
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
01 лютого 2021 року Справа № 280/8570/20 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Артоуз О.О., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , місце тимчасової реєстрації та проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 158-Б, код ЄДРПОУ 20490012) про визнання бездіяльність протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі – позивач) до Головного управління пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі – відповідач), відповідно до якої просить визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо відмови у зарахуванні до пільгового стажу період роботи з 11.12.1986 по 10.11.1989 на посаді «горно рабочим очисного забоя подземным» шахта Южнодонбасская №1 п/о Донецкуголь та здійсненні перерахунку пенсії на пільгових умовах та зобов`язати відповідача здійснити перерахунок пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 з урахуванням роботи з 11.12.1986 по 10.11.1989 на посаді «горно рабочим очисного забоя подземным» шахта Южнодонбасская №1 п/о Донецкуголь.
В обґрунтування заявлених позовних вимог посилається на те, що пенсійним органом протиправно прийнято відмову зарахуванні до пільгового стажу часу знаходження на інвалідності з 11.12.1986 по 10.11.1989. Зазначає, що у вказаний період позивач відповідно до записів трудової книжки працював на підприємстві з пільговим стажем на посаді «горно рабочим опарного забоя подземным» шахта Южнодонбасская №1 п/о Донецькуголь та відповідно отримував заробітну плату та сплачував необхідні платежі. Просить позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
Ухвалою суду від 01.12.2020 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі № 280/8570/20. Призначено судове засідання на 23 грудня 2020 року без виклику сторін.
28.12.2020 від відповідача до суду надійшов відзив на адміністративний позов (вх. №63612), в якому останній зазначає, що відповідно до вимог Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» до страхового стажу для обчислення розміру пенсії за віком, з якого обчислюється розмір пенсії по інвалідності або у зв`язку з втратою годувальника, крім наявного страхового стажу, зараховується також на загальних підставах відповідно період з дня встановлення інвалідності до досягнення застрахованою особою віку, передбаченого частиною першою статті 25 вказаного закону. Час перебування на інвалідності у зв`язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням запраховується до стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах. 02.11.2020 позивач звернувся до ГУ ПФУ в Запорізькій області із заявою в порядку Закону країни «Про звернення громадян» щодо врахування в пільговий стаж період знаходження на інвалідності у зв`язку з трудовим каліцтвом з 11.12.1986 по 10.11.1989. Зазначає, що позивачем виписка із акту огляду МСЕК про встановлення інвалідності у зв`язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням не надавалась. Відтак, позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Згідно з пунктом 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Приписами частини 2 статті 263 КАС України, визначено, що справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Відповідно до пункту 1 частини 3 статті 243 КАС України, у виняткових випадках залежно від складності справи складення рішення, постанови у повному обсязі може бути відкладено на строк не більш як десять, а якщо справа розглянута у порядку спрощеного провадження - п`ять днів з дня закінчення розгляду справи.
Згідно з частиною 4 статті 243 КАС України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Розглянувши матеріали справи, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 з 03.01.2020 призначено пенсію за віком. Страховий стаж складає 27 років 3 місяці 4 дні.
02.11.2020 ОСОБА_1 звернувся до Головного управління ПФУ у Запорізькій області із заявою, відповідно до якої просить зарахувати в пільговий період стаж перебування на інвалідності з виробничим каліцтвом з 11.12.1986 по 10.11.1989. Вказує, що травму отримав 07.06.1985, про що було складено Акт про нещасний випадок на виробництві. До заяви надано вказаний Акт та висновок ВТЕК.
Листом від 06.11.2020 за вих.. №9944-9889/Г-02/8-0800/20 Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області надало відповідь на звернення , відповідно до якого зазначено, що з 01.10.2017 час перебування на інвалідності у зв`язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням зараховується до стажу роботи із шкідлими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах. Вказує, що виписка із акту огляду МСЕК про встановлення інвалідності у зв`язку нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням заявником на надавалася.
Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач звернувся до суду з позовом, відповідно до якого просить зарахувати до пільгового стажу період роботи з 11.12.1986 по 10.11.1989 та здійснити перерахунок.
Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та способом, передбаченими Конституцією та законами України.
Згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначається Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі – Закон № 1058-ІV).
Відповідно до статті 9 Закону України «Про охорону праці» час перебування на інвалідності у зв`язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням зараховується до стажу роботи для призначення пенсії за віком, а також до стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і в пільгових розмірах у порядку, встановленому законом.
Згідно частиною другою Прикінцевих положень Закону № 1058-ІV, який набрав чинності з 01 січня 2004 року, пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком №2 виробництв, професій, посад і показників, затверджених КМУ, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсій за віком на пільгових умовах, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним вище, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом № 1788-ХІІ.
