
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 лютого 2021 р. Справа№200/10588/20-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Загацька Т.В., розглянувши за правилами загального позовного провадження в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Селидовського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій та бездіяльності протиправними, зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Селидовського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (85400, Донецька область, м.Селидове, вул.Героїв праці, 6) з вимогами:
1) визнати протиправними дії Селидовського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо зменшення коефіцієнта стажу з урахуванням кратності з 1,35 (який вказаний у протоколі 3641 від 17.11.2017 та дорівнює 0,48263) - на 0,35750 (при перерахунку пенсії у зв`язку зі зміною прожиткового мінімуму від 13.06.2020), що потягло за собою заниження розміру пенсії за віком на 967 грн.11 коп.;
2) визнати протиправною бездіяльність Селидовського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, як суб`єкту владних повноважень щодо:
- невірного розрахунку моєї пенсії з 20.07.2017, тобто не у відповідності до ст.8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці”, ст.28 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”, тобто не у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до ст.40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімум), встановленого для осіб, які втратили працездатність, та без врахування висновків, викладених у Постанові Селидівського міського суду Донецької області від 09.06.2017 по справі №242/654/17, яка набула законної сили;
- незарахування часу проходження служби у відділі державної служби охорони по охороні особливо важливих об`єктів в Донецькій області з 21.04.1995 по 26.05.2000 на пільгових умовах із розрахунку один місяць служби за півтора місяця;
- незастосування даних до розрахунку коефіцієнта по заробітній платі до 2000 року;
3) зобов`язати Селидовське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області:
- провести перерахунок та виплату пенсії з 20.07.2017 у відповідності до ст.8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці”, ст.28 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”, у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до ст.40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, з врахуванням висновків, викладених у постанові Селидівського міського суду Донецької області від 09.06.2017 по справі №242/654/17, яка набула законної сили;
- зарахувати час проходження служби у відділі державної служби охорони по охороні особливо важливих об`єктів в Донецькій області з 21.04.1995 по 26.05.2000 на пільгових умовах із розрахунку один місяць служби за півтора місяця;
- провести перерахунок пенсії з 20.07.2017 із застосуванням даних до розрахунку коефіцієнта по заробітній платі до 2000 року.
4) зобов`язати відповідача подати суду звіт про виконання судовою рішення.
Обґрунтовуючи позов ОСОБА_1 посилається те що, з 20.07.2017 отримує пенсію за віком. Зазначає, що для перевірки правильності нарахування стажу та проведення перерахунку пенсії позивач звернувся до аудитора та отримав відповідь, в якій зазначено про порушення управлінням ПФУ прав позивача. Позивач вважає, що має право на зарахування часу роботи з 21.04.1995 по 26.05.2000 на службі у відділі державної служби охорони по охороні особливо важливих об`єктів в Донецькій області, що підтверджується записами у трудовій книжці, на пільгових змовах із розрахунку один місяць служби за півтора місяця. Вважає, що має право на отримання пенсії у розмірі 80% заробітку шахтаря. Зазначає, що відповідачем вказано різну інформацію з розрахунку коефіцієнта стажу з урахуванням кратності 1,35, який вказаний у протоколі 3641 від 17.11.2017 та дорівнює 0,48263 та перерахунку пенсії у зв`язку зі зміною прожиткового мінімуму від 13.06.2020, який дорівнює 0,35750. При цьому аудитором зазначено, що коефіцієнт страхового стажу 0,48263 отриманий до вступу змін відповідно до Закону України №2148-VІІІ від 03.10.2017, таким чином заниження коефіцієнта страхового стажу при перерахунку пенсії занижує розмір пенсії за віком на 967 грн. 11 коп. У зв`язку з чим, вважає, що має право на проведення перерахунку пенсії з 20.07.2017 із застосуванням даних до розрахунку коефіцієнта по заробітній платі до 2000 року. На думку позивача, відповідач повинен був діяти відповідно до норм Конституції України, не допускати звуження вже існуючих прав, а саме зменшення індивідуального коефіцієнта заробітної плати та зменшення середньомісячного заробітку, що потягло зменшення пенсії з часу її призначення - що є неприпустимим.
