
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
05 лютого 2021 року м. ТернопільСправа № 921/511/20
Господарський суд Тернопільської області
у складі судді Стадник М.С.
при секретарі судового засідання Гримак Л.П.
розглянув матеріали справи
за позовом Першого заступника керівника Кременецької місцевої прокуратури (47000, м. Кременець, вул. Словацького, 6а) в інтересах держави в особі: 1/ Західного офісу Держаудитслужби (79007, м. Львів, вул. Костюшка, 8); 2/ Тернопільської обласної державної адміністрації (46021, м. Тернопіль, вул. Грушевського, 8); 3/ Управління освіти і науки Тернопільської обласної державної адміністрації (46021, м. Тернопіль, вул. Грушевського, 8)
до відповідачів:
1/ Державного навчального закладу "Кременецький професійний ліцей", 47002, м. Кременець, Тернопільська область, вул. Санаторійна, 1;
2/ Товариства з обмеженою відповідальністю "Тернопільоблгаз", 46006, м. Тернопіль, вул. Чернівецька, 54а
про:
- визнання недійсним положення пункту 4.2 укладеного між ТОВ "Тернопільоблгаз" та Державним навчальним закладом "Кременецький професійний ліцей" Договору про закупівлю та постачання природного газу від 26.12.2017р. №09/О-007/1 в частині визначення ціни природного газу відповідно до діючих цін постачальника;
- визнання недійсною додаткової угоди №1 від 27.12.2017р. між ТОВ "Тернопільоблгаз" та Державним навчальним закладом "Кременецький професійний ліцей" до Договору про закупівлю та постачання природного газу від 26.12.2017р. №09/О-007/1;
- визнання недійсною додаткової угоди №2 від 28.12.2017р. між ТОВ "Тернопільоблгаз" та Державним навчальним закладом "Кременецький професійний ліцей" до Договору про закупівлю та постачання природного газу від 26.12.2017р. №09/О-007/1;
- визнання недійсною додаткової угоди №3 від 29.12.2017р. між ТОВ "Тернопільоблгаз" та Державним навчальним закладом "Кременецький професійний ліцей" до Договору про закупівлю та постачання природного газу від 26.12.2017р. №09/О-007/1;
- визнання недійсною додаткової угоди №1 від 15.01.2018р. між ТОВ "Тернопільоблгаз" та Державним навчальним закладом "Кременецький професійний ліцей" до Договору про закупівлю та постачання природного газу від 26.12.2017р. №09/О-007/1;
- застосування наслідків недійсності додаткової угоди №1 від 15.01.2018р. між ТОВ "Тернопільоблгаз" та Державним навчальним закладом "Кременецький професійний ліцей" до Договору про закупівлю та постачання природного газу від 26.12.2017р. №09/О-007/1 - стягнути з ТОВ "Тернопільоблгаз" на користь Державного навчального закладу "Кременецький професійний ліцей" сплачені за цією додатковою угодою кошти в сумі 41 124,99 грн.;
- визнання недійсною додаткової угоди №2 від 05.02.2018р. між ТОВ "Тернопільоблгаз" та Державним навчальним закладом "Кременецький професійний ліцей" до Договору про закупівлю та постачання природного газу від 26.12.2017р. №09/О-007/1;
- застосування наслідків недійсності додаткової угоди №2 від 05.02.2018р. між ТОВ "Тернопільоблгаз" та Державним навчальним закладом "Кременецький професійний ліцей" до Договору про закупівлю та постачання природного газу від 26.12.2017р. №09/О-007/1 - стягнути з ТОВ "Тернопільоблгаз" на користь Державного навчального закладу "Кременецький професійний ліцей" сплачені за цією додатковою угодою кошти в сумі 41 900, 39 грн.
За участі представників:
прокурора - Козлова Олена Володимирівна, довіреність № 15-5-вих21 від 05.01.2021р.;
позивача 1 - Мартинович Світлана Богданівна, довіреність б/н б/д;
відповідача 2 - Штогрин Микола Петрович, довіреність №32 від 04.01.2021р.
В порядку ст. 8 Господарського процесуального кодексу України (надалі - ГПК України), здійснюється повне фіксування судового засідання за допомогою технічних засобів, а саме: програмно-апаратного комплексу "Акорд".
Ухвалою суду від 04.08.2020р. позовну заяву №21.31-3847 вих-20 від 28.07.2020р. (вх. №592 від 30.07.2020р.) залишено без руху.
Ухвалою суду від 21.08.2021р. продовжено позивачеві строк для усунення недоліків позовної заяви - до 07.09.2020р.
Ухвалою суду від 09.09.2020р. прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання на 02.10.2020р. Сторони повідомлені про дату та час судового засідання, про що свідчать рекомендовані повідомлення про вручення поштових відправлень.
У судовому засіданні 02.10.2020р. враховуючи клопотання відповідача 2 - ТОВ «Тернопільоблгаз» №531 від 01.10.2020р. про відкладення розгляду справи постановлено ухвалу про оголошення перерви на 03.11.2020р., яку занесено у протокол судового засідання, з повідомленням представника позивача 1 та прокурора про дату та час судового засідання під розписку, а позивача 2, позивача 3, відповідача 1, відповідача 2 - ухвалою суду (сторонами отримано).
Представник позивача 2 подав клопотання б/н, б/д (вх. №.7421 від 20.10.2020р.) про розгляд справи без участі представника Тернопільської обласної державної адміністрації.
Відповідач 1 подав заяву №348 від 13.10.2020р. (вх. №7541 від 23.10.2020р.) про розгляд справи без участі його представника.
