
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 лютого 2021 р. № 520/183/21
Харківський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Кухар М.Д., розглянувши у приміщенні суду в м. Харкові у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області (вул. Римарська, буд. 24,м. Харків,61057, код ЄДРПОУ37764460) про визнання протиправним та скасування рішення, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач - ОСОБА_2 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області від 07.12.2020 №63011500017140, на підставі підпункту 5 пункту 63 Постанови КМУ №322 від 25.04.2018 про скасування посвідки № НОМЕР_2 від 20.12.2018, виданої ОСОБА_3
- стягнути з бюджетних асигнувань Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області на користь ОСОБА_1 судові витрати.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що ним отримана посвідка на тимчасове проживання на території України строком дії до 01.08.2021 року. На даний час позивач є студентом 4 курсу денної форми навчання Луганського національного аграрного університету економічного факультету за спеціальністю 072 «Фінінси, банківська справа та страхування». 10.12.2020 у Головному управлінні Державної міграційної служби України в Харківській області мені вручено рішення від 07.12.2020 №63011500017140, на підставі підпункту 5 пункту 63 Постанови КМУ № 322 від 25.04.2018 про скасування вищевказаної посвідки.
Позивач зазначає, що йому не відомі будь-які відомості та підстави прийняття рішення про скасування його посвідки про тимчасове проживання, так як ним не скоювались дії, які можливо було б віднести до таких, що б слугували підставою для прийняття такого рішення. Позивач зазначив також, що йому не відомі які конкретні підстави слугували для скасування посвідки, оскільки про такі у спірному рішенні не зазначено, можливості надати будь-які пояснення у позивача не було.
Просив суд позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Відповідач надав відзив на позовну заяву, в якому просив у задоволенні позовних вимог відмовити.
В обґрунтування відзиву на позов зазначив, що 09.08.2019 року співробітниками Центрального міжрегіонального управління ДМС у м. Києві та Київській області було виявлено громадянина Туркменістану ОСОБА_1 , яким було порушено правила перебування іноземців на території України.
Відносно позивача були складені матеріали про адміністративне правопорушення, передбачене частиною 1 статті 203 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та винесено постанову про накладення адміністративного стягнення від 09.08.2019 року у вигляді штрафу 5100 гривень.
Після несплати позивачем зазначеного штрафу протягом 15 календарних днів, до державної виконавчої служби було направлено заяву про відкриття виконавчого провадження.
Відповідач повідомив суд про те, що 05.05.2020 року ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області було прийнято рішення № 649 про заборону в`їзду в Україну громадянину Туркменістану ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Зазначив також, що 01.12.2020 року на адресу Головного управління ДМС України в Харківській області надійшло повідомлення з Центрального міжрегіонального управління ДМС у м. Києві та Київській області про прийняття рішення про заборону в`їзду в Україну громадянину Туркменістану ОСОБА_3 .
Враховуючи рішення ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області від 05.05.2020 № 649 про заборону в`їзду в Україну громадянину Туркменістану ОСОБА_3 , на підставі п.п.5 п.63 Порядку оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на тимчасове проживання, Головним управлінням ДМС України в Харківській області було прийняте рішення від 07 грудня 2020 року № 63011500017140 про скасування посвідки на тимчасове проживання громадянину Туркменістану ОСОБА_3 .
Вважає, що Головне управління ДМС України в Харківській області діяло у спосіб та у межах повноважень, передбачених чинних законодавством
Відповідно до ч.1 ст. 258 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Згідно з ч. 4 ст.229 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, приходить до наступного.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 рішенням ГУДМС України в Харківській області від 20.12.2018 був документований посвідкою на тимчасове проживання в Україні № НОМЕР_2 стоком дії 01.08.2021.
Однак, 10.12.2020 у Головному управлінні Державної міграційної служби України в Харківській області позивачу було вручено рішення від 07.12.2020 № 263011500017140, на підставі підпункту 5 пункту 63 Постанови КМУ № 322 від 25.04.2018 про скасування вищевказаної посвідки.
