
Справа № 420/11554/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 лютого 2021 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді Аракелян М.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративною позовною заявою ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; адреса: АДРЕСА_1 ) до Міністерства оборони України (код ЄДРПОУ 00034022; Повітрофлотський проспект, 6, м. Київ-168, 03168), Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (65044, м.Одеса, вул. Пироговська,6, код ЄДРПОУ 08402040) про визнання протиправним дій та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
29 жовтня 2020 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Міністерства оброни України, в якому представник позивача просить суд:
визнати протиправними дії Міністерства оборони України щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 основного розміру його пенсії;
зобов`язати Міністерство оборони України підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ, статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України №704, із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру його пенсії.
Згідно витягу з протоколу автоматизованого розподілу справи між суддями адміністративна справа №420/11554/20 об 16:31:34 розподілена на суддю Аракелян М.М.
Ухвалою суду від 03.11.2020 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у даній справі, постановлено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін відповідно до положень ст.263 КАС України.
25.11.2020 року за вх.№50215/20 від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву.
Ухвалою суду від 23.12.2020 року залучено до участі у справі №420/11554/20 другого відповідача - Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (65044, м. Одеса, вул. Пироговська,6, код ЄДРПОУ 08402040).
Розгляд адміністративної справи №420/11554/20 розпочато спочатку.
14.01.2021 року за вх.№ЕП/743/21 від представника позивача надійшло клопотання про приєднання до матеріалів справи доказів направлення позову з додатками на адресу Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки. Згідно бази відстеження поштового відправлення №6504903629754 позовна заява відповідачем отримана 15.01.2021 року.
Ухвалою суду від 21.01.2021 року вирішено проводити розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін. Призначено перше судове засідання на 11.02.2021 р.
У судове засідання 11.01.2021 року представники сторін не з`явились, про дату, час та місце судового засідання сповіщені належним чином та завчасно. 10.02.2021 року за вх.№ЕП/3676/21 від представника позивача надійшла заява про перенесення судового засідання у зв`язку із зайнятістю в інших засіданнях в інших судах.
Згідно ч.2 ст.205 КАС України суд відкладає розгляд справи в судовому засіданні в межах встановленого цим Кодексом строку з таких підстав:
1) неявка в судове засідання учасника справи, щодо якого немає відомостей про вручення йому повідомлення про дату, час і місце судового засідання;
2) перша неявка в судове засідання учасника справи, якого повідомлено про дату, час і місце судового засідання, якщо він повідомив про причини неявки, які судом визнано поважними;
3) виникнення технічних проблем, що унеможливлюють участь особи у судовому засіданні в режимі відеоконференції, крім випадків, коли відповідно до цього Кодексу судове засідання може відбутися без участі такої особи;
4) необхідність витребування нових доказів, у випадку, коли учасник справи обґрунтував неможливість заявлення відповідного клопотання в межах підготовчого провадження;
5) якщо суд визнає потрібним, щоб сторона, яка подала заяву про розгляд справи за її відсутності, дала особисті пояснення.
Серед визначених КАС України підстав для відкладення судового засідання відсутня зайнятість представника в інших судових засіданнях. Відсутність представника особи не перешкоджає позивачу прибути у судове засідання, а причини неможливості його прибуття у клопотанні не наведено.
Таким чином, з урахуванням стислих строків розгляду даної справи, а також недоведеності поважності причин неприбуття представника та позивача у судове засідання, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні клопотання представника позивача про перенесення розгляду справи.
На підставі ч.9 ст.205 КАС України справа розглядається у порядку письмового провадження.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що в 2018 році Головним управлінням ПФУ в Одеській області проведено перерахунок пенсії позивача, але під час даного перерахунку у складі грошового забезпечення, з якого перераховано пенсію, враховані лише оклад за посадою, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років без врахування додаткових видів грошового забезпечення. 02.10.2020 року позивач через уповноваженого представника звернувся до Міністерства оборони України із заявою про оформлення та надання нової довідки про розмір грошового забезпечення із зазначенням додаткових видів грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії. У відповідь на звернення листом від 08.10.2020 року відповідач вказав, що підстави для складання та надання нової довідки відсутні. Позивач не погоджується із вказаним та вважає, що скасування рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва окремих пунктів Постанови КМУ №103 від 21.02.2018 року є підставою для видачі нової довідки із зазначенням всіх складових грошового забезпечення. При цьому, звернення пенсіонера із відповідною заявою про оформлення довідки є належною фактичною підставою для вчинення дій, що є предметом даного спору.
25.11.2020 року за вх.№50215/20 від представника Міністерства оборони надійшов відзив на позовну заяву. У відзиві представник Міністерства вказав, що повноваження щодо складання та надання довідок щодо розмірів грошового забезпечення покладені на обласні центри комплектування та соціальної підтримки, а тому заявлені до Міністерства вимоги є безпідставними. Також представник вказав, що позивачем помилково вважається лист-відповідь фінансово-економічного управління Командування сухопутних військ Збройних Сил України відмовою у виданні довідки, адже вказаним листом проінформовано про вчинені відповідачем дії.
