Рішення № 9497610, 30.03.2010, Господарський суд Київської області

Дата ухвалення
30.03.2010
Номер справи
8/208-09
Номер документу
9497610
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

01033 м. Київ, вул. Комінтерну,16 т. 230-31-77

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"30" березня 2010 р. Справа №8/208-09

за позовом Міжрайонного природоохоронного прокурора Київської області, м. Київ в інтересах держави в особі:

1.          Київської обласної ради, м. Київ

2.          Інспекції з контролю за використанням та охороною земель у Київській області, м. Київ

до відповідачів 1. Вишгородської районної державної адмінінстрації, м. Вишгород

2.          Товариства з обмеженою відповідальністю «Український хміль», м. Житомир

3.          Садівницького товариства «Український хміль», с. Воропаїв, Вишгородський район

про визнання недійсними розпорядження та договору оренди земельної ділянки,

Суддя Чорна Л.В.

представники:

від позивача 1.: не з‘явився;

від позивача 2.: Редько М.М. –довір. б/н від 02.03.2010р. –представник;

від відповідача 1.: не з‘явився;

від відповідача 2.: не з‘явився;

від відповідача 3.: не з‘явився;

від прокуратури: Дутчин І.М. –посв. №118 від 01.07.2007р. –пом. прокурора.

суть спору:

Прокурор просить суд визнати недійсними розпорядження Вишгородської районної державної адміністрації №614 від 19.10.2006р. «Про передачу в оренду земельної ділянки товариству з обмеженою відповідальністю «Український хміль»під розміщення садівницького товариства»та договір оренди земельної ділянки від 20.10.2006р. №10010, державна реєстрація від 05.04.2007р. №040734200001, нормативна грошова оцінка якої становить 107936грн. 91коп., укладений між Вишгородською районною державною адміністрацією та садовим товариством «Український хміль»терміном на 49 років, та стягнути господарські витрати.

1-ий позивач в судове засідання не з‘явився, про час та місце розгляду справи повідомлений у встановленому законодавством порядку.

Згідно відзиву на позовну заяву 1-ий відповідач позов не визнає, посилаючись на ч. 1 ст. 22 Земельного кодексу України, висновки Вишгородського районного відділу земельних ресурсів, Вишгородського районного відділу містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства, Державного управління екології та природних ресурсів в Київській області, Обласного центру з охорони пам‘яток історії, археології та мистецтва, Інституту гігієни та медичної екології ім. О.М. Марзаева АМН України, Заступника головного державного санітарного лікаря України, висновок державної експертизи землевпорядної документації Київського обласного головного управління земельних ресурсів від 25.09.2006р. №8-2872.

Також у своїх запереченнях 1-ий відповідач посилається на отримання ТОВ «Український хміль»позитивного проекту землеустрою та надання в оренду земельної ділянки СТ «Український хміль», ймовірне допущення помилки, відсутність претензій з боку ТОВ «Український хміль»до СТ «Український хміль», оскільки керівником обох підприємств є одна й та ж сама особа.

Від 1-го відповідача надійшла заява про розгляд справи за відсутності представника на розсуд суду.

2-ий та 3-ій відповідачі позов не оспорили, відзиви до суду не надійшли, про час та місце розгляду справи повідомлені у встановленому законодавством порядку.

Згідно витягу Головного управління статистики у Житомирській області №14/10/1055 від 18.12.2009р. товариство з обмеженою відповідальністю «Український хміль»в ЄДРПОУ значиться, адреса: 10014, м. Житомир, Богунський район, вул. Черняховського, 6.

Згідно витягу Головного управління статистики у Київській області №02/2-08/1042 від 21.12.2009р. садівницьке товариство «Український хміль»в ЄДРПОУ значиться, адреса: 07343, Київська область, Вишгородський район, с. Воропаїв.

Справа розглядається за наявними в ній матеріалами в порядку ст. 75 Господарського процесуального кодексу України.

Позов підлягає задоволенню.

судом встановлено:

Позов заявлено прокурором в порядку ст.ст. 14, 121 Конституції України, рішення Конституційного суду України від 03.04.1999р., ст. 361 Закону України „Про прокуратуру”, ст. 1 Земельного кодексу України.