Статтею 56 Закону № 1788-ХІІ встановлено, що час перебування на інвалідності у зв`язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням зараховується до стажу роботи для призначення пенсії за віком, а також до стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах (статті 13 і 14 Закону № 1788-ХІІ).
Статтею 24 Закону № 1058-ІV визначає періоди, з яких складається страховий стаж.
Так, страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Абзацом 4 частини першої вказаної статті встановлено, що час перебування на інвалідності у зв`язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням зараховується до стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах.Вказана норма застосовується з 1 жовтня 2017 року згідно з внесеними згідно із Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» № 2148-VIII від 03.10.2017.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Страховий стаж обчислюється в місяцях. Неповний місяць роботи, якщо застрахована особа підлягала загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню або брала добровільну участь у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови, що сума сплачених за цей місяць страхових внесків з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, є не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж враховується в одинарному розмірі, крім випадків, передбачених цим Законом.
За кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяло раніше, за період з 1 січня 2004 року застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років.
Таким чином, суд зазначає, зо починаючи з 01.10.2017 положеннями статті 24 Закону № 1058-ІV передбачено, що час перебування на інвалідності у зв`язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням зараховується до страхового стажу для призначення пенсії за віком, а також до страхового стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах.
Тобто, законодавець зараховує час перебування на інвалідності у зв`язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням до стажу роботи тільки для призначення пенсії за віком, а також до стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах відповідно до статей 13, 14 Закону № 1788-ХІІ.
Отже, що до пільгового стажу позивача зараховується період до того часу, коли позивач вийшов на пенсію за віком на пільгових умовах.
Згідно частини першої статті 44 Закону № 1058-ІV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Згідно зі статтею 48 КЗпП України трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника, а відповідно до статті 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» - основним документом, що підтверджує стаж роботи.
Відповідно до п. 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (далі - Порядок № 22-1), період перебування на інвалідності у зв`язку із нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням підтверджується випискою з акта огляду медико-соціальної експертної комісії.
Згідно розрахунку стажу для розрахунку пенсії (пенсійна справа №083250002434) ОСОБА_1 зараховано наступні періоди трудової діяльності: з 01.09.1975 по 23.06.1979 (3 роки 9 місяців 23 днів); 22.11.1979 по 12.12.1981 (2 роки 0 місяців 21 днів); з 01.02.1982 по 10.12.1986 (4 роки 10 місяців 10 днів за списком №1 розділ 1), з 11.12.1986 по 10.01.1989 (2 роки 1 місяць 0 днів); з 20.02.1989 по 06.05.1997 (8 років 2 місяці 17 днів); з 01.06.2006 по 30.09.2014 (6 років 2 місяці 23 днів).
Спірним періодом з огляду на позовні вимоги є період з 11.12.1986 по 10.11.1989.
Як слідує з розрахунку період з 11.12.1986 по 10.11.1989 зарахований, проте не в до пільгового стажу.
Відповідно до записів в трудовій книжці НОМЕР_2 , ОСОБА_1 в період з 01.02.1982 по 10.01.1989 працював на посаді «горно рабочим очисного забоя подземным» (мовою оригіналу) на шахті «Южнодонбасская» №1.
Згідно Акту №109 від 07.06.1985 про нещасний випадок на виробництві встановлено, що ОСОБА_1 отримав виробничу травму.
Згідно наказу від 21.01.1987 №79 шахти «Южнодонбасская» №1 «Про призначення та виплату збитків у зв`язку з трудовим каліцтвом», відповідно до якого зазначено, що 07.06.1985 ОСОБА_1 був травмований на виробництві в результаті нещасного випадку. Рішенням №2111 від 10.12.1986 Донецького обласного травматологічного ВТЕК №2 ОСОБА_1 визнаний інвалідом другої групи від виробничого каліцтва, у зв`язку з чим йому призначена пенсія. Потерпілому визначена втрата професійної працездатності 90%. Наказано виплачувати в рахунок відшкодування збитків в заробітній платі. Виплати проводити з 10.12.1986 по 10.12.1987.
Згідно наказу від 28.12.1987 №1262 шахти «Южнодонбасская» №1 рішенням №005907 від 15.12.1987 Донецького обласного травматологічного ВТЕК №2 ОСОБА_1 визнаний інвалідом третьої групи від виробничого каліцтва. У зв`язку з чим наказано виплачувати в рахунок відшкодування збитків в заробітній платі. Виплати проводити з 10.12.1987 по 14.12.1987 та в період з 15.12.1987 по 10.12.1988.
Згідно наказу від 05.01.1988 №18 шахти «Южнодонбасская» №1 при переосвідуванні в ВТЕК 06.12.1988 ОСОБА_1 визнаний інвалідом третьої групи з втратою професійної працездатності 60%. У зв`язку з чим наказано продовжити строк виплати в рахунок відшкодування збитків ОСОБА_1 в період з 10.12.1988 по 10.12.1989.
