
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"04" лютого 2021 р. справа № 300/2122/20
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
судді Панікара І.В.
при секретарі Станішевській В.Р.,
за участю:
представника позивача: Конопади С.І.,
представника відповідача: Солонини Р.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС в Івано-Франківській області до Обслуговуючого кооперативу "Гаражно-будівельний кооператив №22" про стягнення боргу в сумі 111393,84 грн. та за зустрічним позовом Обслуговуючого кооперативу "Гаражно-будівельний кооператив №22" до Головного управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
Головне управління ДПС в Івано-Франківській області (надалі – позивач за первісним позовом) звернулося до суду з адміністративним позовом до Обслуговуючого кооперативу "Гаражно-будівельний кооператив №22" (надалі – відповідач за первісним позовом) про стягнення боргу в сумі 111393,84 грн.
Позовні вимоги за первісним позовом мотивовані тим, що за відповідачем рахується податковий борг перед бюджетом у загальній сумі 111393,84 грн., що виник внаслідок несплати самостійно задекларованих податкових зобов`язань по земельному податку з юридичних осіб в сумі 80602,83 грн. та внаслідок несплати штрафних (фінансових санкцій) за платежем земельний податок з юридичних осіб в розмірі 25382,27 грн., нарахованих згідно податкових повідомлень-рішень, та пені – 5408,74 грн. Враховуючи те, що у встановлений законом строк та ігноруючи податкову вимогу, надіслану відповідачу, сума податкового боргу в загальному розмірі 111393,84 грн., добровільно не сплачена, позивач за первісним позовом просить стягнути дану заборгованість з відповідача.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 31.08.2020 року позовну заяву залишено без руху (а.с.35-36).
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 22.09.2020 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) в порядку, визначеному статтею 263 КАС України (а.с.49-50).
15.10.2020 через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду, в межах строку для подання відзиву, Обслуговуючий кооператив "Гаражно-будівельний кооператив №22" (надалі - позивач за зустрічним позовом) подав до суду зустрічну позовну заяву, в якій просить визнати протиправними дії Івано-Франківської ДПІ Головного управління ДПС в Івано-Франківській області (надалі - відповідач за зустрічним позовом) щодо невизнання податковою звітністю Обслуговуючого кооперативу "Гаражно-будівельний кооператив №22" уточнюючої податкової декларації з плати за землю за 2018 рік, поданої 10.10.2019 року та уточнюючої податкової декларації з плати за землю за 2017 рік, поданої 17.10.2019 року; визнати податковою звітністю Обслуговуючого кооперативу "Гаражно-будівельний кооператив №22" уточнену податкову декларацію з плати за землю за 2018 рік та вважати її прийнятою в день фактичного отримання ДПІ у м.Івано-Франківську, тобто 10.10.2019 року та уточнену податкову декларацію з плати за землю за 2017 рік та вважати її прийнятою в день фактичного отримання ДПІ у м. Івано-Франківську, тобто 17.10.2019 року; зобов`язати ДПІ у м. Івано-Франківську Головного управління ДПС в Івано-Франківській області відобразити показники (дані) поданих 10.10.2019 року уточнюючої податкової декларації з плати за землю за 2018 рік та 17.10.2019 року уточнюючої податкової декларації з плати за землю за 2017 рік в електронних базах даних податкової звітності, у тому числі, в картці особового рахунку Обслуговуючого кооперативу "Гаражно-будівельний кооператив №22" (а.с.55-56).
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 20.10.2020 року зустрічну позовну заяву Обслуговуючого кооперативу "Гаражно-будівельний кооператив №22" про визнання дій протиправними та зобов`язання до їх вчинення у справі за позовом Головного управління ДПС в Івано-Франківській області до Обслуговуючого кооперативу "Гаражно-будівельний кооператив №22" про стягнення боргу в сумі 111393,84 грн. залишено без руху (а.с.66-68).
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 03.11.2020 року прийнято зустрічний позов Обслуговуючого кооперативу "Гаражно-будівельний кооператив №22" до Головного управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області до спільного розгляду з первісним позовом Головного управління ДПС в Івано-Франківській області до Обслуговуючого кооперативу "Гаражно-будівельний кооператив №22" про стягнення боргу в сумі 111393,84 грн. та об`єднано вимоги зустрічного позову з первісним позовом у справі за № 300/2122/20. Перейдено до розгляду справи №300/2122/20 за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання справи (а.с.72-74).
