
ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
16 лютого 2021 рокум. Ужгород№ 260/4/21
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Рейті С.І.
при секретарі судового засідання Ватлін Т.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
У відповідності до ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 16 лютого 2021 року проголошено вступну та резолютивну частини ухвали. Ухвала в повному обсязі складена 18 лютого 2021 року.
ОСОБА_1 (далі – позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (далі – відповідач, ГУ ПФУ в Закарпатській області), яким просить:
1. Визнати неправомірними дії ГУ ПФУ в Закарпатській області щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 року на підставі довідки № 11/951 від 06.08.2020 року, виданої адміністрацією Державної прикордонної служби України про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року за посадою, відповідною (аналогічною) останній штатній посаді, яку займав ОСОБА_1 перед звільненням з військової служби, із врахуванням розміру посадового окладу (3170,00 грн.), окладу за військовим званням "старший прапорщик" (1020,00 грн.), процентної надбавки за вислугу років 50 % (2095,00 грн.), щомісячних додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за службу в умовах режимних обмежень 20 % (634,00 грн.), надбавки за особливості проходження служби 20 % (1257,00 грн.), надбавки за безперервний стаж на шифрувальній роботі – 20 % (634,00 грн.), премії 105 % (3328,50 грн.), які передбачені згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 740 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб";
2. Визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Закарпатській області щодо повернення до адміністрації Державної прикордонної служби України довідки про розмір грошового забезпечення № 11/951 від 06.08.2020 року для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , оформлене листом за вих. № 0700-0319-8/29108 від 17.08.2020 року;
3. Визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Закарпатській області щодо зменшення з 01 січня 2018 року відсоткового значення розміру пенсії з 89% до 70% сум грошового забезпечення;
4. Зобов`язати ГУ ПФУ в Закарпатській області прийняти видану адміністрацією Державної прикордонної служби України довідку № 11/951 від 06.08.2020 року про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року та здійснити обчислення і перерахунок з 01.04.2019 року основного розміру пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення № 11/951 від 06.08.2020 року станом на 05.03.2019 року, що підлягає врахуванню для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", статті 9 Закону України від 20.12.1991 року № 2011-ХІІ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", із врахуванням розміру посадового окладу (3170,00 грн.), окладу за військовим званням "старший прапорщик" (1020,00 грн.), процентної надбавки за вислугу років 50 % (2095,00 грн.), щомісячних додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за службу в умовах режимних обмежень 20 % (634,00 грн.), надбавки за особливості проходження служби 20 % (1257,00 грн.), надбавки за безперервний стаж на шифрувальній роботі – 20 % (634,00 грн.), премії 105 % (3328,50 грн.), а всього із суми грошового забезпечення 12138,50 грн., а також здійснити виплату перерахованої пенсії із врахуванням раніше виплачених сум та виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 89 % сум грошового забезпечення;
5. Зобов`язати ГУ ПФУ в Закарпатській області здійснити з 01 січня 2018 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у порядку і розмірах визначених постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 89 % сум грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум;
6. Розгляд даної адміністративної справи провести в порядку спрощеного позовного провадження;
7. Віднести дану справу в частині позовної вимоги щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії з 89 % до 70 % сум грошового забезпечення до справи, яка відповідає ознакам типової справи, по якій винесено рішення у зразковій справі за № 240/5401/18;
8. При ухваленні рішення по даній справі врахувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні від 04.02.2019 року у зразковій справі № 240/5401/18.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Закарпатській області з 20.10.2007 року та отримує пенсію за вислугу років згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб". Вислуга років позивача станом на 01.09.2007 року становила 32 роки 11 днів, тобто, розмір призначеної пенсії становив 86 % сум грошового забезпечення. Однак, здійснюючи перерахунок пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103, відповідач зменшив розмір пенсії позивача з 86 % до 70 % грошового забезпечення та без урахування додаткових видів грошового забезпечення.
Зауважує, що 01.07.2020 року відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивача у зв`язку із уточненням вислуги років (з урахуванням додаткової вислуги років за призовом під час мобілізації на особливий період з березня 2015 року по квітень 2016 року) з урахуванням 33 роки вислуги, проте, знову ж таки, перерахунок здійснений виходячи з основного розміру пенсії 70 % грошового забезпечення, а не 86 % як було визначено при її призначенні.