Приймаючи до уваги, що судове засідання у визначений час (03.11.2020р.) не відбулося, у зв`язку з тимчасовою непрацездатністю судді Стадник М.С. та враховуючи п.4 розділу Х Прикінцевих положень ГПК України, постанову Кабінету Міністрів України від 13.10.2020р. №956 "Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України", якою зокрема внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020 р. № 641 "Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2", якою установлено строк дії карантину до 31.12.2020р., ухвалою суду від 16.11.2020р. продовжено строк підготовчого провадження та призначено дату наступного підготовчого засідання на 01.12.2020р. Сторони належним чином повідомлені про дату та час судового засідання, про що свідчать рекомендовані повідомлення про вручення поштових відправлень.
В судовому засіданні 01.12.2020р. прокурор та представник позивача 1 заявили усне клопотання про відкладення судового для надання можливості подати відповідь на відзив до відкриття розгляду справи по суті, а за результатами даного судового засідання закрити підготовче провадження.
Ухвалою суду від 01.12.2020р. закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 22.12.2020р., яку занесено у протокол судового засідання. Прокурор, позивач 1, відповідач 2 повідомлені про час та дату розгляду справи під розписку, а позивач 2, позивач 3 та відповідач 1 - ухвалою суду, про що свідчать рекомендовані повідомлення про вручення поштових відправлень.
Ухвалою суду від 22.12.2020р. оголошено перерву у судовому засіданні на 15.01.2021р., яку занесено у протокол. Прокурор, позивач 1, відповідач 2 повідомлені про час та дату розгляду справи під розписку, а позивач 2, позивач 3 та відповідач1 - ухвалою суду (отримана сторонами 28.12.2020р.).
Ухвалою суду від 15.01.2021р. оголошено перерву в судовому засіданні на 29.01.2021р., яку занесено у протокол. Прокурор, позивач 1, відповідач 2 повідомлені про час та дату розгляду справи під розписку, а позивач 2, позивач 3 та відповідач 1 - ухвалою суду (отримана сторонами 20.01.2021р. та 25.01.2021р.).
Ухвалою суду від 29.01.2021р. оголошено перерву в судовому засіданні на 05.02.2021р., яку занесено у протокол. Прокурор, позивач 1, відповідач 2 повідомлені про час та дату розгляду справи під розписку, а позивач 2, позивач 3 та відповідач 1 - ухвалою суду (отримана сторонами 04.02.2021р., 05.02.2021р. та 09.02.2021р.).
Прокурор підтримав позовні вимоги, спрямовані на захист інтересів держави згідно ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" щодо усунення порушень встановлених Західним офісом Держаудитслужби та відображених у довідці від 05.06.2020р. за результатами перевірки Державного навчального закладу «Кременецький професійний ліцей» за період з 26.12.2017р. по 31.12.2018р. допущених при укладенні та виконанні Договору №09/О-007/1 від 26.12.2017р. про закупівлю та постачання природного газу. В обґрунтування вимог посилається на те, що п.4.2 Договору №09/О-007/1 від 26.12.2017р. про закупівлю та постачання природного газу в частині визначення ціни природного газу відповідно до діючих цін постачальника та спірні Додаткові угоди суперечать ч. 4 ст. 36 Закону України «Про публічні закупівлі», відповідно до якої умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції за результатами аукціону переможця процедури закупівлі або ціни пропозиції учасника у разі застосування переговорної процедури. Істотні умови договору про закупівлю,якою є ціна, не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов`язань сторонами в повному обсязі, крім випадків,зокрема, зміни ціни за одиницю товару не більше ніж на 10 відсотків у разі коливання ціни такого товару на ринку, за умови, що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі. Укладеними угодами сторони збільшили ціну за 1000 куб.м. ,на підтвердження коливання цін на ринку газу посилаючись на експертні висновки Черкаської Торгово-промислової палати,які мають довідковий характер та не підтверджують коливання ціни на ринку природного газу за спірний період та не відображають динаміку цін,а містять інформацію про ціни поставщиків газу. Також, просить суд врахувати,що лист Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 27.10.2016р. №3302-06/34037-06 «Щодо зміни істотних умов договору про закупівлю», на який посилається відповідач 2 не підтверджує правомірності дій щодо внесення змін до ціни товару без підтвердження доказами коливання такої на ринку газу. Невідповідність п.4.2 Договору та Додаткових угод до Договору законодавству, є підставою для визнання таких недійсними та застосування реституції до Додаткових угод №2 від 15.01.2028р. та Додатковій угоді №2 від 05.02.2018р., по яких здійснювалася поставка та оплата природного газу. При цьому,звертає увагу суду на правову позицію Верховного Суду викладену у постановах від 21.03.2019р. №912/898/18, від 12.02.2020р. №913/166/19, від 23.01.2020р. №907/788/18.
Представник позивача 1 - Західного офісу Держаудитслужби підтримав позовні вимоги та просить їх задовольнити.
Позивач 2 - Тернопільська обласна державна адміністрація подав клопотання б/н б/д (вх. 9272 від 16.12.2020р.) про розгляд справи без участі представника за наявними в матеріалах справи документами.
Позивач 3 - Управління освіти і науки Тернопільської обласної державної адміністрації будь-яких заяв чи клопотань суду не надав.
Відповідач 1- Державний навчальний заклад "Кременецький професійний ліцей" подав клопотання №7 від 25.01.2021р. (вх. 869 від 02.02.2021р.) про розгляд справи без участі представника.
