Рішення № 95001708, 18.02.2021, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.02.2021
Номер справи
400/3214/20
Номер документу
95001708
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1) МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ТЕРИТОРІАЛЬНИЙ ЦЕНТР КОМПЛЕКТУВАННЯ ТА СОЦІАЛЬНОЇ ПІДТРИМКИ
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 лютого 2021 р. № 400/3214/20 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Мельника О.М., розглянув в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1

до відповідача:Миколаївського обласного військового комісаріату, вул. Спаська, 33, м. Миколаїв, 54030

про:визнання відмови протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Миколаївського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Миколаївського обласного військового комісаріату (далі - відповідач), в якій просить визнати протиправною відмову Миколаївського обласного військового комісаріату підготувати та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області Довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 із зазначенням у Довідці розміру окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення - надбавка за особливості проходження служби 87,8%, надбавка за роботу з таємними документами 15% та премії 35%;

- зобов`язати Миколаївський обласний військовий комісаріат підготувати та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області Довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 із зазначенням у Довідці розміру окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, що виплачувались мені станом на 09.01.2019 р. - надбавка за особливості проходження служби 87,8%, надбавка за роботу з таємними документами 15% та премії 35%.

В обґрунтування позовних вимог, позивач зазначив, що проходив військову службу в Збройних Силах України та з 10.01.2019 року отримує пенсію за вислугу років. При призначенні пенсії, відповідно до розрахунку пенсії за вислугу років, наданим Головним управлінням Пенсійного фонду України в Миколаївській області, пенсія позивача обчислена із таких сум грошового забезпечення: - посадовий оклад - 5920,00;

- оклад за військове звання - 1410,00;

- процентна надбавка за вислугу років 50% - 3665,00;

-середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення (згідно з довідкою по розміри додаткових видів грошового забезпечення та премії для обчислення пенсії від 10.01.2019 р, 403/11) - 4541,42, із розрахунку: надбавка за особливості проходження служби 13,5%, надбавка за роботу з таємними документами 15%, премія 37%.

Відповідач позов не визнав, просив в його задоволенні відмовити. В обгрунтування своєї позиції, відповідач у письмовому відзиві пояснив, що позивач набув право на пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 10.01.2019. Зазначена позивачем телеграма МОУ не є рішенням КМУ, та для осіб, яким пенсії призначені до 01.01.2019 року законодавством не визначені умови і порядок складання довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення в розмірах згідно телеграми Міністра оборони України від 28.12.2018 №248/9240. Також, відповідач вказав на недоречне посилання позивача на рішення по справі №826/3858/18, оскільки позивачу призначено пенсію після 16.09.2018, а у постанові КМУ №103 передбачено умови перерахунку пенсій, призначених до 01.01.2018.

Відповідно до ч. 9 ст.205 КАС України, суд перейшов до розгляду справи в порядку письмового провадження. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).

Дослідивши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази у їх сукупності, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, матеріали, що містяться у справі, суд встановив таке.

ОСОБА_1 проходив службу у Збройних Силах України. З 10.01.2019 позивачу призначено пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб". На час звільнення Вислуга років у Збройних Силах України ОСОБА_1 станом на 09 січня 2019 року складає: календарна - 30 років 05 місяців 8 діб, загальна - 41 рік 06 місяців 06 днів (Наказ від 09.01.2019 року № 7, арк.спр. 10). За вислугу років позивачу призначено пенсію в розмірі 70% від грошового забезпечення, виходячи з таких видів грошового забезпечення: окладу за військовим званням -1410 грн., посадовим окладом -5920 грн., надбавки за вислугу років 50%, середній розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, які були призначені шляхом ділення загальної суми щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки за особливості проходження служби, надбавки за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці та премії) – 4541,42 грн.

16 січня 2020 року позивач звернувся до Миколаївського обласного військового комісаріату з проханням підготувати та подати для проведення перерахунку пенсії до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії із зазначенням розміру посадового окладу, окладу за військове звання, відсоткової надбавки за вислугу років, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення - надбавки за особливості проходження служби в розмірі 87,8% посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років, надбавки за роботу з таємними документами - 15% та премії - 35%.

Проте, листом від 11.02.20020 року за вих. № 12/943, Миколаївським обласним військовим комісаріатом відмовлено у проведенні перерахунку грошового забезпечення та направленні відповідної довідки до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області.

Вирішуючи спір між сторонами, суд виходить з такого.

Відповідно до ст.ст. 13, 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії військовослужбовцям за вислугу років обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно із частиною другою статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі -Закон №2011) до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (частина третя статті 9 Закону № 2011-ХІІ).

За приписами ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Таким чином, Законом гарантовано право на здійснення перерахунку пенсії військовослужбовця у разі з підвищенням грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців, але не визначено розмір, в якому таке підвищення повинно бути здійснено.

Разом з тим, постановою КМУ № 103 від 21.02.2018 року визначено: перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Окружний адміністративний суд міста Києва рішенням від 12 грудня 2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 5 березня 2019 року, в адміністративній справі № 826/3858/18 визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.

В даному випадку, суд погоджується з твердженням відповідача, що зазначене рішення по справі №826/3858/18 жодним чином не впливає на права позивача, оскільки як зазначено вище, п. 1, 2 Постанови №103 передбачають підстави перерахунку пенсії, призначених згідно із Законом № 2262 до 1 березня 2018 року, а позивачу призначено пенсію з 10.01.2019 року.

30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704, яка набрала чинності 01.03.2018 та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

З урахуванням наведених вище норм, позивачу призначено пенсію за вислугу років в розмірі 70% від грошового забезпечення, виходячи з таких видів грошового забезпечення: окладу за військовим званням -1410 грн., посадовим окладом -5920 грн., надбавки за вислугу років 50%, середній розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, які були призначені шляхом ділення загальної суми щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки за особливості проходження служби, надбавки за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці та премії) – 4541,42 грн., в т.ч. збільшення основного розміру пенсії 25% – 2718,87 грн., надбавки за інвалідність -449,10 грн., інвалід війни - 50,00 грн. (арк.спр. 12)

Разом з тим, на переконання позивача, оскільки телеграмою Міністра оборони України від 28.12.2018 №248/9240 з 01.01.2019 встановлено виплату у більшому розмірі додаткових видів грошового забезпечення, зокрема, надбавки за особливості проходження служби -65% та премії -35%, відповідач повинен виготовити та направити до Пенсійного фонду оновлену довідку з врахуванням цього підвищення.

Суд не може погодитися з такою позицією позивача, оскільки як вказано вище, за приписами ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

З огляду на положення Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №45 законодавством встановлений певний алгоритм дій, за результати дотримання якого наявні підстави для проведення перерахунку пенсії позивача. Зокрема, Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Телеграма Міністра оборони України № 248/9240 від 28.12.2018 не є рішенням Кабінету Міністрів України, реалізація повноважень якого, за вимогами Постанови №45, має бути підставою для відповідних дій з боку Миколаївського обласного військового комісаріату.

З огляду на це, суд доходить до висновку про те, що відповідач правомірно відмовив позивачу у задоволенні його заяви щодо виготовлення та направлення до УПФУ в Миколаївській області оновленої довідки у зв`язку зі збільшенням розміру надбавок з 01.01.2019 за телеграмою МОУ.

В задоволенні позову відмовити.

Судові витрати у справі відсутні.

На підставі викладеного, керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Миколаївського обласного військового комісаріату (вул. Спаська, 33, м. Миколаїв, 54030, ідентифікаційний код 08299180) відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до статті 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням пункту 15.5 Розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя О.М. Мельник