Рішення № 95002938, 18.02.2021, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.02.2021
Номер справи
520/13552/2020
Номер документу
95002938
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 лютого 2021 р. №520/13552/2020

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Тітова О.М. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Харківській області, в якому просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління ДПС у Харківській області щодо нерозгляду Заяви про зняття з обліку платника єдиного внеску (форма 7-ЄСВ), що була подана ОСОБА_1 (податковий номер НОМЕР_1 ) 27 травня 2019 року, незняття ОСОБА_1 (податковий номер НОМЕР_1 ) з обліку як страхувальника з єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування і невиключення ОСОБА_1 (податковий номер НОМЕР_1 ) як платника єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування і як страхувальника з єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування з інформаційних баз органів доходів та зборів та з реєстру страхувальників Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, та зобов`язати Головне управління ДПС у Харківській області розглянути по суті Заяву про зняття з обліку платника єдиного внеску (форма 7-ЄСВ), що була подана 27 травня 2019 року ОСОБА_1 (податковий номер НОМЕР_1 ), зняти ОСОБА_1 (податковий номер НОМЕР_1 ) з обліку як страхувальника з єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування і виключити з інформаційних баз органів доходів і зборів інформацію про ОСОБА_1 (податковий номер НОМЕР_1 ) як про платника єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування - особу, що проводить незалежну професійну діяльність, виключити з реєстру страхувальників Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування інформацію про ОСОБА_1 (податковий номер НОМЕР_1 ) як про страхувальника - особи, які проводять незалежну професійну діяльність;

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління ДПС у Харківській області щодо нерозгляду Заяви про ліквідацію або реорганізацію платника податків (форма 8-ОПП), що була подана ОСОБА_1 (податковий номер НОМЕР_1 ) 27 травня 2019 року, незняття ОСОБА_1 (податковий номер НОМЕР_1 ) з обліку як самозайнятої фізичної особи - платника податків, що проводить незалежну професійну діяльність, і невиключення інформації відносно ОСОБА_1 (податковий номер НОМЕР_1 ) як платника податків - самозайнятої особи, що проводить незалежну професійну діяльність, з інформаційних баз органів доходів та зборів, та зобов`язати Головне управління ДПС у Харківській області розглянути по суті Заяву про ліквідацію або реорганізацію платника податків (форма 8-ОПП), що була подана 27 травня 2019 року ОСОБА_1 (податковий номер НОМЕР_1 ), зняти ОСОБА_1 (податковий номер НОМЕР_1 ) з обліку як самозайняту фізичну особу - платника податків, що проводить незалежну професійну діяльність, і виключити інформацію про ОСОБА_1 (податковий номер НОМЕР_1 ) як платника податків - самозайняту особу, що проводить незалежну професійну діяльність, з інформаційних баз органів доходів та зборів.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що у зв`язку із призначенням на посаду судді Вищого антикорупційного суду, зупиненням адвокатської діяльності Позивач, з метою усунення правової невизначеності 27 травня 2019 року подав до Відповідача Заяву про зняття з обліку платника єдиного внеску (форма 7-ЄСВ) та Заяву про ліквідацію або реорганізацію платника податків (форма 8-ОПП). До кожної з вказаних заяв було додано письмову інформацію з Єдиного реєстру адвокатів України про зупинення адвокатської діяльності Позивача та Указ Президента України від 11 квітня 2019 року №128/2019 «Про призначення суддів Вищого антикорупційного суду». Натомість, контролюючий орган, на думку позивача, допустив протиправну бездіяльність та не розглянув належним чином подані заяви.

Ухвалою суду від 23.12.2020 справу прийнято до розгляду та відкрито спрощене провадження по справі.

Відповідач 11.02.2021 надав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що тривалий розгляд заяв ОСОБА_1 не несе негативних наслідків та ГУ ДПС у Харківській області права та охоронювані законом інтереси в жодному разі порушено не було.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Розгляд справи було призначено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Згідно з п. 10 ч. 1 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України, письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.

Частиною 4 статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Відповідно до ч. 1 ст.258 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Згідно з ч. 4 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, дослідивши матеріали справи, встановив наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 на підставі рішення Харківської обласної кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури від 29.04.1998 №15 отримав свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю від 09.05.1998 №818.

Як зазначено позивачем та не заперечувалось відповідачем, позивач перебуває на обліку податковому органі, як фізична особа, яка відноситься до суб`єктів, що здійснюють незалежну професійну діяльність.

Позивач з 03.09.2007 по 31.08.2018 працював на постійній основі у Товаристві з обмеженою відповідальністю "Юстпріват" (податковий номер 32032431) на посаді заступника директора.

