
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 січня 2021 р. Справа№200/8821/20-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді – Голошивця І.О., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження адміністративний позов ОСОБА_1 до Селидовського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії.
ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Селидовського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії.
В обґрунтування позову зазначено, що позивач у 1987 році проходив учбові збори по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, є постраждалою особою внаслідок Чорнобильської катастрофи, є інвалідом 3 групи, про що свідчить відповідне посвідчення 1 категорії. Позивач перебуває на обліку в Селидовському об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України Донецької області. В лютому 2020 року звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії, так як вважає, що має право на перерахунок пенсії на підставі ст. 59 ЗУ “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” з розрахунку п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати. Відповідач вчинив протиправні дії, відмовивши позивачу в зазначеному перерахунку пенсії.
Представник відповідача надав до суду відзив на адміністративний позов, в якому зазначив, що призначення військовослужбовцям, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи передбачено ст. 59 ЗУ “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”. ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні та отримує пенсію за віком призначену згідно п. 2 ст. 114 ЗУ «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Позивачу необхідно звернутися до управління та надати заяву про перехід на пенсію по інвалідності призначену згідно ст. 54 ЗУ “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”. Просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 28.09.2020 відкрито провадження у справі та призначено до розгляду в порядку спрощеного провадження.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 29.10.2020 вирішено перейти до розгляду справи за правилами загального позовного провадження. Призначено підготовче засідання за правилами загального позовного провадження на 18.11.2020. Витребувано у відповідача певні докази. 18.11.2020 відкладено розгляд справи до 02.12.2020 для надання певних доказів.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 02.12.2020 у задоволенні клопотання представника Селидовського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про зупинення провадження - відмовлено. Відкладено розгляд справи до 17.12.2020.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 17.12.2020 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 27.01.2021.
Сторони про розгляд справи були повідомлені судом належним чином.
Розглянувши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач – ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , є особою з інвалідністю (3 група) та віднесений до 1-ої категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, про що свідчить посвідчення серії НОМЕР_2 від 21.05.2018 та серії НОМЕР_3 ВІД 21.08.2019.
Позивач перебуває на обліку та отримує пенсію в Селидовському об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України Донецької області, відповідно до п. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV.
Судом із матеріалів справи встановлено, що позивач приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 26.06.1987 по 25.09.1987 у складі військової частини № 51559, що підтверджується довідкою № 893/38 та відповідна інформація відображена у військовому квитку ОСОБА_1 серії НОМЕР_4 .
Захворювання ОСОБА_1 пов`язане з виконанням обов`язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, про що свідчить, експертний висновок Донецької регіональної міжвідомчої експертної комісії від 11.01.2010 №26910/67-3.
Як встановлено судом, та не заперечується відповідачем, в лютому 2020 ОСОБА_1 звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії згідно з ч. 3 ст. 59 Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” на 1 січня відповідного року.
Відповідно до наявного в матеріалах справи листа Селидовського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області № 2759/03 від 06.03.2020 року, з станом на 01.07.2019 за матеріалами пенсійної справи страховий стаж враховано по 06.11.2012 та складає 21 рік 07 місяців 27 днів, в тому числі за Списком №1 шахтарі - 13 років 10 місяців 10 днів. Коефіцієнт страхового стажу 0,34583. Заробітна плата врахована за період з 01.01.1992 по 31.12.1996 та за даними персоніфікованого обліку з 01.07.2000 по 31.12.2002, з 01.01.2004 по 29.02.2004, 01.11.2012 по 30.11.2012. Коефіцієнт заробітної плати - 3,55599. Середньомісячний заробіток, який враховується для обчислення розміру пенсії складає 15661,82 = 4404,35 х 3,55599, де 4404,35 - середній заробіток за три роки (2014-2016). Загальний розмір пенсії 7574,31 грн. Заявнику необхідно звернутись до управління та надати заяву про перехід на пенсію по інвалідності призначену згідно статті 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” № 796-XII у розмірі 60% відшкодування фактичних збитків.
Позивач претендує на перерахунок його пенсії в п`ятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої ст. 59 Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” на 1 січня відповідного року.
Не погоджуючись з такими діями управління, які полягають у відмові у перерахунку його пенсії, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає, що правовідносини, які склались між сторонами по справі щодо перерахунку пенсії позивача, регулюються Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 28.02.1991 року № 796-ХІІ (далі – Закон №796) та Законом України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 року № 1058-VІ (далі Закон №1058-VІ).
Відповідно до ч. 1 ст. 58 Закону №1058-VІ, повноваження щодо призначення та виплати пенсій покладено на Пенсійний фонд України.
Згідно з пунктом 1 Положення про Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 року № 28-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.01.2015 року за № 40/26485, Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі – головне управління Фонду) є територіальними органами Пенсійного фонду України.
Отже, повноваження щодо призначення та перерахунку пенсії позивача відноситься до компетенції відповідача – Селидовського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області.
Українське законодавство передбачає особливі умови нарахування пенсійних виплат для осіб, які підпадають під дію Закону №796-XII.
Частиною 3 статті 59 Закону №796-XII передбачено, що особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Відтак, стаття 59 Закону №796-XII передбачає призначення пенсій із п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи і внаслідок чого стали інвалідами.
Отже можна дійти висновку, що особам, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і стали особами з інвалідністю внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджено відповідними документами, виплачується саме пенсія по інвалідності.
Разом з тим, відповідно до частини 1 статті 10 Закону №1058-IV особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Відповідно до ч. 1 ст. 54 Закону №796-XII, пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством. Дружинам (чоловікам), які втратили годувальника із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесених до категорії 1, пенсія у зв`язку з втратою годувальника призначається незалежно від причинного зв`язку смерті з Чорнобильською катастрофою.
Умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань(ч. 3 ст. 54 Закону №796-XII).
Суд звертає увагу на те, що процедури призначення пенсії та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення.
Суд зазначає, що позивач, як особа яка приймала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС має право на пенсійне забезпечення, яке передбачене ст. 59 Закону №796-XII.
Проте, як встановлено судом позивач перебуває на обліку та отримує пенсію у Селидовському об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України Донецької області, відповідно до п. 2 ст. 114 Закону №1058-IV, ОСОБА_1 пенсію відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» не отримував.
Таким чином, оскільки позивач, пенсію за Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" не отримує, суд дійшов висновку про те, що дія статей 54, 59 Закону №796-XII щодо перерахунку пенсії на нього не поширюється, у зв`язку з чим відсутні підстави для такого перерахунку пенсії.
Відповідно до ч. 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Оцінивши наявні в матеріалах справи письмові докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд доходить висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору відповідно до положень Закону України «Про судовий збір», судові витрати не відшкодовуються.
Керуючись ст.ст. 2, 5-10, 72-90, 139, 242-246, 205, 250, 255, 257-263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
В И Р І Ш И В :
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_5 ) до Селидовського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (Донецька область, м. Селидове, вул. Героїв Праці, 6, ЄДРПОУ: 41247274) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії – відмовити.
Вступна та резолютивна частини рішення проголошені у судовому засіданні 27 січня 2021 року.
Повний текст рішення складено відповідно до ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя І.О. Голошивець