Позовні вимоги за зустрічним позовом мотивовані тим, що 10.10.2019 року, у відповідності до пункту 50.1 статті 50 ПК, Обслуговуючий кооператив "Гаражно-будівельний кооператив №22" подав до ДПІ в м. Івано-Франківську уточнюючу податкову декларацію з плати за землю за 2018 рік, в якій визначив до зменшення суму грошових зобов`язань з плати за землю за 2018 рік в розмірі 83144,41 грн. та 17.10.2019 року подав до ДПІ в м. Івано-Франківську уточнюючу податкову декларацію з плати за землю за 2017 рік, в якій визначив до зменшення суму грошових зобов`язань з плати за землю за 2017 рік в розмірі 31705,42 грн. Вищевказані уточнюючі податкові декларації прийняті ДПІ в м. Івано-Франківську без жодного зауваження, про що свідчить відмітка про їх отримання та відсутність дій з боку контролюючого органу, передбачених пунктом 49.11 статті 49 ПК України. Окрім того, зазначено, що Обслуговуючий кооператив "Гаражно-будівельний кооператив №22" жодного письмового повідомлення від ДПІ в м. Івано-Франківську про відмову в прийнятті уточнюючих податкових декларацій з плати за землю за 2017-2018 роки не отримував. Однак, як свідчить поданий Головним управлінням ДПС в Івано-Франківській області первісний позов про стягнення з Обслуговуючого кооперативу "Гаражно-будівельний кооператив №22" боргу з плати за землю в сумі 111393,84 грн., ДПІ не визнала подані уточнюючі податкові декларації з плати за землю за 2017-2018 роки податковими деклараціями та не провела в інтегрованій картці платника податку зменшення грошових зобов`язань з плати за землю в розмірі 114849,83 грн. (83144,41 грн.+31705,42 грн.), що є порушенням з боку контролюючого органу вимог Податкового кодексу України.
Представником позивача за первісним позовом, подано відзив на зустрічний позов, який надійшов на адресу суду 27.11.2020 року, згідно змісту якого, представник Головного управління ДПС в Івано-Франківській області щодо можливості задоволення заявлених позовних вимог заперечив. Зокрема, вказав на те, що Обслуговуючим кооперативом "Гаражно-будівельний кооператив №22" задекларовано податкові зобов`язання по платі за землю на 2018 рік в сумі згідно чинного законодавства та у відповідності рішень сільської ради села Крихітці Івано-Франківської міської ради. Згідно пункту 2 рішення Крихівецьцої сільської ради від 27.01.2017 року №17-19/2017 надана пільга зі сплати земельного податку в розмірі 75% гаражно-будівельним та обслуговуючим кооперативам, а рішенням про пільги зі сплати земельного податку в 2018 році від 26.11.2018 року № 14-36/2018 гаражним кооперативам не передбачено пільг зі сплати земельного податку. Уточнюючі податкові декларації від 10.10.2019 року та від 17.10.2019 року відповідно подані неправомірно та взяті контролюючим органом до уваги. Окрім того, зазначено, що станом на 24.12.2019 року податковий борг кооперативу становив 94054,16 грн. (а.с.90-92).
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 30.11.2020 року закрито підготовче провадження і призначено справу до судового розгляду (а.с.122-123).
В судовому засіданні представник Головного управління ДПС в Івано-Франківській області позовні вимоги підтримала з підстав наведених у позовній заяві, проти зустрічного позову заперечила, з підстав наведених у відзиві на зустрічну позовну заяву, просила в його задоволенні відмовити.
Відповідач за первісним позовом та позивач за зустрічним позовом – Обслуговуючий кооператив "Гаражно-будівельний кооператив №22" в судовому засіданні не визнав заявлених позовних вимог в заявленому первісному позові, з мотивів, викладених у зустрічному позові. Зустрічний позов просив задоволити в повному обсязі.
Головуючий по справі суддя Панікар І.В. в період з 04.01.2021 року по 13.01.2021 року перебував на листку тимчасової непрацездатності, у зв`язку з чим, строк розгляду справи продовжено.