Відповідач проти задоволення заявлених позивачем вимог заперечував, підстави незгоди визначив в наданому до суду відзиві. За змістом відзиву зазначив, що постанова Селидівського міського суду Донецької області від 09.06.2017 у справі №242/654/17 виконана Управлінням в повному обсязі. Пенсію розраховано із заробітної плати за період з 11.01.2001 по 01.03.2016. Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати після оптимізації 1,58093. Середня заробітна плата по народному господарству застосована за 2014-2016 роки, яка складає з 01.05.2020 - 4888,83 грн. Середньомісячний заробіток для обчислення складає 7728,90 грн. Зазначає, що однією із умов особливостей застосування Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» є наявність 15 років роботи на роботах за списком №1, проте з матеріалів пенсійної справи позивача вбачається відсутність 15 років роботи на професії за Списком №1. Період з 21.04.1995 по 26.05.2000 служби в УМВД України в Донецькій області враховано при призначенні пенсії до загального страхового стажу позивача. Служба в органах внутрішніх справ України не підлягає зарахуванню до пільгового стажу, оскільки не передбачена Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Отже, право на застосування Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» для розрахунку розміру пенсії у позивача відсутнє. Позивачем до Управління не надавалось жодних документів про нараховану заробітну плату (дохід) до 1 липня 2000 року. Для обчислення пенсії Управлінням врахована заробітна плата (дохід) позивача згідно даних персоніфікованого обліку за весь період страхового стажу починаючи з 01.01.2001 року (оскільки за період з 1 липня 2000 року по січень 2001 року відсутні відомості про нараховану заробітну плату). З огляду на вищевказане Управління вважає, що не порушило прав позивача, діяло в межах наданих йому законами та нормативно-правовими актами та не порушило вимоги чинного законодавства.
Від позивача на адресу суду надійшла відповідь на відзив, в якій вказано, що відповідачем помилково зазначено про зарахування службу в ОВС до пільгового стажу за Списком № 1, оскільки цей період належить зарахувати у пільговому розмірі відповідно до Постанови КМУ №393. Зазначає, що у зв`язку з внесеними змінами до ст.25 Закону №1058 з 03.10.2017 встановлено, що за період участі в системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1 %, що очевидно призвело до зміни розміру пенсії.
Ухвалою суду від 27.11.2020 справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Ухвалою суду від 28.12.2020 замінено засідання для розгляду справи по суті підготовчим засіданням.
Ухвалою суду від 19.01.2021 закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду по суті.
Позивач та відповідач до судового засідання не з`явились, про час та місце судового розгляду повідомлені належним чином.
На підставі ч.9 ст.205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд дійшов висновку про можливість розгляду справи у письмовому провадженні.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин України, про що свідчить паспорт серії НОМЕР_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 .
На підставі постанови Селидівського міського суду Донецької області від 09.06.2017 у справі №242/654/17 та згідно п.«а» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з урахуванням Розділу XV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» позивачу призначено пенсію за віком з 20.07.2017.
Відповідно до записів у трудовій книжці позивача серії НОМЕР_3 у період з 21.04.1995 по 26.05.2000 позивач проходив службу в органах внутрішніх справ України. Запис про звільнення у запас ОВС України засвідчений печаткою Відділу державної служби охорони по охороні особливо важливих об`єктів в Донецькій області (код ЄДРПОУ 14319716).
Як вбачається з протоколу №3641 від 17.11.2017 при призначенні позивачу пенсії враховувався коефіцієнт кратності з урахуванням кратності 1,35 – 0,48263.
Згідно витягу ІКІС ПФУ від 13.06.2020 при перерахунку пенсії позивача коефіцієнт кратності склав 1 – 0,35750.
Як вбачається з листа відповідача від 27.07.2020 №117-136/М-02/8-0572/20 страховий стаж позивача врахований по 01.03.2016 та складає 24 роки 9 місяці 18 днів, з них стаж на підземних роботах за Списком №1 - 11 років. Пенсію розраховано із заробітної плати за період з 11.01.2001 по 01.03.2016. Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати після оптимізації -1,58093. Середня заробітна плата по народному господарству застосована зі 2014 - 2016 роки, яка складає з 01.05.2020 - 4888,83грн. Середньомісячний заробіток для обчислення складає 7728,90 грн.
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає наступне.