Адвокатська діяльність у період з 15.12.2015 до 08.08.2017 була зупинена на підставі п. 1 ч. 1 ст. 31 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність".

Починаючи з 08.08.2017 право позивача на заняття адвокатською діяльністю було поновлено на підставі п.1 ч.4 ст.31 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" у формі здійснення діяльності у складі Адвокатського об`єднання "Больверк" (податковий номер 41498872).

Вказані обставини підтверджуються копією трудової книжки позивача серії НОМЕР_2 .

В період з 01.09.2017 до 22.04.2019 адвокатська діяльність позивача здійснювалась у складі Адвокатського об`єднання "Больверк".

Відповідно до листа Ради адвокатів Харківської області Національної асоціації адвокатів України №315 від 01.07.2020 у період з 28.03.2019 і станом на 01.07.2020 діяльність адвоката ОСОБА_1 - зупинена.

11.04.2019 згідно Указу Президента України №128/2019 від 11.04.2019 "Про призначення суддів Вищого антикорупційного суду" Позивач був призначений на посаду судді Вищого антикорупційного суду, на якій перебуває і в даний час.

Згідно наказу №44/к від 25.04.2019 Позивач був зарахований до штату Вищого антикорупційного суду.

У зв`язку із призначенням на посаду судді Вищого антикорупційного суду, зупиненням адвокатської діяльності Позивач, 27.05.2019 подав до Відповідача Заяву про зняття з обліку платника єдиного внеску (форма 7-ЄСВ) та Заяву про ліквідацію або реорганізацію платника податків (форма 8-ОПП). До кожної з вказаних заяв було додано письмову інформацію з Єдиного реєстру адвокатів України про зупинення адвокатської діяльності Позивача та Указ Президента України від 11 квітня 2019 року №128/2019 «Про призначення суддів Вищого антикорупційного суду».

Відповідач не розглянув по суті заяви позивача: про зняття з обліку платника єдиного внеску (форма 7-ЄСВ) та про ліквідацію або реорганізацію платника податків (форма 8-ОПП). Вказані обставини не заперечуються ним у відзиві.

У зв`язку із тривалою бездіяльністю Відповідача - Позивач 09.04.2020 через засоби поштового зв`язку ПАТ "Укрпошта" направив скаргу на бездіяльність Відповідача до Державної податкової служби України. Зазначену скаргу було отримано 17.04.2020.

Будь-яка інформація за результатами розгляду скарги позивача в матеріалах справи відсутня.

Вважаючи бездіяльність контролюючого органу протиправною, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам, суд дійшов наступних висновків.

Взяття та зняття з обліку платників єдиного внеску регулюється Законом України №2464-VІ та Порядком обліку платників єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та Положенням про реєстр страхувальників, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.11.2014 №1162.

Згідно п.п. 67.1.2. п.67.1 ст.67 та п.п. 65, 10.4. п.65.10 ст.65 Податкового кодексу України підставою для зняття з обліку в органах доходів і зборів самозайнятої особи є реєстрація припинення незалежної професійної діяльності фізичної особи у відповідному уповноваженому органі (з дати реєстрації).

Відповідно до п.11.1. Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого Наказу Міністерства фінансів України 09.12.2011 року №1588 (надалі - Порядок №1588), платник податків зобов`язаний повідомляти контролюючі органи за місцем обліку такого платника про його ліквідацію або реорганізацію протягом трьох робочих днів з дня прийняття відповідного рішення (крім випадків, коли обов`язок здійснювати таке повідомлення покладено законом на орган державної реєстрації).

Згідно з п.2 п.11.18 Порядку №1588, фізичні особи, які здійснюють незалежну професійну діяльність, знімаються з обліку після припинення такої незалежної діяльності, за наявності документально підтвердженої інформації відповідного державного органу, що реєструє таку діяльність або видає документи про право на заняття такою діяльністю (свідоцтва, дозволи, сертифікати тощо), та поданої до контролюючого органу за основним місцем обліку заяви за формою №8-ОПП, дата якої фіксується в журналі за формою №6-ОПП.

Підтвердженням припинення незалежної професійної діяльності є відомості (витяг) відповідного реєстру, до якого вноситься інформація про державну реєстрацію такої діяльності, щодо припинення, або зупинення, або зміни організаційної форми відповідної діяльності з незалежної (індивідуальної) на іншу.

