
Справа № 357/12615/20
Провадження 2/357/766/21
Категорія 43
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 лютого 2021 року Білоцерківський міськрайонний суд Київської області у складі:
головуючий суддя - Цукуров В. П. ,
секретар судового засідання - Чайка О.В., ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Біла Церква Київської області в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області до ОСОБА_1 про витребування безпідставно отриманих активів (грошових коштів), -
В С Т А Н О В И В :
Позивач Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області (далі - «Позивач») звернулась до суду з позовом до ОСОБА_1 (далі - «Відповідач») про витребування безпідставно отриманих активів (грошових коштів).
В обґрунтування позовних вимог посилається на наступні обставини.
09.09.2015 року до Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради звернувся Відповідач з заявою про призначення житлової субсидії. Особистим підписом в заяві Відповідач підтвердив, що у разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання житлової субсидії (зміни складу осіб, які зареєстровані (фактично проживають), переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, придбання майна, товарів або оплати послуг на суму, що перевищує 50 тис. гривень), зобов`язується протягом місяця повідомити про це структурний підрозділ з питань соціального захисту населення, тобто управління.
Разом з заявою про призначення житлової субсидії від 09.09.2015 року Відповідачем подано декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії.
Особистим підписом в декларації Відповідачем засвідчено факт усвідомлення, що в разі подання у неповному обсязі або недостовірних відомостей про осіб, які зареєстровані (фактично проживають) у житловому приміщенні/будинку, їх доходи і витрати Відповідачу може бути відмовлено у призначенні житлової субсидії або припинено її надання. У такому разі Відповідачем взято зобов`язання повернути надміру перераховану (виплачену) суму житлової субсидії.
На підставі наданих документів Відповідачу було призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з вересня 2015 року.
У відповідності до вимог Положення управлінням в автоматичному режимі (без додаткових звернень Відповідача) було проведено розрахунок субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг на наступні періоди.
З 01 травня 2018р. було суттєво змінено умови надання житлових субсидій.
Відповідачу субсидія надавалась на загальних підставах, то управлінням соціального захисту населення Білоцерківської міської ради на виконання п.16 Положення (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27 квітня 2018. №329) було здійснено розрахунок житлової субсидії в автоматичному режимі з травня 2018 року як домогосподарству, яке отримувало житлову субсидію у попередньому сезоні та з жовтня 2018 року на опалювальний сезон.
Згідно розрахунку субсидії від 23 червня 2018 року управлінням з 01 травня 2018 року Відповідачу субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг не призначено.
З початком опалювального періоду згідно розрахунку субсидії від 21 листопада 2018 року управлінням Відповідачу було призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг на опалювальний період з листопада 2018 року по квітень 2019 року в розмірі 1157,00 грн. щомісячно.
23 січня 2019 року Відповідачу за перерахунком було призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з січня 2019 року по квітень 2019 року у розмірі 1434,90 грн. щомісячно.
14 лютого 2019 року Відповідачу за перерахунком було призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з лютого 2019 року по квітень 2019 року у розмірі 1426,17 грн. щомісячно.
17 квітня 2019 року Відповідачу за перерахунком було призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з квітня 2019 року по квітень 2019 року у розмірі 157,19 грн. щомісячно.
09.07.2019 року Відповідачем подано заяву про припинення дії субсидії з 01 травня 2019 року у зв`язку з неповідомленням про обставини, що мали значення для визначення права на отримання субсидії.
До заяви Відповідачем додано копію довідки про склад сім`ї від 08.07.2019 року №3371, копію свого паспорта (з відміткою про реєстрацію шлюбу), копію паспорта доньки гр. ОСОБА_2 (з відміткою про реєстрацію шлюбу).
Управлінням встановлено, що з 01 травня 2018 року Відповідачем не повідомлено про обставини, що мали значення для визначення права на отримання субсидії, а саме: не надано інформації про доходи членів сім`ї, зареєстроване місце проживання яких відмінне від адреси домогосподарства, хоча такі доходи мали бути враховані при розрахунку субсидії з 01 травня 2018 року. Не було надано інформації про дружину Відповідача гр. ОСОБА_3 та про гр. ОСОБА_4 - чоловіка гр. ОСОБА_2 , яка є членом домогосподарства Відповідача.
Відтак, доходи гр. ОСОБА_3 та гр. ОСОБА_4 не були враховані при розрахунку субсидії з 01 травня 2018 року.
Обов`язок щодо повідомлення про зміну обставин, які мають значення для визначення права на отримання та розміру житлової субсидії, було встановлено пунктом 16 Положення (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27 квітня 2018р. №329) та формалізовано Відповідачем особистим підписом в заяві про призначення житлової субсидії.
Згідно розрахунку субсидії від 12 липня 2019 року управлінням Відповідачу припинено надання субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з 01 травня 2019 року.
05.09.2019 року управлінням проведено розрахунок суми надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії.
Відповідачу було направлено повідомлення про повернення надміру наданої суми житлових субсидій від 28.12.2019 року №13664 та від 31.01.2020 року №1150.