Судом досліджено акти освідування ВТЕК від 10.12.1986, від 15.12.1987, від 06.12.1988, від 07.12.1989, відповідно до яких встановлено ступінь втрати професійної працездатності в відсотках у зв`язку з виробничою травмою. Інвалідом не визнаний.
Як зазначає відповідач, для зарахування вказаного періоду необхідна виписка із акту огляду МСЕК про встановлення інвалідності у зв`язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням, що позивачем не надавалась.
Суд зазначає, що вказана вимога відповідача є неналежною, оскільки втрата працездатності у позивача виникла у 1985 році. Порядок освідування осіб, що втратили працездатність та встановлення інвалідності у період з 1986 по 1989 регулювався зокрема, постановою Ради Міністрів СССР від 21.12.1984 №1255 «Про затвердження типового положення про лікарсько трудові експертні комісії». Датою встановлення інвалідності вважається дата надходження до ВТЕК документів, що необхідні для освідування хворого. ВТЕК видають довідки та направляють відповідним підприємствам, організаціям повідомлення встанвоелної форми про прийняте рішення.
Таким чином, відповідачем при відмові у здійсненні зарахування періоду перебуванні на інвалідності до пільгового стажу не враховано специфіку законодавства, що діяло на день встанвоелння непрацездатності позивача. Оскільки висновки МСЕК відсутні були, а про прийняті рішення повідомлялися безпосередньо роботодавці. Вказані рішення у відношенні позивача про встановлення інвалідності відображені в наказах про призначення та виплату збитків у зв`язку з трудовим каліцтвом, що наявні в матеріалах справи.
Соціальний захист державою осіб, які мають право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом, охоплює комплекс заходів, які здійснює держава в межах її соціально-економічних можливостей.
Тобто, в контексті обставин цієї справи та за умови підтвердження трудового стажу, як громадянин України, позивач наділений правом на відповідний соціальний захист з боку держави, яка в особі своїх органів не може відмовляти у його наданні з формальних підстав.
З врахуванням викладеного суд вважає, що період стажу 11.12.1986 по 10.11.1989 підлягає зарахуванню до пільгового стажу.
Щодо посилання відповідача, що позивач з відповідною заявою щодо зарахування до пільгового стажу спірного періоду не звертався, а його звернення було розглянуто в порядку Закону України «Про звернення громадян» суд зазначає наступне.
Відповідно до п. 1.8. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року N 22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за N 1566/11846 (надалі - Порядок), особам, які одержують пенсію, призначену органами Пенсійного фонду за іншими законами, або допомогу, призначену органами соціального захисту населення, пенсія призначається з дати виникнення права на неї з урахуванням пункту 1.7 цього розділу.
Згідно з п. 1.7 Порядку, днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.
Відповідно до п. 4.1. Порядку, орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 2).
Спірним у даній справі є також форма та зміст заяви, з якою позивач звернувся до Пенсійного органу з метою врахування періоду перебування на інвалідності до пільгового стажу.
Відмовивши позивачу в розгляді його заяви по суті, відповідач допустив надмірний формалізм, наслідком чого стало порушення прав та інтересів позивача, як пенсіонера (верстви населення, яка навпаки потребує особливої уваги з боку держави в частині дотримання конституційних гарантій).
Аналогічна позиція викладена в Постанові Верховного Суду від 27.11.2019 справа №748/696/17 (адміністративне провадження № К/9901/16284/18).
З урахуванням викладеного, відповідачем було допущено протиправну бездіяльність (прийнято неправомірне рішення у формі листа), оскільки подана позивачем заява не була вирішена по суті.
Згідно вимог статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що відповідачем неправомірно відмовлено позивачу у перерахунку пенсії з урахуванням наданих документів, з огляду на що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають повному задоволенню.
Згідно із частиною 1 статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем при зверненні до суду з даним адміністративним позовом сплачено судовй збір у розмірі 840,80 грн., що підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області.
Керуючись статтями 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , місце тимчасової реєстрації та проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 158-Б, код ЄДРПОУ 20490012) про визнання бездіяльність протиправною та зобов`язання вчинити певні дії– задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо відмови у зарахуванні до пільгового стажу період роботи з 11.12.1986 по 10.11.1989 на посаді «горно рабочим очисного забоя подземным» шахта Южнодонбасская №1 п/о Донецкуголь та здійсненні перерахунку пенсії на пільгових умовах.
Зобов`язати Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити перерахунок пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 з урахуванням роботи з 11.12.1986 по 10.11.1989 на посаді «горно рабочим очисного забоя подземным» шахта Южнодонбасская №1 п/о Донецкуголь.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 840 (вісімсот сорок) гривень 00 копійок за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня його проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення
Рішення у повному обсязі складено та підписано 18 лютого 2021 року.
Суддя О.О. Артоуз