Рішення № 95002431, 17.02.2021, Рівненський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.02.2021
Номер справи
460/9264/20
Номер документу
95002431
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

17 лютого 2021 року м. Рівне№ 460/9264/20Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді В.В. Щербакова, розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинення певних дій,

В С Т А Н О В И В :

До Рівненського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі по тексту – позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (далі по тексту – відповідач) про визнання дій протиправними, зобов`язання провести перерахунок та здійснювати виплату перерахованої, згідно з довідкою Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Центрального регіону від 02.12.2020 №21/29 ПФ вих-20, пенсії з 01.10.2020 року без відстрочення платежу та без обмеження максимального розміру пенсії.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок його пенсійного забезпечення у зв`язку зі зміною розміру складових грошового забезпечення з яких обраховується пенсія. Разом з тим, отримав відмову на тій підставі, що Кабінетом Міністрів України не прийнято нової постанови, яка б врегулювала чи змінювала умови проведення перерахунку пенсій та встановлювала умови надання довідок про зміну грошового забезпечення, нові розміри, порядок проведення перерахунку та виплати перерахованих пенсій. Вважає відмову відповідача протиправною, оскільки така обмежує його право на належне пенсійне забезпечення передбачене чинним законодавством. З огляду на це, просив позов задовольнити повністю.

Ухвалою від 21.12.2020 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні).

На адресу суду надійшов відзив на позовну заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області. На обґрунтування відзиву відповідач зазначив, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Рівненській області і отримує пенсію за вислугу років, призначену за нормами Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, а тому відсутні підстави для застосування порядку перерахунку пенсій особам, пенсія яким призначена відповідно до Закону України «Про прокуратуру».

Крім того, представник відповідача вважає безпідставними посилання відповідача на судові рішення у справах №160/8324/19, №826/3858/18, 826/6453/18, оскільки пенсія позивачу призначена з 01.04.2018, а Постанова 103 регулювала порядок перерахунку вже призначених пенсій.

Враховуючи те, що розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження, то відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Відповідно до вимог ч.3 ст.263 КАС України у справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив.

Розглянувши позовну заяву та відзив на неї, повно і всебічно з`ясувавши всі обставини адміністративної справи в їх сукупності, перевіривши їх дослідженими доказами, суд встановив таке.

Наказом Міністра оборони України від 27.03.2018 №161 ОСОБА_1 звільнено з військової служби у запас за п. “б” ч. 6 ст. 26 Закону України “Про військовий обов`язок і військову службу” (за станом здоров`я).

З 31.03.2018 ОСОБА_1 наказом військової прокуратури Центрального регіону України за №19 о/с від 29.03.2018 звільнено з посади прокурора відділу організації участі прокурорів у суді та нагляду за виконанням судових рішень у кримінальних провадженнях військової прокуратури Центрального регіону України та виключено зі списків особового складу військової прокуратури Центрального регіону України, всіх видів забезпечення та направлено для зарахування на військовий облік до Рівненського ОМВК Рівненської області.

02.04.2018 позивач звернувся з заявою до ГУ ПФУ в Рівненській області про призначення пенсії за вислугу років.

Згідно з протоколом від 23.05.2018 за пенсійною справою №1701006674 ОСОБА_1 з 01.04.2018 призначено пенсію за вислугу років відповідно до вимог Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб”.

Вказані обставини встановлені рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 21.09.2018 та постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 11.04.2019.

02.12.2020 позивачу Спеціалізованою прокуратурою у військовій та оборонній сфері Центрального регіону видана довідка про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії №21/29 ПФвих-20, відповідно до якої грошове забезпечення за нормами, чинними на 11.09.2020, за посадою прокурора відділу Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Центрального регіону становить: посадовий оклад 37836 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням полковник юстиції – 1480 грн., надбавка за вислугу років (30%) (відповідно до Постанови КМУ від 09.12.2015 №1090 – 11350,80 грн., надбавка за роботу в умовах режимних обмежень (15%) – 5675,40 грн., а разом 56342,20 грн.

У листопаді 2020 року позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсійного забезпечення у зв`язку зі зміною розміру складових грошового забезпечення з яких обраховується пенсія на підставі довідки Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Центрального регіону №21/29 ПФвих-20 від 02.12.2020.

Листом від 14.12.2020 №9443-9162/П-03/8-1700/20 ГУ ПФУ в Рівненській області відмовило позивачу у перерахунку та виплаті пенсії по оновленій довідці на тій підставі, що Кабінетом Міністрів України не прийнято нової постанови, яка б врегулювала чи змінювала умови проведення перерахунку пенсій та встановлювала умови надання довідок про зміну грошового забезпечення, нові розміри, порядок проведення перерахунку та виплати перерахованих пенсій.

Не погодившись з такою відмовою відповідача, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, які виникли між сторонами, суд керується та виходить з такого.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі є Закон України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” №2262-ХІІ від 09.04.1992. (далі, - Закон №2262-ХІІ). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Статтею 51 вказаного Закону визначено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Відповідно до статті 63 Закону №2262-ХІІ, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.

Кабінет Міністрів України 13 лютого 2008 року прийняв постанову №45, якою затвердив Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.

