
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
11 лютого 2021 року № 320/4162/19
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Горобцової Я.В., розглянувши у підготовчому судовому засіданні клопотання про вилучення доказів та застосування заходів процесуального примусу, про залучення у справіу правонаступника у справі за позовом ОСОБА_1 до Богданівської сільської ради Броварського району Київської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - ОСОБА_2 про встановлення відсутності компетенції,
в с т а н о в и в:
До Київського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Богданівської сільської ради Броварського району Київської області, в якому позивач просить суд:
- встановити відсутність компетенції Богданівської сільської ради Броварського району Київської області на розпорядження земельною ділянкою в адміністративних межах Богданівської сільської ради Броварського району Київської області в Садівничому товаристві “Заліське” площею 0,06 га по АДРЕСА_1 .
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 4 вересня 2019 року відкрито провадження в адміністративній справі за правилами загального позовного провадження, розпочато підготовку справи до судового розгляду, призначено підготовче засідання.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 24 лютого 2020 року частково задоволено клопотання позивача, витребувано від Богданівської сільської ради Броварського району Київської області:
- проект землеустрою щодо встановлення (зміни) меж адміністративно-територіальної одиниці села Богданівка Богданівської сільської ради Броварського району Київської області розроблений на підставі рішення Богданівської сільської ради № 907-29-VII від 26 червня 2018 року;
- належним чином засвідчену копію витягу з Державного земельного кадастру про землі в межах території адміністративно-територіальної одиниці села Богданівка Богданівської сільської ради Броварського району Київської області одержаний відповідачем 10 жовтня 2019 року за вих. № 18-10-0.222-475/60-19.
Витребувано від Міськрайонного управління у Броварському районі та м. Бровари Головного управління Держгеокадастру у Київській області належним чином завірені копії:
- проекту формування території і встановлення меж Богданівської сільської ради народних депутатів та сільських населених пунктів в Броварському районі Київської області 1993 року;
- картографічних матеріалів Богданівської сільської ради Броварського району з нанесеними на них межами населеного пункту с. Богданівка відповідно до Проекту формування території і встановлення меж Богданівської сільської ради народних депутатів та сільських населених пунктів в Броварському районі Київської області 1993 року;
- інформацію про наявність або відсутність інших проектів землеустрою щодо встановлення меж населеного пункту с. Богданівка Богданівської сільської ради Броварського району Київської області ніж тих, що були встановлені за Проектом формування території і встановлення меж Богданівської сільської ради народних депутатів та сільських населених пунктів в Броварському районі Київської області 1993 року.
11 серпня 2020 року ОСОБА_1 , через службу діловодства суду, подано клопотання, в якому просила тимчасово вилучити у Міськрайонного управління Дергеокадастру у Київській області проекту формування території і встановлення меж Богданівської сільської ради народних депутатів та сільських населених пунктів в Броварському районі Київської області 1993 року; картографічних матеріалів Богданівської сільської ради Броварського району з нанесеними на них межами населеного пункту с. Богданівка відповідно до Проекту формування території і встановлення меж Богданівської сільської ради народних депутатів та сільських населених пунктів в Броварському районі Київської області 1993 року. Просила також застосовувати заходи процесуального примусу у вигляді штрафу в розмірі десяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, негайно за кожне правопорушення.
Разом з тим, з матеріалів справи слідує, що 11 березня 2020 року від Головного управління Держгеокадастру у Київській області, через службу діловодства суду, надійшли витребувані документи, а саме: проект формування території і встановлення меж Богданівської сільської ради народних депутатів та сільських населених пунктів в Броварському районі Київської області, картографічні матеріали Богданівської сільської ради Броварського району з нанесеними на них межами населеного пункту с. Богданівка.
Додатково зазначено, що у 2003 році була розроблена технічна документація по коригуванню меж населених пунктів Броварського району. Рішенням Київської обласної ради від 18.09.2003 “Про встановлення меж населених пунктів Київської області” було встановлено межі населених пунктів, серед яких с. Богданівка Броварського району Київської області. Згідно додатку № 2 до вказаного вище рішення площа с. Богданівка становила 1981,8 га. Відомості про межі адміністративно-територіальної одиниці села Богданівка внесені до Державного земельного кадастру відповідно до проекту землеустрою щодо встановлення (зміни) меж адміністративно-територіальної одинці села Богданівка Богданівської сільської ради Броварського району Київської області, затвердженого рішенням Броварської районної ради від 2019 року № 844-62-VII.