Щодо позовних вимог про визнання протиправними дії Селидовського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо зменшення коефіцієнта стажу з урахуванням кратності з 1,35 (який вказаний у протоколі 3641 від 17.11.2017 та дорівнює 0,48263) - на 0,35750 (при перерахунку пенсії у зв`язку зі зміною прожиткового мінімуму від 13.06.2020), що потягло за собою заниження розміру пенсії за віком на 967 грн. 11 коп.; визнання протиправною бездіяльності Селидовського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, як суб`єкту владних повноважень щодо незастосування даних до розрахунку коефіцієнта по заробітній платі до 2000 року; зобов`язання Селидовське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області провести перерахунок пенсії з 20.07.2017 із застосуванням даних до розрахунку коефіцієнта по заробітній платі до 2000 року, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.1 ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно з ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.
За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Відповідно до ст.25 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається із заокругленням до п`яти знаків після коми за формулою: Кс - коефіцієнт страхового стажу; См - сума місяців страхового стажу; Вс - визначена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках). За період участі в системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1%. Коефіцієнт страхового стажу з урахуванням періодів до набрання чинності цим Законом не може перевищувати 0,75, а з урахуванням страхового стажу, передбаченого абзацом десятим ч.3 ст.24 цього Закону, - 0,85.
Згідно з ч.2 ст.40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи за кожний місяць страхового стажу, який враховується при обчисленні пенсії, визначається за формулою:
Кз = Зв : Зс, де:
Кз - коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи;
Зв - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу);
Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу), а в разі одноразової сплати єдиного внеску відповідно до частини п`ятої статті 10 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" - за місяць, в якому укладено договір про добровільну участь.
Таким чином коефіцієнт заробітної плати не є сталою величиною, а розраховується заново кожного разу при перерахунку пенсії у зв`язку зі змінами розміру заробітної плати.
Як вбачається з протоколу №3641 від 17.11.2017 позивачу під час призначення пенсії індивідуальний коефіцієнт заробітної плати складав 0,48263, розмір пенсії складав 2490,02 грн.
Після призначення пенсії, було проведено декілька перерахунків пенсії, по стажу та заробітній платі, а саме:
- 25.11.2018 у зв`язку зі зміною прожиткового мінімуму проведено перерахунок пенсії по стажу та заробітної плати, коефіцієнт заробітної плати складав 0,08775, розмір пенсії після перерахунку – 2490,02 грн.;
- 23.02.2019 у зв`язку зі зміною прожиткового мінімуму проведено перерахунок пенсії по стажу та заробітної плати, коефіцієнт заробітної плати складав 0,06500, розмір пенсії після перерахунку – 2490,02 грн.;
- 25.06.2019 у зв`язку зі зміною прожиткового мінімуму проведено перерахунок пенсії по стажу та заробітної плати, коефіцієнт заробітної плати складав 0,06500, розмір пенсії після перерахунку – 2490,02 грн.;
- 06.09.2019 у зв`язку зі зміною прожиткового мінімуму проведено перерахунок пенсії по стажу та заробітної плати, коефіцієнт заробітної плати складав 0,035750, розмір пенсії після перерахунку – 2490,02 грн.;
- 22.11.2019 у зв`язку зі зміною прожиткового мінімуму проведено перерахунок пенсії по стажу та заробітної плати, коефіцієнт заробітної плати складав 0,03570, розмір пенсії після перерахунку – 2490,02 грн.;
- 23.04.2020 у зв`язку зі зміною прожиткового мінімуму проведено перерахунок пенсії по стажу та заробітної плати, коефіцієнт заробітної плати складав 0,35750, розмір пенсії після перерахунку – 2763,08 грн.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії» від 03 жовтня 2017 року № 2148-VIII внесені зміни в Закон України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» стосовно перерахунку призначених пенсій.
Згідно п.4-3 розділу XV Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" пенсії, призначені відповідно до нього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.
З урахуванням викладеного, суд зазначає, що у відповідності до норм Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» позивачу надане право самостійно обрати умови перерахунку: зі зміною страхового стажу та заробітної плати чи зміною виключно страхового стажу. При цьому пенсіонер має можливість самостійно прийняти рішення щодо здійснення перерахунку коефіцієнту заробітної плати чи використання коефіцієнту, визначеного при призначенні (здійсненні останнього перерахунку) пенсії.
Зменшення коефіцієнту заробітної плати виникло у зв`язку зі змінами розміру заробітної плати позивача та змінами розміру середньої заробітної плати (доходу) в Україні.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог про визнання протиправними дії Селидовського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо зменшення коефіцієнта стажу з урахуванням кратності з 1,35 (який вказаний у протоколі 3641 від 17.11.2017 та дорівнює 0,48263) - на 0,35750 (при перерахунку пенсії у зв`язку зі зміною прожиткового мінімуму від 13.06.2020), що потягло за собою заниження розміру пенсії за віком на 967 грн. 11 коп.; визнання протиправною бездіяльності Селидовського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, як суб`єкту владних повноважень щодо незастосування даних до розрахунку коефіцієнта по заробітній платі до 2000 року; зобов`язання Селидовське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області провести перерахунок пенсії з 20.07.2017 із застосуванням даних до розрахунку коефіцієнта по заробітній платі до 2000 року.
