Рішення № 95007945, 18.02.2021, Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
18.02.2021
Номер справи
344/4418/18
Номер документу
95007945
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 344/4418/18

Провадження № 2-а/344/81/21

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 лютого 2021 року м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області в складі:

головуючого судді Антоняка Т.М.,

секретаря Горайської Ю.В.,

за участю сторін:

представника позивача Бобика Ю.І.,

представника відповідача Попович В.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Адміністративної комісії при Виконавчому комітеті Івано-Франківської міської ради та Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради про визнання протиправною та скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Адміністративної комісії при Виконавчому комітеті Івано-Франківської міської ради та Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради про визнання протиправною та скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення, в обґрунтування якого зазначив, що 10 січня 2018 року головним фахівцем відділу муніципальної інспекції з благоустрою Департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою Козинятко О.О. був складений Припис № 113 про усунення порушення вимог законодавства у сфері благоустрою та встановлено порушення Правил благоустрою міста Івано-Франківська, розділ 16, пункт 1.5., а саме розміщення вивіски та об`єктів зовнішньої реклами на фасаді будинку по АДРЕСА_1 . Надано термін для усунення порушень до 20.01.2018 року, шляхом надання дозвільних документів або демонтажу. Даний припис складено для власника магазину « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та наклеєно на двері магазину. 15 лютого 2018 року на позивача був складений протокол № 278 про адміністративне правопорушення за ст. 152 КУпАП, за порушення розділу 16, пункту 1.5., а саме розміщення вивіски та об`єктів зовнішньої реклами на фасаді будинку по АДРЕСА_1 . На підставі Протоколу № 278, 26 березня 2018 року адміністративна комісія при виконавчому комітеті Івано-Франківської міської ради визнала ОСОБА_1 винним у вчиненні порушення, передбаченого п. 16.1.5. Правил благоустрою м. Івано-Франківська, а саме: самовільне розміщення вивіски та об`єктів зовнішньої реклами на фасаді будинку по АДРЕСА_1 та винесла Постанову № 03/192, відповідно до якої позивача притягнуто до адміністративної відповідальності, передбаченої ст. 152 КУпАП, у вигляді стягнення (штрафу) у розмірі 850 гривень 00 копійок. Позивач вважає, що оскаржувана постанова прийнята без дослідження всіх обставин справи, з порушенням норм матеріального та процесуального права. При розгляді справи Адміністративна комісія не з`ясувала жодних обставини справи, не з`ясувала чи винна дана особа, було порушено всі без винятку норми, які регулюють порядок розгляду адміністративної справи та винесення постанови, комісія не досліджувала наявні в матеріалах справи докази та обставини, підійшла формально до вивчення обставин справи, що потягло за собою необґрунтоване та незаконне притягнення до адміністративної відповідальності, а тому дана постанова не відповідає фактичним обставинам справи, є незаконною, необґрунтованою, через що підлягає скасуванню. Вимога про надання паспорта вивіски суперечить вимогам чинного законодавства, в силу яких забороняється вимагати від суб`єктів господарювання будь-які документи для розміщення вивісок, табличок та отримання дозвільних документів при розміщенні суб`єктами господарювання інформаційних вивісок.

Представник відповідача подала суду відзив на позовну заяву, у якому вказує, що позивачем вивіску розміщено самовільно без паспорта вивіски. Позивачу було надано припис № 113 від 10.01.2018 року про усунення порушень вимог законодавства у сфері благоустрою, у якому зазначено, що порушено п. 16.1.5 Правил, а саме розміщення вивіски та об`єктів зовнішньої реклами на фасаді будинку по АДРЕСА_1 та надано термін 10.01.18 року усунути дане порушення шляхом пред`явлення дозвільної документації здійснити демонтаж. Оскільки вимоги припису № 113 від 10.01.2018 року позивачем не було виконано та на момент складання протоколу № 278 від 15.02.2018 року не було представлено паспорта вивіски, адміністративною комісією при виконавчому комітеті міської ради з винесено постанову № 03/192 від 26.03.2018 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за порушення ст. 152 КУпАП та накладено стягнення у вигляді штрафу на суму 850 грн. Постанова адміністративної комісії № 03/192 від 26.03.2018 року винесена із дотриманням норм адміністративного законодавства, а вимоги позову про скасування такої постанови є необґрунтованими та безпідставними.

В судовому засіданні представник позивача позов підтримав у повному обсязі. Просив задовольнити позовні вимоги.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечила позовні вимоги з підстав, викладених у відзиві на позов.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази у справі, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

Перевіряючи обставини справи, судом встановлено, що 10 січня 2018 року головним фахівцем відділу муніципальної інспекції з благоустрою Департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою Козинятко О.О. був складений Припис № 113 про усунення порушення вимог законодавства у сфері благоустрою та встановлено порушення Правил благоустрою міста Івано-Франківська, розділ 16, пункт 1.5., а саме розміщення вивіски та об`єктів зовнішньої реклами на фасаді будинку по АДРЕСА_1 та надано термін для усунення порушень до 20.01.2018 року, шляхом надання дозвільних документів або демонтажу (а.с. 6).

