Ухвала суду № 95034487, 22.02.2021, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.02.2021
Номер справи
240/2314/21
Номер документу
95034487
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

про залишення позовної заяви без руху

22 лютого 2021 року м. Житомир справа № 240/2314/21

категорія 105000000

Суддя Житомирського окружного адміністративного суду Лавренчук О.В., перевіривши дотримання вимог законодавства при подачі позовної заяви Житомирського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки до Корольовського відділу державної виконавчої служби у місті Житомирі Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Хмельницький) про визнання неправомірною та скасування постанови,

встановив:

Житомирський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки звернувся до суду з позовом до Корольовського відділу державної виконавчої служби у місті Житомирі Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Хмельницький) в якому просить:

1. відстрочити оплату судового збору за подання позовної заяви до ухвалення рішення у справі.

2. Поновити строк звернення до адміністративного суду щодо оскарження постанови від 22.01.2021 старшого державного виконавця відділу державної виконавчої служби у м. Житомирі Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) Ратушної О.В. про стягнення виконавчого збору.

3. Визнати неправомірною постанову від 22.01.2021 старшого державного виконавця відділу державної виконавчої служби у м. Житомирі Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) Ратушної О.В. у розмірі 24000,00 грн.

4. Скасувати постанову від 22.01.2021 старшого державного виконавця відділу державної виконавчої служби у м. Житомирі Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) Ратушної О.В. про стягнення з Житомирського обласного військового комісаріату виконавчого збору у розмірі 24000,00 грн.

Перевіряючи матеріали позовної заяви та додані до неї документи, суд вважає, що така не відповідає вимогам статей 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України), з наступних підстав.

Частиною 3 статті 161 КАС України встановлено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Позивачем до позовної заяви не додано документу про сплату судового збору, а у п. 1 прохальної частини позву просить відстрочити оплату судового збору за подання позовної заяви до ухвалення рішення у справі. Обґрунтовуючи вказане клопотання, Житомирський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки просить суд врахувати, що Міністерство оборони України утримується за рахунок коштів державного бюджету і здійснює платежі шляхом надання доручень органам Державної казначейської служби України. Зазначає, що майновий стан позивача не дає можливості своєчасно оплатити судовий збір.

Розглянувши клопотання про відстрочення оплати судового збору за подання позовної заяви до ухвалення рішення у справі, суд зазначає наступне.

Правові засади справляння судового збору, платники, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначені в Законі України від 08.07.2011 № 3674-VI "Про судовий збір" (далі - Закон №3674-VI).

Частиною 1 ст. 8 Закону України "Про судовий збір" визначено, що враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:

1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або

2) позивачами є:

а) військовослужбовці;

б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів;

в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю;

г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї;

ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або

3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.

Враховуючи ту обставину, що позивач не є особою, визначеною у п. 2 ч. 1 ст. 8 Закон України "Про судовий збір", та не є фізичною особою, як того вимагає п. 1 ч. 1 вказаної статті, а предмет позову не стосується захисту соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю, - суд не вбачає підстав для відстрочення сплати судового збору Житомирським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки.

Отже, клопотання про відстрочення оплату судового збору за подання позовної заяви до ухвалення рішення у справі є необґрунтованим, а тому задоволенню не підлягає.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону №3674-VI судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Згідно з пп.1 п. 3 ч.2 ст.4 Закону України "Про судовий збір" ставка судового збору за подання до суду суб`єктом владних повноважень, юридичною особою позову майнового характеру, ставка судового збору становить: 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Законом України "Про Державний бюджет України на 2021 рік" встановлено, що з 01 січня 2021 року прожитковий мінімум на одну працездатну особу в розрахунку на місяць у становить 2270,00 гривень

Враховуючи ціну позову, позивач при подачі до суду даного позову повинен був сплатити судовий збір у розмірі 2270,00 грн, однак не сплатив.

Отже позовна заява не відповідає нормам ч. 3 ст. 161 КАС України.

Частиною 6 статті 161 КАС України встановлено, що у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов`язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.

