Рішення № 95034311, 19.02.2021, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.02.2021
Номер справи
240/6121/20
Номер документу
95034311
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 лютого 2021 року м. Житомир справа № 240/6121/20

категорія 112030300

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

судді Капинос О.В.,

розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії,

встановив:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить:

визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови у нарахуванні та виплаті компенсації втрати частини доходів у зв"язку з порушенням строків виплати пенсії за період з 01.05.2011 по 22.07.2011 по день фактичної виплати донарахованої частини пенсії протиправними;

зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити розрахунок, нарахувати та виплатити компенсацію за втрату частини доходів у зв`язку з порушенням термінів виплати пенсії, нарахованої на підставі постанови Народицького районного суду Житомирської області від 07.11.2011 у справі №2-а-4779/11 за період з 01.05.2011 по 22.07.2011 по день фактичної виплати донарахованої частини пенсії.

В обґрунтування позову зазначає, що на виконання постанови Народицького районного суду Житомирської області відповідач провів перерахунок та виплату належної позивачу пенсії, однак заборгованість сплатив лише 31.05.2018, тобто з порушенням строків виплати.

Позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, яка розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідач надіслав відзив на позов, в якому просить відмовити в задоволенні позовних вимог. Зокрема, обґрунтовуючи свою позицію відповідач вказав, що компенсації підлягають грошові доходи разом із сумою індексації, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру. Однак, позивачу кошти нараховані на виконання рішення суду, тобто ця виплата носить разовий характер і не підпадає під визначення доходів передбачених Законом України "Про компенсацію громадянам частини доходів у зв"язку з порушенням строків їх виплати". Також просив позов залишит без розгляду у зв"язку з пропуском строку звернення до суду.

Ухвалою від 21.04.2020 провадження у справі зупинено до набрання законної сили рішенням Верховного Суду у справі №510/1286/15.

Ухвалою від 29.01.2021 провадження у справі поновлено.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.

07.11.2011 Народицьким районним судом Житомирської області по справі №2-а-4779/11 зобов`язано Управління Пенсійного фонду України в Народицькому районі Житомирської області провести нарахування та виплату підвищення до пенсії, як потерпілій внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1, інваліду 2 державну пенсію по інвалідності відповідно ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за період з 01.05.2011 по 22.07.2011 з розрахунку не менше 8 мінімальних пенсій за віком, щомісяця, додаткової пенсії за шкоду , заподіяну здоров"ю відповідно до ст.50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за період з 01.05.2011 по 22.07.2011 з розрахунку не менше 75 процентів мінімальної пенсії за віком, щомісяця, з урахуванням фактично виплачених коштів, підвищення до пенсії непрацюючим пенсіонерам відповідно до ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за період з 01.05.2011 по 22.07.2011 , щомісяця, з урахуванням виплачених коштів.

На виконання постанови Народицького районного суду Житомирської області від відповідачем проведено нарахування доплат до пенсії у розмірі 23693,42 грн. лише 31.05.2018, що підтверджується випискою по картковому рахунку.

Позивач звернулася до відповідача із заявою про нарахування та виплату компенсації втрати частини доходу у зв`язку з порушенням строків виплати частини пенсії .

Листом від 16.01.2020 відповідач повідомив, що компенсації підлягають грошові доходи разом із сумою індексації, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру, при цьому позивачу кошти нараховані на виконання рішення суду.

Вважаючи дії відповідача щодо відмови в нарахуванні і виплаті зазначеної компенсації протиправними, позивач звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч.1 ст.58 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" пенсійний фонд України є органом, який здійснює керівництво та управління солідарною системою, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішує питання, пов`язані з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснює адміністративне управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені цим Законом і статутом Пенсійного фонду.

Згідно із ч.2 ст.46 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів. Компенсація втрати частини пенсії у зв`язку з порушенням строків її виплати пенсіонерам здійснюється згідно із законом.

Питання, пов`язані із здійсненням компенсації громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, врегульовані Законом України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати" № 2050-ІІІ (далі - Закон № 2050-ІІІ) та Порядком проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 159 від 21.02.2001 зі змінами і доповненнями (далі - Порядок № 159).

Згідно зі статтями 1, 2 Закону № 2050-ІІІ підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи), така компенсація провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період, починаючи з дня набрання чинності цим Законом. Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії, соціальні виплати, стипендії, заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.