У зв`язку з набранням законної сили 05.03.2019 року судовим рішенням у справі № 826/3858/18, позивач звернувся до голови Державної прикордонної служби України із заявою про надання ГУ ПФУ в Закарпатській області довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 року із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 року перерахунку основного розміру його пенсії.
Так, адміністрацією Державної прикордонної служби України, на виконання рішення Верховного Суду від 17.12.2019 року у зразковій справі № 160/8324/19, надіслано до ГУ ПФУ в Закарпатській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 № 11/951 від 06.08.2020 року станом на 05.03.2019 року.
У відповідь на звернення позивача із запитом про надання інформації про стан перерахунку його пенсії з 01.04.2019 року, відповідач, листом № 2051-2308/Г-02/8/0700/20 від 01.10.2020 року повідомив про відсутність підстав для перерахунку пенсії позивача, оскільки після набрання 05.03.2019 року законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва, нормативно-правових актів щодо визначення складових грошового забезпечення, за якими має проводитись перерахунок пенсій, Кабінетом Міністрів України не приймалось. Також зазначено, що вищезгадана довідка повернута до адміністрації Державної прикордонної служби України листом від 17.08.2020 року № 0700-0319-8/29108.
Окрім того, 19.11.2020 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок та виплату пенсії із застосуванням відсотків у розмірі 89 % відповідних сум грошового забезпечення. Втім, листом № 2624-3000/Г-02/8-0700/20 від 01.12.2020 року відповідач повідомив, що перерахунок пенсії позивача було здійснено з урахуванням 33 років вислуги та у відповідності до ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", якою встановлено максимальний розмір пенсії у розмірі 70 % відповідних сум грошового забезпечення.
Вважаючи такі дії ГУ ПФУ в Закарпатській області протиправними, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом за захистом своїх законних прав.
Ухвалою судді від 11.01.2021 року відкрито провадження у даній адміністративній справі та призначено справу до судового розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін, запропоновано відповідачеві надати відзив на позовну заяву у разі її заперечення.
01.02.2021 року відповідачем надано відзив на позовну заяву, зі змісту якого вбачається, що ГУ ПФУ в Закарпатській області не погоджується з вимогами позовної заяви, вважає їх необгрунтованими та зазначає наступне. 14.08.2020 року на адресу відповідача надійшла довідка № 11/951 від 06.08.2020 року про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 видана Адміністрацією Державної прикордонної служби України в якій, зокрема, були перераховані основні та щомісячні додаткові види грошового забезпечення позивача (надбавки, доплати, підвищення) та премія станом на 05.03.2019 року у відповідності до вимог постанови Кабінету Міністрів України № 704 за посадою, аналогічною останній штатній, котру обіймав ОСОБА_1 . Згадану довідку (у відповідності до примітки, котра безпосередньо міститься в останній) складено на підставі рішення Верховного Суду від 17.12.2019 року у зразковій справі № 160/8324/19 з метою здійснення з 01.04.2019 року перерахунку основного розміру пенсії позивача. У той же час, як ч. 4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" так і п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" передбачено, що такий проводиться після прийняття Урядом рішення про умови та порядок його здійснення. Разом з тим, після визнання протиправними та нечинними пунктів 1-2 Постанови № 103 інших рішень про умови та порядок проведення перерахунку пенсій у відповідності до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" Кабінетом Міністрів України не приймалось. Враховуючи викладене, підстави для здійснення перерахунку пенсії позивача станом на сьогодні відсутні, у зв`язку з чим, довідку № 11/915 було повернуто уповноваженому органу без виконання.
Зазначає, що суд не вправі зобов`язати орган Пенсійного фонду здійснити перерахунок із конкретних складових, які містяться в довідці Адміністрації ДПС України від 06.08.2020 року № 11/951, не перевіривши при цьому достовірності та відповідності вказаних у ній складових висновкам, викладеним у рішенні Верховного Суду у зразковій справі № 160/8324/19.