Стосовно позовних вимог про визнання протиправної бездіяльності Селидовського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, як суб`єкту владних повноважень щодо невірного розрахунку пенсії з 20.07.2017, тобто не у відповідності до ст.8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці”, ст.28 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”, тобто не у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до ст.40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімум), встановленого для осіб, які втратили працездатність, та без врахування висновків, викладених у постанові Селидівського міського суду Донецької області від 09.06.2017 по справі №242/654/17, яка набула законної сили; зобов`язання Селидовське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області провести перерахунок та виплату пенсії з 20.07.2017 у відповідності до ст.8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці”, ст.28 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”, у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до ст.40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, з врахуванням висновків, викладених у постанові Селидівського міського суду Донецької області від 09.06.2017 по справі №242/654/17, яка набула законної сили, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» №345-VI мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Як вбачається з матеріалів справи, загальний стаж позивача, на час призначення пенсії складав 24 роки 9 місяців 18 днів, з них стаж на підземних роботах за списком №1 – 11 років.
Позивач наполягає на тому, що моє право на перерахунок пенсії у відповідності до ст.8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці”, ст.28 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”, у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до ст.40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, з врахуванням висновків, викладених у постанові Селидівського міського суду Донецької області від 09.06.2017 по справі №242/654/17, яка набула законної сили.
Проте, ч.1 ст.40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року №1058-IV (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) визначено, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.
Статтею 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" встановлено мінімальний розмір пенсії шахтарям у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, якому призначається пенсія. Однак, цим Законом не встановлений порядок призначення та обчислення пенсій шахтарям.
Так, відповідно до ст.10 Закону України Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року №1058-IV особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором. Згідно з пунктом 2 розділу XV Прикінцевих положень Закону №1058-IV пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди: 1) особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбачених Законом України "Про пенсійне забезпечення". У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону. Пільги для дострокового виходу на пенсію за віком (Список №1) визначаються статтею 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 5 листопада 1991 року №1788-XII, а саме: працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць; - чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Пенсію за віком позивачу призначено з 08 грудня 2009 року відповідно до ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (Закон №1788-ХІІ) зі зниженням пенсійного віку, як працівнику, який працював на роботах зі шкідливими і важкими умовами праці.
Зважаючи на те, що Закон України "Про підвищення престижності шахтарської праці" спрямований на надання додаткових пільг і гарантій, у тому числі, для працівників вугільної промисловості, проте не регулює питання призначення нового виду пенсій особам, які мають 15 річний стаж на підземних роботах за Списком №1, підстави для зобов`язання відповідача здійснити перерахунок пенсії з наведених у позовній заяві підстав відсутні.
З огляду на викладене, а також приймаючи до уваги обставини даної справи, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову у цій частині.
Стосовно не зарахування часу проходження служби у відділі державної служби охорони по охороні особливо важливих об`єктів в Донецькій області з 21.04.1995 по 26.05.2000 на пільгових умовах із розрахунку один місяць служби за півтора місяця, суд зазначає наступне.
Позивач посилається на те, що записами у трудовій книжці підтверджено період проходження служби з 21.04.1995 по 26.05.2000 у відділі державної служби охорони по охороні особливо важливих об`єктів в Донецькій області, який повинен бути обрахований на пільгових змовах із розрахунку один місяць служби за півтора місяця.
Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.92 року №393 затверджено Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей (далі - Постанова № 393).
Станом на час звільнення позивача абз.9 пп."в" п.3 Постанови №393 було передбачено, що до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах один місяць служби за півтора місяця, в тому числі, у підрозділах Національної гвардії України по охороні дипломатичних і консульських представництв іноземних держав, у підрозділах Управління державної охорони об`єктів, що визначаються у встановленому порядку, а також у підрозділах спеціального призначення Служби безпеки України, військ внутрішньої та конвойної охорони, установ виконання покарань органів внутрішніх справ та підрозділах міліції особливого призначення за Переліком посад і умовами, що визначаються керівниками відповідних міністерств і відомств.