Позивач обґрунтовуючи свою позицію зазначив, що йому взагалі не відомі будь-які відомості та підстави про птийнятття рішення про скасування посвідки про тимчасове проживання, так як ним не скоєно жодних дій, які можливо було б віднести до таких, що б слугували підставою для прийняття такого рішення.
Не погодившись із вказаним рішенням, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
По суті спірних правовідносин судом зазначається наступне:
Стаття 26 Конституції України встановлює, що іноземці та особи без громадянства, що перебувають в Україні на законних підставах, користуються тими самими правами і свободами, а також несуть такі самі обов`язки, як і громадяни України, - за винятками, встановленими Конституцією, законами чи міжнародними договорами України.
Правовий статус іноземців та осіб без громадянства, які перебувають в Україні, а також порядок їх в`їзду в Україну та виїзду з України, визначається Законом України Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства №3773-VI від 22.09.2011 (далі - Закон України № 3773-VI).
Відповідно до частини четвертої статті 4 Закону України №3773-VI іноземці та особи без громадянства, які відповідно до закону прибули в Україну для працевлаштування та отримали посвідку на тимчасове проживання, вважаються такими, які на законних підставах перебувають на території України на період роботи в Україні.
Згідно з частиною третьою статті 5 Закону України №3773-VI іноземці та особи без громадянства, зазначені у частинах четвертій - п`ятнадцятій та вісімнадцятій статті 4 вказаного Закону, отримують посвідку на тимчасове проживання.
Відповідно до пункту першого частини першої статті 5-1 Закону України №3773-VI строк дії посвідки на тимчасове проживання для відповідних категорій іноземців та осіб без громадянства становить у випадку, визначеному частиною четвертою статті 4 цього Закону, - строк дії дозволу на застосування праці іноземців та осіб без громадянства.
Постановою Кабінету Міністрів України від 25.04.2018 №322 затверджено Порядок оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на тимчасове проживання (далі - Порядок №322).
Пунктом 1 Порядку №322 передбачено, що посвідка на тимчасове проживання (далі - посвідка) є документом, що посвідчує особу іноземця або особу без громадянства та підтверджує законні підстави для тимчасового проживання в Україні.
Пунктом 63 Порядку №322 передбачені випадки скасування посвідки територіальним органом/територіальним підрозділом ДМС, який її видав.
Пунктом 64 Порядку №322 передбачено, що рішення про скасування посвідки приймається керівником територіального органу/територіального підрозділу ДМС чи його заступником протягом п`яти робочих днів з дня надходження відомостей, які є підставою для її скасування.
Згідно з п.65 Порядку №322 копія рішення про скасування посвідки видається територіальним органом/територіальним підрозділом ДМС, який прийняв таке рішення, іноземцеві або особі без громадянства під розписку або надсилається такій особі і приймаючій стороні рекомендованим листом не пізніше ніж через п`ять робочих днів з дня його прийняття.
Відповідно до пункту 77 Порядку № 322 рішення про відмову в оформленні, обміні та видачі посвідки, про її скасування може бути оскаржено іноземцем або особою без громадянства в адміністративному порядку або до суду в установленому порядку.
Як встановлено за матеріалами справи, ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , 19.12.2018 року був документований посвідкою на тимчасове проживання № НОМЕР_2 , терміном дії до 01.08.2021 року у зв`язку з навчанням у Луганському національному аграрному університеті.
Співробітниками Центрального міжрегіонального управління ДМС у м. Києві та Київській області 09.08.2019 року було виявлено громадянина Туркменістану ОСОБА_1 , яким було порушено правила перебування іноземців на території України.
Відносно позивача були складені матеріали про адміністративне правопорушення, передбачене частиною 1 статті 203 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та винесено постанову про накладення адміністративного стягнення від 09.08.2019 року у вигляді штрафу 5100 гривень.
Після несплати позивачем зазначеного штрафу протягом 15 календарних днів, до державної виконавчої служби було направлено заяву про відкриття виконавчого провадження.
