
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 лютого 2021 року Справа № 160/14879/20 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сидоренка Д.В., розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ІНВЕНТ ГРУП" до Головного управління Державної податкової служби у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, -
Обставини справи: Товариство з обмеженою відповідальністю "ІНВЕНТ ГРУП" звернулася до суду з позовом до Головного управління Державної податкової служби у Дніпропетровській області про, в якій позивач просить:
- визнати протиправним та скасувати Рішення Головного управління Державної податкової служби у Дніпропетровській області від 25.09.2020 року про відмову Товариству з обмеженою відповідальністю «ІНВЕНТ ГРУП» у видачі ліцензії на право зберігання пального за адресою: м.Дніпро, вул.Юдіна, 2А;
- зобов`язати Головне управління Державної податкової служби у Дніпропетровській області видати ліцензію Товариству з обмеженою відповідальністю "ІНВЕНТ ГРУП" на право зберігання пального за адресою: м.Дніпро, вул.Юдіна, 2А.
В обґрунтування позову позивач зазначає, що з метою отримання ліцензії на право зберігання пального, позивачем подана відповідна заява з усіма обов`язковими додатками. Проте спірним рішенням безпідставно відмовлено у видачі ліцензії на право зберігання пального. Також позивач зазначає, що товариство набуло право користування земельною ділянкою, розміщеною під об`єктом оренди, визначеним умовами договору оренди №7/н-19 від 01.01.2019р. у силу положень ст.796 ЦК України, незважаючи на відсутність окремо укладеного договору оренди відповідної земельної ділянки; відповідно до положень ст.18 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» до 01.01.2022р. суб`єкти господарювання можуть отримувати ліцензії без подання акту вводу в експлуатацію об`єкта; при здійснення господарської діяльності товариство не має в експлуатації обладнання та устаткування підвищеної небезпеки.
Ухвалою суду від 16.11.2020 року було відкрито провадження у адміністративній справі та призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, за наявними у справі матеріалами.
09.12.2020р. до суду надійшов відзив на позовну заяву, згідно якого відповідач просить в задоволенні позову відмовити повністю. В обґрунтування правової позиції відповідач зазначає, що до заяви на отримання ліцензії на право зберігання пального товариства від 21.08.2020 (вх.№111914/10 від 07.09.2020) не надано копій документа на право користування земельною ділянкою, акту введення в експлуатацію об`єкта або акту готовності об`єкта до експлуатації, або сертифіката про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів та дозволу на початок виконання робіт підвищеної небезпеки та початок експлуатації (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки. Також відповідач зазначає, що позивачем не надано доказів направлення разом із заявою на отримання ліцензії на право зберігання пального усіх додатків, про які зазначено в позові.
11.12.2020р. до суду надійшла відповідь на відзив, згідно якої позивач зазначає про надання усіх документів, що вимагаються відповідно до діючого законодавства, додаючи опис вкладення у цінний лист (штрихкодовий ідентифікатор 4908002468340)
Станом на 18.02.2021р. до суду не надходили заперечення на відповідь на відзив.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується адміністративний позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -
ВСТАНОВИВ:
Заявою на одержання ліцензії на право зберігання пального ТОВ "ІНВЕНТ ГРУП" звернулося до ГУ ДПС у Дніпропетровській області з проханням видати ліцензію на зберігання пального за адресою: АДРЕСА_1 на території місця зберігання пального відсутні резервуари, що використовуються для зберігання пального. Зберігання пального здійснюється у закритих ємностях виробника (бочках) у тарі від 1 до 209 літрів. Також у заяві зазначена інформація про внесення платежу за ліцензію в розмірі 780,00 грн. за платіжним документом №125 від 21.08.2020р.
Відповідно до опис вкладення у цінний лист (штрихкодовий ідентифікатор 4908002468340, на ім`я ГУ ДПС у Дніпропетровській області; дата вручення, згідно відомостей з сайту https://track.ukrposhta.ua/tracking_UA.html, 07.09.2020р.), до відправлення додано:
1. Заява на одержання ліцензії на право зберігання пального;
2. Платіжне доручення №125 від 21.08.2020р.;
3. Копія договору оренди №7/н-19 від 01.01.2019р.;
4. Витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності №115998171;
5. Рішення Господарського суду Дніпропетровської області по справі №34/22-10 від 13.01.2010 року;
6. Витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності №1802512;
7. Свідоцтво БТІ про Реєстрацію права власності на нерухоме майно;
8. Дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки;
9. Дозвіл Державної служби з питань охорони праці №0126.18.14;
10. Дозвіл Державної служби з питань охорони праці №0058.18.14;
11. Дозвіл на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки;
12. Декларація відповідності матеріально-технічної бази роботодавця вимогам законодавства з питань охорони праці від 31.07.2020р.
