
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 лютого 2021 року м. ПолтаваСправа № 440/5046/20
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Довгопол М.В.,
за участю:
секретаря судового засідання - Захаренка О.О.,
позивача - ОСОБА_1 ,
представника позивача - Шкурупія О.В.,
третьої особи - ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Решетилівської міської ради Полтавської області , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача, ОСОБА_2 , про визнання протиправними дій, визнання незаконним та протиправним рішення, зобов`язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В:
І. ІСТОРІЯ СПРАВИ
1. Стислий зміст позовних вимог
14 вересня 2020 року ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Решетилівської міської ради Полтавської області про визнання протиправними дій Решетилівської міської ради щодо внесення змін до рішення Решетилівської міської ради від 19.02.2020 №897-30-VII; визнання протиправним та скасування рішення Решетилівської міської ради №1094-37-VII від 14.08.2020 "Про внесення змін до рішення Решетилівської міської ради від 19.02.2020 №897-30-VII "Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки" (30 позачергова сесія); зобов`язання Решетилівської міської ради погодити та затвердити проекти землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,12 га для індивідуального садівництва на землях Решетилівської міської ради в с. Ганжі, Решетилівського району, Полтавської області.
В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 посилався на те, що рішенням Решетилівської міської ради від 19 лютого 2020 року йому надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,12 га для індивідуального садівництва на землях Решетилівської міської ради в с. Ганжі, Решетилівського району, Полтавської області. На підставі вказаного рішення він замовив виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у ПП "Алан-зем", а 13.07.2020 звернувся із заявою до Решетилівської міської ради з проханням погодити Акт про визначення в натурі меж земельної ділянки, надавши два екземпляри проекту землеустрою, однак 10.08.2020 отримав відповідь від виконавчого комітету Решетилівської міської ради про те, що у зв`язку зі спором по даній земельній ділянці звернення буде розглянуте на найближчій сесії міської ради. 14 серпня 2020 року Решетилівська міська рада на тридцять сьомій позачерговій сесії рішенням № 1094-31-VII внесла зміни в рішення від 19.02.2020 № 897-30-VII, виклавши пункт 2 в іншій редакції, чим фактично змістила земельну ділянку, на яку надано дозвіл позивачу, та змінила вимоги до вже виготовленої технічної документації. Позивач наголошував, що органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов`язані з реалізацією певних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб`єкти правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення.
2. Стислий зміст заперечень відповідача
Відповідач правом на подання відзиву на позовну заяву не скористався.
3. Процесуальні дії по справі
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 21.09.2020 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд справи вирішено здійснювати у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 20.11.2020 заперечення Решетилівської міської ради Полтавської області проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження задоволено, вирішено перейти до розгляду справи за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 11 січня 2021 року залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача, ОСОБА_2 , витребувано докази у відповідача.
Ухвалою суду від 26 січня 2021 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.
ІІ. ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ
Заслухавши вступне слово представника позивача, третьої особи, дослідивши письмові докази, суд встановив такі обставини справи та відповідні правовідносини.
ОСОБА_1 є громадянином України, що підтверджується паспортом громадянина України серії НОМЕР_1 , виданим 26.09.2007 Решетилівським РВ УМВС України в Полтавській області /а.с. 4/, має статус учасника бойових дій, про що свідчить посвідчення серії НОМЕР_2 , видане 10.06.2015 /а.с. 5/
03.02.2020 ОСОБА_1 звернувся до Решетилівської міської ради із заявою від 03.02.2020 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для індивідуального садівництва орієнтовною площею 0,12 га, яка розташована за адресою: с. Ганжі (вх. № 600/01-31 від 03.02.2020) /а.с.51/.
До заяви позивачем додано копії паспорта та картки платника податків, графічний матеріал із зазначенням бажаного місця розташування земельної ділянки /а.с. 52 - 54/.
Рішенням Решетилівської міської ради (тридцятої позачергової сесії сьомого скликання) від 19.02.2020 № 897-30-VII надано дозвіл ОСОБА_1 на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,12 га для індивідуального садівництва (код КВЦПЗ - 01.05), в с. Ганжі Решетилівської міської ради (пункт 2 рішення) /а.с. 55-56/.
05.05.2020 позивачем замовлено виготовлення проекту землеустрою щодо відведення зазначеної земельної ділянки у ПП "Алан-Зем", яким підготовлено матеріали відповідного проекту землеустрою /а.с. 6 - 37/.