Відповідно до абз.6 ч. 1 ст.13 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», - в`їзд в Україну іноземцю або особі без громадянства не дозволяється: якщо під час попереднього перебування на території України іноземець або особа без громадянства не виконали рішення суду або органів державної влади, уповноважених накладати адміністративні стягнення , або мають інші не виконані майнові зобов`язання перед державою, фізичними або юридичними особами, включаючи пов`язану з попереднім видворенням, у тому числі після закінчення терміну заборони подальшого в`їзду в Україну, тощо.
Під час розгляду справи судом встановлено, що Центральним міжрегіональним управлінням ДМС у м. Києві та Київській області було прийнято рішення від 05.05.2020 року № 649 про заборону в`їзду в Україну громадянину Туркменістану ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Як вбачається з матеріалів справи, 01.12.2020 року на адресу Головного управління ДМС України в Харківській області надійшло повідомлення від Центрального міжрегіонального управління ДМС у м. Києві та Київській області 01.12.2020 року про прийняття рішення про заборону в`їзду в Україну громадянину ОСОБА_4 .
Відповідно до п.п. 5 п. 63 Постанови КМУ від 25.04.2018 року № 322 «Про затвердження зразка, технічного опису бланка та Порядку оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на тимчасове проживання», - посвідка скасовується територіальним органом/територіальним підрозділом ДМС, який її видав у разі, коли уповноваженим державним органом прийнято рішення про примусове повернення іноземця або особи без громадянства чи їх примусове видворення за межі України або про заборону подальшого в`їзду в Україну.
Враховуючи рішення ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області від 05.05.2020 № 649 про заборону в`їзду в Україну громадянину Туркменістану ОСОБА_3 , на підставі п.п.5 п.63 Порядку оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на тимчасове проживання, Головним управлінням ДМС України в Харківській області було прийняте рішення від 07 грудня 2020 року № 63011500017140 про скасування посвідки на тимчасове проживання громадянину Туркменістану ОСОБА_3 .
Таким чином, в ході розгляду справи суд приходить до висновку, що Головним управлінням ДМС України в Харківській області з урахуванням рішення ЦМУ ДМС в м. Києві та Київській області на підставі визначених законодавством вимог, що регулює правовідносини у сфері тимчасового проживання іноземців в Україні, було прийняте обґрунтоване рішення про скасування посвідки на тимчасове проживання № НОМЕР_3 від 20.12.2018 року, виданої ОСОБА_3 .
Позивачем не надано доказів, що рішення Центрального міжрегіонального управління ДМС у м. Києві та Київській області від 05.05.2020 року № 649 про заборону в`їзду в Україну громадянину Туркменістану ОСОБА_3 - скасоване або оскаржене. Також позивачем не надано доказів скасування постанови про накладення адміністративного стягнення від 09.08.2019 року у вигляді штрафу 5100 гривень або сплати зазначеного штрафу у передбачений законодавством термін.
Інші доводи позивача висновків суду по справі не спростовують.
Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Оцінивши добуті по справі докази в їх сукупності за правилами ст.ст. 72-77, 90, 211 КАС України, суд доходить висновку, що у спірних правовідносинах суб`єкт владних повноважень у відповідності до вимог законодавства забезпечив реалізацію управлінської функції згідно до ч.2 ст. 19 КАС України.
З огляду на встановлені у справі фактичні обставини та досліджені докази, суд дійшов до висновку, що рішення відповідача від 07.12.2020 №6301150001714 про скасування посвідки на тимчасове проживання № НОМЕР_3 від 20.12.2018 року, виданої ОСОБА_3 - прийнято на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, у зв`язку з чим відсутні підстави для його скасування, а тому суд приходить до висновку про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог.
Розподіл судових витрат здійснюється у відповідності до вимог статті 139 Кодексу адміністративного судочинства.
Керуючись ст.ст. 8, 9, 72-77, 90, 139, 241-246, 255, 257, 262 КАС України, -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області (вул. Римарська, буд. 24,м. Харків,61057, код ЄДРПОУ37764460) про визнання протиправним та скасування рішення – відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня його складання у повному обсязі шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду або в порядку, передбаченому п. 15.5 Розділу VII КАС України, а саме: до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд.
Суддя Кухар М.Д.