
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 лютого 2021 року ЛуцькСправа № 140/12494/20
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Валюха В.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є військовим пенсіонером, з 22.01.2018 отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ), перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області.
07.06.2019 позивач звернувся до відповідача щодо ознайомлення з матеріалами пенсійної справи, в т.ч. щодо отримання виписки з розпорядження про призначення пенсії та її перерахунку. Проте, відповідач на заяву про перерахунок пенсії відповіді не надав.
Позивач вказує, що постановою Кабінету Міністрів України «Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії, Служби зовнішньої розвідки та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій» від 22.09.2010 № 889 (далі - Постанова № 889) встановлено додаткову грошову винагороду для окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій.
Оскільки щомісячна додаткова грошова винагорода, встановлена Постановою № 889, має постійний характер, виплачувалась позивачу до часу його звільнення з військової служби, на суми вказаної щомісячної додаткової грошової винагороди військовослужбовця нараховані і сплачені страхові внески, то вказаний вид грошового забезпечення підлягає врахуванню до грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія. За таких обставин відповідач повинен здійснити перерахунок та виплату пенсії, враховуючи у складі грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, фактично отриману щомісячну додаткову грошову винагороду.
Позивач просить визнати протиправними дії ГУ ПФУ у Волинській області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії та зобов`язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії з урахуванням у складі грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, фактично отриманих сум щомісячної додаткової грошової винагороди та здійснити її виплату з урахуванням виплачених сум.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 25.09.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у даній справі, судовий розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (а. с. 26).
В поданому до суду відзиві на позовну заяву (а. с. 30-38) відповідач позов не визнав та просить відмовити у його задоволенні з тих підстав, що позивач у встановленому порядку із заявою про перерахунок пенсії не звертався, а подав заяву щодо надання інформації (виписки) з розпорядження про призначення пенсії та її перерахунку, на яку було надано відповідь листом від 18.06.2019 № 578/М-01. Крім того, позивачу призначена та виплачується пенсія по інвалідності відповідно до Закону № 2262-ХІІ, при цьому, у зв`язку із проходженням служби по мобілізації з 22.06.2016 по 22.08.2017, позивачу 02.02.2018 був проведений перерахунок пенсії (з 01.09.2017) на підставі статті 2 Закону № 2262-ХІІ, з урахуванням додаткової вислуги років під час повторного прийняття на службу та до дня звільнення. Позивачу правомірно при перерахунку пенсії не враховувалася винагорода, передбачена Постановою № 889, позаяк така винагорода виплачується тільки тим військовослужбовцям, які мають на неї право, такі виплати не здійснюються щомісячно і знаходяться в залежності від порядку й умов, що нормативно встановлені для них розпорядником коштів і водночас не включається до складу грошового забезпечення.
Інших заяв по суті справи чи клопотань про розгляд справи в судовому засіданні від учасників справи до суду не надходило.
Відповідно до пункту 20 частини першої статті 4, частини другої, пункту 10 частини шостої статті 12, частин першої - третьої статті 257, частини п`ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) дану справу, як справу незначної складності, розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у ній матеріалами.
Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення частково з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 є військовим пенсіонером, перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію по інвалідності, що підтверджується матеріалами пенсійної справи № ХА-15270 (Міноборони) (а. с. 43-50).
З матеріалів пенсійної справи вбачається, що позивачу була призначена з 21.12.1999 пенсія за вислугу років відповідно до Закону № 2262-ХІІ (а. с. 10, 44). В подальшому, у період з 22.06.2016 по 22.08.2017 позивач проходив військову службу по мобілізації (а. с. 12).
19.01.2018 позивач ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ у Волинській області про переведення з одного виду пенсії (за вислугу років) на інший вид (пенсія по інвалідності) (а. с. 46), за результатами розгляду якої відповідно до протоколу від 01.02.2018 за пенсійною справою ХА-15270 (Міноборони) позивачу був проведений перерахунок пенсії з 19.01.2018 (а. с. 45).
При цьому, для обчислення розміру пенсії при вказаному перерахунку були враховані відповідно до грошового атестату серії ЗУ № 065032, виданого Військовою частиною А1008 (а. с. 13), такі види грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, у т. ч. надбавка за особливо важливі завдання, робота з таємними виробами, носіями, документами, премія (щомісячна додаткова грошова винагорода до розрахунку розміру пенсії не була врахована).
07.06.2019 до ГУ ПФУ у Волинській області надійшла заява позивача про надання виписки з розпорядження про призначення пенсії та її перерахунку, якщо такий був, із зазначенням періоду страхового стажу, заробітної плати та інших видів грошового забезпечення, які враховані при розрахунку пенсії (а. с. 40).
Листом від 18.06.2019 № 578/М-01 відповідач направив позивачу копії документів з матеріалів пенсійної справи (а. с. 39).
Отже, з матеріалів справи вбачається, що фактично публічно-правовий спір між сторонами виник у зв`язку із неврахуванням відповідачем при здійсненні перерахунку пенсії за заявою позивача від 19.01.2018 щомісячної додаткової грошової винагороди.
При вирішенні даного спору суд застосовує такі нормативно-правові акти.
Згідно з частиною другою статті 2 Закону № 2262-ХІІ пенсіонерам з числа військовослужбовців та осіб, які отримують пенсію за цим Законом, у разі повторного прийняття їх на військову службу до Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України та Державної спеціальної служби транспорту, службу до Національної поліції, Служби судової охорони, органів та підрозділів цивільного захисту, податкової міліції та Державної кримінально-виконавчої служби України виплата пенсій на час їх служби припиняється. При наступному звільненні із служби цих осіб виплата їм пенсій здійснюється з урахуванням загальної вислуги років на день останнього звільнення.
