
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
(про відстрочення чи розстрочення виконання рішення суду,
зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення)
18 лютого 2021 року м. Житомир справа № №240/10993/19
категорія 111030600
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Романченка Є.Ю.,
розглянувши у порядку письмового провадження заяву представника Головного управління ДФС України у Житомирській області про зміну способу виконання рішення в адміністративній справі за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Державної податкової служби України, Головного управління ДПС у Житомирській області про визнання протиправними та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду надійшла заява представника Головного управління ДПС у Житомирській області про зміну способу виконання рішення Житомирсього окружного адміністративного суду від 24.12.2019 в частині зобов`язання Головного управління ДПС у Житомирській області зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні № 4 від 26.09.2019; № 6 від 20.09.2019, №7 від 20.09.2019 поданих Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 , датами фактичного подання.
Розгляд вказаної заяви призначено на 17.02.2020.
Представник позивача подав до суду клопотання про розгляд заяви без його участі.
Представник відповідача подав до суду клопотання про розгляд заяви у порядку письмового провадження без фіксування судового засідання.
Відповідно до ч. 2 ст. 378 КАС України заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення розглядається у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Враховуючи заяви представників сторін та положення ч. 2 ст.378 КАС України, розгляд заяви здійснюється у порядку письмового провадження.
Дослідивши заяву про зміну способу виконання судового рішення від 24.12.2019 у справі №240/10993/19 суд дійшов висновку, що вона підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 24 грудня 2019 року позов Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 задоволено. Зобов`язано Державну фіскальну службу України, зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні № 7 від 23.07.2019; № 9 від 26.07.2019; № 4 від 29.07.2019; № 5 від 31.07.2019, датами їх фактичного подання та зобов`язано Головне управління Державної податкової служби у Житомирській області зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні: № 4 від 26.09.2019; № 6 від 20.09.2019; № 7 від 20.09.2019, подані Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 , датами їх фактичного подання.
Рішення набрало законної сили, однак не виконано в частині зобов`язання Головного управління Державної податкової служби у Житомирській області зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні.
Заявник вказує на неможливість виконання вказаної частини рішення, оскільки на даний момент Головне управління ДПС України є лише розпорядником баз даних, а повноваженнями щодо реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладниж є Державна податкова служба України.
Згідно з ч. 1 ст. 378 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Як зазначено у ч. 3 ст. 378 КАС України, підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Відповідно до пп. 14.1.60 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.
Механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних визначає Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246 (далі- Порядок №1246).
Згідно з пунктів 19, 20 Порядку №1246, в редакцій на час вирішення спору по суті, податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій:
прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування;
набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення);
неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
У разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.
Таким чином, саме зобов`язання ДФС зареєструвати податкову накладну в ЄРПН має забезпечити ефективний захист порушеного права позивача у спірних правовідносинах.
При цьому, постановою Кабінету Міністрів України від 18.12.2018 №1200 утворено Державну податкову службу України та Державну митну службу України, реорганізувавши Державну фіскальну службу шляхом поділу. Установлено, що Державна податкова служба є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів і який реалізує державну податкову політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок).
Згідно з абз. 6 п. 2 Постанови КМУ №1200, Державна фіскальна служба продовжує здійснювати повноваження та виконувати функції у сфері реалізації державної податкової політики, державної політики у сфері державної митної справи, державної політики з адміністрування єдиного внеску, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового, митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску до завершення здійснення заходів з утворення Державної податкової служби, Державної митної служби та центрального органу виконавчої влади, на який покладається обов`язок забезпечення запобігання, виявлення, припинення, розслідування та розкриття кримінальних правопорушень, об`єктом яких є фінансові інтереси держави та/або місцевого самоврядування, що віднесені до його підслідності відповідно до Кримінального процесуального кодексу України.
Разом із тим, розпорядженням Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 № 682-р установлена можливість забезпечення здійснення Державною податковою службою покладених на неї постановою Кабінету Міністрів України від 6 березня 2019 pоку №227 "Про затвердження положень про Державну податкову службу України та Державну митну службу України" функцій і повноважень Державної фіскальної служби, що припиняється, з реалізації державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.
Таким чином, реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних після набрання чинності розпорядження Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 №682-р здійснюється Державною податковою службою України.
Враховуючи, що зобов`язання ДПС України зареєструвати подані товариством податкові накладні пов`язано лише з законодавчими особливостями ведення Єдиного реєстру податкових накладних та жодним чином не свідчить про протиправність дій та/або бездіяльності ДПС України.
Відповідно до приписів ст. 129-1 Конституції України судове рішення є обов`язковим до виконання.
Вказана норма кореспондується з ч. 2 ст. 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», відповідно до якої судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України.
Як зазначено в пункті 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі «Афанасьєв проти України» від 05 квітня 2005 року, засіб захисту, що вимагається статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, повинен бути ефективним як у законі, так і на практиці, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави.
Таким чином, ефективний засіб правого захисту у розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату.
Зважаючи на вищенаведені законодавчі приписи, враховуючи, що кожне судове рішення, що набрало законної сили, підлягає обов`язковому виконанню, а також те, що іншого, відмінного від зобов`язання ДПС України зареєструвати у Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні № 4 від 26.09.2019; № 6 від 20.09.2019, №7 від 20.09.2019 подані Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 , законодавством не передбачено, для забезпечення належного та ефективного захисту прав позивача у спірних правовідносинах, суд дійшов висновку про необхідність змінити спосіб і порядок виконання рішення суду від 24 грудня 2019 року у справі №240/10993/19.
Керуючись статтями 243, 248, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ухвалив:
Заяву Головного управління ДПС у Житомирській області про зміну способу виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 24.12.2019 у справі №240/10993/19 - задовольнити.
Змінити спосіб виконання пункту 5 резолютивної частини рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 24.12.2019 у справі №240/10993/19, шляхом зобов`язання Державної податкової служби України (04053, м. Київ, Львівська площа, 8; код ЄДРПОУ 43005393) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні: № 4 від 26.09.2019; № 6 від 20.09.2019; № 7 від 20.09.2019, подані Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 , датами їх фактичного подання.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її проголошення та може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів пп. 15.5 п. 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Є.Ю. Романченко