
Справа № 639/8425/20
Провадження № 2/639/637/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 лютого 2021 року Жовтневий районний суд м. Харкова у складі:
головуючого судді - Труханович В. В.,
за участю секретаря - Безбородько І. О.,
відповідача - ОСОБА_1 ,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні в приміщенні Жовтневого районного суду м. Харкова цивільну справу № 639/8425/20 за позовною заявою Управління праці та соціального захисту населення Лозівської міської ради Харківської області до ОСОБА_1 про стягнення коштів,-
ВСТАНОВИВ:
24 грудня 2020 року до Жовтневого районного суду м. Харкова звернулося УПСЗН Лозівської міської ради Харківської області з позовною заяво до ОСОБА_1 про стягнення коштів, яку в подальшому уточнено (а.с. 25-26, 29), та в якій просить суд стягнути з відповідача кошти, виплаченого надміру у вигляді допомоги на дітей одиноким матерям в сумі 7479,85 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що ОСОБА_1 звернулась до Управління із заявою від 26.06.2019 про призначення їй допомоги на дітей одиноким матерям. На момент звернення ОСОБА_1 допомога на дітей одиноким матерям надавалася у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходам сім`ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців. У Декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, відповідач зазначила, що за періоди з 01.12.2018 по 31.05.2019 отримувала дохід у вигляді допомоги на дітей одиноким матерям, а інших доходів не мала. Таким чином, на підставі заяви та декларації ОСОБА_1 від 26.06.2019 їй було призначено допомогу на дітей одиноким матерям, виходячи із сукупного доходу сім`ї за попередні шість місяців. Під час проведення справи соціальними інспекторами управління праці та соціального захисту населення Лозівської міської ради Харківської області виявлено, що ОСОБА_1 разом із заявою від 26.06.2019 подала неповну інформацію про дохід сім`ї за період з 01.12.2018 по 31.05.2019, підтвердження чого є довідки про доходи від ТОВ «АТБ-МАРКЕТ», відповідно до яких відповідач працювала продавцем-консультантом в даному Товаристві та отримувала заробітну плату з грудня 2018 по квітень 2019 року. Неподання цих відомостей вплинуло на визначення розміру допомоги на дітей одиноким матерям та спричинило надмірне перерахування бюджетних коштів ОСОБА_1 в сумі 9281,90 грн. Повідомлення про переплату державної допомоги від 04.11.2019 ОСОБА_1 отримала особисто 25.11.2019. Позивач зазначає, що з врахуванням вже повернутої до бюджету частини коштів, сума надмірно перерахованих бюджетних коштів ОСОБА_1 становить 7479,85 грн, які УПСЗН Лозівської міської ради Харківської області й просить стягнути з відповідача, а також судовий збір.
29.12.2020 ухвалою Жовтневого районного суду м. Харкова прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у цивільній справі. Призначено судове засідання (а.с. 20-21).
Позивачем в особі начальника управління подано до суду клопотання про розгляд справи без участі представника управління праці та соціального захисту населення Лозівської міської ради Харківської області, в якій вони також підтримали позовні вимоги, з урахуванням уточнення (а.с. 34).
Відповідач у судовому засіданні уточнені позовні вимоги визнала у повному обсязі.
Вислухавши відповідача, дослідивши надані позивачем і долучені до матеріалів справи письмові докази, суд встановив наступні обставини та відповідні ним правовідносини.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Згідно з положеннями ч. 1 ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 77 ЦПК України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.
Виходячи з ч. 1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Частиною першою статі 82 ЦПК України передбачено, що обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їхніх представників.
Судовим розглядом встановлено, що 26.06.2019 ОСОБА_1 звернулась до УПСЗН Лозівської міської ради Харківської області з заявою про призначення їй допомоги на дитину одинокій матері (а.с. 4-5).
Також ОСОБА_1 заповнила декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, в якій вказала, що за періоди з 01.12.2018 по 31.05.2019 отримувала дохід у вигляді допомоги на дітей одиноким матерям, а інших доходів не мала. При цьому відповідач під підпис ознайомлена про те, що наведені нею відомості про доходи та майно будуть перевірені, відповідно до чинного законодавства України (а.с. 6-7).
На підставі поданих ОСОБА_1 документів УПСЗН прийнято рішення про призначення допомоги сім`ям з дітьми від 05.07.2019 та призначено допомогу одинокій матері - відповідачеві ОСОБА_1 (а.с. 8).