За правилами частини першої статті 5 Закону № 2262-ХІІ особам, звільненим з військової служби, іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей може призначатися (за їх бажанням) пенсія на умовах і в порядку, передбачених Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». При цьому для обчислення пенсій враховуються всі види грошового забезпечення, що отримували зазначені особи, які мають право на пенсію за цим Законом, перед звільненням зі служби.
Відповідно до частини першої статті 7 Закону № 2262-ХІІ військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором. У разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до цього Закону та Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», призначається одна пенсія за її вибором. При цьому різниця між розміром пенсії, на який особа має право відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", і розміром пенсії із солідарної системи відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", яка визначається в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, фінансується за рахунок коштів державного бюджету.
Отже, у випадку призначення пенсії по інвалідності саме за Законом № 2262-ХІІ заробіток (грошове забезпечення) для обчислення пенсії визначається статтею 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011-ХІІ (далі - Закон № 2011-ХІІ), статтею 43 Закону № 2262-ХІІ.
Згідно з частинами другою, третьою статті 9 Закону № 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Таким чином, до складу грошового забезпечення військовослужбовців входять чотири види складових: 1) посадовий оклад; 2) оклад за військовим званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення; 4) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Частиною першою статті 15 Закону № 2011-ХІІ визначено, що пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону № 2262-ХІІ.
Однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців є визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсій.
Так, частиною третьою статті 43 Закону № 2262-ХІІ визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей» пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Таким чином, Закон № 2262-ХІІ, який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення, зокрема осіб, звільнених з військової служби, та має на меті реалізацію цими особами конституційного права на державне пенсійне забезпечення і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України, передбачає включення до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, лише щомісячні основні види грошового забезпечення, до яких належать: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
Тобто, при обчисленні пенсії не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць. Факт сплати єдиного внеску не є безумовною підставою для включення виплати, з якої цей внесок утримано, до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, та має значення лише для включення до цього грошового забезпечення його видів з переліку, визначеного статтею 43 Закону № 2262-ХІІ, який є вичерпним.
Вказані висновки щодо застосування норм права викладені у постанові Великої Палати Верховного Суду від 06.02.2019 у справі № 522/2738/17 та в силу приписів частини п`ятої статті 242 КАС України враховуються при вирішенні цієї справи.
Згідно із підпунктом 1 пункту 1 Постанови № 889 установлено щомісячну додаткову грошову винагороду: військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), які займають посади у Військово-Морських Силах Збройних Сил та Морській охороні Державної прикордонної служби, посади наземних авіаційних спеціалістів, що забезпечують безпеку польотів літаків та вертольотів, у військових частинах і підрозділах Повітряних Сил та Сухопутних військ Збройних Сил, посади у військових частинах і підрозділах високомобільних десантних військ та спеціального призначення Збройних Сил, і військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) льотного складу Збройних Сил, Національної гвардії та Державної прикордонної служби - у розмірі, що не перевищує місячне грошове забезпечення.
Ураховуючи наведене, на думку суду, отримувана згідно із грошовим атестатом серії ЗУ № 065032 щомісячна додаткова грошова винагорода в сумі 2169,38 грн. (а. с. 13), мала бути включена до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії, при перерахунку пенсії позивача на підставі його заяви від 19.01.2018. Суд звертає увагу, що вказана щомісячна додаткова грошова винагорода включена до грошового атестату позивача (а. с. 13) та відсутні правові підстави не враховувати вказану винагороду до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії позивача.
При вирішенні даного спору суд враховує, що 07.06.2019 позивач звернувся до відповідача не із заявою про перерахунок пенсії (як про це він стверджує у позовній заяві), а із заявою про надання документів з пенсійної справи (виписки з розпорядження про призначення пенсії та її перерахунку, якщо такий був, із зазначенням періоду страхового стажу, заробітної плати та інших видів грошового забезпечення, які враховані при розрахунку пенсії), на яку було надано відповідь листом від 18.06.2019 № 578/М-01 (а. с. 39-40). Відтак, позовні вимоги про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії до задоволення не підлягають.
Разом з тим, оскільки при здійсненні перерахунку пенсії на підставі заяви від 19.01.2018 відповідач безпідставно не включив щомісячну додаткову грошову винагороду до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії, тому позовні вимоги зобов`язального характеру належить задовольнити шляхом прийняття судом рішення про зобов`язання відповідача здійснити перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) пенсії по інвалідності ОСОБА_1 на підставі заяви від 19.01.2018 із включенням до складу (розміру) грошового забезпечення, з якого призначається (обчислюється) пенсія, щомісячної додаткової грошової винагороди.
Суд відхиляє доводи відповідача про пропуск позивачем строку звернення до суду, оскільки відповідач не надав доказів вручення позивачу листа від 18.06.2019 № 578/М-01 (а. с. 39), а з тексту позовної заяви вбачається, що позивач звернувся до суду 30.08.2020, після отримання у березні 2020 року відповіді на адвокатський запит (а. с. 9), чим дотримав шестимісячний строк звернення до суду.
При цьому, частиною третьою статті 51 Закону № 2262-ХІІ встановлено, що перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком. На думку суду, оскільки відповідач при здійсненні перерахунку пенсії на підставі заяви від 19.01.2018 безпідставно не включив щомісячну додаткову грошову винагороду до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії, тому позовні вимоги зобов`язального характеру належить задовольнити без обмеження строком.
Керуючись статтями 243 - 246, 262 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, м. Луцьк, вул. Кравчука, 22-В, ідентифікаційний код 13358826) здійснити перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) пенсії по інвалідності ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) на підставі заяви від 19 січня 2018 року із включенням до складу (розміру) грошового забезпечення, з якого призначається (обчислюється) пенсія, щомісячної додаткової грошової винагороди.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 255 КАС України, та може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.М.Валюх