Отже, у зв`язку з тим, що Головним управлінням Держгеокадастру у Київській області надано витребувані судом документи, відсутні правові підстави для задоволення вищевказаного клопотання позивача про тимчасове вилучення доказів від Міськрайонного управління у Броварському районі та м. Бровари Головного управління Держгеокадастру у Київській області. Зазначені докази надані, на вимогу суду, в одному примірнику, оскільки Головне управління Держгеокадастру у Київській області не є учасником справи.
Відповідно до ч.1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно з ч.1 ст. 80 КАС України учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом. Таке клопотання повинно бути подане в строк, зазначений в частинах другій та третій статті 79 цього Кодексу. Якщо таке клопотання заявлено з пропуском встановленого строку, суд залишає його без задоволення, крім випадку, коли особа, яка його подає, обґрунтує неможливість його подання у встановлений строк з причин, що не залежали від неї.
Про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу (ч.3 ст. 80 КАС України).
За приписами ч. 6 ст. 80 КАС України будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду.
Відповідно до ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Згідно з ч. 1 ст. 73 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.
Крім того, відповідно до частини 1 статті 52 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі, також КАС України) встановлено, що у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов`язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов`язкові для особи, яку він замінив.
Відповідно до підпунктів 1-4 пункту 2 Розділу ІІ Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо визначення територій та адміністративних центрів територіальних громад" від 16 квітня 2020 року №562-IX установлено:
1) визначення адміністративних центрів територіальних громад та затвердження територій територіальних громад здійснюються на основі затверджених Кабінетом Міністрів України перспективних планів формування територій громад Автономної Республіки Крим, областей;
2) у 2020 році перші місцеві вибори депутатів сільських, селищних, міських рад і відповідних сільських, селищних, міських голів територіальних громад, території яких затверджені Кабінетом Міністрів України на підставі цього Закону, проводяться одночасно з черговими місцевими виборами 2020 року;
3) вибори депутатів сільських, селищних, міських рад, сільських, селищних, міських голів, старост сіл, селищ територіальних громад, які увійшли до складу територіальних громад, території яких затверджено Кабінетом Міністрів України на підставі цього Закону, не проводяться;
4) повноваження сільських, селищних, міських рад, сільських, селищних, міських голів, старост сіл, селищ територіальних громад, які увійшли до складу територіальних громад, території яких затверджено Кабінетом Міністрів України на підставі цього Закону, припиняються в день набуття повноважень сільських, селищних, міських рад, обраних на перших місцевих виборах у 2020 році відповідно до підпункту 2 цього пункту.
Пунктом 7-1 Розділу V «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21 травня 1997 року №280/97-ВР визначено, що до прийняття закону про адміністративно-територіальний устрій України визначення адміністративних центрів територіальних громад та затвердження територій територіальних громад здійснює Кабінет Міністрів України.
Рішення Кабінету Міністрів України про визначення адміністративних центрів територіальних громад та затвердження територій територіальних громад подається до Центральної виборчої комісії для прийняття нею рішення про призначення перших місцевих виборів депутатів сільських, селищних, міських рад і сільських, селищних, міських голів відповідних територіальних громад.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України №600-р від 20.05.2020 «Про затвердження перспективного плану формування територій громад Київської області» до складу Великодимерської територіальної громади (3221255200, смт. Велика Димерка) включено наступні територіальні громади: Великодимерська, Бобрицька, Богданівська, Гоголівська, Жердівська, Кулажинська, Плосківська, Руднянська, Русанівська, Світильнівська, Шевченківська.
Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо впорядкування окремих питань організації та діяльності органів місцевого самоврядування і районних державних адміністрацій» №1009-IX, до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.07.1997 за №280/97-ВР внесено зміни, відповідно до яких Розділ V «Прикінцеві та перехідні положення» доповнено пунктом 6-1 наступного змісту:
- у день набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною територіальною громадою, територія якої затверджена Кабінетом Міністрів України (далі - сформована територіальна громада), припиняються повноваження сільських, селищних, міських рад, сільських, селищних, міських голів, обраних територіальними громадами, територія яких включена до території сформованої територіальної громади (далі - розформовані територіальні громади) (підпункт 1);
- після припинення повноважень сільського голови, який одноособово виконував функції виконавчого органу ради, що припиняється, відповідні функції одноособово виконує сільський, селищний, міський голова, обраний сформованою територіальною громадою, з дня набуття ним повноважень до затвердження новообраною радою персонального складу її виконавчого комітету (підпункт 3);
- сформована територіальна громада є правонаступником усього майна, прав та обов`язків розформованої територіальної громади з урахуванням особливостей, визначених підпунктами 5 і 6 цього пункту (підпункт 4);
- не пізніше завершення другої сесії новообраної ради у порядку, визначеному цим пунктом, починається реорганізація відповідних юридичних осіб - сільських, селищних, міських рад, обраних розформованими територіальними громадами та розміщених поза адміністративним центром сформованої територіальної громади, шляхом їх приєднання до юридичної особи - сільської, селищної, міської ради, розміщеної в адміністративному центрі сформованої територіальної громади. Після завершення реорганізації відповідні сільські, селищні, міські ради припиняються як юридичні особи з урахуванням особливостей, визначених цим пунктом (підпункт 8);
- юридична особа - сільська, селищна, міська рада, розміщена в адміністративному центрі сформованої територіальної громади, є правонаступником прав та обов`язків усіх юридичних осіб - сільських, селищних, міських рад, обраних розформованими територіальними громадами, з дня набуття повноважень новообраною радою (підпункт 9);
- з дня затвердження новообраною радою персонального складу її виконавчого комітету починається реорганізація відповідних юридичних осіб - виконавчих комітетів рад, що припиняються, шляхом їх приєднання до юридичної особи - виконавчого комітету новообраної ради. Після завершення реорганізації відповідні юридичні особи - виконавчі комітети сільських, селищних, міських рад припиняються у порядку, визначеному цим пунктом (підпункт 10);
- під час проведення реорганізації юридичних осіб - сільських, селищних, міських рад та/або їхніх виконавчих комітетів повноваження з управління справами таких юридичних осіб здійснює сільський, селищний, міський голова, обраний сформованою територіальною громадою. За поданням сільського, селищного, міського голови, обраного сформованою територіальною громадою, сільська, селищна, міська рада може утворювати комісії для забезпечення здійснення ним повноважень з управління справами юридичних осіб, що реорганізуються (абзац 5 і 6 підпункту 12);
- після закінчення повноважень рад, що припиняються, їхніх виконавчих комітетів, сільського голови, який одноособово виконував функції виконавчого органу сільської ради, що припиняється, видані ними нормативно-правові акти, невиконані акти індивідуальної дії зберігають чинність на відповідних територіях та для відповідних осіб (підпункт 13);
- новообрана рада, її виконавчий комітет можуть вносити зміни, визнавати такими, що втратили чинність, або скасовувати акти відповідних органів місцевого самоврядування, правонаступниками яких вони є, та їх посадових осіб (підпункт 14);
- державна реєстрація припинення юридичних осіб - сільських, селищних, міських рад, їхніх виконавчих комітетів здійснюється на підставі заяви, поданої суб`єкту державної реєстрації сільським, селищним, міським головою, обраним сформованою територіальною громадою, або уповноваженою ним особою. Сільські, селищні, міські ради та їхні виконавчі органи розформованих територіальних громад припиняються як юридичні особи з дня внесення запису про їх припинення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (абзац 1 і 4 підпункту 18).
Згідно з приписів частини 3 статті 8 Закону України "Про добровільне об`єднання територіальних громад" об`єднана територіальна громада є правонаступником всього майна, прав та обов`язків територіальних громад, що об`єдналися, з дня набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною такою об`єднаною територіальною громадою.
У відповідності до частини 2 статті 8 коментованого Закону повноваження сільських, селищних, міських рад, сільських, селищних, міських голів, обраних територіальними громадами, що об`єдналися, завершуються в день набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною об`єднаною територіальною громадою.
Як свідчать публічні відомості із Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (станом на 11.02.2021) Богданівська сільська рада Броварського району Київської області із присвоєним ідентифікаційним кодом 04358678 (07433, Київська обл.., Броваський район, село Богданівка, вул. Б. Хмельницького, 219) ще перебуває зареєстрованою як юридична особа публічного права, керівником якої є ОСОБА_3 .
Відповідно до пункту 1 рішення Великодимерської селищної ради Броварського району Київської області від 10.12.2020 №54, розпочато процедуру реорганізації Богданівська сільська рада Броварського району Київської області и, шляхом приєднання до Великодимерської селищної ради.