03.07.2020 до Решетилівської міської ради надійшло звернення ОСОБА_2 , який просив виділити комісію по питанню приватизації земельної ділянки, якою він користувався декілька років, та розглянути дане звернення на місці земельної ділянки /а.с. 59/.
Розпорядженням Решетилівської міської ради від 09.07.2020 № 235 створено тимчасову комісію з розгляду земельних спорів та встановлення порушень земельного законодавства /а.с. 60/.
Актом комісії від 09.07.2020, складеним за результатами виїзного засідання за заявою гр. ОСОБА_2 по врегулюванню земельного спору з гр. ОСОБА_1 , зафіксовано, що на земельній ділянці засіяний ячмінь гр. ОСОБА_2 , який, з його слів, користується земельною ділянкою 3 роки (до цього користувалася його мати близько 15 років), гр. ОСОБА_1 отримав рішення Решетилівської міської ради на виготовлення проекту землеустрою на зазначену земельну ділянку, між сторонами досягнуто домовленості, що ОСОБА_1 відмовляється від даної земельної ділянки на користь гр. ОСОБА_2 , взамін він отримує земельну ділянку площею 0,12 га в іншому місці /а.с. 61/.
10.07.2020 ОСОБА_1 звернувся із заявою до Решетилівської міської ради, в якій просив розглянути його документи на приватизацію ділянки 0,12 га у зв`язку з тим, що інша особа ( ОСОБА_2 ) претендує на неї без будь-яких документів на неї. У заяві також зазначено про незгоду із вирішенням спірного питання виїзною комісією (вх. № Г-01-17/6 від 10.07.2020) /а.с. 123/.
13.07.2020 ОСОБА_1 подав до Решетилівської міської ради заяву про погодження акту про визначення в натурі меж земельної ділянки, до якої додав проект землеустрою (вх. № 41-48/01-37 від 13.07.2020) /а.с. 57/.
Листом від 10.08.2020 № Г-01-17/64 Виконавчий комітет Решетилівської міської ради на заяву позивача щодо розгляду питання по встановленню (відновленню) меж земельної ділянки, яка розташована за адресою: Полтавська область, Решетилівський район, с. Ганжі, площею 0,12 га для індивідуального садівництва повідомив, що по даній земельній ділянці виник спір між землекористувачами, тому питання буде розглянуте на найближчій сесії міської ради /а.с. 58/.
Рішенням Решетилівської міської ради (тридцять сьома позачергова сесія сьомого скликання) від 14.08.2020 № 1094-37-VІІ внесено зміни до рішення Решетилівської міської ради сьомого скликання від 19.02.2020 № 897-30-VІІ "Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки" (30 позачергова сесія), виклавши п. 2 в такій редакції "Надати дозвіл ОСОБА_1 на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,12 га для індивідуального садівництва (код КВЦПЗ - 01.05), в с. Ганжі Решетилівської міської ради (поблизу земельної ділянки з кадастровим номером 5324255103:03:003:0031)" /а.с. 62/.
Позивач, вважаючи протиправними дії Решетилівської міської ради щодо внесення змін до рішення Решетилівської міської ради сьомого скликання від 19.02.2020 № 897-30-VІІ, а також незаконним рішення Решетилівської міської ради від 14.08.2020 № 1094-37-VІІ, звернувся до суду з цим позовом.
ІІІ. ДЖЕРЕЛА ПРАВА
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Згідно зі статтею 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Правовідносини у сфері забезпечення права громадян на землю урегульовано Земельним кодексом України від 25.10.2001 №2768-ІІІ (далі - ЗК України, у редакції, чинній на час виникнення та існування спірних правовідносин).
За змістом частин 1, 2 статті 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Згідно із пунктом "в" частини 3 статті 116 ЗК України безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі, зокрема, одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
Пунктом "в" частини першої статті 121 ЗК України визначено, що громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах: для ведення садівництва - не більше 0,12 гектара.
За приписами частини 6 статті 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.
У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).
У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Як визначено частиною сьомою згаданої статті, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб`єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.
У разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, не надав дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивовану відмову у його наданні, то особа, зацікавлена в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє Верховну Раду Автономної Республіки Крим, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Частинами 9 - 11 статті 118 ЗК України передбачено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов`язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність. Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду. У разі відмови органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення заяви без розгляду питання вирішується в судовому порядку.