Пунктом 1 вказаного Порядку встановлено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 3 Постанови №45 на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі -довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Згідно пункту 5 Постанови № 45 під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Відповідно до п. 23 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 р. N 3-1. Перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Отже, у зв`язку із підвищенням розміру грошового забезпечення за посадою прокурора відділу Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Центрального регіону та зверненням до територіального органу Пенсійного фонду України із заявою про перерахунок пенсії з доданою відповідною довідкою про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії №21/29 ПФвих-20 від 02.12.2020, у відповідача виникли підстави для перерахунку пенсії позивача.

При цьому, як вже зазначалося вище, статтею 51 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” встановлено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

За довідкою Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Центрального регіону від №21/29 ПФвих-20 від 02.12.2020 слідує, що розмір грошового забезпечення за посадою прокурора відділу Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Центрального регіону визначений за нормами, чинними на 11.09.2020.

Таким чином, перерахунок пенсії позивачу належить здійснити з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, а саме – з 01.10.2020.

За наведеного, підлягають до задоволення, як вимоги позивача про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку, так і вимоги про зобов`язання провести такий перерахунок з 01.10.2020 на підставі довідки Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Центрального регіону від №21/29 ПФвих-20 від 02.12.2020, з урахуванням виплачених сум.

Щодо позовної вимоги позивача про здійснення перерахунку пенсії без обмеження її максимального розміру, суд зазначає наступне.

Максимальний розмір пенсії для військовослужбовців було встановлено Законом України “Про Держаний бюджет на 2008 рік” №107-У1 від 28.12.2007 року, коли статтю 43 Закону № 2262-Х11доповнено ч.5 такого змісту “Максимальний розмір пенсій, призначених відповідно до цього Закону (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною та інших доплат до пенсій, встановлених законодавством) не може перевищувати дванадцять мінімальних розмірів пенсії за віком, встановленої абзацом першим частини першої статті 28 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” (1058-15)”.

Рішенням Конституційного Cуду України від 22.05.2008 № 10-рп/2008 це доповнення визнано таким, що не відповідає Конституції України.

Проте, Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 24.12.2015 № 911-У11 частину п`яту ст.43 доповнено реченням такого змісту “Тимчасово, у період 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень”.

Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 06.12.2016 № 1774-У111 в частині сьомій (попередня –п`ята) статті 43 слова і цифри “у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року замінено словами і цифрами “по 31 грудня 2017 року”.

Відтак, ця частина ст. 43 Закону №2262-Х11 на момент виникнення спірних правовідносин виписана наступним чином: “Максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень”.

На момент призначення пенсій позивачу 23.05.2018 та розгляду справи судом даних про зміну періоду обмеження пенсії граничним розміром цієї статті не встановлено.

Рішенням Конституційного Суду України 20.12.2016, у справі №7-рп/2016, визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення Закону № 2262-Х11 зі змінами, а саме: частини сьомої статті 43, згідно з якими максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.

Суд погоджується з доводами відповідача, що на момент визнання неконституційними положення ч. 7 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ період обмеження пенсії максимальним розміром військовослужбовців вже був іншим - “по 31 грудня 2017 року” і останній неконституційним не визнавався.

Отже, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року розмір пенсії військовослужбовців обмежено сумою 10740 грн., тому задоволення позовних вимог без обмеження граничного розміру пенсії є помилковим.

Вищевказаний висновок підтвердив Верховний Суд (постанова від 03.07.2018, справа № 554/8997/16-а) і на що покликається відповідач.

Суд не заперечує вказані вище висновки, але вони не є перешкодою для призначення позивачу пенсії без обмеження граничного (максимального) розміру, так як вони на нього не поширюються.

Як видно з матеріалів справи, позивачу призначена пенсія з 23.05.2018, а із заявою про проведення перерахунку останній звернувся у листопаді 2020 року, тобто після 31 грудня 2017 року.

Отже, призначення пенсії позивачу проводилося поза межами встановленого ч. 7 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ періоду, а твердження відповідача про призначення такої в обмежувальний період не відповідають дійсності. Відтак, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог про здійснення перерахунку пенсії без обмеження її максимальним розміром.

Щодо відтермінування виплати перерахованої пенсії, то Верховний Суд у постанові від 12.11.2019 у справі №826/3858/18 вказав на відсутність у Кабінету Міністрів України права здійснювати розстрочку виплати перерахованої пенсії, оскільки системний аналіз статей 51, 52, 55, 63 Закону №2262-ХІІ свідчить про те, що наявність у Кабінету Міністрів України права встановлювати порядок перерахунку пенсії не є тотожним та не визначає право встановлювати відстрочку або розстрочку виплати пенсії, тобто змінювати часові межі виплати.

Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач не виконав процесуального обов`язку доказування своєї позиції та не довів правомірності своєї поведінки у спірних правовідносинах, натомість доводи позивача відповідають обставинам справи та ґрунтуються на нормах матеріального закону.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення повністю.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В :

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (вул. Короленка, 7,м. Рівне,33028, код ЄДРПОУ 21084076) задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.10.2020 згідно з довідкою Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Центрального регіону від 02.12.2020 №21/29 ПФ вих-20.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області провести перерахунок та здійснювати виплату перерахованої, згідно з довідкою Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Центрального регіону від 02.12.2020 №21/29 ПФ вих-20, пенсії з 01.10.2020 року без відстрочення платежу та без обмеження максимального розміру пенсії, з урахуванням виплачених сум.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складений 17.02.2021.

Суддя В.В. Щербаков