
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
У Х В А Л А
18 лютого 2021 р. Справа №200/793/21-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Чучка В.М., розглянувши заяву представника Державного секретаря Міністерства юстиції України Богачової Олени Віталіївни про розгляд справи за правилами загального позовного провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Державного секретаря Міністерства юстиції України Богачової Олени Віталіївни про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі – позивач) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовом Державного секретаря Міністерства юстиції України Богачової Олени Віталіївни (надалі – Держсекретар Мінюсту, відповідач) про визнання протиправною бездіяльності, що виявилася у відмові в наданні публічної інформації про особу, якій надано для проживання службове житло – трикімнатну квартиру АДРЕСА_1 , із зазначенням в інформації посади, яку займає особа, прізвище, ім`я, по-батькові, дату, з якої особі надано службове житло для проживання, найменування документу/ів, на підставі якого було надано для проживання службове житло, відповідно до запиту на отримання публічної інформації №19/11-01 від 19.11.2020, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 19.11.2020 за №ПІ-Т-4311 та зобов`язання повторно розглянути запит на отримання публічної інформації №19/11-01 від 19.11.2020, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 19.11.2020 за №ПІ-Т-4311, з урахуванням правової оцінки наданої судом у рішенні.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 27.01.2021 року відкрито спрощене провадження у справі (без виклику осіб, які беруть участь у справі, та проведення судового засідання).
16 лютого 2021 року до суду надійшла заява від представника Держсекретаря Мінюсту про розгляд справи за правилами загального позовного провадження.
Вирішуючи вказану заяву, суд виходить з наступного.
На підставі ч. 2 ст. 12 та ч. 1 ст. 257 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.
За нормами ч. 1 ст. 263 цього ж Кодексу суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи в тому числі щодооскарження бездіяльності суб`єкта владних повноважень або розпорядника інформації щодо розгляду звернення або запиту на інформацію.
Таким чином, Кодекс адміністративного судочинства України прямо передбачає обов`язок суду здійснювати розгляд такого роду справ, як ця справа, у порядку письмового провадження.
Разом з цим, практика Європейського суду з прав людини з питань гарантій публічного характеру провадження у судових органах у контексті пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 свідчить про те, що публічний розгляд справи може бути виправданим не в кожному випадку (рішення від 08.12.1983 у справі "Axen v. Germany" ("Аксен проти Німеччини"), заява № 8273/78; рішення від 25.04.2002 у справі "VarelaAssalino v. Portugal" ("ВарелаАссаліно проти Португалії"), заява № 64336/01). Так, у випадках, коли мають бути вирішені тільки питання права, розгляд письмових заяв, на думку Європейського суду з прав людини, є доцільнішим, ніж усні слухання, і розгляд справи на основі письмових доказів є достатнім. Заявник (в одній із зазначених справ) не надав переконливих доказів на користь того, що для забезпечення справедливого судового розгляду після обміну письмовими заявами необхідно було провести також усні слухання. Зрештою, у певних випадках влада має право брати до уваги міркування ефективності й економії. Зокрема, коли фактичні обставини не є предметом спору, а питання права не становлять особливої складності, та обставина, що відкритий розгляд не проводився, не є порушенням вимоги пункту 1 статті 6 Конвенції про проведення публічного розгляду справи.
Суд створив учасникам процесу належні умови для ознайомлення з рухом справи №200/793/21-а шляхом надсилання процесуальних документів. Крім того, кожен з учасників справи може користуватися своїми процесуальними правами та обов`язками, визначеними статтею 44 КАС України.
Бажання сторони у справі викласти під час публічних слухань свої аргументи, які висловлені нею в письмових та додаткових поясненнях, не зумовлюють необхідності призначення до розгляду справи з викликом її учасників.
Аналогічний висновок викладений в ухвалі Великої Палати Верховного суду від 24 січня 2020 року у справі № 9901/491/19 (11-1189заі19).
Отже, виходячи з вищезазначеного та керуючись положеннями ст. ст. 12 та 257 КАС України, у суду відсутні правові підстави для розгляду цієї адміністративної справи за правилами загального позовного провадження.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.12, 241-243, 248, 257, 260, 262 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В:
У задоволенні заяви представника Державного секретаря Міністерства юстиції України Богачової Олени Віталіївни про розгляд справи за правилами загального позовного провадження – відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею. Заперечення на ухвали, що не підлягають оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя В.М. Чучко