Повноваження відповідних органів щодо передачі земельних ділянок у власність або користування та порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування встановлені статтею 122 ЗК України.
Частиною 1 статті 122 ЗК України визначено, що сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Відповідно до частини першої статті 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 року № 280/97-ВР (надалі-Закон № 280/97-ВР), сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Пунктом 34 частини першої статті 26 Закону № 280/97-ВР передбачено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання, як вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Відповідно до частини п`ятої статті 46 Закону № 280/97-ВР сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць.
Частиною 1 статті 59 Закону № 280/97-ВР рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Частиною 6 статті 186 Земельного кодексу України передбачено, що проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок погоджуються в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу, і затверджуються Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.
Отже, до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належать питання затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до Земельного кодексу України.
ІV. ВИСНОВКИ СУДУ
Зміст норм Земельного кодексу України свідчить про те, що законом передбачено певний алгоритм та поетапність процесу безоплатної передачі земельних ділянок державної та комунальної власності у власність громадян, а саме:
1) подання громадянином клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування щодо отримання земельної ділянки у власність;
2) отримання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, в тому числі, за принципом "мовчазної згоди" (або мотивованої відмови у його наданні);
3) після розроблення проекту землеустрою такий проект погоджується, зокрема з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин у відповідності до приписів статті 186-1 ЗК України;
4) здійснення державної реєстрації сформованої земельної ділянки у Державному земельному кадастрі;
5) подання громадянином погодженого проекту землеустрою до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність, про що, в свою чергу, такий орган у двотижневий строк, зобов`язаний прийняти відповідне рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність або рішення про відмову передання земельної ділянки у власність чи залишення клопотання без розгляду.
Матеріалами справи підтверджено, що рішенням Решетилівської міської ради (тридцятої позачергової сесії сьомого скликання) від 19.02.2020 № 897-30-VII надано дозвіл ОСОБА_1 на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,12 га для індивідуального садівництва (код КВЦПЗ - 01.05), в с. Ганжі Решетилівської міської ради (пункт 2 рішення) /а.с. 55-56/, у зв`язку з чим 05.05.2020 позивачем замовлено виготовлення проекту землеустрою щодо відведення вказаної земельної ділянки у ПП "Алан-Зем", яким підготовлено матеріали проекту /а.с. 6 - 37/.
Водночас рішенням Решетилівської міської ради (тридцять сьома позачергова сесія сьомого скликання) від 14.08.2020 № 1094-37-VІІ внесено зміни до рішення Решетилівської міської ради сьомого скликання від 19.02.2020 № 897-30-VІІ "Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки" (30 позачергова сесія), шляхом викладення п. 2 в такій редакції "Надати дозвіл ОСОБА_1 на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,12 га для індивідуального садівництва (код КВЦПЗ - 01.05), в с. Ганжі Решетилівської міської ради (поблизу земельної ділянки з кадастровим номером 5324255103:03:003:0031)" /а.с. 62/.
В ході розгляду справи під час дослідження графічних матеріалів, які додавалися ОСОБА_1 до заяви про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,12 га для індивідуального садівництва /а.с. 54/, а також викопіювань з Публічної кадастрової карти, наявних у справі /а.с. 102 - 104/, встановлено, що земельна ділянка, на яку претендує позивач, і на яку ним отримано дозвіл на розробку проекту землеустрою, розташована в іншому місці, ніж земельна ділянка поблизу земельної ділянки з кадастровим номером 5324255103:03:003:0031, що не заперечувалося учасниками справи.
Таким чином рішенням Решетилівської міської ради (тридцять сьома позачергова сесія сьомого скликання) від 14.08.2020 № 1094-37-VІІ шляхом внесення змін до рішення Решетилівської міської ради сьомого скликання від 19.02.2020 № 897-30-VІІ "Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки" (30 позачергова сесія) фактично змінено земельну ділянку, на яку позивачеві надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою. При цьому суд враховує, що позивачем не подавалися графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, відмінне від вказаного у заяві про надання дозволу на розробку проекту землеустрою.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Конституційний Суд України у рішенні від 16 квітня 2009 року № 7-рп/2009 розтлумачив, що в аспекті конституційного подання положення частини другої статті 19, статті 144 Конституції України, статті 25, частин першої, десятої статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР (з наступними змінами) стосовно права органу місцевого самоврядування скасовувати свої раніше прийняті рішення та вносити до них зміни необхідно розуміти так, що орган місцевого самоврядування має право приймати рішення, вносити до них зміни та/чи скасовувати їх на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
При цьому у мотивувальній частині зазначеного рішення Конституційним Судом України вказано, що органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов`язані з реалізацією певних суб`єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб`єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення. Це є "гарантією стабільності суспільних відносин" між органами місцевого самоврядування і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього рішення.
