
Справа № 560/8312/20
РІШЕННЯ
іменем України
19 лютого 2021 рокум. Хмельницький Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Петричковича А.І. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Хмельницького обласного військового комісаріату про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом від 10.12.2020, в якому просить: 1) визнати протиправними дії Хмельницького обласного військового комісаріату щодо відмови в належному оформленні та направленні довідки про грошове забезпечення з посадовим окладом 5360,00 грн, що відповідає 26 тарифному розряду; 2) зобов`язати Хмельницький обласний військовий комісаріат оформити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 з посадовим окладом 5360,00 грн, що відповідає 26 тарифному розряду, станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру пенсії.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що 20.11.2020 звернувся до Хмельницького обласного військового комісаріату із заявою про оформлення довідки про грошове забезпечення із зазначенням вірних складових, а саме визначення посадового окладу. Листом № 14/6622 від 04.12.2020 Хмельницький обласний військовий комісаріат повідомив про те, що підстав для оформлення довідок немає. Вважає, що дії Хмельницького обласного військового комісаріату щодо виготовлення та направленні довідок до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області для перерахунку пенсії с незаконними, протиправними та такими, що прийнятті з порушенням норм пенсійного законодавства, тому звернувся до суду з цим позовом.
Відповідно до ухвали від 17.12.2020, суд відкрив спрощене провадження без повідомлення учасників справи.
Зазначену ухвалу вручено відповідачу 18.12.2020, що стверджено карткою реєстрації вручення, однак відзив на позовну заяву у встановлений судом строк відповідачем не надано, тому суд вирішує справу за наявними матеріалами з урахуванням ст. 126 КАС України, відповідно до вимог ч. 6 ст. 162 КАС України.
З`ясувавши обставини, на які позивач посилається, як на підставу своїх вимог, та оцінивши докази, суд прийшов до таких висновків, враховуючи наступне.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області як одержувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” № 2262-ХІІ від 09.04.1992 (далі - Закон № 2262-ХІІ).
20.11.2020 позивач звернувся з заявою до Хмельницького обласного військового комісаріату, в якій просив оформити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області довідку, з посадовим окладом, що відповідає 26 тарифному розряду (арк. спр. 14-15).
Листом № 14/6622 від 04.12.2020 Хмельницький обласний військовий комісаріат повідомив позивача, що рішеннями Хмельницького окружного адміністративного суду не зобов`язано Хмельницький обласний військовий комісаріат оформити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України довідку про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 з посадовим окладом 5839,84 гривень, тому законних підстав для оформлення та направлення до головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області довідки з посадовим окладом 5839,84 гривень, немає (арк. спр. 16).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема Закон № 2262-ХІІ.
Статтею 9 Закону України № 2011-XII від 20.12.1991 "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (далі - Закон №2011-XII), визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно з частиною другою статті 9 Закону № 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (частина третя статті 9 Закону № 2011-ХІІ).
Так, статтею 43 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Зазначена норма статті 43 Закону міститься в розділі V “Обчислення пенсії”, тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону № 2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
На виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 28.09.2020 по справі №560/3331/20, відповідачем складено довідку №ХС-39626 від 29.10.2020 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача, у якій зазначив, зокрема: посадовий оклад - 15 тарифний розряд 3810,00 гривень (арк. спр. 21).
Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 04.06.2019 по справі №560/1289/19, яке набрало законної сили відповідно до постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду від 10.09.2019 (далі - Судове рішення №560/1289/19), адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправними дії Хмельницького обласного військового комісаріату щодо відмови в оформленні та направленні довідок до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 . Зобов`язано Хмельницький обласний військовий комісаріат оформити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії з 01.01.2008 року, з посадовим окладом 1150 грн. та довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії з 01.01.2018 року, з посадовим окладом 5360,00 грн, що відповідає 26 тарифному розряду. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено (арк. спр. 22-24).
Судовим рішенням №560/1289/19 встановлено, що відповідач при оформленні довідки не взяв до уваги, що посада з якої був звільнений позивач за кваліфікаційними характеристиками, військовим званням позивача "Майор", функціональними обов`язками відповідає посаді командира загону (додаток 2 до Постанови №704). Відповідно до додатку 2 до Постанови №704 посада командир загону (військова ланка, територіальні органи (підрозділи) тарифний розряд становить - 26. В свою чергу, згідно додатку 1 до Постанови №704 тарифному розряду 26 відповідає тарифний коефіцієнт - 3,04. Згідно Закону України "Про Державний бюджет України" на 2018 рік" від 07.12.2017 №2246-VIII прожитковий мінімум для працездатних осіб станом на 01.01.2018 становив 1762,00 грн. З огляду на викладене, суд вважає, що розрахунок посадового окладу позивача мав бути визначений в розмірі 5360,00 грн (1762,00 грн *3,04=5360,00 грн.).
Відповідно до ч. 4 ст. 78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Щодо клопотання позивача про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення, суд зазначає наступне.
Так, відповідно до ч. 1 ст. 382 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Отже, зобов`язання суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення є правом суду. Крім цього, враховуючи обставини даної справи у суду немає підстав вважати, що суб`єкт владних повноважень буде порушувати закон не виконуючи рішення суду, тому вимога про зобов`язання суб`єкта владних повноважень подавати звіт про виконання даного судового рішення не задовольняється.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Таким чином, суд прийшов до висновку, що позивач довів позовні вимоги, а суб`єкт владних повноважень не довів, що діяв у межах закону, зазначивши у довідці №ХС-39626 від 29.10.2020 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача, посадовий оклад - 15 тарифний розряд - 3810,00 грн, тоді як тарифний розряд посади позивача становить - 26, що підтверджено доказами, перевіреними в суді, тому позов задовольняється.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно з квитанцією від 10.12.2020 позивач сплатив судовий збір у розмірі 840,80 гривень, тому ці витрати слід присудити на його користь.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправними дії Хмельницького обласного військового комісаріату щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці та надані до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03.2019, з посадовим окладом, що відповідає 26 тарифному розряду.
Зобов`язати Хмельницький обласний військовий комісаріат підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 з посадовим окладом, що відповідає 26 тарифному розряду, станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”, із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру його пенсії.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 840,80 (вісімсот сорок гривень вісімдесят копійок) гривень за рахунок асигнувань Хмельницького обласного військового комісаріату.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 19 лютого 2021 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Хмельницький обласний військовий комісаріат (вул. Героїв Майдану, 64, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 08202826) Головуючий суддя А.І. Петричкович