11 січня 2006р. Вишгородська районна державна адміністрація /1-ий відповідач/ надала товариству з обмеженою відповідальністю «Український хміль»/2-ий відповідач/ дозвіл на підготовку матеріалів погодження місця розташування об‘єкту.

Розпорядженням №347 від 16.06.2006р. «Про погодження місця розташування земельної ділянки товариству з обмеженою відповідальністю «Український хміль»під розміщення садівницького товариства на території Воропаївської сільської ради»погоджено 2-ому відповідачу місце розташування земельної ділянки площею близько 9,5га, яка передбачена під розміщення садівницького товариства на території Воропаївської сільської ради за межами населеного пункту.

          Розпорядженням №614 від 19.10.2006р. «Про надання в оренду земельної ділянки під розміщення садівницького товариства «Український хміль»затверджено проект землеустрою щодо надання земельної ділянки під розміщення садівницького товариства «Український хміль»терміном на 49 років на території Воропаївської сільської ради, розроблений ТОВ «Будексім». Вилучити земельну ділянку площею 9,4999га з земель запасу Воропаївської сільської ради. Надати садівницькому товариству «Український хміль»в оренду терміном на 49 років земельну ділянку площею 9,4999га на території Воропаївської сільської ради за межами населеного пункту.

          20 жовтня 2006р. між 1-им відповідачем на підставі розпорядження №614 від 19.10.2006р. та садівницьким товариством «Український хміль»/3-ій відповідач/ укладено договір оренди земельної ділянки, терміном на 49 років, за умовами якого Орендодавець /1-ий відповідач/ надає, а Орендар /3-ий відповідач/ приймає в строкове платне користування вилучену із земель запасу Воропаївської сільської ради земельну ділянку сільськогосподарського призначення під розміщення садівницького товариства «Український хміль», яка знаходиться на території Воропаївської сільської ради Вишгородського району Київської області за межами населеного пункту.

          Згідно п. 2. договору в оренду передається земельна ділянка загально площею 9,4999га.

          Відповідно до ст. 123 Земельного кодексу України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.

Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: зміни цільового призначення земельних ділянок відповідно до закону; надання у користування земельних ділянок, межі яких не встановлені в натурі (на місцевості).

Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідної сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевої державної адміністрації.

У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки).

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.

Відповідно до ст. 151 Земельного кодексу України юридичні особи, зацікавлені у вилученні земельних ділянок, наданих у постійне користування із земель державної чи комунальної власності, для суспільних потреб та у викупі земельних ділянок, що перебувають у власності громадян чи юридичних осіб, для суспільних потреб та з мотивів суспільної необхідності, зобов'язані до початку проведення проектних робіт погодити з власниками землі, крім викупу земельних ділянок з підстав, що допускають можливість їх примусового відчуження з мотивів суспільної необхідності, і землекористувачами, органами державної влади або органами місцевого самоврядування, згідно з їх повноваженнями, місце розташування об'єкта, розмір земельної ділянки та умови її вилучення (викупу) з урахуванням комплексного розвитку території, який би забезпечував нормальне функціонування на цій ділянці і прилеглих територіях усіх об'єктів та умови проживання населення і охорону довкілля.

Юридичні особи, зацікавлені у вилученні (викупі) земельних ділянок, звертаються з клопотанням про погодження місця розташування об'єкта до відповідної сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевої державної адміністрації. Клопотання щодо погодження місця розташування об'єкта за рахунок земель, вилучення (викуп) яких провадиться Кабінетом Міністрів України та Верховною Радою Автономної Республіки Крим, подається відповідно до Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій.

До клопотання додаються:

а) обґрунтування необхідності вилучення (викупу) та/або відведення земельної ділянки;

б) зазначене на відповідному графічному матеріалі бажане місце розташування об'єкта з орієнтовними розмірами земельної ділянки;

в) нотаріально засвідчена письмова згода землевласника (землекористувача) на вилучення (викуп) земельної ділянки (її частини) із зазначенням розмірів передбаченої для вилучення (викупу) земельної ділянки та умов її вилучення (викупу);

г) копія установчих документів.

          Як свідчать матеріали справи дозвіл на підготовку матеріалів погодження місця розташування земельної ділянки виданий 2-ому відповідачу, а висновок державної експертизи землевпорядної документації, висновок управління культури і туризму Київської обласної державної адміністрації надані садівницькому товариству, а проект землеустрою затверджено 3-ому відповідачу.