Що стосується зниження відсоткового розміру пенсії позивача під час проведення перерахунку з 01.01.2018 року зазначає, що постанова № 103 на час виникнення спірних правовідносин виступала нормативно-правовим актом, який, із огляду на положення ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ, є обов`язковим у застосуванні органами Пенсійного фонду при здійсненні обчислення перерахунку та виплати пенсії відповідній категорії осіб, на яких спрямована дія цієї постанови. На думку відповідача, помилковим є висновок що при перерахунку пенсії відповідним військовослужбовцям має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.
12.02.2021 року представником позивача подано до суду заяву про збільшення позовних вимог, якою доповнено зміст позовних вимог та просить зобов`язати ГУ ПФУ в Закарпатській області подати запит до Адміністрації Державної прикордонної служби України щодо повторного направлення довідки № 11/951 від 06.08.2020 року про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року за посадою, відповідною (аналогічною) останній штатній посаді, яку займав ОСОБА_1 , яка була видана Адміністрацією Державної прикордонної служби України 06.08.2020 року за № 11/951.
Наступною заявою представник позивача уточнила позовні вимоги та просить пункт 5 позовних вимог викласти в новій редакції: Зобов`язати ГУ ПФУ в Закарпатській області здійснити з 01 січня 2018 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у порядку та розмірах визначених постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", з врахуванням 33 років вислуги (з урахуванням додаткової вислуги років від часу призову його на військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період з 02.03.2015 року по 05.04.2016 року), виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 89 % сум грошового забезпечення та здійснити виплату перерахованої пенсії із врахуванням виплачених сум.
Відповідно до ч. ч. 1, 4 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд вживає передбачені законом заходи, необхідні для з`ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Суд, вивчивши позовну заяву та додані до неї документи, а також відзив на позовну заяву, вважає за необхідне витребувати докази з власної ініціативи, з огляду на таке.
Як вбачається зі змісту позовних вимог, із 20.10.2007 року позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Закарпатській області як одержувач пенсії за вислугу років. На момент призначення останньої відповідна вислуга років позивача складала 32 роки, а розмір пенсії 86 % грошового забезпечення.
У червні 2020 року у зв`язку з уточненням вислуги років та на підставі подання Адміністрації ДПС України за № 11/ПВ9229 позивачеві було здійснено перерахунок пенсії, виходячи зі складових грошового забезпечення, що містилися в довідці № 11/14410 від 22.05.2020 року та з урахуванням 33 років вислуги, при цьому, як стверджує позивач, розмір відповідних сум грошового забезпечення змінився до 89 %, що в свою чергу, заперечено відповідачем.
Відтак, з метою дослідження нарахування пенсійним органом відсоткового розміру суми грошового забезпечення для обчислення пенсії позивачеві, суд вважає за необхідне витребувати матеріали пенсійної справи.
Згідно ст.72 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставах яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом (ч. 1 ст. 80 КАС України).
Відповідно до ч. 3 ст. 80 КАС України, про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу.
Згідно ч. 7 ст. 80 КАС України, особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов`язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п`яти днів з дня вручення ухвали.
Частиною 5 ст. 124 Конституції України встановлено, що судові рішення є обов`язковими до виконання на території України, та згідно п. 9 ч. 3 ст. 129 Конституції України - обов`язковість рішень суду є однією із основних засад судочинства. Згідно ч. 2 ст. 14 КАС України, судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України. Крім того, невиконання судового рішення без поважних причин є підставою для притягнення до відповідальності (в тому числі, кримінальної) в порядку, передбаченому законодавством.
У відповідності до вимог ч.2 ст. 223 КАС України, якщо спір, розгляд якого по суті розпочато, не може бути вирішено в даному судовому засіданні, судом може бути оголошено перерву в межах встановлених цим Кодексом строків розгляду справи, тривалість якої визначається відповідно до обставин, що її викликали, з наступною вказівкою про це в рішенні або ухвалі.
Керуючись ст. ст. 14, 80, 223, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –
УХВАЛИВ:
1. Витребувати у Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області пенсійну справу ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ).
2. Витребувані докази надіслати до Закарпатського окружного адміністративного суду (Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Загорська, 30) у п`ятиденний строк з дня отримання даної ухвали.
3. Оголосити перерву у розгляді адміністративної справи до 16 березня 2021 року.
4. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя С.І. Рейті