Відповідно до пп.3, 4 п.11.18 Порядку №1588, внесення до Реєстру самозайнятих осіб запису про припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця чи незалежної професійної діяльності фізичної особи здійснюється у разі:

- визнання фізичної особи недієздатною або обмеження її цивільної дієздатності - з дати набрання законної сили відповідним рішенням суду;

- смерті фізичної особи, у тому числі оголошення такої особи померлою, що підтверджується свідоцтвом про смерть (витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, інформацією органу державної реєстрації актів цивільного стану), а також визнання фізичної особи безвісно відсутньою, що підтверджується судовим рішенням;

- внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця - з дати державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця;

- реєстрації припинення незалежної професійної діяльності фізичної особи у відповідному уповноваженому органі - з дати реєстрації;

- закінчення строку, на який було видано свідоцтво про реєстрацію чи інший документ (дозвіл, сертифікат тощо), - з дати закінчення такого строку;

- заборони судом фізичній особі провадити підприємницьку діяльність або незалежну професійну діяльність - з дати набрання законної сили відповідним рішенням суду, якщо інше не визначене у рішенні суду;

- наявності обмежень права на провадження підприємницької діяльності або незалежної професійної діяльності, які встановлені законодавством, - з дати надходження відповідних документів до контролюючого органу за місцем обліку фізичної особи, якщо інше не встановлено законом чи рішенням суду;

- анулювання чи скасування згідно із законодавством свідоцтва про реєстрацію чи іншого документа (дозволу, сертифіката тощо), що підтверджує право фізичної особи на провадження підприємницької або незалежної професійної діяльності, - з дати такого анулювання чи скасування.

Державна реєстрація (реєстрація) припинення підприємницької чи незалежної професійної діяльності фізичної особи або внесення до Реєстру самозайнятих осіб запису про припинення такої діяльності фізичною особою не припиняє її зобов`язань, що виникли під час провадження підприємницької чи незалежної професійної діяльності, та не змінює строків, порядків виконання таких зобов`язань та застосування санкцій за їх невиконання;

У відповідності до розділу V Порядку обліку платників єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, який затверджено наказом Міністерства фінансів України від 24 листопада 2014 року №1162, у разі прийняття відповідними органами (особами) рішення про ліквідацію, припинення діяльності платників єдиного внеску, на яких не поширюється дія Закону №755, платник єдиного внеску зобов`язаний у десятиденний строк з дня прийняття відповідного рішення подати до контролюючого органу заяву про зняття з обліку платника єдиного внеску за формою №7-ЄСВ згідно з додатком 5 до цього Порядку та копії розпорядчого документа про припинення незалежної професійної діяльності фізичної особи.

Отримавши заяву за формою №7-ЄСВ, контролюючий орган у строк, зазначений у пункті 1 цього розділу, проводить позапланову документальну перевірку щодо правильності нарахування та сплати єдиного внеску або звірення розрахунків з фізичними особами, які забезпечують себе роботою самостійно. На основі акта перевірки або акта звірки платник єдиного внеску здійснює остаточні розрахунки з контролюючим органом.

З аналізу вищезазначених норм вбачається, що умовою для прийняття рішення щодо зняття з обліку платника податків, є попереднє проведення контролюючим органом перевірки такого платника податків щодо наявності чи відсутності заборгованості з податків та зборів, яка має бути розпочата у зв`язку із поданням відповідних заяв з додатками.

Судом встановлено, що 27.05.2019 позивач подав до Відповідача Заяву про зняття з обліку платника єдиного внеску (форма 7-ЄСВ) та Заяву про ліквідацію або реорганізацію платника податків (форма 8-ОПП). До кожної з вказаних заяв було додано письмову інформацію з Єдиного реєстру адвокатів України про зупинення адвокатської діяльності Позивача та Указ Президента України від 11 квітня 2019 року №128/2019 «Про призначення суддів Вищого антикорупційного суду».

Разом з тим, матеріали справи, не містять інформації щодо проведення контролюючим органом відповідних перевірок з метою зняття позивача із податкового обліку як особу, яка здійснює незалежну професійну діяльність.

Отже, контролюючий допустив протиправну бездіяльність щодо невчинення дій встановлених законом необхідних для зняття позивача з обліку платників податків, як самозайнятої особи.

Представник позивача, з поміж іншого, просить суд зняти ОСОБА_1 з обліку як страхувальника з єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування і виключити з інформаційних баз органів доходів і зборів інформацію про ОСОБА_1 як про платника єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування - особу, що проводить незалежну професійну діяльність, виключити з реєстру страхувальників Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування інформацію про ОСОБА_1 як про страхувальника - особи, які проводять незалежну професійну діяльність та зобов`язати Головне управління ДПС у Харківській області зняти ОСОБА_1 з обліку як самозайняту фізичну особу - платника податків, що проводить незалежну професійну діяльність, і виключити інформацію про ОСОБА_1 як платника податків - самозайняту особу, що проводить незалежну професійну діяльність, з інформаційних баз органів доходів та зборів.