15 лютого 2018 року на позивача був складений протокол № 278 про адміністративне правопорушення за ст. 152 КУпАП, за порушення розділу 16, пункту 1.5., а саме розміщення вивіски та об`єктів зовнішньої реклами на фасаді будинку по АДРЕСА_1 . 26.03.2018 року (а.с. 7).

26 березня 2018 року на підставі Протоколу № 278, адміністративна комісія при виконавчому комітеті Івано-Франківської міської ради визнала ОСОБА_1 винним у вчиненні порушення, передбаченого п. 16.1.5. Правил благоустрою м. Івано-Франківська, а саме: самовільне розміщення вивіски та об`єктів зовнішньої реклами на фасаді будинку по АДРЕСА_1 та винесла Постанову № 03/192, відповідно до якої позивача притягнуто до адміністративної відповідальності, передбаченої ст. 152 КУпАП, у вигляді стягнення (штрафу) у розмірі 850 гривень 00 копійок (а.с. 8).

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 28 січня 2020 року визнано протиправним та скасовано Припис Департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою Івано-Франківської міської ради за №113 від 10.01.2018 про усунення порушення вимог законодавства у сфері благоустрою.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 2 статті 2 КАС України законодавцем визначено критерії для оцінювання рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень, які одночасно є принципами адміністративної процедури, що вироблені у практиці європейських країн.

Відповідно до ст. 287 КУпАП постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржено особою, щодо якої її винесено, а також потерпілим.

У відповідності до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами у справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюється наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

За приписами ст. 152 КУпАП порушення державних стандартів, норм і правил у сфері благоустрою населених пунктів, правил благоустрою територій населених пунктів - тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від двадцяти до вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб, громадян - суб`єктів підприємницької діяльності - від п`ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Рішенням Івано-Франківської міської ради № 68-2 від 25.12.2015 року затверджено «Правила про благоустрій міста Івано-Франківська» (а.с. 27).

Відповідно до пункту 16.1.5. Правил благоустрою міста Івано-Франківська зазначено, до відповідальності за порушення законодавства у сфері благоустрою міста притягуються особи, винні у порушенні Порядку розміщення вивісок в місті Івано-Франківську, Порядку розміщення зовнішньої реклами в місті Івано-Франківську (а.с. 29).

Законом України «Про благоустрій населених пунктів» від 6 вересня 2005 року № 2807-IV (у редакції від 10 червня 2017 року) визначено правові, економічні, екологічні, соціальні та організаційні засади благоустрою населених пунктів і який спрямований на створення умов, сприятливих для життєдіяльності людини.

Пунктом 2 частини першої статті 10 цього Закону встановлено, що до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить затвердження правил благоустрою територій населених пунктів.

3акон України «Про рекламу» від 3 липня 1996 року № 270/96-ВР визначає засади рекламної діяльності в Україні, регулює відносини, що виникають у процесі виробництва, розповсюдження та споживання реклами, а також надає правове визначення термінам реклама та вивіска.

Законом України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» від 6 вересня 2005 року № 2806-IV визначено правові та організаційні засади функціонування дозвільної системи у сфері господарської діяльності і встановлює порядок діяльності дозвільних органів, уповноважених видавати документи дозвільного характеру, та адміністраторів.

Закон України «Про перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності» 19 травня 2011 року № 3392-VI наводить вичерпний перелік документів дозвільного характеру у значенні, наведеному у Законі України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» та забороняє вимагати від суб`єктів господарювання отримання документів дозвільного характеру, які не внесені до Переліку, затвердженого цим Законом.

З метою встановлення єдиних вимог щодо благоустрою території населених пунктів запроваджено Типові правила благоустрою населених пунктів, затверджені наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 27 листопада 2017 року № 310.

Постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2003 року № 2067 затверджено Типові правила розміщення зовнішньої реклами, які регулюють відносини, що виникають у зв`язку з розміщенням зовнішньої реклами у населених пунктах, та визначають порядок надання дозволів на розміщення такої реклами.

Положення Закону України «Про місцеве самоврядування» наділяють сільські, селищні, міські ради правом, у тому числі, вирішувати питання встановлення відповідно до законодавства правил з питань благоустрою території населеного пункту, забезпечення в ньому чистоти і порядку, торгівлі на ринках, додержання тиші в громадських місцях, за порушення яких передбачено адміністративну відповідальність.

Статтею 30 Закону України «Про місцеве самоврядування» визначено перелік власних (самоврядних) та делегованих повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад в галузі житлово-комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, громадського харчування, транспорту і зв`язку. Зокрема, цією статтею врегульовано право виконавчих органів відповідних рад на організацію благоустрою населених пунктів, залучення на договірних засадах з цією метою коштів, трудових і матеріально-технічних ресурсів підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, а також населення; здійснення контролю за станом благоустрою населених пунктів, організації озеленення, охорони зелених насаджень і водойм, створення місць відпочинку громадян, тощо.