Позивачем у п. 2 прохальної частини позову зазначено: прошу поновити строк звернення до адміністративного суду щодо оскарження постанови від 22.01.2021 старшого державного виконавця відділу державної виконавчої служби у м. Житомирі Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) Ратушної О.В. про стягнення виконавчого збору.

В обґрунтування клопотання вказує, що звертався до старшого державного виконавця відділу державної виконавчої служби у м. Житомирі Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) Ратушної О.В. з клопотанням скасувати постанову про стягнення виконавчого збору від 22.01.2021 в зв`язку з виконанням судового рішення до винесення постанови про виконавче провадження, однак відповіді отримано не було. Зважаючи на викладене, просить суд прийняти до уваги наведені аргументи, як поважні причини пропуску строку на звернення до адміністративного суду для оскарження постанови від 22.01.2021 року ВП № 64241626 старшого державного виконавця відділу державної виконавчої служби у м. Житомирі Центрально-З вхідного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) Ратушної О.В, та поновити пропущений строк.

Щодо вказаного клопотання суд зазначає наступне.

Згідно вимог ч.1. та ч. 3 ст. .122 КАС України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Згідно ч. 1 та ч. 2 ст. 287 КАС України, учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб. Позовну заяву може бути подано до суду:

1) у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів;

2) у триденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів, у разі оскарження постанови про відкладення провадження виконавчих дій.

Отже, початок перебігу строку звернення до суду з даним позовом обчислюється з дня, коли позивач дізнався або повинна була дізнатися про порушення своїх прав.

Так, у позовній заяві позивач зазначає, що 01.02.2021 на адресу Житомирського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки надійшла оскаржувана постанова від 22.01.2021 про стягнення виконавчого збору в сумі 24000,00 грн.

Отже, саме з 01.02.2021 розпочався строк звернення до суду із даним позовом.

Суд відмічає, що норми Закону України "Про виконавче провадження" не визначають обов`язку досудового порядку вирішення спору, а тому звернення до державного виконавця відділу державної виконавчої служби у м. Житомирі Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) Ратушної О.В. з клопотанням скасувати постанову про стягнення виконавчого збору від 22,01.2021 не є поважною причиною пропуску строку звернення з позовною заявою до суду та не є підставою для поновлення такого строку.

Частиною 1.ст. 123 КАС України встановлено, що у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.

Так, оскільки про оскаржувану постанову позивачу стало відомо 01.02.2021, а до суду з позовом позивач звернувся 16.02.2021, суд вважає, що позивачем пропущено десятиденний строк звернення до суду з даним позовом

Частинами першою та другою статті 169 КАС України, визначено, що суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

З огляду на викладене, позовну заяву слід залишити без руху із встановленням позивачу строку для усунення недоліків шляхом надання до суду:

1. заяву про поновлення строку звернення до адміністративного суду, вказавши інші підстави для поновлення строку та докази поважності причин його пропуску;

2. оригіналу документу про сплату судового збору в сумі 2270,00 грн, сплаченого за наступними реквізитами:

Отримувач коштів: ГУК у Жит.обл./ТГ м.Житомир/22030101;

Код класифікації доходів бюджету: 22030101

Рахунок отримувача: UA 048999980313181206084006797;

Код отримувача: 37976485;

Банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.);

Призначення платежу ;101;_____(код ЄДРПОУ позивача. Судовий збір, за позовом ______ (назва позивача), Житомирський окружний адміністративний суд.

Керуючись статтями 160, 161, 169, 243, 248, 256 КАС України, суд

ухвалив:

Відмовити у задоволенні клопотання про відстрочення сплати судового збору.

Визнати неповажними підстави для поновлення строку звернення до суду.

Позовну заяву Житомирського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки залишити без руху.

Позивачу усунути зазначені в ухвалі суду недоліки протягом десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху надіслати особі, яка її подала, не пізніше наступного дня після її постановлення.

У разі якщо недоліки позовної заяви не будуть усунуті у строк, встановлений судом, позовну заяву буде повернуто позивачу.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена в апеляційному порядку.

Суддя О.В. Лавренчук