Суд, розглянувши справу за правилами загального позовного провадження, заслухавши в судовому засіданні пояснення представників сторін, дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги первісного та зустрічного позовів, встановив наступне.
Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, Обслуговуючий кооператив "Гаражно-будівельний кооператив №22" 09.09.1992 року зареєстрований як юридична особа та перебуває на обліку в контролюючому органі як платник податків (а.с.129-131).
14.02.2019 року відповідачем за первісним позовом, подано до контролюючого органу податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2019 рік, в якій задекларовано до сплати грошове зобов`язання на загальну суму 114373,30 грн. (щомісячна задекларована сума складає 9531,11 грн.) (а.с.25-26).
19.02.2020 року Обслуговуючим кооперативом "Гаражно-будівельний кооператив №22" подано до контролюючого органу податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2020 рік, в якій задекларовано до сплати грошове зобов`язання на загальну суму 7624,88 грн. (щомісячна задекларована сума складає 635,41 грн.) (а.с.23-24).
21.12.2018 року старшим державним ревізором-інспектором відділу податків і зборів з юридичних осіб, контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів Івано-Франківського управління ГУ ДФС в області проведено камеральну перевірку своєчасності сплати грошових зобов`язань по земельному податку з юридичних осіб, про що складено акт камеральної перевірки про порушення правил сплати (перерахування) податків (зборів) від 21.12.2018 року за № 3454/09-19-55-12/25951788, відповідно до змісту якого, податковим органом констатовано порушення Обслуговуючим кооперативом "Гаражно-будівельний кооператив №22" термінів сплати самостійно визначеного грошового зобов`язання по земельному податку з юридичних осіб (а.с.9).
На підставі акту перевірки від 21.12.2018 року за № 3454/09-19-55-12/25951788, позивачем за первісним позовом прийнято податкове повідомлення-рішення № 0122915512 від 26.12.2018 року, яким до відповідача застосовано штрафні санкції в розмірі 2040 грн. за платежем земельний податок з юридичних осіб (а.с.10).
03.07.2019 року старшим державним ревізором-інспектором відділу податків і зборів з юридичних осіб, контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів Івано-Франківського управління ГУ ДФС в області проведено камеральну перевірку своєчасності сплати грошових зобов`язань по земельному податку з юридичних осіб, про що складено акт камеральної перевірки про порушення правил сплати (перерахування) податків (зборів) від 03.07.2019 року за № 4729/09-19-55-12/25951788, відповідно до змісту якого, податковим органом констатовано порушення Обслуговуючим кооперативом "Гаражно-будівельний кооператив №22" термінів сплати самостійно визначеного грошового зобов`язання по земельному податку з юридичних осіб (а.с.15).
На підставі акту перевірки від 03.07.2019 року за № 4729/09-19-55-12/25951788, позивачем за первісним позовом прийнято податкове повідомлення-рішення № 0079925512 від 03.07.2019 року, яким до відповідача застосовано штрафні санкції в розмірі 10187,61 грн. за платежем земельний податок з юридичних осіб (а.с.14).
Також, 04.10.2019 року старшим державним ревізором-інспектором відділу податків і зборів з юридичних осіб, контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів Івано-Франківського управління ГУ ДФС в області проведено камеральну перевірку своєчасності сплати грошових зобов`язань по податковій декларації з плати за землю: земельний податок з юридичних осіб, про що складено акт камеральної перевірки про порушення правил сплати (перерахування) податків (зборів) від 04.10.2019 року за № 84/5504/25951788, відповідно до змісту якого, податковим органом констатовано порушення Обслуговуючим кооперативом "Гаражно-будівельний кооператив №22" термінів сплати самостійно визначеного грошового зобов`язання по земельному податку з юридичних осіб (а.с.18).
На підставі акту перевірки від 04.10.2019 року за № 84/5504/25951788, позивачем за первісним позовом прийнято податкове повідомлення-рішення № 0106225504 від 04.10.2019 року, яким до відповідача застосовано штрафні санкції в розмірі 5639,80 грн. за платежем земельний податок з юридичних осіб (а.с.17).