Згідно з отриманою інформацією ОСОБА_1 працювала в ТОВ «АТБ-маркет».
Як вбачається з довідок про доходи відповідача, останній нараховано за період з 14.12.2018 по 31.12.2018 - 4441,85грн (а.с. 10), а з 01.01.2019 по 30.06.2019 - 17834,71 грн (а.с. 12).
Як наслідок, відповідачу здійснено перерахунок раніше отримуваних сум у вигляді допомоги як одинокій матері (13, 14, 16), за підсумком якого ОСОБА_1 має повернути кошти в сумі 7479,85 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 15 Цивільного кодексу України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Згідно з ч. 1 ст. 16 ЦК України особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
У відповідності до вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно статті 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до статті 18-1 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.
Положеннями статті 22 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» передбачено, що одержувачі державної допомоги зобов`язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги.
Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.
Середньомісячний сукупний дохід сім`ї визначається згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім`ї для всіх видів соціальної допомоги, затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України, Державного комітету статистики України, Державного комітету молодіжної політики, спорту і туризму України від 15.11.2001 № 486/202/524/455/3370 (зі змінами).
Згідно з підпунктом 5.20 пункту 5 Методики обчислення сукупного доходу сім`ї для всіх видів соціальної допомоги (далі Методика) до сукупного доходу сімей (одержувачів) входять зокрема: інші доходи, які підлягають оподаткуванню відповідно до законодавства.
Відповідачу 04 листопада 2019 року направлено повідомлення про переплату державної допомоги на дітей одиноким матерям (батькам) з пропозицією повернути виплачені кошти на рахунок УПСЗН до 31.03.2020 (а.с. 15). Проте ОСОБА_1 добровільно вказану суму не повернула.
Як передбачено п. 49 постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1751 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми», особи, яким виплачується державна допомога сім`ям з дітьми, зобов`язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім`ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім`ї тощо). Суми державної допомоги сім`ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом.
Відрахування на підставі рішень відповідних органів провадиться у розмірі не більш як 20 відсотків суми виплачуваної допомоги. Органи, що призначають і виплачують державну допомогу сім`ям з дітьми, мають право перевіряти матеріальне становище сімей з дітьми. Органи соціального захисту населення мають право робити запити та у строк до п`яти календарних днів з дня надходження відповідного запиту безоплатно отримувати від ДФС, інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, органів Пенсійного фонду України інформацію, необхідну для перевірки достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за призначенням державної допомоги сім`ям з дітьми.
Відповідно до ст. 129 Конституції України, ст. 12 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Відповідно до ч. 4 ст. 206 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Таким чином, враховуючи вищевикладене оцінюючи належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, враховуючи встановлені по справі обставини, вимоги чинного законодавства, що регулюють спірні правовідносини, беручи до уваги визнання відповідачем уточнених позовних вимог, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
Згідно ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягає стягненню, сплачений останнім, що підтверджується матеріалами справи (а.с. 1), судовий збір у розмірі 2102,00 грн.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 4, 5, 13, 76-82, 133, 141, 206, 223, 265, 351, 352, 354, 355 ЦПК України, ст.ст. 13, 15, 16 Цивільного кодексу України, Законом України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», ст.ст. 19, 129 Конституції України, суд -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву Управління праці та соціального захисту населення Лозівської міської ради Харківської області до ОСОБА_1 про стягнення коштів - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення Лозівської міської ради Харківської області кошти, виплачені надміру у вигляді допомоги на дітей одиноким матерям в сумі 7479 (сім тисяч чотириста сімдесят дев`ять) грн 85 коп., зарахувавши на рахунок UA808201720343130021000049149, банк ДКСУ України в м. Київ, МФО 820172, код 25813017.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення Лозівської міської ради Харківської області судовий збір в сумі 2102 (дві тисячі сто дві) грн 00 коп., зарахувавши на рахунок UA808201720344200028000049149, Держказначейська служба України, м. Київ Лозівське УДКСУ, МФО 820172, код 25813017.
Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного суду через Жовтневий районний суд м. Харкова шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Найменування сторін:
Позивач: Управління праці та соціального захисту населення Лозівської міської ради Харківської області, код ЄДРПОУ 25813017, розташоване за адресою: Харківська область, м. Лозова, мкр.4, буд. 73.
Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_2 .
Повний текст рі шення складено 19.02.2021.
Суддя В. В. Труханович