Представник відповідача 2 - ТОВ "Тернопільоблгаз" по суті позовних вимог заперечив, з підстав викладених у відзиві на позовну заяву та зазначив, що при укладенні Додаткових угод до Договору сторони керувались ЗУ «Про публічні закупівлі» та листом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 27.10.2016р. №3302-06/34037-06 «Щодо зміни істотних умов договору про закупівлю», а саме: у залежності від коливання ціни товару на ринку сторонни протягом дії договору про закупівлю можуть вносити зміни декілька разів в частині ціни за одиницю товару не більше ніж на 10 відсотків кожного разу з урахуванням попередніх змін внесених до нього, сукупність яких може перевищувати 10 відсотків від ціни за одиницю товару, визначеної сторонами на момент укладання договору про закупівлю та за умови, що зазначена зміна призведе до збільшення суми, визначеної у договорі і виконати свої зобов`язання відповідно до такого договору з урахуванням зазначених змін. Підставою для укладення Додаткових угод стало коливання ціни на ринку природного газу за одиницю продукції, що підтверджується експертними висновками Торгово-промислової палати. Вимогами чинного законодавства не передбачено якими саме документами має бути підтверджено коливання цін на товари. Невідомо, на якій підставі позивач встановив факт порушень при укладенні та виконанні Договору, оскільки позивачем додано лист від 09.06.2020р. №13-19-13-17/1955-2020 Управління Західного офісу Держаудитслужби в Тернопільській області з повідомленням про те, що моніторинг та перевірка відкритих торгів щодо закупівлі природного газу, інформація про яку опублікована в електронній системі публічних закупівель за №UA-2017-11-13-001528-с, не проводилася.
Позивач 1 - Західний офіс Держаудитслужби, позивач 2 - Тернопільська обласна державна адміністрація та позивач 3 - Управління освіти і науки Тернопільської обласної державної адміністрації та відповідач 1 Державний навчальний заклад "Кременецький професійний ліцей" протягом розгляду справи заяв по суті справи (відзив на позовну заяву, відповідь на відзив, заперечення) суду не надали.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши в процесі розгляду справи пояснення представників учасників справи, судом встановлено:
- Державним навчальним закладом "Кременецький професійний ліцей" на веб-порталі Уповноваженого органу у сфері публічних закупівель Prozorro опубліковано 13.11.2017р. оголошення за ідентифікатором №UA-2017-11-13-001528-с про проведення відкритих торгів щодо закупівлі газового палива за кодом ДК 021:2015:09120000-6 в кількості 43 230 куб.м.,строк поставки від 01.01.2018р. до 31.12.2018р. Кінцевий строк подання тендерних пропозицій замовником (позивач) визначено 29.11.2017р.
За результатом аукціону та розгляду тендерної пропозиції тендерним комітетом ДНЗ «Кременецький професійний ліцей» відповідно до протоколу №б/н від 06.12.2017р. визнано переможцем процедури закупівлі природного газу - ТОВ «Тернопільоблгаз», яке запропонувало найнижчу цінову пропозицію серед учасників відкритих торгів, а саме - 354 000 грн. за 43 230 куб.м.
Між Товариством з обмеженою відповідальністю «Тернопільоблгаз» (Постачальник) та Державним навчальним закладом «Кременецький професійний ліцей» (Споживач), за результатами процедури відкритих торгів, укладено 26.12.2017р.Договір № 09/О-007/1 про закупівлю та постачання природного газу, згідно умов якого сторони погодили:
- відносини сторін, що є предметом договору, але не врегульовані ним, регулюються згідно Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України, Закону України «Про ринок природного газу», Закону України «Про публічні закупівлі», Правил постачання природного газу, Кодексу газорозподільних систем, Кодексу газотранспортної системи;
- Постачальник поставляє Споживачу природний газ (ДК 021:2015, код 09120000-6 Газове паливо) у необхідних для Споживача об`ємах (обсягах) які наводяться у Додатку №2 до Договору, а Споживач своєчасно оплачує Постачальнику вартість природного газу у розмірі, строки та порядку, що визначені договором. Згідно Додатку №2 договірні обсяги постачання природного газу на 2018 рік складають 43 230 куб.м.; січень - 10945 куб.м.; лютий -8000 куб.м.; березень -7000 куб.м.; листопад - 7285 куб.м. та грудень -10000 куб.м. ( п.п. 1.1, 3.1Договору, Додаток №2 до Договору);
- розрахунки за реалізований Споживачеві газ здійснюються за цінами та тарифами відповідно до Закону України «Про ринок природного газу» (п.4.1Договору);
- ціна природного газу за 1 тис.куб.м. визначається відповідно до діючих цін Постачальника, з врахуванням податків та зборів передбачених чинним законодавством України. Ціна природного газу з 01.12.2017 року становить 8 188 грн. 75 коп. Сума Договору становить 354 000,00 грн. У випадку зміни ціни на реалізований Споживачу газ у порядку, встановленому законодавством, ціна згідно Договору та сума буде змінюватись з дати набрання чинності відповідних нормативно-правових актів (п. 4.2Договору);
- загальна сума Договору (у тому числі ціна за одиницю товару) не може змінюватися після його підписання до виконання зобов`язань сторонами в повному обсязі, крім випадків, зокрема: зміни ціни за одиницю товару не більше ніж на 10 відсотків у разі коливання ціни такого товару на ринку, за умови, що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі (пп.2 п.3.10 Договору);
- оплата вартості використаного природного газу здійснюється Споживачем протягом місяця поставки газу, акти приймання - передачі газу є підставою для остаточного розрахунку (п.п.3.9, 4.6 Договору);
- Договір набирає чинності з дати його підписання та укладається на строк по 31.12.2018 року. Усі зміни та доповнення до Договору вносяться відповідно до чинного законодавства (п.п.10.1,10.2 Договору).