29.04.2020 року старшим державним ревізором-інспектором відділу податків і зборів з юридичних осіб, контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів Івано-Франківського управління ГУ ДФС в області проведено камеральну перевірку своєчасності сплати грошових зобов`язань по земельному податку з юридичних осіб, про що складено акт камеральної перевірки про порушення правил сплати (перерахування) податків (зборів) від 29.04.2020 року за № 791/5504/25951788, відповідно до змісту якого, податковим органом констатовано порушення Обслуговуючим кооперативом "Гаражно-будівельний кооператив №22" термінів сплати самостійно визначеного грошового зобов`язання по земельному податку з юридичних осіб (а.с.21).
На підставі акту перевірки від 29.04.2020 року за № 791/5504/25951788, позивачем за первісним позовом прийнято податкове повідомлення-рішення № 0050245504 від 29.04.2020 року, яким до відповідача застосовано штрафні санкції в розмірі 7514,86 грн. за платежем земельний податок з юридичних осіб (а.с.20).
Вищевказані податкові повідомлення-рішення в належний спосіб доведені до відома платника податків та не оскаржувалися у строк наданий для адміністративного чи судового оскарження.
Таким чином, загальна сума податкового боргу за застосованими до відповідача штрафними санкціями склала 25382,27 грн.
Окрім того, позивачем за первісним позовом на підставі статті 129 Податкового кодексу України нараховано Обслуговуючому кооперативу "Гаражно-будівельний кооператив №22" пеню в розмірі 5408,74 грн. за несплачену суму податкового зобов`язання по земельному податку з юридичних осіб.
Контролюючим органом надіслано платнику податку податкову вимогу від 10.04.2018 року за № 8688-55, яка була йому вручена 23.04.2018 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с.27).
В зв`язку з несплатою Обслуговуючим кооперативом "Гаражно-будівельний кооператив №22" в добровільному порядку податкового боргу на загальну суму 111393,84 грн. Головне управління ДПС в Івано-Франківській області звернулося до суду з первісним позовом щодо стягнення такого боргу.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходив з наступного їх правового регулювання.
Відповідно до статті 67 Конституції України, кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулює Податковий кодекс України, який зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
В частині можливості задоволення позовних вимог за первісним позовом, суд вказує на наступне.
Статтею 36 Податкового кодексу України встановлено, що податковим обов`язком визнається обов`язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.
Згідно з статтею 38 Податкового кодексу України, виконанням податкового обов`язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов`язань у встановлений податковим законодавством строк.
Відповідно до пункту 15.1 статті 15 Податкового кодексу України, платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об`єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об`єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов`язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
Пунктом 38.2 статті 38 Податкового кодексу України передбачено, що сплата податку та збору здійснюється платником податку безпосередньо, а у випадках, передбачених податковим законодавством, - податковим агентом, або представником платника податку.
Згідно положень частини 57.1 та 57.3 статті 57 Податкового кодексу України, платник податків протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, так і протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення- рішення - зобов`язаний самостійно сплатити суму податкового зобов`язання, зазначену ним у поданій ним податковій декларації, так і суму грошового зобов`язання визначену контролюючим органом за підставами, зазначеними у п.п. 54.3.1. – 54.3.6. пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу.
У відповідності до пункту 59.1 статті 59 Податкового кодексу України, у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Згідно пункту 59.5 даної статті Податкового кодексу України, у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.
У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Відповідно до підпункту 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, грошове зобов`язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов`язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Згідно пункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом утворюють податковий борг.
З урахуванням викладеного, позивач за первісним позовом обгрунтовано та в належний спосіб доведено наявність в Обслуговуючого кооперативу "Гаражно-будівельний кооператив №22" податкового боргу в сумі 111393,84 грн.
При цьому суд зазначає, що 10.10.2019 року Обслуговуючим кооперативом "Гаражно-будівельний кооператив №22" подано контролюючому органу уточнюючу податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2018 рік, в якій визначив до зменшення суму грошових зобов`язань з плати за землю за 2018 рік в розмірі 83144,41 грн. (щомісячна задекларована сума складає 6928,70 грн.) (а.с.60-62).