Суд звертає увагу позивача, що вказаною нормою передбачено зарахування до вислуги років на пільгових умовах одного місяця служби за півтора місяця, саме особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови.
Абзацом 1 п.1 Постанови №393 установлено, що для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, особам, зазначеним у пункті “ж” статті 1-2 такого Закону.
Матеріалами справи підтверджено, та не заперечується сторонами, що позивач отримує пенсію за віком з 20.07.2017 на підставі постанови Селидівського міського суду Донецької області від 09.06.2017 у справі №242/654/17 та згідно п.а ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з урахуванням Розділу XV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Отже, враховуючи призначення позивачу пенсії за віком згідно п.а ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з урахуванням Розділу XV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», позивач не є особою, зазначеною в абзаці першому пункту 1 цієї Постанови №393.
На підставі викладеного, суд не вбачає підстав для задоволення позовних вимог в частині визнання протиправною бездіяльності Селидовського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, як суб`єкту владних повноважень щодо незарахування часу проходження служби у відділі державної служби охорони по охороні особливо важливих об`єктів в Донецькій області з 21.04.1995 по 26.05.2000 на пільгових умовах із розрахунку один місяць служби за півтора місяця; зобов`язання Селидовське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області зарахувати час проходження служби у відділі державної служби охорони по охороні особливо важливих об`єктів в Донецькій області з 21.04.1995 по 26.05.2000 на пільгових умовах із розрахунку один місяць служби за півтора місяця.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставах, в межах та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Згідно з ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Суд також враховує ч.2 ст.2 КАС України, відповідно до приписів якої у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до вимог ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Тобто, ці норми одночасно покладають обов`язок на сторін доводити суду обґрунтованість своїх тверджень або заперечень.
Враховуючи вищевикладене, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, суд дійшов висновку, що у спірних правовідносинах відповідач діяв з дотриманням вимог ч.2 ст.2 КАС України, а тому позовні вимоги є необґрунтованими, а позов таким що підлягає не підлягає до задоволення.
Оскільки в задоволенні позову відмовлено, згідно приписів ст.139 КАС України підстави для стягнення судових витрат з відповідача у суду відсутні.
Керуючись ст.ст.2-15, 19-20, 42-48, 72-77, 90, 139, 118, 159-165, 199, 205, 244-250, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Селидовського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ 41247274, місцезнаходження: 85400, Донецька область, м.Селидове, вул. Героїв Праці, 6) про визнання протиправними дій Селидовського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо зменшення коефіцієнта стажу з урахуванням кратності з 1,35 (який вказаний у протоколі 3641 від 17.11.2017 та дорівнює 0,48263) - на 0,35750 (при перерахунку пенсії у зв`язку зі зміною прожиткового мінімуму від 13.06.2020), що потягло за собою заниження розміру пенсії за віком на 967 грн. 11 коп.; визнання протиправною бездіяльності Селидовського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, як суб`єкту владних повноважень щодо: невірного розрахунку пенсії з 20.07.2017, тобто не у відповідності до ст.8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці”, ст.28 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”, тобто не у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до ст.40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімум), встановленого для осіб, які втратили працездатність, та без врахування висновків, викладених у постанові Селидівського міського суду Донецької області від 09.06.2017 по справі №242/654/17, яка набула законної сили; незарахування часу проходження служби у відділі державної служби охорони по охороні особливо важливих об`єктів в Донецькій області з 21.04.1995 по 26.05.2000 на пільгових умовах із розрахунку один місяць служби за півтора місяця; незастосування даних до розрахунку коефіцієнта по заробітній платі до 2000 року; зобов`язання Селидовське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області провести перерахунок та виплату пенсії з 20.07.2017 у відповідності до ст.8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці”, ст.28 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”, у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до ст.40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, з врахуванням висновків, викладених у Постанові Селидівського міського суду Донецької області від 09.06.2017 по справі №242/654/17, яка набула законної сили; зарахувати час проходження служби у відділі державної служби охорони по охороні особливо важливих об`єктів в Донецькій області з 21.04.1995 по 26.05.2000 на пільгових умовах із розрахунку один місяць служби за півтора місяця; провести перерахунок пенсії з 20.07.2017 із застосуванням даних до розрахунку коефіцієнта по заробітній платі до 2000 року - відмовити.
Повне судове рішення складено 16.02.2021.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя Т.В.Загацька