Рішенням про відмову у видачі ліцензії на право зберігання пального ТОВ "ІНВЕНТ ГРУП" (ЄДРПОУ 33320092) за адресою: м.Дніпро, вул.Юдіна, 2А, відмовлено у видачі ліцензії на право зберігання пального ТОВ "ІНВЕНТ ГРУП" (ЄДРПОУ 33320092) за адресою: м.Дніпро, вул.Юдіна, 2А.
В обґрунтування спірного зазначено, що у додатках до заяви на видачу ліцензії на право зберігання пального відсутні:
- документи, що підтверджують право власності або право користування земельною ділянкою, або інше передбачене законодавством право землекористування на земельну ділянку, на якій розташований об`єкт оптової чи роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, чинні на дату подання заяви та/або на дату внесення такого об`єкта в експлуатацію, будь – якого цільового призначення;
- акт вводу в експлуатацію об`єкта або акт готовності об`єкта до експлуатації, або сертифікат про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, або інші документи, що підтверджують прийняття об`єктів в експлуатацію відповідно до законодавства, щодо всіх об`єктів у місці оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, необхідних для оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального;
- дозвіл на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.
Вважаючи вказані відмову протиправною товариство звернулася до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, та пальним, забезпечення їх високої якості та захисту здоров`я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального на території України визначено Законом України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» від 19.12.1995 року № 481/95-ВР (далі - Закон №481/95).
Відповідно до ст.1 Закону №481/95 місце зберігання пального - місце (територія), на якому розташовані споруди та/або обладнання, та/або ємності, що використовуються для зберігання пального на праві власності або користування.
У відповідності до ч.8 ст.15 Закону №481/95 суб`єкти господарювання (у тому числі іноземні суб`єкти господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) отримують ліцензії на право оптової торгівлі пальним та зберігання пального на кожне місце оптової торгівлі пальним або кожне місце зберігання пального відповідно, а за відсутності місць оптової торгівлі пальним - одну ліцензію на право оптової торгівлі пальним за місцезнаходженням суб`єкта господарювання (у тому числі іноземного суб`єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) або місцезнаходженням постійного представництва.
Ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним видаються уповноваженими Кабінетом Міністрів України органами виконавчої влади за місцем торгівлі суб`єкта господарювання терміном на п`ять років (ч.9 ст.15 Закону №481/95).
Відповідно до Переліку органів ліцензування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 5 серпня 2015р. №609, органами ліцензування господарської діяльності зі зберігання пального є територіальні органи ДФС.
Приписами ч.31-32 ст.15 Закону №481/95-ВР визначено, що ліцензія видається за заявою суб`єкта господарювання, до якої додається документ, що підтверджує внесення річної плати за ліцензію.
У заяві зазначається вид господарської діяльності, на провадження якого суб`єкт господарювання має намір одержати ліцензію (оптова, роздрібна торгівля алкогольними напоями, тютюновими виробами, оптова, роздрібна торгівля пальним або зберігання пального).
За приписами ч.37 ст.15 Закону №481/95 для отримання ліцензії на право оптової або роздрібної торгівлі пальним або на право зберігання пального разом із заявою додатково подаються завірені заявником копії таких документів:
- документи, що підтверджують право власності або право користування земельною ділянкою, або інше передбачене законодавством право землекористування на земельну ділянку, на якій розташований об`єкт оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, чинні на дату подання заяви та/або на дату введення такого об`єкта в експлуатацію, будь-якого цільового призначення;
- акт вводу в експлуатацію об`єкта або акт готовності об`єкта до експлуатації, або сертифікат про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, або інші документи, що підтверджують прийняття об`єктів в експлуатацію відповідно до законодавства, щодо всіх об`єктів у місці оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, необхідних для оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального;
- дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.
Вимагати представлення інших документів, крім зазначених у цьому Законі, забороняється. Зазначені в цьому Законі документи (крім документів, які подаються заявником для отримання ліцензії на право виробництва пального, оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального) подаються в одному примірнику в копіях, засвідчених нотаріально або органом, який видав оригінал документа, або посадовою особою органу ліцензування. Заява про видачу ліцензії та визначені цим Законом документи подаються уповноваженою особою заявника або надсилаються рекомендованим листом. У разі подання заяви про видачу ліцензії та доданих до неї документів особисто вони приймаються за описом, копія якого видається заявнику з відміткою про дату прийняття заяви та документів і підписом особи, яка їх прийняла (ч. 43 ст. 15 Закону України № 481/95-ВР).
Ліцензія або рішення про відмову в її видачі видається заявнику не пізніше 10 календарних днів (щодо пального - не пізніше 20 календарних днів) з дня одержання зазначених у цьому Законі документів. У рішенні про відмову у видачі ліцензії повинна бути вказана підстава для відмови з посиланням на відповідні норми законодавства (ч.44 ст.15 Закону №481/95).