Також, 17.10.2019 року Обслуговуючим кооперативом "Гаражно-будівельний кооператив №22" подано контролюючому органу уточнюючу податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2017 рік, в якій визначив до зменшення суму грошових зобов`язань з плати за землю за 2017 рік в розмірі 31705,42 грн. (щомісячна задекларована сума складає 2642,12 грн.) (а.с.57-59).
Обслуговуючий кооператив "Гаражно-будівельний кооператив №22" вважаючи, що податковим органом протиправно не визнано подані в жовтні 2019 року уточнюючі податкові декларації з плати за землю за 2017-2018 роки, в зв`язку із чим не проведено в інтегрованій картці платника податку зменшення грошових зобов`язань з плати за землю в розмірі 114849,83 грн., звернувся до суду із зустрічною позовною заявою, оскільки, на думку позивача вимоги за зустрічним позовом повністю виключають можливість задоволення позовних вимог за первісним позовом.
В даному випадку, надаючи оцінку обґрунтованості вимог за зустрічною позовною заявою, суд вказує на наступне.
Відповідно до частини 2 статті 177 КАС України, зустрічний позов приймається до спільного розгляду з первісним позовом, якщо обидва позови взаємопов`язані і спільний їх розгляд є доцільним, зокрема, коли вони виникають з одних правовідносин або коли задоволення зустрічного позову може виключити повністю або частково задоволення первісного позову.
Пунктом 16.1 статті 16 Податкового кодексом України передбачено, що платник податків зобов`язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов`язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно з пунктом 46.1 статті 46 Податкового кодексу України податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов`язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Порядок подання податкової декларації до контролюючих органів регламентується положеннями статті 49 Податкового Кодексу України.
Відповідно до пунктів 49.1 та 49.2 статті 49 ПК України, податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків.
Платник податків зобов`язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період, в якому виникають об`єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є. Цей абзац застосовується до всіх платників податків, в тому числі платників, які перебувають на спрощеній системі оподаткування обліку та звітності.
Згідно положень пункту 50.1 статті 50 ПК України, у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов`язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.
Водночас, відповідно до підпункту 49.8 статті 49 ПК України, прийняття податкової декларації є обов`язком контролюючого органу. Під час прийняття податкової декларації уповноважена посадова особа контролюючого органу, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов`язана перевірити наявність та достовірність заповнення всіх обов`язкових реквізитів, передбачених пунктами 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу. Інші показники, зазначені в податковій декларації платника податків, до її прийняття перевірці не підлягають.
Відповідно до вимог пункту 49.9 статті 49 Податкового кодексу України, за умови дотримання платником податків вимог цієї статті посадова особа контролюючого органу, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов`язана зареєструвати податкову декларацію платника датою її фактичного отримання контролюючим органом.
За умови дотримання вимог, встановлених статтями 48 і 49 цього Кодексу податкова декларація, надана платником, також вважається прийнятою:
- за наявності на всіх аркушах, з яких складається податкова декларація та, за бажанням платника податків, на її копії, відмітки (штампу) контролюючого органу, яким отримана податкова декларація, із зазначенням дати її отримання, або квитанції про прийняття податкової декларації у разі її подання засобами електронного зв`язку, або поштового повідомлення з відміткою про вручення контролюючому органу, у разі надсилання податкової декларації поштою;
- у разі, якщо контролюючий орган із дотриманням вимог пункту 49.11 цієї статті не надає платнику податків повідомлення про відмову у прийнятті податкової декларації або у випадках, визначених цим пунктом, не надсилає його платнику податків у встановлений цією статтею строк.
При цьому, згідно з підпунктом 49.10 статті 49 ПК України відмова посадової особи контролюючого органу прийняти податкову декларацію з будь-яких причин, не визначених цією статтею, у тому числі висунення будь-яких не визначених цією статтею передумов щодо такого прийняття (включаючи зміну показників такої податкової декларації, зменшення або скасування від`ємного значення об`єктів оподаткування, сум бюджетних відшкодувань, незаконного збільшення податкових зобов`язань тощо) забороняється.
Системний аналіз наведених норм свідчить про те, що контролюючий орган може відмовити у прийнятті податкової декларації виключно у випадку порушення платником податку при її заповненні вимог пунктів 48.3 та 48.4 статті 48 Податкового Кодексу України.