Між Постачальником та Споживачем, із зазначенням підстави: п.2 ч.4 ст. 36 ЗУ «Про публічні закупівлі» - коливання ціни на ринку природного газу за одиницю продукції, укладено п`ять додаткових угод до Договору №09/О-007/1 від 26.12.2017р., згідно яких внесено зміни у п.4.2 Договору в частині збільшення ціни природного газу без зміни загальної суми договору та викладено Додаток 2 в частині обсягів постачання газу в новій редакції, а саме:
1/ Додаткову угоду №1 від 27.12.2017р., якою визначено ціну за 1000 куб.м. природного газу, з врахуванням податків та зборів передбачених чинним законодавством України, у грудні 2017р. - 9 007,63 грн. (збільшено на 10% від ціни договору - 8188,75грн.) та зменшено договірний обсяг постачання природного газу Споживачу для власного споживання на 2018 рік до 39 300 куб. м. (на 3 930 куб.м. менше ніж передбачено договором - 43 230 куб.м.) та без зазначення обсягів по місяцях року. Дія цієї Додаткової угоди поширюється на відносини, що склалися між сторонами з 26.12.2017р.;
2/ Додаткову угоду №2 від 28.12.2017р., якою визначено ціну за 1000 м.куб. природного газу, з врахуванням податків та зборів передбачених чинним законодавством України, у грудні 2017р. - 9 908,40 грн. (збільшено на 10% від ціни - 9 007,63 грн. встановленої Додатковою угодою №1 від 27.12.2017р., а від ціни договору збільшено на 20%) та зменшено договірний обсяг постачання природного газу Споживачу для власного споживання на 2018 рік до 35 727 куб.м. (на 7503 куб.м. менше ніж передбачено договором - 43 230 куб.м.) та без зазначення обсягів по місяцях року. Дія цієї Додаткової угоди поширюється на відносини, що склалися між сторонами з 26.12.2017р.;
3/ Додаткову угоду №3 від 29.12.2017р., якою визначено ціну за 1000 куб.м. природного газу, з врахуванням податків та зборів передбачених чинним законодавством України, у грудні 2017р. - 10 215,84 грн. (збільшено на 3,1% від ціни - 9 908,40 грн. встановленої Додатковою угодою №2 від 28.12.2017р., а від ціни договору збільшено на 23,1%) та зменшено договірний обсяг постачання газу природного газу Споживачу для власного споживання на 2018 рік до 34 652 куб.м. (на 8578 куб.м. менше ніж передбачено договором - 43 230 куб.м.) та без зазначення обсягів по місяцях року. Дія цієї Додаткової угоди поширюється на відносини, що склалися між сторонами з 26.12.2017р.
4/ Додаткову угоду №1 від 15.01.2018р., якою визначено ціну за 1000 куб.м. природного газу, з врахуванням податків та зборів передбачених чинним законодавством України, у січні 2018 року - 11 030,64 грн. (збільшено на 7,98% від ціни - 10 215,84 грн. встановленої Додатковою угодою №3 від 29.12.2017р.,а від ціни договору збільшено на 31,08%), договірний обсяг постачання природного газу Споживачу для власного споживання на 2018 рік в Додатковій угоді не зазначено. Дія цієї Додаткової угоди поширюється на відносини, що склалися між сторонами з 01.01.2018р.
Слід зазначити, що ціна встановлена даною угодою - 11 030,64 грн. з ПДВ, встановлена та затверджена наказом ТОВ «Тернопільоблгаз» №85 від 26.12.2017р. на природний газ для промислових споживачів та інших суб`єктів господарювання, установ та організацій, що фінансуються з державного та місцевого бюджетів з 01 січня 2018 року (з врахуванням тарифу на транспортування природного газу магістральними трубопроводами ПАТ «Укртрансгаз» відповідно до території ліцензованої діяльності газорозподільного підприємства ПАТ «Тернопільгаз»).
5/ Додаткову угоду №3 від 05.02.2018р., якою визначено ціну за 1000 куб.м. природного газу, з врахуванням податків та зборів передбачених чинним законодавством України, у лютому 2018 року -10439,04 грн. (зменшено на 5,37% від ціни - 11 030,64 грн. встановленої Додатковою угодою №1 від 15.01.2018р., а від ціни договору збільшено на 25,71%), договірний обсяг постачання природного газу Споживачу для власного споживання на 2018 рік в Додатковій угоді зазначено на січень -14,471 куб.м. Дія цієї Додаткової угоди поширюється на відносини, що склалися між сторонами з 01.02.2018р.
Укладанню зазначених Додаткових угод, якими змінено істотну умову Договору - ціну за 1000 куб.м. газу, з підстав передбачених п.2 ч.4ст.36 ЗУ «Про публічні закупівлі», передувало направлення Постачальником Споживачу пропозиції на укладення таких (від 27.12.2017р., від 28.12.2017р., від 29.12.2017р., від 10.01.2018р., від 09.02.2018р.), експертних висновків Черкаської Торгово-промислової палати № О-1057 від 27.11.2017р., № О-1141 від 29.12.2017р., №О-108 від 09.02.2018р., на підтвердження зростання середньо ринкової ціни на газ у грудні 2017 року та січні-лютому 2018 року та погодження таких змін Споживачем у формі повідомлень затверджених рішенням тендерного комітету від 27.12.2017р., 28.12.2017р., 29.12.2017р., протоколами засідань тендерного комітету щодо змін до договору по предмету закупівлі №3 від 05.01.2018р., №3 від 20.01.2018, №3 від 07.02.2018р.
На виконання умов Договору №09/О-007/1 від 26.12.2017р., із наступними змінами, Постачальником в січні-березні 2018 року передано, а Споживачем отримано природний газ в загальному обсязі 35,5070 тис.куб.м. на загальну суму 379 220,04 грн., що підтверджується актами приймання-передачі природного газу:- №09/О-007/1/0118-1829 від 31.01.2018р. в кількості 14,47100 тис.куб.м. по ціні 11030,64 грн. на суму 159624, 39 грн.; - №09/О-007/1/0218-3968 від 28.02.2018р. в кількості 15,19000 тис.куб.м. по ціні 10439,04 грн. на суму 158569,02 грн. та №09/О-007/1/0318-6053 від 31.03.2018р. в кількості 5,84600 тис.куб.м. по ціні 10439,04 грн. на суму 61026,63 грн., які підписані повноважними представниками без заперечень.