З аналізу наведених норм слідує, що рішення про видачу ліцензії приймається на підставі поданої заяви та обов`язкових документів.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Оцінюючи правомірність дій та рішень органу владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, які повинні дотримуватися при реалізації дискреційних повноважень владного суб`єкта, встановлюючи чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії): 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Так зокрема, принцип прийняття рішення на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України що є одночасно і орієнтиром при реалізації повноважень владного суб`єкта, який вимагає від останнього діяти на виконання закону, за умов та обставин, визначених ним, з дотриманням встановленої законом процедури.
Як зазначалося вище, спірним рішенням відмовлено у видачі ліцензії на право зберігання пального ТОВ "ІНВЕНТ ГРУП" (ЄДРПОУ 33320092) за адресою: м.Дніпро, вул.Юдіна, 2А, з підстав ненадання документів визначених ч.37 ст.15 Закону №481/95. Проте, спірне рішення не містить відомостей про аналіз доданих до заяви від 21.08.2020р. додатків, згідно опис вкладення у цінний лист (штрихкодовий ідентифікатор 4908002468340, на ім`я ГУ ДПС у Дніпропетровській області; дата вручення, згідно відомостей з сайту https://track.ukrposhta.ua/tracking_UA.html, 07.09.2020р.), та відомостей про неможливість їх прийняття в якості обов`язкових документів визначених ч.37 ст.15 Закону №481/95, у зв`язку з чим вказана відмова не відповідає зазначеним принципам прийняття рішення при реалізації повноважень владного суб`єкта.
Враховуючи викладене, задоволенню підлягають позовні вимоги в частині визнання протиправним та скасувати Рішення Головного управління Державної податкової служби у Дніпропетровській області від 25.09.2020 року про відмову Товариству з обмеженою відповідальністю «ІНВЕНТ ГРУП» у видачі ліцензії на право зберігання пального за адресою: м.Дніпро, вул.Юдіна, 2А.
Щодо інших позовних вимог про зобов`язання Головне управління Державної податкової служби у Дніпропетровській області видати ліцензію Товариству з обмеженою відповідальністю "ІНВЕНТ ГРУП" на право зберігання пального за адресою: м.Дніпро, вул.Юдіна, 2А, суд зазначає наступне.
Згідно ч.4 ст.245 КАС України, у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Дискреційні повноваження - це сукупність прав та обов`язків органів державної влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що надають можливість на власний розсуд визначити повністю або частково вид і зміст управлінського рішення, яке приймається, або можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень, передбачених проектом нормативно-правового акта.
Отже, дискреційне право органу виконавчої влади обумовлене певною свободою (тобто вільним, або адміністративним розсудом) в оцінюванні та діях, у виборі одного з варіантів рішень та правових наслідків.
Наділивши державні органи дискреційними повноваженнями, законодавець надав відповідному органу держави певну свободу розсуду при прийнятті управлінського рішення.
Такі рішення приймаються на підставі звернення зацікавленої особи та за результатами аналізу поданих нею документів.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що задоволення повністю вказаних позовних вимог, без перевірки суб`єктом владних повноважень, дотримання заявником усіх визначених законом умов, буде втручанням у дискреційні повноваження відповідача, а відтак в цій частині позов слід задовольнити частково, шляхом зобов`язання відповідача повторно розглянути заяву ТОВ "ІНВЕНТ ГРУП" на одержання ліцензії на право зберігання пального від 21.08.2020р.
З огляду на викладене, позовні вимоги позивача підлягають задоволенню частково.
Відповідно до ч.5 ст.250 КАС України, датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 9, 73-78, 90, 139, 241 - 246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати Рішення Головного управління Державної податкової служби у Дніпропетровській області від 25.09.2020 року про відмову Товариству з обмеженою відповідальністю «ІНВЕНТ ГРУП» у видачі ліцензії на право зберігання пального за адресою: м.Дніпро, вул.Юдіна, 2А.
Зобов`язати Головне управління Державної податкової служби у Дніпропетровській області (вул.Сімферопольська, буд.17-а, м.Дніпро, 49600; код ЄДРПОУ 43145015) повторно розглянути заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "ІНВЕНТ ГРУП" (Запорізьке Шосе, буд.1, м.Маріуполь, Донецька область, 87514; код ЄДРПОУ 33320092) на одержання ліцензії на право зберігання пального від 21.08.2020р.
В задоволенні інших вимог - відмовити.
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ІНВЕНТ ГРУП" (Запорізьке Шосе, буд.1, м.Маріуполь, Донецька область, 87514; код ЄДРПОУ 33320092) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 2102,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної податкової служби у Дніпропетровській області (вул.Сімферопольська, буд.17-а, м.Дніпро, 49600; код ЄДРПОУ 43145015).
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Д.В. Сидоренко