          Твердження 1-го відповідача щодо ймовірно допущеної помилки судом до уваги взяті бути не можуть, оскільки під час розгляду справи було встановлено, що 2-ий та 3-ій відповідачі являються різними юридичними особами.

Відповідно до ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.

Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу.

Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем. Підставою для укладення договору оренди може бути цивільно-правовий договір про відчуження права оренди.

Відповідно до ст. 6 Закону України «Про оренду землі»орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.

Відповідно до ст. 13 Закону України «Про оренду землі»договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

          Відповідно до ст. 93 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.

Земельні ділянки можуть передаватися в оренду громадянам та юридичним особам України, іноземним громадянам і особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним об'єднанням і організаціям, а також іноземним державам.

Не підлягають передачі в оренду земельні ділянки, штучно створені у межах прибережної захисної смуги чи смуги відведення, на землях лісогосподарського призначення та природно-заповідного фонду, що перебувають у прибережній захисній смузі водних об'єктів, або на земельних ділянках дна водних об'єктів.

Оренда земельної ділянки може бути короткостроковою - не більше 5 років та довгостроковою - не більше 50 років.

Право оренди земельної ділянки може відчужуватися, у тому числі продаватися на земельних торгах, а також передаватися у заставу, спадщину, вноситися до статутного фонду власником земельної ділянки - на строк до 50 років, крім випадків, визначених законом.

Орендована земельна ділянка або її частина може за згодою орендодавця передаватись орендарем у володіння та користування іншій особі (суборенда).

Орендодавцями земельних ділянок є їх власники або уповноважені ними особи.

Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються законом.

Відповідно до ст. 792 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату.

Земельна ділянка може передаватись у найм разом з насадженнями, будівлями, спорудами, водоймами, які знаходяться на ній, або без них.

Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 203 Цивільного кодексу України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства.

Відповідно до п. 1 ст. 215 Цивільного кодексу України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.

Як вже зазначалось вище дозвіл на підготовку матеріалів погодження місця розташування наданий 2-ому відповідачу, а спірний договір укладено із 3-им відповідачем.

За таких обставин вимоги обґрунтовані, матеріалами справи доведені, підлягають задоволенню.

          Зважаючи на викладене, керуючись ст.ст. 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

вирішив:

Визнати недійсним розпорядження Вишгородської районної державної адміністрації (07300, м. Вишгород, пл. Шевченка, 1) від 19.10.2006р. №614 «Про передачу в оренду земельної ділянки товариству з обмеженою відповідальністю «Український хміль»під розміщення садівницького товариства».

Визнати недійсним договір оренди земельної ділянки від 20.10.2006р. №10010, державна реєстрація від 05.04.2007р. №040734200001, нормативна грошова оцінка якої становить 107936грн. 91коп., укладений між Вишгородською районною державною адміністрацією (07300, м. Вишгород, пл. Шевченка, 1) та садівницьким товариством «Український хміль»(код ЄДРПОУ 34688707, 07343, Київська область, Вишгородський район, с. Воропаїв) терміном на 49 років.

Стягнути з Вишгородської районної державної адміністрації (07300, м. Вишгород, пл. Шевченка, 1) в доход державного бюджету України (банк: ГУДКУ у Київській області, одержувач: ГУ ДКУ у Київській області, ЗКПО 24074109, МФО 821018, № р/р 31118095700001, код бюджетної класифікації 22090200, символ звітності банку 095) 85(вісімдесят п‘ять)грн. 00коп. державного мита та 118(сто вісімнадцять)грн. 00коп. інформаційних.

Стягнути з садівницького товариства «Український хміль»(код ЄДРПОУ 34688707, 07343, Київська область, Вишгородський район, с. Воропаїв) в доход державного бюджету України (банк: ГУДКУ у Київській області, одержувач: ГУ ДКУ у Київській області, ЗКПО 24074109, МФО 821018, № р/р 31118095700001, код бюджетної класифікації 22090200, символ звітності банку 095) 85(вісімдесят п‘ять)грн. 00коп. державного мита та 118(сто вісімнадцять)грн. 00коп. інформаційних.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення вступає в законну силу після закінчення десятиденного строку з дня його належного оформлення і підписання, і може бути оскаржено в апеляційному або касаційному порядку.

Суддя                                                                                Чорна Л.В.