Споживачем, на підставі рахунків №09/О-007/1/0118-1829 від 06.02.2018р. на суму 162 861,13 грн., №09/О-007/1/0218-3968 від 06.03.2018р. на суму 15 8569,02 грн., №09/О-007/1/0318-6053 від 11.04.2018р. на суму 32569,85 грн. проведено оплату за отриманий обсяг природного газу згідно платіжних доручень №45 від 15.02.2018р. на суму 16 2861,13 грн., №114 від 12.03.2018р. на суму 5 166,37 грн., №134 від 15.03.2018р. на суму 103 402,65 грн., №184 від 04.04.2018р. на суму 50 000,00 грн. та №212 від 13.04.2018р. на суму 32 569,85 грн., всього на загальну суму 354000,00 грн., відповідно до суми укладеного Договору.
Суд, на підставі ст. 86 ГПК України, оцінивши подані докази, наведені представниками учасників справи доводи, прийшов до висновку, що позов підлягає до задоволення. При цьому, суд виходив із наступного.
- згідно ст. ст. 626, 627 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків, сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог ЦК України, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості .
Сторони в договорі не можуть відступити від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо вказано про це, а також у разі, якщо обов`язковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або із суті відносин між сторонами (ч.3 ст.6 ЦК України).
Відповідно до ч. 1-3 ст. 180 ГК України, зміст господарського договору становлять умови договору, визначені угодою його сторін, спрямованою на встановлення, зміну або припинення господарських зобов`язань, як погоджені сторонами, так і ті, що приймаються ними як обов`язкові умови договору відповідно до законодавства. Господарський договір вважається укладеним, якщо між сторонами у передбачених законом порядку та формі досягнуто згоди щодо усіх його істотних умов. Істотними є умови, визнані такими за законом чи необхідні для договорів даного виду, а також умови, щодо яких на вимогу однієї із сторін повинна бути досягнута згода. При укладенні господарського договору сторони зобов`язані у будь-якому разі погодити предмет, ціну та строк дії договору.
Згідно зі статтею 185 ГК України до укладення господарських договорів на біржах, оптових ярмарках, публічних торгах застосовуються загальні правила укладення договорів на основі вільного волевиявлення, з урахуванням нормативно-правових актів, якими регулюється діяльність відповідних бірж, ярмарків та публічних торгів.
Договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди. Договір може бути укладений у будь-якій формі, якщо вимоги щодо форми договору не встановлені законом (ч.1 ст.638,ч.1 ст.639 ЦК України).
Ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом (ст. 632 ЦК України).
Укладений між сторонами договір за своєю правовою природою є договором поставки, до якого застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, порядок укладення, виконання якого регулюється нормами Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України, Закону України «Про ринок природного газу», Закону України «Про публічні закупівлі», Правил постачання природного газу, Кодексу газорозподільних систем, Кодексу газотранспортної системи та іншими нормативними актами.
Відповідно до статті 712 ЦК України, 265 ГК України за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов`язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов`язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.
Правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави та територіальної громади установлені нормами Закону України «Про публічні закупівлі» метою якого є забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції .
Відповідно до ст.3 ЗУ «Про публічні закупівлі», закупівлі здійснюються за такими принципами: добросовісна конкуренція серед учасників; максимальна економія та ефективність; відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель; недискримінація учасників; об`єктивна та неупереджена оцінка тендерних пропозицій; запобігання корупційним діям і зловживанням .
Договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного кодексу України та Господарського кодексу України з урахуванням особливостей, визначених ЗУ «Про публічні закупівлі» (ч.1 ст.36 ЗУ «Про публічні закупівлі» ).
Умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції за результатами аукціону (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі або ціни пропозиції учасника у разі застосування переговорної процедури. Істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов`язань сторонами в повному обсязі, крім випадків,зокрема, зміни ціни за одиницю товару не більше ніж на 10 відсотків у разі коливання ціни такого товару на ринку, за умови, що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі (п.2 ч.4 ст.36 ЗУ «Про публічні закупівлі» у редакції закону на момент проведення закупівель та укладання спірних угод).
Статтею 203 ЦК України встановлено загальні вимоги, додержання яких є необхідним для чинності правочину, а саме: зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам; особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності; волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі; правочин має вчинятися у формі, встановленій законом; правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним; правочин, що вчиняється батьками (усиновлювачами), не може суперечити правам та інтересам їхніх малолітніх, неповнолітніх чи непрацездатних дітей.
Правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним (ст.204 ЦК України).
Відповідно до ст. 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п`ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.
Відповідно до абзацу 4 пункту 2.1 Постанови Пленуму Вищого Господарського Суду України № 11 від 29.05.2013 "Про деякі питання визнання правочинів (господарських договорів) недійсними " вирішуючи спори про визнання правочинів (господарських договорів) недійсними, господарський суд повинен встановити наявність фактичних обставин, з якими закон пов`язує визнання таких правочинів (господарських договорів) недійсними на момент їх вчинення (укладення) і настання відповідних наслідків, та в разі задоволення позовних вимог зазначити в судовому рішенні, в чому конкретно полягає неправомірність дій сторони та яким нормам законодавства не відповідає спірний правочин.
За приписами частини першої статті 236 ЦК України нікчемний правочин або правочин, визнаний судом недійсним, є недійсним з моменту його вчинення.
Недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов`язані з його недійсністю. У разі недійсності правочину кожна із сторін зобов`язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину, а в разі неможливості такого повернення, зокрема тоді, коли одержане полягає у користуванні майном, виконаній роботі, наданій послузі, - відшкодувати вартість того, що одержано, за цінами, які існують на момент відшкодування. Вимога про застосування наслідків недійсності нікчемного правочину може бути пред`явлена будь-якою заінтересованою особою. Суд може застосувати наслідки недійсності нікчемного правочину з власної ініціативи (ч.ч.1.5 ст. 216 ЦК України) .
