, забезпечення цілісності та автентичності вихідного програмного коду; здійснює технічні та технологічні заходи з надання, блокування та анулювання доступу до електронного кабінету, відповідає за збереження та захист даних цих електронних сервісів.
Отже, саме відповідач 2 уповноважений забезпечити прийняття ПН та реєстрацію її в ЄРПН.
Тому обґрунтованими є доводи позивача, що належним і ефективним способом судового захисту є зобов`язання відповідача 2 зареєструвати вказані вище ПН датою їх прийняття для реєстрації в ЄРПН.
Платіжним дорученням від 02.11.2020 №117 підтверджується сплата позивачем судового збору в розмірі 8408,00грн за звернення до адміністративного суду з позовною заявою.
Тому згідно зі ст.139 КАС України вони підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача 1, що безпосередньо допустив порушення прав позивача.
Керуючись ст.ст.2-20, 72-78, 132-139, 242-245, 255, 295 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
1. Задовольнити повністю адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю " ВИРОБНИЧЕ ПІДПРИЄМСТВО "ІМПУЛЬС ПЛЮС " (20400, Черкаська обл., Тальнівський р-н, місто Тальне, вулиця Скворцова, будинок 40; код ЄДРПОУ 34150627).
Визнати протиправними та скасувати рішення від 22.10.2020 №2060120/34150627 про відмову в реєстрації податкової накладної від 23.07.2020 №3 та рішення від 22.10.2020 №2060119/34150627 про відмову в реєстрації податкової накладної від 23.07.2020 №4 у Єдиному реєстрі податкових накладних, ухвалені Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Черкаській області.
Зобов`язати Державну податкову службу України (04053, місто Київ, Львівська площа, будинок 8; код ЄДРПОУ 43005393) зареєструвати в ЄРПН податкові накладні: від 23.07.2020 №3 датою її подання на реєстрацію, а саме 14.08.2020, та від 23.07.2020 №4 датою її подання на реєстрацію, а саме 11.08.2020,- виписані Товариством з обмеженою відповідальністю «ВИРОБНИЧЕ ПІДПРИЄМСТВО "ІМПУЛЬС ПЛЮС" (20400, Черкаська обл., Тальнівський р-н, місто Тальне, вулиця Скворцова, будинок 40; код ЄДРПОУ 34150627).
2. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Черкаській області (18002, м.Черкаси, вул.Хрещатик, буд.235; код ЄДРПОУ 43142920) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю " ВИРОБНИЧЕ ПІДПРИЄМСТВО "ІМПУЛЬС ПЛЮС " (20400, Черкаська обл., Тальнівський р-н, місто Тальне, вулиця Скворцова, будинок 40; код ЄДРПОУ 34150627) судові витрати зі сплати судового збору за звернення до адміністративного суду з позовною заявою в розмірі 8408,00грн (вісім тисяч чотириста вісім гривень нуль копійок).
3. Копію рішення направити учасникам справи.
4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного його тексту.
Суддя А.М. Бабич
Повний текст рішення виготовлений і підписаний 22.02.2021.