Пунктом 13 частини першої цієї статті передбачено також право зазначених суб`єктів на видачу дозволу на розміщення реклами в порядку, встановленому законодавством.

Пунктом 6 статті 9 Закону України «Про рекламу» встановлено, що вивіска чи табличка з інформацією про зареєстроване найменування особи, знаки для товарів і послуг, що належать цій особі, вид її діяльності (якщо це не випливає із зареєстрованого найменування особи), час роботи, що розміщена на внутрішній поверхні власного чи наданого у користування особі приміщення, на зовнішній поверхні будинку чи споруди не вище першого поверху або на поверсі, де знаходиться власне чи надане у користування особі приміщення, біля входу в таке приміщення, не вважається рекламою.

Пунктом 48 Типових правил розміщення зовнішньої реклами, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2003 року № 2067 встановлено вимоги до вивіски чи таблички, зокрема вони повинні розміщуватися без втручання у несучі конструкції, легко демонтуватися, щоб не створювати перешкод під час робіт, пов`язаних з експлуатацією та ремонтом будівель і споруд, на яких вони розміщуються; не повинні відтворювати зображення дорожніх знаків; не повинні розміщуватися на будинках або спорудах - об`єктах незавершеного будівництва; площа поверхні не повинна перевищувати 3 кв. м.

Також пунктом 48 Типових правил забороняється вимагати від суб`єктів господарювання будь-які документи для розміщення вивісок чи табличок, не передбачені законодавством.

Аналогічні правові норми викладені Верховним Судом у постанові від 18 липня 2019 року у справі № 826/4757/18, в якій йдеться про подібні правовідносини.

Законом України «Про перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності» заборонено вимагати від суб`єктів господарської діяльності отримання документів дозвільного характеру, не зазначеного у цьому Переліку. Дозвільні документи на вивіску у Переліку відсутні.

Законом України «Про благоустрій населених пунктів» зокрема, пунктом 2 частини першої статті 10 цього Закону встановлено, що до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить затвердження правил благоустрою територій населених пунктів, у зв`язку з чим рішенням сесії Івано-Франківської міської ради від 25 грудня 2015 року № 68-1 у повній відповідності до вимог чинного законодавства і в межах наданих органу місцевого самоврядування повноважень затверджено Правила благоустрою міста Івано-Франківська (далі - Правила № 68-1), якими встановлено вимоги щодо благоустрою території Івано-Франківська та утримання об`єктів благоустрою на території міста. Водночас частиною третьою статті 34 вищевказаного Закону встановлено, що такі Правила не можуть передбачати обов`язок фізичних і юридичних осіб щодо отримання будь-яких дозволів, погоджень або інших документів дозвільного характеру, а також повноважень органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб, підприємств, установ, організацій, утворених такими органами, видавати зазначені документи.

Розділом 9 Правил розміщення вивісок в місті Івано-Франківську № 68-1 встановлено вимоги щодо погодження розміщення вивісок, зокрема, згідно з пунктами 9.2, 9.3 цього розділу, розміщення вивіски здійснюється виключно на підставі паспорта вивіски - проектної документації, яка є підставою для встановлення вивіски і фіксує технічні, конструктивні та архітектурно-естетичні рішення вивіски, місце її розташування з відповідною архітектурною прив`язкою та фотографічний знімок об`єкта до та після розміщення вивіски. Паспорт вивіски виготовляється суб`єктом господарюванням самостійно, у трьох екземплярах, за формою відповідно до додатку 1 Правил та погоджується із власником будівлі; Департаментом містобудування, архітектури та культурної спадщини міської ради; органом виконавчої влади у сфері охорони культурної спадщини та об`єктів природно-заповідного фонду, тощо.

Розділами 10-11 Правил також встановлено адміністративну відповідальність для фізичних та юридичних осіб за порушення цих правил, а також порядок примусового демонтажу вивісок.

При розгляді справи суд бере до уваги, що рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 28 січня 2020 року визнано протиправним та скасовано Припис Департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою Івано-Франківської міської ради за № 113 від 10.01.2018 про усунення порушення вимог законодавства у сфері благоустрою, відповідно до якого складено протокол про адміністративне правопорушення № 278 від 15.02.2018 року та винесено оскаржувану постанову.

Щодо відсутності належних та допустимих доказів в обґрунтування своїх доводів суб`єктом владних повноважень при складенні Припису № 113 від 10.01.2018 року також звертав увагу Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду під час перегляду справи щодо оскарження Припису № 113, в постанові від 18.12.2019 року.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача про визнання протиправною та скасування постанови № 03/192 адміністративної комісії при виконавчому комітеті Івано-Франківської міської ради по справі про адміністративне правопорушення від 15.02.2018 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 152 КУпАП, підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 77, 120, 139, 241-246, 250, 268-271 КАС України, суд -

В И Р І Ш И В :

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправною та скасувати постанову № 03/192 адміністративної комісії при виконавчому комітеті Івано-Франківської міської ради по справі про адміністративне правопорушення від 15.02.2018 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 152 КУпАП.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення.

Суддя Антоняк Т.М.

Повний текст рішення складено та підписано 18.02.2021 року.