Матеріалами справи підтверджено:
- сторонами на момент підписання Договору №09/О-007/1 від 26.12.2017р. про закупівлю та постачання природного газу, відповідно до ст.180 ГК України, ЗУ «Про публічні закупівлі» досягнуто згоди щодо істотних умов договору і такі не відрізняються від змісту тендерної пропозиції за результатами аукціону ТОВ «Тернопільоблгаз» щодо ціни та обсягів постачання природного газу, а саме ціна за 1000 куб.м. газу, з врахуванням податків та зборів, складає 8188,75 грн., договірні обсяги постачання на 2018рік складають 43230 куб.м., загальна сума договору, з врахуванням встановленої ціни, складає 354000,00 грн. та строку виконання зобов`язань;
- починаючи з 27.12.2017р. сторони почали збільшувати ціну товару (природного газу) з підстав передбачених п.4 ст.36 Закону України «Про публічні закупівлі» при відсутності відповідного коливання цін такого товару на ринку, внаслідок чого перевищено гранично допустимі обсяги такого збільшення та безпідставно зменшено обсяги закупівлі.
Так, при укладенні між відповідачами Додаткових угод №1 від 27.12.2017р., №2 від 28.12.2017р., №3 від 29.12.2017р., №1 від 15.01.2018р. та №2 від 05.02.2018р. до Договору №09/О-007/1 від 26.12.2017р. про закупівлю та постачання природного газу змінено ціни за одиницю товару у сторону збільшення, у зв`язку з чим вартість 1000 куб.м. газу у січні 2018 року становила 11 030,64 грн., тобто більше на 2 841,89грн. (11 030,64 грн. - 8 188,75 грн.), а в лютому та березні 2018 року становила 10 439,04 грн., тобто збільшилася на 2 250,29 грн. (10 439,04 грн. - 8 188, 75 грн.) ніж встановлено п.4.2 Договору про закупівлі, а обсяги закупівлі зменшилися на 8578 куб.м. (43 230 тис.куб.м.- 34 652 тис.куб.м.). Щодо обсягів постачання газу, то за період з січень-березень 2018 року згідно актів приймання - передачі відповідач 2 фактично поставив 35 507 куб.м. газу.
На підтвердження підстав для внесення змін до Договору №09/О-007/1 від 26.12.2017р. про закупівлю та постачання природного газу та укладення Додаткових угод №1 від 27.12.2017р., №2 від 28.12.2017р., №3 від 29.12.2017р. ,№1 від 15.01.2018р., №2 від 05.02.2018р. відповідач посилається на експертні висновки Черкаської Торгово-промислової палати № О-1057 від 27.11.2017р., № О-1141 від 29.12.2017р., №О-108 від 09.02.2018р., які не можуть бути належними доказами, що підтверджують коливання ціни газу на ринку у період укладення спірних угод з 27.12.2017 року по 05.02.2018року, оскільки:
- такі не містять жодної інформації щодо коливання ціни на природний газ на ринку станом на попередні дати,у тому числі на дату подання цінової пропозиції, дату укладання спірних угод, не наведено динаміку зміни ціни у бік збільшення;
- дані висновки здійсненні на замовлення ТОВ «Тернопільоблгаз» (заявки від 27.11.2017р., 29.12.2017р. , 09.02.2018р.) щодо надання інформації про вартість природного газу (як товару) станом на грудень 2017р., січень та лютий 2018р.;
- експерт Кононець Л.К. у висновках зазначив, що такі мають довідковий характер та здійснені на підставі інформації підприємств постачальників природного газу із їх сайтів, з врахуванням оплати поточної або після поставки, та зазначив діапазон вартості газу, що склався у постачальників станом на грудень 2017р., січень - лютий 2018р.
Так, у висновку від 27.11.2017р. (наданий до подання ТОВ «Тернопільоблгаз» 28.11.2017р. пропозиції щодо ціни) експерт зазначає: «На коливання вартості впливають:умови оплати, відсутність заборгованості перед Компанією за попередні періоди та інші ціноутворюючі фактори та ін..», тобто експерт дійшов висновку про коливання вартості природного газу для споживачів, зокрема, бюджетних установ та організацій, при визначені вартості газу на підставі даних НАК «Нафтогаз України», а не на підставі даних, що підтверджують коливання цін на ринку газу. У двох інших висновках експерт не робить висновків щодо коливання цін.
Також, суд звертає увагу на те, що Додатковою угодою від 15.01.2018р. сторони встановили ціну за 1000 м.куб. газу в сумі 11030.64грн. на січень 2018р., не у зв`язку із коливанням цін на ринку газу у січні 2018р., а як діючу ціну встановлену та затверджену наказом ТОВ «Тернопільобленерго» №85 від 26.12.2017р., враховуючи прейскурант на природний газ з 01.01.2018р. НАК «Нафтогаз України».