Копія ухвали суду від 23.12.2020 року та копія позовної заяви направлені на електронну адресу Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, яка отримана відповідачем в 31.12.2020 року, а 14.01.2021 року за вх.№ЕП/743/21 від представника позивача надійшла заява про приєднання до матеріалів справи доказів направлення копії позову на адресу відповідача. Згідно бази відстеження поштового відправлення №6504903629754 позовна заява відповідачем отримана 15.01.2021 року. Станом на момент розгляду даної справи відзив на позовну заяву від Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки не надходив.
Копія ухвали суду від 21.01.2021р. отримана представником ООТЦК та СП М.В.Криловим 02.02.2011р. нарочно.
Згідно ч.6 ст.162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Розглянувши матеріали справи, з`ясувавши всі фактичні обставини, що мають значення для вирішення справи, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд дійшов наступного.
Як вбачається з позовної заяви та доданих до неї матеріалів, ОСОБА_1 отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Відповідно до протоколу за пенсійною справою №ЮО107046 позивачу з 01.01.2018р. перераховано пенсію за вислугу років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" у розмірі 65% відповідних сум грошового забезпечення, до якого увійшли: посадовий оклад 5640,00 грн., оклад за військовим званням у розмірі 1480,00 грн., надбавка за вислугу років (50%) у розмірі 3560,00 грн., премія (0 %) (а.с.10).
02.10.2020р. позивач через уповноваженого представника звернувся до Міністерства оборони України з проханням виготовити та надати нову довідку про розмір грошового забезпечення, перерахунку пенсії особі, звільненої з військової служби, із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення), премії (а.с.11-12).
08.10.2020р. (вих.№116/14/2/1368/п) фінансово-економічним управлінням Командування сухопутних військ Збройних Сил України за результатами розгляду вищезазначеного звернення повідомлено позивача, що питання наявності правих підстав для складання нових довідок у обласних військових комісаріатів (територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки) опрацьовано. Для надання відповідних довідок необхідно внести зміни до Постанови КМ України №45 від 13.02.2008 року, натомість таких змін на час звернення позивача із заявою не внесено.
Не погоджуючись із зазначеним позивач звернувся до Одеського окружного адміністративного суду із даним позовом.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 ст. 9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Зазначені критерії є вимогами для суб`єкта владних повноважень, який приймає відповідне рішення, вчиняє дії чи допускає бездіяльність.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 р. №2262-XII (далі - Закон №2262-XII).
Статтею 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" № 2011-XII від 20.12.1991 р. (далі - Закон № 2011-XII) визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно ч. 2 ст. 9 Закону № 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця (ч. 3 ст. 9 Закону № 2011-ХІІ).
Так, ст. 43 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Зазначена норма ст. 43 Закону № 2262-ХІІ міститься в розділі V "Обчислення пенсії", тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.
Такий висновок викладений у постанові Верховного Суду від 12.11.2019р. у справі № 826/3858/18.
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано ст. 63 Закону №2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.
Кабінет Міністрів України постановою № 45 від 13.02.2008р. "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 № 393" затвердив відповідний Порядок (далі - Порядок № 45).
Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Абзацом 1 п. 5 Порядку №45 в редакції Постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" №103 від 21.02.2018р. (далі - Постанова № 103) передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
При цьому у Додатку 2 до Порядку №45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою №103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Разом з тим, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018р., залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019р., в адміністративній справі № 826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.
Зміни внесені Постановою №103, зокрема до додатку 2 до Порядку №45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05.03.2019р. - дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку №45, яка діяла до зазначених змін.
Зокрема, на час звернення позивача до відповідача із заявою про видачу оновленої довідки про розміри його грошового забезпечення п. 3 Порядку №45 передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Відповідно до п.3.1 Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей, затвердженого наказом Міноборони № 530 від 14.08.2014р., оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та пенсій в разі втрати годувальника членам сімей померлих військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби) відповідно до Закону, а також визначення розміру грошового забезпечення, що враховується при обчисленні та перерахунках пенсій колишнім військовослужбовцям (крім колишніх військовослужбовців строкової військової служби), здійснюються уповноваженими органами Міністерства оборони України - обласними військовими комісаріатами (ТЦКСП) згідно з постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 "Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (зі змінами),(далі - Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій) (далі - Порядок №3-1).
Згідно з абзацами 2, 4- 6 п. 2.6 Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженої наказом Міністерства оборони України №937 від 31.12.2014р., на обласні військові комісаріати (ТЦКСП) покладаються:
оформлення та подання до органів, що призначають пенсії, документів для призначення за Законом пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам сімей померлих військовослужбовців і осіб, звільнених з військової служби;
визначення розміру грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій органами, що призначають пенсії, відповідно до Закону, постанов Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їх сімей" (зі змінами) та від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393" (зі змінами) і Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (зі змінами), затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за № 135/13402 (зі змінами) (далі - Порядок подання документів для призначення пенсій). У разі якщо розмір грошового забезпечення на день призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам їх сімей змінився, обласний військовий комісаріат (ТЦКСП) складає довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій згідно з нормами, що діють на день призначення пенсії за відповідною посадою;
складання та подання до органів, що призначають пенсії, довідок про розмір грошового забезпечення згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (зі змінами).