Пунктом 49.11 статті 49 ПК України визначено, що у разі подання платником податків до контролюючого органу податкової декларації, заповненої з порушенням вимог пунктів 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу, такий контролюючий орган зобов`язаний надати такому платнику податків письмове повідомлення про відмову у прийнятті його податкової декларації із зазначенням причин такої відмови.
Окрім того, пунктом 74.1 статті 74 Податкового кодексу України встановлено, що податкова інформація, зібрана відповідно до цього Кодексу, зберігається в базах даних Інформаційних, телекомунікаційних та інформаційно - телекомунікаційних систем (далі - Інформаційні системи) центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику.
Абзац 4 пункту 74.1 статті 74 ПК України встановлює, що внесення інформації до баз даних Інформаційних систем та її опрацювання здійснюються контролюючими органами.
Пункт 19-1.1 статті 19-1 ПК України встановлює, що контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, виконують такі функції, крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій статтею 19-3 цього Кодексу, зокрема, організовують збір податкової інформації та вносять її до інформаційних баз даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику.
На виконання вимог підпункту 19-1.1.10 пункту 19-1.1 статті 19-1 ПК України, наказом Міністерства фінансів України від 07.04.2016 року № 422 затверджено Порядок ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі за текстом - Порядок № 422).
Згідно положень пункту 2 Порядку № 422, інтегрована картка платника (далі – ІКП) - форма оперативного обліку податків, зборів, митних платежів до бюджетів та єдиного внеску, що ведеться за кожним видом платежу та включає перелік показників підсистем інформаційної системи органів ДФС, які характеризують стан розрахунків платника з бюджетами та цільовими фондами.
Відповідно до пунктів 3-5 Порядку № 422, оперативний облік податків і зборів, митних та інших платежів до бюджету, єдиного внеску здійснюється органами ДФС в інформаційній системі органів ДФС.
Відповідальними за достовірність відображення в інформаційній системі органів ДФС первинних показників є працівники структурних підрозділів органів ДФС за напрямами роботи.
Контроль достовірності первинних показників за податками і зборами, митними та іншими платежами до бюджетів та єдиним внеском здійснюється керівниками структурних підрозділів органів ДФС за напрямами роботи.
Відповідно до розділу IV Порядку № 422, первинні показники, що відображаються в підсистемі, яка забезпечує обробку податкової звітності та платежів, є показниками форм податкової звітності та звітності з єдиного внеску, затверджених у встановленому порядку (далі - Звітні документи). Структурні підрозділи ДФС, які за своїми функціональними обов`язками відповідають за розробку форм Звітних документів, визначають первинні показники Звітних документів, що мають відображатись в ІКП (показники, що впливають на стан розрахунків платника із бюджетами), та описують алгоритми відображення їх значень в ІКП (зокрема визначають умови, дати граничного терміну сплати та облікові показники (операції) для такого відображення), а також алгоритми арифметичного та логічного контролю Звітних документів. У таких алгоритмах описуються, зокрема, додаткові вимоги до автоматизованого приймання та обробки Звітних документів з урахуванням потреб адміністрування податків, зборів та єдиного внеску. На підставі таких алгоритмів, що затверджені окремим організаційно-розпорядчим актом ДФС, в інформаційній системі органів ДФС здійснюються процедури: приймання та реєстрації Звітних документів; проведення арифметичного та логічного контролю Звітних документів; відображення (рознесення) даних первинних показників Звітних документів в ІКП.
Звітні документи подаються за вибором платника, якщо інше не передбачено законодавством, в один із таких способів: засобами електронного зв`язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством; особисто - платником або уповноваженою ним особою; надсилаються поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення.
В інформаційній системі органів ДФС фіксується інформація про спосіб подання платником Звітного документа.
Прийняття Звітного документа є обов`язком контролюючого органу. При прийманні поданих платниками Звітних документів здійснюється контроль щодо наявності/достовірності обов`язкових реквізитів, визначених пунктами 48.3, 48.4 статті 48 глави 2 розділу II Податкового кодексу України. Інші показники зазначені у Звітному документі, до його прийняття перевірці не підлягають.