Отже, зазначені експертні висновки за своїм змістом відображають вартість природного газу станом на грудень 2017 року та січень - лютий 2018 року в Україні для промислових споживачів, бюджетних установ і організацій, інших споживачів, які не підпадають під дію Положення про покладання спеціальних обов`язків на суб`єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу (відноcин у перехідний період), відтак інформація, яка надана у таких експертних висновках має довідковий характер і не відображає відомостей щодо коливання ціни природного газу на ринку в сторону його збільшення після укладення Договору. Таким чином експертні висновки та довідки Торгово-промислової палати не можуть бути належними та допустимими доказами на підтвердження коливання ціни на товар, так як у документі, який видає компетентна організація, має бути зазначена чинна ринкова ціна на товар і її порівняння з ринковою ціною станом на дату, з якої почалися змінюватися ціни на ринку, як у бік збільшення, так і у бік зменшення (тобто наявності коливання). Необхідність зазначення такої інформації зумовлюється також тим, що у випадку коливання цін, зміни до договору про закупівлю вносяться з урахуванням показників коливання цін, що стали підставою для здійснення попередніх змін до договору. Кожна зміна до договору має містити окреме документальне підтвердження. Документ про зміну ціни повинен містити належне підтвердження, викладених в ньому даних, проведених досліджень коливання ринку, джерел інформації тощо. Укладення додаткових угод до Договору щодо зміни ціни на товар за відсутності підстав для цього, визначених Законом, тим самим спотворює результати торгів та нівелює економію, яку було отримано під час підписання Договору. Можливість зміни ціни договору внаслідок недобросовісних дій сторін договору робить результат закупівлі невизначеним та тягне за собою неефективне використання бюджетних коштів, що є прямим порушенням принципів процедури закупівлі, визначених Законом України «Про публічні закупівлі» (правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 12.09.2019р. у справі №915/1868/18, від 12.02.2020р. у справі № 913/166/19).
При таких обставинах, ТОВ «Тернопільобгаз» не надало документального підтвердження обґрунтованих підстав для прийняття рішення про збільшення ціни природного газу, а тому Додаткові угоди №1 від 27.12.2017р., №2 від 28.12.2017р., №3 від 29.12.2017р., №1 від 15.01.2018р., №2 від 05.02.2018р. до Договору №09/О-007/1 від 26.12.2017р. про закупівлю та постачання природного газу укладені в порушення п.2ч.4 ст.36 ЗУ «Про публічні закупівлі» та визнаються недійсними.
Враховуючи, що зміна ціни за 1000 куб.м. газу Додатковими угодами відбувалася не у зв`язку з коливанням таких на ринку газу, а у зв`язку з встановленням діючих цін постачальником ТОВ «Тернопільоблгаз», суд вважає правомірними позовні вимоги щодо визнання п.4.2 Договору №09/О-007/1 від 26.12.2017р. про закупівлю та постачання природного газу (Абз.1 ) в частині «визначається відповідно до діючих цін Постачальника», оскільки така умова також не узгоджується із ч.4 ст.36 ЗУ «Про публічні закупівлі», тоді як сторони у Договорі зобов`язалися керуватися нормами даного закону.
Посилання ТОВ «Тернопільоблгаз» на лист Міністерства економічного розвитку і торгівлі України №3302-06/34307-06 від 27.10.2016 «Щодо зміни істотних умов договору про закупівлю», як підставу правомірності дій щодо внесення змін до Договору не підтверджує такі, оскільки. Міністерство економічного розвитку і торгівлі України у даному листі роз`яснило, що згідно з пунктом 2 частини четвертої статті 36 Закону України «Про публічні закупівлі» істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов`язань сторонами у повному обсязі, крім випадку зміни ціни за одиницю товару не більше ніж на 10 відсотків у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі. При цьому, норма пункту 2 частини четвертої статті 36 Закону поширюється на договори про закупівлю, у разі якщо предметом закупівлі є товар. Разом з тим, виходячи зі змісту частини першої статті 653 ЦК України, у разі зміни договору зобов`язання сторін змінюються відповідно до змінених умов. Таким чином, у залежності від коливання ціни товару на ринку сторони протягом дії договору про закупівлю можуть вносити зміни декілька разів в частині ціни за одиницю товару не більше ніж на 10 відсотків кожного разу з урахуванням попередніх змін, внесених до нього, сукупність яких може перевищувати 10 відсотків від ціни за одиницю товару, визначеної сторонами на момент укладання договору про закупівлю та за умови, що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної у договорі, і виконати свої зобов`язання відповідно до такого договору з урахуванням зазначених змін. Ураховуючи викладене, при кожному внесенні змін до договору про закупівлю у вищезазначеному випадку шляхом укладання додаткової угоди до договору, сторони договору зобов`язані належним чином виконувати умови такого договору з урахуванням змінених його умов кожного разу. Водночас внесення таких змін до договору про закупівлю повинно бути обґрунтованим та документально підтвердженим Тобто. згідно даного роз`яснення постачальником мають бути надані обґрунтовані підтвердження (довідка,експертний висновок) компетентних органів (установ,організацій) про підвищення цін на ринку відповідної продукції. Перелік органів,установ,організацій ,які уповноважені надавати відповідну інформацію щодо коливання ціни товару на ринку ,не є вичерпним (аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 12.09.2019р. у справі №915/1868/18).
Також, підлягають до задоволення позовні вимоги щодо застосування наслідків недійсності правочинів шляхом стягнення з ТОВ «Тернопільоблгаз» на користь ДНЗ «Кременецький професійний ліцей» безпідставно отриманих коштів на загальну суму 83026,07 грн., враховуючи наступне.
Постачальник не поставляв Замовникові природний газ по цінах, які визначені в Договорі №09/О-007/1 від 26.12.2017р. та Додаткових угодах №1 від 27.12.2017р, №2 від 28.12.2017р., №3 від 29.12.2017р., а тому застосовуються наслідки недійсності оспорюваних правочинів: Додаткових угод №1 від 15.01.2018р. та №2 від 05.02.2018р., за ціною яких поставлявся природний газ у січні та лютому 2018року.
Вартість переданого у січні відповідачу 1 природного газу, з урахуванням ціни за Додатковою угодою №1 від 15.01.2018р. склала 159 624,39 грн. (14,471 тис.куб.м. х 11 030,64 грн.) і така ним сплачена, тоді як за умовами Договору від 26.12.2017 повинна була складати 118 499,40 грн. (14,471 тис.куб.м. х 8 188,75 грн.). Таким чином, зайво сплачено 41 124,99 грн.