Суд звертає увагу позивача на те, що задоволення його позовних вимог в тому вигляді, що ним заявлено, буде свідчити про зобов`язання державного органу вчинити дії без дотримання встановленої законом процедури, зокрема проведення контрольної перевірки перед зняттям з обліку як платника податків. При цьому, суд не є уповноваженим органом, який може здійснити перевірку наявності чи відсутності у позивача заборгованості зі сплати податків та зборів.

Конституційний Суд України в своєму рішенні від 30 січня 2003 року №3-рп/2003 зазначив, що правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах. Загальною декларацією прав людини 1948 року передбачено, що кожна людина має право на ефективне поновлення в правах компетентними національними судами у випадках порушення її основних прав, наданих їй конституцією або законом (стаття 8). Право на ефективний засіб захисту закріплено також у Міжнародному пакті про громадянські та політичні права (стаття 2) і в Конвенції про захист прав людини та основних свобод (стаття 13).

Системний аналіз положень статті 2 КАС України в кореспонденції з приписами статті 6 Конституції України, якою закріплений принцип розподілу державної влади, дає можливість дійти висновку, що суд не може перебирати на себе функцій суб`єкта владних повноважень в реалізації відповідних управлінських функцій і вирішенні питань, віднесених до виключної компетенції такого суб`єкта.

Зі змісту рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи №R/80/2 щодо здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом Міністрів 11.03.1980 на 316-й нараді, під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду - тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

Слід зазначити, що з приписів норм діючого права є неприпустимим підміна судом суб`єкта владних повноважень в реалізації відповідних управлінських функцій і вирішенні питань, віднесених до виключної компетенції такого суб`єкта. Адміністративний суд, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень на відповідність закріпленим частиною другою статті 2 КАС України критеріям, не втручається у дискрецію суб`єкта владних повноважень поза межами перевірки за відповідними критеріями.

На цій підставі суд перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень на відповідність закріпленим статтею 2 Кодексу адміністративного судочинства України критеріям, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) суб`єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями.

Покладення на відповідача обов`язку зняти позивача з обліку платників податків, як самозайняту особу, здійснення відповідних реєстраційних дій у інформаційних базах органів доходів та зборів є втручанням у дискреційні повноваження контролюючого органу, оскільки саме на цей орган покладено обов`язок перевірки наявності чи відсутності заборгованості зі сплати податків чи зборів.

З вищенаведеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню шляхом визнання протиправною бездіяльності Головного управління ДПС у Харківській області щодо нерозгляду: заяви про зняття з обліку платника єдиного внеску (форма 7-ЄСВ) та заяви про ліквідацію або реорганізацію платника податків (форма 8-ОПП), що були подані ОСОБА_1 27.05.2019 та зобов`язати Головне управління ДПС у Харківській області розглянути по суті: заяву про зняття з обліку платника єдиного внеску (форма 7-ЄСВ) та заяву про ліквідацію або реорганізацію платника податків (форма 8-ОПП), що були подані 27.05.2019 ОСОБА_1 .

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на те, що відповідачем, як суб`єктом владних повноважень, не доведено правомірності своїх дій, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог.

Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до ст. 139 КАС України.

У зв`язку з частковим задоволенням позовних вимог слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача витрати зі сплати судового збору у розмірі 840,80 грн.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 243, ст. 246, ст. 255, ст. 293, ст. 295, ст.297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46, м. Харків, 61057, код ЄДРПОУ 43143704) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління ДПС у Харківській області щодо нерозгляду: заяви про зняття з обліку платника єдиного внеску (форма 7-ЄСВ) та заяви про ліквідацію або реорганізацію платника податків (форма 8-ОПП), що були подані ОСОБА_1 27.05.2019.

Зобов`язати Головне управління ДПС у Харківській області розглянути по суті: заяву про зняття з обліку платника єдиного внеску (форма 7-ЄСВ) та заяву про ліквідацію або реорганізацію платника податків (форма 8-ОПП), що були подані 27.05.2019 ОСОБА_1 .

В решті позовних вимог - відмовити.

Стягнути з Головного управління ДПС у Харківській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір в сумі 840 (вісімсот сорок) грн. 80 коп.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.М. Тітов