Згідно з п. 2 Порядку № 159 компенсації підлягають такі грошові доходи разом із сумою індексації, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру: пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, щомісячної державної грошової допомоги та компенсаційних виплат).

Наведене свідчить, що основною умовою для виплати громадянину передбаченої ст. 2 Закону №2050-ІІІ та Порядком № 159, компенсації є порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів (у тому числі пенсії). Кошти, які підлягають нарахуванню в порядку компенсації громадянину частини доходу, в тому числі пенсії, у зв`язку з порушенням строків її виплати, мають компенсаторний характер.

Також, дія зазначених нормативних актів поширюється на підприємства, установи та організації всіх форм власності і господарювання та застосовується у всіх випадках порушення встановлених термінів виплати грошових доходів, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи), та стосується усіх доходів, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру (зокрема, пенсії).

Виплата компенсації втрати частини доходу проводиться незалежно від порядку і підстав його (доходу) нарахування: самим підприємством, установою чи організацією добровільно чи на виконання судового рішення.

Тобто, основною умовою для виплати громадянину передбаченої статтею 2 Закону №2050-ІІІ, статтею 55 Закону №2262-XII та Порядком №159 є порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів (у тому числі пенсії). При цьому компенсація за порушення строків виплати такого доходу проводиться незалежно від порядку і підстав його нарахування: самим підприємством, установою чи організацією добровільно чи на виконання судового рішення.

Аналогічна правова позиція викладена постанові Верховного Суду від 03.07.2018 справа № 521/940/17, від 05.10.2019, від 5 жовтня 2018 року у справі №162/787/16-а, а згідно п. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Судом встановлено, що нарахування та виплата позивачу доплати до пенсії відповідно до ст. 39,50,54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" відбулась на виконання судового рішення лише 31.05.2018.

Отже, відповідачем допущено порушення встановленого строку виплати щомісячної доплати пенсії, а тому у позивача виникло право на отримання компенсації втрати частини доходу (пенсії) за спірний період.

Клопотання представника відповідача про залишення позову без розгляду, у зв"язку з прокуском строку звернення до суду з вказаним позовом не підлягає задоволенню, оскільки позивач дізнався про порушення своїх прав з листа-відповіді відповідача від 16.01.2020, а з позовом звернувся 10.04.2020, про що свідчить штамп "Укрпошта" на поштовому конверті, тобто з дотриманням шестимісячного строку.

Такий висновок узгоджується з правовою позицією Великої Палати Верховного Суду, викладеною у постанові від 24 грудня 2020 року у справі № 510/1286/16-а про те, що: "... визначаючи початок перебігу строку звернення до адміністративного суду, важливо встановити той момент, коли особа дізналася або могла дізнатися про порушення її прав. У спорах, що виникають з органами ПФУ, особа може дізнатися, що її права порушені, зокрема, при отриманні від органу ПФУ відповіді на надісланий запит щодо розміру пенсії, нормативно-правових документів, на підставі яких був здійснений саме такий розрахунок.

Зазначеної позиції підтримується Сьомий апеляційний адміністративний суд у постанові від 03.02.021 у справі №240/673/20, від 19.01.2021 у справі №240/2023/20.

Таким посилання відповідача на перелік позицій Верхового Суду за 2019 суд не приймає до уваги, оскільки пріорітетним для розгляду справи є останні позиції Верховного Суду.

Частиною 1,2 ст. 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачем всупереч ч.2 ст.77 КАС України не доведено правомірність відмови у нарахуванні і виплаті компенсації втрати частини доходу (пенсії).

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову.

Керуючись статтями 242-246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,

вирішив:

Позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Жиіомиреькій області (вул.Ольжича, 7, м.Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) щодо відмови ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) у нарахуванні та виплаті компенсації втрати частини доходів у зв"язку з порушенням строків виплати пенсії за період з 01.05.2011 по 22.07.2011 по день фактичної виплати донарахованої частини пенсії протиправними.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.Ольжича, 7, м.Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) нарахувати та виплатити ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) компенсацію втрати частини доходів у зв`язку з порушенням термінів виплати пенсії, нарахованої на підставі постанови Народицького районного суду Житомирської області від 07.11.2011 у справі №2-а-4779/11 за період з 01.05.2011 по 22.07.2011, по день фактичної виплати донарахованої частини пенсії.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.В. Капинос