Вартість переданого у лютому відповідачу 1 природного газу з урахуванням ціни за Додатковою угодою №2 від 05.02.2018р. склала 194 374,92 грн. (18,62 тис.куб.м. х 10 439,04 грн.) і така ним сплачена, а за умовами Договору від 26.12.2017р. повинна була складати 152 474,53 грн. ( 18,62тис. куб.м. х 8 188,75 грн.). Таким чином, зайво сплачено 41 900,39 грн.
Частиною першою статті 1212 Цивільного кодексу України передбачено, що особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. При цьому, згідно із пунктом першим частини третьої статті 1212 Цивільного кодексу України положення цієї глави застосовуються також до вимог про повернення виконаного за недійсним правочином.
Загальна умова частини першої статті 1212 Цивільного кодексу України звужує застосування інституту безпідставного збагачення у зобов`язальних (договірних) відносинах, або отримане однієї із сторін у зобов`язанні підлягає поверненню іншій стороні на підставі статті 1212 Цивільного кодексу України тільки за наявності ознаки безпідставності такого виконання.
Тобто у разі коли поведінка набувача, потерпілого, інших осіб або подія утворюють правову підставу для набуття (збереження) майна, стаття 1212 Цивільного кодексу України може бути застосована тільки після того, як така правова підстава в установленому порядку скасована, визнана недійсною, змінена, припинення або була відсутня взагалі.
Положення цієї глави застосовуються також до вимог про: повернення виконаного за недійсним правочином; витребування майна власником із чужого незаконного володіння; повернення виконаного однією із сторін у зобов`язанні; відшкодування шкоди особою, яка незаконно набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 24.06.2019р. у справі № 915/330/18, від 21.03.2019р. у справі №912/898/18).
Відповідно до ст. 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Подані сторонами докази мають бути належними, допустимими, достовірними, достатніми (ст. ст. 76-79 ГПК України).
Згідно із ст. 86 ГПК України, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
При таких обставинах, дослідивши усі наявні в матеріалах справи докази, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, правомірними та такими, що підлягають до задоволення.
В порядку ст. ст. 123, 129 ГПК України судовий збір покладається на відповідачів порівну.
Керуючись ст.ст. 73-79, 86, 129, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Визнати недійсними положення пункту 4.2 укладеного між ТОВ "Тернопільоблгаз" та Державним навчальним закладом "Кременецький професійний ліцей" Договору про закупівлю та постачання природного газу від 26.12.2017р. №09/О-007/1 в частині визначення ціни природного газу відповідно до діючих цін постачальника.
3. Визнати недійсною додаткову угоду №1 від 27.12.2017р. між ТОВ "Тернопільоблгаз" та Державним навчальним закладом "Кременецький професійний ліцей" до Договору про закупівлю та постачання природного газу від 26.12.2017р. №09/О-007/1;
4. Визнати недійсною додаткову угоду №2 від 28.12.2017р. між ТОВ "Тернопільоблгаз" та Державним навчальним закладом "Кременецький професійний ліцей" до Договору про закупівлю та постачання природного газу від 26.12.2017р. №09/О-007/1;
5. Визнати недійсною додаткову угоду №3 від 29.12.2017р. між ТОВ "Тернопільоблгаз" та Державним навчальним закладом "Кременецький професійний ліцей" до Договору про закупівлю та постачання природного газу від 26.12.2017р. №09/О-007/1;
6. Визнати недійсною додаткову угоду №1 від 15.01.2018р. між ТОВ "Тернопільоблгаз" та Державним навчальним закладом "Кременецький професійний ліцей" до Договору про закупівлю та постачання природного газу від 26.12.2017р. №09/О-007/1;
7. Визнати недійсною додаткову угоду №2 від 05.02.2018р. між ТОВ "Тернопільоблгаз" та Державним навчальним закладом "Кременецький професійний ліцей".
8. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Тернопільоблгаз"( 46006, м. Тернопіль, вул. Чернівецька, 54а, ідентифікаційний код - 39555103) на користь Державного навчального закладу "Кременецький професійний ліцей" (47002, м. Кременець, Тернопільська область, вул. Санаторійна, 1, ідентифікаційний код - 02547607) - кошти сплачені за додатковою угодою №1 від 15.01.2018р. в розмірі 41 124 ( сорок одну тисячу сто двадцять чотири)грн.99 коп., кошти сплачені за додатковою угодою №2 від 05.02.2018р. в розмірі 41 900 ( сорок одну тисячу дев`ятсот) грн.39 коп.
9. Стягнути з Державного навчального закладу "Кременецький професійний ліцей" (47002, м. Кременець, Тернопільська область, вул. Санаторійна, 1, ідентифікаційний код - 02547607) на користь Тернопільської обласної прокуратури (м.Тернопіль, вул. Листопадова, 4, р/р UA 498201720343190002000004091 в ДКСУ в м.Київ, МФО 820172, ідентифікаційний код одержувача 02910098,) - 8 408 (вісім тисяч чотириста вісім) 00 грн судового збору.
10. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Тернопільоблгаз"( 46006, м. Тернопіль, вул. Чернівецька, 54а, ідентифікаційний код - 39555103) на користь Тернопільської обласної прокуратури (м.Тернопіль, вул. Листопадова, 4, р/р UA 498201720343190002000004091 в ДКСУ в м.Київ, МФО 820172, ідентифікаційний код одержувача 02910098,) - 8 408 (вісім тисяч чотириста вісім) 00 грн судового збору.
Рішення господарського суду набирає законної сили протягом 20 днів з дня виготовлення повного судового рішення. Апеляційна скарга на рішення суду подається до Західного апеляційного господарського суду або через Господарський суд Тернопільської області.
Повне рішення складене 18 лютого 2021р.
Суддя М.С. Стадник