Відтак, з метою встановлення моменту припинення повноважень Богданівська сільська рада Броварського району Київської області, та переходу її прав та обов`язків в порядку правонаступництва до Великодимерської селищної ради, слід застосовувати приписи пунктів 8 і 9 розділу 5 Прикінцевих та Перехідних положень Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", із змісту яких слідує наступне:
- не пізніше завершення другої сесії новообраної ради у порядку, визначеному цим пунктом, починається реорганізація відповідних юридичних осіб - сільських, селищних, міських рад, обраних розформованими територіальними громадами та розміщених поза адміністративним центром сформованої територіальної громади, шляхом їх приєднання до юридичної особи - сільської, селищної, міської ради, розміщеної в адміністративному центрі сформованої територіальної громади. Після завершення реорганізації відповідні сільські, селищні, міські ради припиняються як юридичні особи з урахуванням особливостей, визначених цим пунктом;
- юридична особа - сільська, селищна, міська рада, розміщена в адміністративному центрі сформованої територіальної громади, є правонаступником прав та обов`язків усіх юридичних осіб - сільських, селищних, міських рад, обраних розформованими територіальними громадами, з дня набуття повноважень новообраною радою.
Аналізуючи наведені правові норми суд вважає, що Великодимерська селищна рада Броварського району Київської області (ідентифікаційний код юридичної особи 04363834) є правонаступником прав та обов`язків Богданівська сільська рада Броварського району Київської області.
Враховуючи вказані обставини, на переконання суду, наявні процесуальні підстави для заміни Богданівської сільської рада Броварського району Київської області її правонаступником Великодимерською селищною радою.
З огляду на викладене, з метою повного та всебічного розгляду даної справи, суд прийшов до висновку про наявність правових підстав для витребування від Великодимерської селищної ради: картографічних матеріалів Богданівської сільської ради Броварського району з нанесеними на них межами населеного пункту с. Богданівка відповідно до Проекту формування території і встановлення меж Богданівської сільської ради народних депутатів та сільських населених пунктів в Броварському районі Київської області 1993 року.
Суд вважає, що вирішення спору та встановлення фактичних обставин справи потребує дослідження витребуваних доказів.
Наразі судом не встановлено підстав для застосування до відповідача заходів процесуального примусу. Суд наголошує, що постановлення ухвали про застосування заходів процесуального примусу є виключно правом, а не обов`язком суду.
Застосовані заходи процесуального примусу мають бути співмірними виявленому порушенню.
Крім того, накладенню штрафу мають передувати певні підстави, згідно умов визначених частиною першою статті 149 КАС України.
Дослідивши матеріали справи, суд не вбачає в діях відповідача, від якого судом попередньо витребовувалися письмові докази по справі, ознак зловживання своїми процесуальними правами, а відтак не вбачає підстав для задоволення клопотання позивача в частині застосування до Богданівської сільської ради Броварського району Київської області заходів процесуального примусу.
Також, 29 січня 2021 року від представника третьої особи, через службу діловодства суду, надійшло клопотання про відкладення розгляду справи, оскільки в цей день він буде приймати участь в іншому судовому засіданні. Крім того, у клопотання про залучення до участі в справі правонаступника від 11.02.2021 позивач повідомила суд про неможливість участі в судовому засіданні.
Згідно з ч. 2 ст. 181 КАС України суд відкладає підготовче засідання в межах визначеного цим Кодексом строку підготовчого засідання у випадку, коли питання, визначені частиною другою статті 180 цього Кодексу, не можуть бути розглянуті у даному підготовчому засіданні.
Враховуючи наведене у сукупності, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для задоволення поданого представником третьої особи клопотання про відкладення розгляду справи.
Керуючись статтями 80, 181, 223, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
у х в а л и в:
Клопотання позивача задовольнити частково.
Замінити відповідача – Богданівську сільську раду Броварського району Київської області (ідентифікаційний код юридичної особи – 04358678) правонаступником – Великодимерською селищною радою (ідентифікаційний код юридичної особи - 3221255200, адреса: вул. Бобрицька, 1, смт. Велика Димерка, Броварський район, Київська обл., 07442).
Витребувати від Великодимерської селищної ради: картографічних матеріалів Богданівської сільської ради Броварського району з нанесеними на них межами населеного пункту с. Богданівка відповідно до Проекту формування території і встановлення меж Богданівської сільської ради народних депутатів та сільських населених пунктів в Броварському районі Київської області 1993 року.
Роз`яснити Великодимерській селищній раді, що особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов`язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п`яти днів з дня вручення ухвали.
Відмовити у задоволенні клопотання позивача про тимчасове вилучення доказів від Міськрайонного управління у Броварському районі та м. Бровари Головного управління Держгеокадастру у Київській області та застосування заходів процесуального примусу.
Підготовче засідання відкласти на 11 березня 2021 року о 13:30 год.
Судове засідання відбуватиметься в приміщенні Київського окружного адміністративного суду (адреса: м. Київ, бульвар Лесі Українки, 26, 1-й під`їзд, 6-й поверх).
У судове засідання викликати учасників справи.
Копію ухвали надіслати учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Я.В. Горобцова