Відмова посадової особи контролюючого органу прийняти Звітний документ з будь-яких причин, не визначених статтями 48 та 49 глави 2 розділу II Податкового кодексу України, у тому числі висунення будь-яких умов щодо тонкого прийняття (включаючи зміну показників такого, зменшення або скасування відємного значення обєктів оподаткування, сум бюджетних відшкодувань, незаконного збільшення податкових зобовязань тощо), забороняється.
При відсутності зауважень до оформлення Звітного документа він вважається прийнятим та реєструється датою фактичного отримання органом ДФС.
Якщо Звітний документ оформлено з порушеннями, платнику надається письмове повідомлення про відмову у його прийнятті із зазначенням причин такої відмови. Звітинй документ реєструється в інформаційній системі органів ДФС з ознакою “Вважається неподаним” та інформацією про причини відмови у прийнятті.
Дані Звітних документів, поданих платниками на паперових носіях, переносяться до інформаційної системи органів ДФС у терміни, встановлені регламентом комп`ютерної обробки Звітних документів (далі - Регламент комп`ютерної обробки).
Після повного внесення даних Звітного документа такий документ отримує статус “Повністю введено”.
Для звітних документів, поданих засобами електронного зв`язку в електронній формі, статус “Повністю введено” вважається присвоєним за умовчанням.
Відповідальними за приймання та реєстрацію Звітних документів незалежно від способу подання є відповідні структурні підрозділи органів ДФС згідно з функціональними обов`язками та порядком приймання та реєстрації Звітних документів органами ДФС.
Як встановлено в судовому засіданні, ДПІ у м. Івано-Франківську не було надано Обслуговуючому кооперативу "Гаражно-будівельний кооператив №22" письмового повідомлення про відмову в прийнятті уточнюючих податкових декларацій з плати за землю за 2017-2018 роки, водночас вказані уточнюючі податкові декларації контролюючим органом було прийнято 10.10.2019 року та 17.10.2019 року, про що свідчить відмітка про їх отримання (а.с.58,61).
В результаті чого, у відповідності до вищевказаних норм чинного законодавства, позивач за первісним позовом повинен був відобразити (рознести) дані показників, що місяться в уточнюючих податкових декларацій з плати за землю за 2017-2018 роки в ІКП Обслуговуючому кооперативу "Гаражно-будівельний кооператив №22" (перенести до інформаційної системи органів ДФС дані Звітних документів, поданих платниками на паперових носіях).
Проте, як встановлено судом, позивач за первісним позовом цього не здійснив. Таким чином, існує невідповідність інформації, що зберігається у інформаційній системі, показникам первинних документів Обслуговуючого кооперативу "Гаражно-будівельний кооператив №22".
Суд зазначає, що відповідно до пункту 87.9 статті 87 ПК України, у разі наявності у платника податків податкового боргу контролюючі органи зобов`язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. У такому ж порядку відбувається зарахування коштів, що надійдуть у рахунок погашення податкового боргу платника податків відповідно до статті 95 цього Кодексу або за рішенням суду у випадках, передбачених законом.
В судовому засіданні представник позивача за зустрічним позовом вказав на те, що сума податкового боргу за самостійно визначеними податковим зобов`язанням, що виникло згідно поданих Обслуговуючим кооперативом "Гаражно-будівельний кооператив №22" звітних декларацій із земельного податку за 2017-2018 років ним повністю сплачено, при цьому, без урахування даних, які зазначені в уточнюючих податкових деклараціях з плати за землю за 2017-2018 роки.
Вказане також підтверджується даними інтегрованої картки платника податків та усними поясненнями представника ГУ ДПС в Івано-Франківській області, наданими ним в судовому засіданні (а.с. 132-154).
З урахуванням викладеного, склалася ситуація, коли податковий борг Обслуговуючого кооперативу "Гаражно-будівельний кооператив №22" в сумі 111393,84 грн. (що утворився внаслідок несплати самостійно задекларованих податкових зобов`язань по земельному податку ( декларації 2019 та 2020) з юридичних осіб в сумі 80602,83 грн. та внаслідок несплати штрафних (фінансових санкцій) за платежем земельний податок з юридичних осіб в розмірі 25382,27 грн., нарахованих згідно податкових повідомлень-рішень та пені – 5408,74 грн.), в порушення вимог статтей 87 та 95 ПК України, податковим органом не був скоригований у бік зменшення на суму вказану в уточненних податкових деклараціях 2017 та 2018 років від 10.10.2019 та 17.10.2019 відповідно, а саме на 114849,83 грн.