Суд акцентує увагу на тому, що рішенням Решетилівської міської ради (тридцять сьома позачергова сесія сьомого скликання) від 14.08.2020 № 1094-37-VІІ, яким внесено зміни до рішення Решетилівської міської ради сьомого скликання від 19.02.2020 № 897-30-VІІ "Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки" (30 позачергова сесія), фактично надано дозвіл громадянину ОСОБА_1 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, відносно якої зазначеним громадянином не подавалося клопотання із доданими графічними матеріалами із зазначенням бажаного місця розташування, натомість позбавлено останнього отриманого дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення бажаної земельної ділянки, що суперечить нормам Земельного кодексу України.
Суд також бере до уваги, що на підставі рішення Решетилівської міської ради (тридцятої позачергової сесії сьомого скликання) від 19.02.2020 № 897-30-VII, яким ОСОБА_1 надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, позивачем замовлено виготовлення проекту землеустрою щодо відведення вказаної земельної ділянки у ПП "Алан-Зем", яким підготовлено матеріали проекту /а.с. 6 - 37/, що свідчить про те, що на підставі рішення від 19.02.2020 № 897-30-VII виникли правовідносини, пов`язані з реалізацією позивачем відповідного права. У заяві від 10.07.2020 до Решетилівської міської ради ОСОБА_1 зазначав про незгоду із вирішенням спірного питання виїзною комісією та просив розглядати його документи на приватизацію ділянки 0,12 га /а.с. 123/.
За наведених обставин внесення до рішення від 19.02.2020 № 897-30-VII змін , якими фактично скасовано це рішення, суперечить принципу законності діяльності органу місцевого самоврядування, а також не узгоджується із принципами добросовісності та розсудливості, якими має керуватися суб`єкт владних повноважень під час прийняття рішень.
Надаючи правову оцінку обставинам, які передували прийняттю рішення Решетилівської міської ради від 14.08.2020 № 1094-37-VІІ, суд виходить з такого.
Зміст витягу з протоколу спільного засідання постійних комісій 37 позачергової сесії 7 скликання Решетилівської міської ради від 12.08.2020 /а.с. 63 - 64/ свідчить, що проект рішення про внесення змін до рішення Решетилівської міської ради від 19.02.2020 № 897-30-VII підготовлено та погоджено у зв`язку з вирішенням земельного спору між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , що зафіксовано актом тимчасової комісії від 09.07.2020.
Суд враховує, що частиною 1 статті 158 ЗК України передбачено, що земельні спори вирішуються судами, органами місцевого самоврядування та центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Згідно з частиною 3 статті 158 ЗК України органи місцевого самоврядування вирішують земельні спори у межах населених пунктів щодо меж земельних ділянок, що перебувають у власності і користуванні громадян, та додержання громадянами правил добросусідства, а також спори щодо розмежування меж районів у містах.
Частиною 5 цієї статті визначено, що у разі незгоди власників землі або землекористувачів з рішенням органів місцевого самоврядування, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, спір вирішується судом.
В ході розгляду справи встановлено, що спір між громадянами ОСОБА_1 та ОСОБА_2 не стосувався меж земельних ділянок, що перебувають у власності і користуванні громадян, та додержання громадянами правил добросусідства, оскільки земельна ділянка, на яку гр. ОСОБА_1 надано лише дозвіл на розробку проекту землеустрою, не межувала із земельною ділянкою гр. ОСОБА_2 , а відтак правові підстави для вирішення спору Решетилівською міською радою як органом місцевого самоврядування були відсутні.
Посилання гр. ОСОБА_2 у зверненні від 03.07.2020 до Решетилівської міської ради на факт користування земельною ділянкою, без зазначення будь-яких правових підстав такого користування, не свідчили про наявність земельного спору. Під час розгляду справи третьою особою ОСОБА_2 також не надано чинних правовстановлюючих документів на земельну ділянку, на яку надано дозвіл на розробку проекту землеустрою гр. ОСОБА_1 .