За змістом наведеного правового регулювання судом встановлено, що функції з складання та направлення довідок про розмір грошового забезпечення військовослужбовця, пенсія якого перераховується, покладено не на Міністерство оборони України як юридичну особу та суб`єкт владних повноважень, а на відповідний обласний територіальний центр комплектування то соціальної підтримки.
При цьому, у позовній заяві не зазначено підстав, за яких саме Міністерство оборони України у спірних правовідносинах має здійснювати оформлення довідки про розмір грошового забезпечення для визначення розміру пенсії при її перерахунку. Представник позивача за текстом звернув увагу, що згідно п. 3 Порядку №45 довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Пункт 7 цього ж Порядку визначає, що особам із числа військовослужбовців Збройних Сил, інших військових формувань, органів державної безпеки і внутрішніх справ, осіб рядового і начальницького складу державних органів колишнього Союзу РСР, громадянам інших держав із числа військовослужбовців Збройних Сил та інших військових формувань, осіб рядового і начальницького складу державних органів, утворених відповідно до законодавства таких держав, які постійно проживають в Україні, і відповідно до міжнародних договорів (угод), згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, та членам їх сімей довідки видаються державними органами за відповідними посадами на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Ця відсильна норма вказує на необхідність застосування у спірних правовідносинах положень Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженої наказом Міністерства оборони України №937 від 31.12.2014р., визначених вище.
Посилання представника позивача на правовий висновок, викладений у постановах Верховного Суду від 10.10.2019р. у справі № 553/3619/16-а та від 17.12.2019р. у справі №160/8324/19, підтверджує той факт, що спірні правовідносини виникають між особою, яка отримує пенсію, та відповідним обласним територіальним центром комплектування то соціальної підтримки, і саме щодо таких відносин Верховний Суд надавав оцінку.
Суд звертає увагу на ту обставину, що обґрунтування звернення саме до Міністерства оброни України не визначені і у запиті від 02.10.2020 року, доказів того, що саме Міністерство оборони України у спірних правовідносинах уповноважене на оформлення та видачу нових довідок про розмір грошового забезпечення, позивачем до суду не надано. У свою чергу, відповідач з посиланням на норми чинного законодавства обґрунтував необхідність звернення із відповідною заявою до уповноваженого органу.
При цьому, позивач оцінює відповідь Міністерства як протиправну лише в контексті неотримання довідки на підставі поданої заяви, проте, як встановлено судом, такої довідки Міністерство не має повноважень видавати. Інших доводів на обґрунтування позовних вимог позивач не навів.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку відсутність підстав для задоволення позову, оскільки вимоги звернені до особи, яка згідно норм чинного законодавства не володіє відповідними повноваженнями на оформлення та видачу нових довідок про розмір грошового забезпечення.
Також немає підстав і для зобов`язання другого відповідача Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки видати оновлену довідку позивачу, оскільки після його залучення до участі у справі позивачем не надано заяви із вимогами, зверненими до цього відповідача. Крім того, до Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки до звернення до суду позивач не звертався за отриманням довідки, Центр комплектування не вчиняв щодо нього протиправних дій із відмови у видачі оновленої довідки.
Також суд звертає увагу на відсутність в матеріалах справи доказів того, що до складу грошового забезпечення позивача входили додаткові види грошового забезпечення та премія у відсотковому відношенні до посадового окладу. Наявний у справі перерахунок пенсії від 03.04.2018р. (а.с.10) таких відомостей не містить, саме цей доказ був доданий до позовної заяви замість вказаної в додатках копії перерахунку пенсії від 20.04.2008р.
Згідно зі ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Згідно положень ст. 75 КАС України, достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. При цьому в силу положень ст. 76 КАС України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає позов таким, що не підлягає задоволенню у зв`язку із недоведеністю позовних вимог та безпідставним їх зверненням до Міністерства оборони України.
Згідно ч. 1 ст. 143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
Оскільки суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову, судові витрати зі сплати судового збору у сумі 840,80грн. покладаються на позивача.
Керуючись ст. ст. 139, 241-246, 250, 255, 260, 262, 295, 297 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; адреса: АДРЕСА_1 ) до Міністерства оборони України (код ЄДРПОУ 00034022; Повітрофлотський проспект, 6, м. Київ-168, 03168), Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (65044, м.Одеса, вул. Пироговська,6, код ЄДРПОУ 08402040) про визнання протиправним дій та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити повністю.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та в строки, встановлені ст. 293,295 КАС України.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 255 КАС України.
Суддя М.М. Аракелян