Зазначене, виключає можливість задоволення вимог первісного позову.
Враховуючи встановлені судом обставини та, з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд приходить до переконання, що ДПІ в м. Івано-Франківську приймаючи 10.10.2019 року та 17.10.2019 року уточнюючі податкові декларації з плати за землю за 2017-2018 роки, фактично визнало податкову звітність Обслуговуючого кооперативу "Гаражно-будівельний кооператив №22", а відтак, позовні вимоги за зустрічним позовом в частині визнання протиправними дії Івано-Франківської ДПІ Головного управління ДПС в Івано-Франківській області щодо невизнання податковою звітністю Обслуговуючого кооперативу "Гаражно-будівельний кооператив №22" уточнюючої податкової декларації з плати за землю за 2018 рік, поданої 10.10.2019 року та уточнюючої податкової декларації з плати за землю за 2017 рік, поданої 17.10.2019 року є необгрунтованими, а в задоволенні позову в цій частини слід відмовити.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги за зустрічним позовом підлягають до часткового задоволення, шляхом зобов`язання Головного управління ДПС в Івано-Франківській області відобразити показники (дані): поданої 10.10.2019 року уточнюючої податкової декларації з плати за землю за 2018 рік та поданої 17.10.2019 року уточнюючої податкової декларації з плати за землю за 2017 рік в електронних базах даних податкової звітності, у тому числі, в картці особового рахунку Обслуговуючого кооперативу "Гаражно-будівельний кооператив №22".
Відповідно до частини 3 статті 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Враховуючи те, що зустрічний позов задоволено частково, позивач за зустрічним позовом, згідно з квитанціями від 15.10.2020 року та від 27.10.2020 року, підтвердив сплату судового збору на суму 4204 гривень, за подання даного зустрічного позову, слід відповідно до задоволених позовних вимог стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області на користь позивача сплачений судовий збір в розмірі 1051 грн.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову Головного управління ДПС в Івано-Франківській області до Обслуговуючого кооперативу "Гаражно-будівельний кооператив №22" про стягнення боргу в сумі 111 393,84 грн. - відмовити.
Зустрічний позов Обслуговуючого кооперативу "Гаражно-будівельний кооператив №22" до Головного управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - задоволити частково.
Зобов`язати Головне управління ДПС в Івано-Франківській області відобразити показники (дані): поданої 10.10.2019 року уточнюючої податкової декларації з плати за землю за 2018 рік та поданої 17.10.2019 року уточнюючої податкової декларації з плати за землю за 2017 рік в електронних базах даних податкової звітності, у тому числі, в картці особового рахунку Обслуговуючого кооперативу "Гаражно-будівельний кооператив №22".
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Відповідно до задоволених вимог стягнути на користь Обслуговуючого кооперативу "Гаражно-будівельний кооператив №22" (код ЄДРПОУ 25951788, вул. О.Довженка, 13, м. Івано-Франківськ, 76018) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 43142559, вул. Незалежності, 20, м. Івано-Франківськ, 76018) сплачений судовий збір в розмірі 1051 грн. (одну тисячу п`ятдесят одну гривню).
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Учасники справи за первинним позовом:
Позивач:
Головне управління ДПС в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 43142559, вул. Незалежності, 20, м. Івано-Франківськ, 76018).
Відповідач:
Обслуговуючий кооператив "Гаражно-будівельний кооператив №22" (код ЄДРПОУ 25951788, вул. О.Довженка, 13, м. Івано-Франківськ, 76018).
Учасники справи за зустрічним позовом:
Позивач:
Обслуговуючий кооператив "Гаражно-будівельний кооператив №22" (код ЄДРПОУ 25951788, вул. О.Довженка, 13, м. Івано-Франківськ, 76018).
Відповідач:
Головне управління ДПС в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 43142559, вул. Незалежності, 20, м. Івано-Франківськ, 76018).
Суддя Панікар І.В.
Рішення складене в повному обсязі 18 лютого 2021 р.