За таких обставин суд дійшов висновку про відсутність земельного спору між громадянами ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , який підлягав вирішенню Решетилівською міською радою.
Крім того, суд зауважує, що зафіксована в акті тимчасової комісії з розгляду земельних спорів та встановлення порушень земельного законодавства від 09.07.2020 домовленість сторін, за якою гр. ОСОБА_1 відмовляється від земельної ділянки на користь гр. ОСОБА_2 , а взамін отримує земельну ділянку площею 0,12 га в іншому місці, не містила конкретних умов розташування земельної ділянки, на яку погоджувався гр. ОСОБА_1 . Натомість у ході розгляду справи позивачем і третьою особою пояснено, що 09.07.2020 розглядалася можливість зміни меж земельної ділянки, на яку надано дозвіл гр. ОСОБА_1 , на 1-2 метри, а не надання земельної ділянки в зовсім іншому місці. Водночас за рішенням Решетилівської міської ради від 14.08.2020 № 1094-37-VІІ ОСОБА_1 фактично надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в іншому місці.
Підсумовуючи викладене, суд зазначає, що обставини вирішення земельного спору між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , зафіксовані актом тимчасової комісії від 09.07.2020, не були достатньою та належною підставою для прийняття рішення Решетилівської міської ради від 14.08.2020 № 1094-37-VІІ, яким внесено зміни до рішення Решетилівської міської ради сьомого скликання від 19.02.2020 № 897-30-VІІ.
Отже, суд дійшов висновку, що рішення Решетилівської міської ради від 14.08.2020 № 1094-37-VІІ не ґрунтується на вимогах земельного законодавства, прийняте без урахування обставин, що мали значення для його прийняття.
Обираючи належний та ефективний спосіб захисту прав позивача, суд вважає за необхідне на підставі частини 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України вийти за межі позовних вимог та визнати протиправним та скасувати рішення Решетилівської міської ради Полтавської області (тридцять сьомої позачергової сесії сьомого скликання) від 14 серпня 2020 року № 1094-37-VII "Про внесення змін до рішення Решетилівської міської ради від 19.02.2020 року № 897-30-VII "Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки" (30 позачергова сесія).
Водночас позовні вимоги про визнання протиправними дій Решетилівської міської ради щодо внесення змін до рішення Решетилівської міської ради від 19.02.2020 №897-30-VII задоволенню не підлягають, оскільки внесення змін рішення Решетилівської міської ради від 19.02.2020 №897-30-VII здійснено шляхом прийняття рішення від 14 серпня 2020 року № 1094-37-VII, будь-яких інших протиправних дій відповідача судом не встановлено.
Відносно позовних вимог про зобов`язання Решетилівської міської ради погодити та затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,12 га для індивідуального садівництва на землях Решетилівської міської ради в с. Ганжі, Решетилівського району, Полтавської області, суд виходить з такого.
В ході розгляду справи судом встановлено, що із заявою про затвердження (погодження) проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки гр. ОСОБА_1 до Решетилівської міської ради не звертався, тому позовні вимоги про зобов`язання Решетилівської міської ради погодити та затвердити проект землеустрою є передчасними та задоволенню не підлягають.
Отже, позов підлягає частковому задоволенню.
V. РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ
Відповідно до статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
Враховуючи те, що позивач звільнений від сплати судового збору, доказів понесення витрат, пов`язаних з розглядом справи, до суду не надано, підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (с. Ганжі, Решетилівський район, Полтавська область, рнокпп НОМЕР_3 ) до Решетилівської міської ради Полтавської області (вул. Покровська, 14, м. Решетилівка, Полтавська область, 38400, ідентифікаційний код 21044065), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача, ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_4 ), про визнання дій протиправними, визнання незаконним та протиправним рішення, зобов`язання вчинити дії задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Решетилівської міської ради Полтавської області (тридцять сьомої позачергової сесії сьомого скликання) від 14 серпня 2020 року № 1094-37-VII "Про внесення змін до рішення Решетилівської міської ради від 19.02.2020 року № 897-30-VII "Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки" (30 позачергова сесія).
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України .
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 22 лютого 2021 року.
Головуючий суддя М.В. Довгопол