Відповідачу було направлено повідомлення про повернення надміру наданої суми житлових субсидій від 15.09.2020 року №11777.
Також, Відповідачу було направлено лист від 16.09.2020 року №11848, в якому відповідача проінформовано про можливість укладення графіку погашення надміру отриманих коштів.
Відповідачу було повторно направлено повідомлення про повернення надміру наданої суми житлових субсидій від 28.10.2020 року №15062.
Також, Відповідачу було направлено лист від 28.10.2020 року №15091, в якому Відповідача повторно проінформовано про можливість укладення графіку погашення надміру отриманих коштів.
Проте, вказану можливість Відповідачем не використано, за даним фактом управлінням 02.12.2020 року складено відповідний акт.
Відповідно до розрахунку, наданого Позивачем, надмірно сплачена сума субсидії ОСОБА_1 складає 6 508,46 грн. З цих підстав Позивач просив суд стягнути з Відповідача суму надміру виплачених коштів в розмірі 6 508,46 грн. та судові витрати в розмірі 2 102,00 грн.
У судове засідання 15.02.2021 року представник Позивача не з`явився, 12.02.2021 року засобами електронного зв`язку до суду було направлено клопотання про розгляд справи без його присутності за наявними у справі матеріалами, не заперечує проти заочного розгляду справи (а.с.46).
В судове засідання 15.02.2021 року Відповідач не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, про причини неявки не повідомив, будь-яких заяв або клопотань на адресу суду від нього не надходило (а.с.44).
Згідно зі ст.ст.280-282 ЦПК України суд вважає за можливе провести заочний розгляд справи.
В зв`язку з тим, що сторони не з`явилися в судове засідання, згідно із ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Ухвалюючи рішення у даній справі суд враховує, що, відповідно до ст.64 Конституції України в умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень. Не можуть бути обмежені права і свободи, передбачені статтями 24, 25, 27, 28, 29, 40, 47, 51, 52, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63 цієї Конституції.
Отже, право на судовий захист, встановлене ст.55 Конституції України, не може обмежуватись навіть за умови оголошення надзвичайної ситуації та карантину.
Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку про те, що позовні вимоги Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлені наступні обставини та зміст спірних правовідносин.
09.09.2015 року до Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради звернувся Відповідач з заявою про призначення житлової субсидії. До заяви Відповідачем подано декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії (а.с.9, 10).
Згідно розрахунку субсидії було призначено Відповідачу субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з вересня 2015 року (а.с.11-21).
У відповідності до вимог Положення управлінням в автоматичному режимі (без додаткових звернень Відповідача) було проведено розрахунок та призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг на наступний період.
Відповідачем не повідомлено про обставини, що мали значення для визначення права на отримання субсидії, а саме: не надано інформації про доходи членів сім`ї, зареєстроване місце проживання яких відмінне від адреси домогосподарства, хоча такі доходи мали бути враховані при розрахунку субсидії з 01 травня 2018 року. Не було надано інформації про дружину Відповідача гр. ОСОБА_3 та про гр. ОСОБА_4 - чоловіка гр. ОСОБА_2 , яка є членом домогосподарства Відповідача.
12 липня 2019 року управлінням Відповідачу припинено надання субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з 01 травня 2019 року.
Відповідачу було направлено повідомлення про повернення надміру наданої суми житлових субсидій від 28.12.2019 року №13664 та від 31.01.2020 року №1150 (а.с.25).
Відповідачу було направлено повідомлення про повернення надміру наданої суми житлових субсидій від 15.09.2020 року №11777 (а.с.26).
Також, Відповідачу було направлено лист від 16.09.2020 року №11848, в якому відповідача проінформовано про можливість укладення графіку погашення надміру отриманих коштів (а.с.27).
Відповідачу було повторно направлено повідомлення про повернення надміру наданої суми житлових субсидій від 28.10.2020 року №15062 (а.с.28).
Також, Відповідачу було направлено лист від 28.10.2020 року №15091, в якому Відповідача повторно проінформовано про можливість укладення графіку погашення надміру отриманих коштів (а.с.29).
Проте, вказану можливість Відповідачем не використано, за даним фактом управлінням 02.12.2020 року складено відповідний акт.
Розглядаючи дану цивільну справу суд керується наступними нормами права.
Механізм та умови надання населенню житлових субсидій визначаються Положенням про порядок призначення житлових субсидій, затвердженим Постановою КМУ від 21.10.1995 року № 848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива».
Пунктом 4 Положення передбачено, що право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України, що проживають у житлових приміщеннях.
Відповідно до п.9 Положення призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення.
Згідно з пп.4 п.14 Положення, якщо будь-хто із складу домогосподарства або член сім`ї особи із складу домогосподарства протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії без звернення здійснив купівлю або іншим законним способом набув право власності на земельну ділянку, квартиру (будинок), транспортний засіб (механізм), будівельні матеріали, інші товари довгострокового вжитку або оплатив (одноразово) будь-які послуги (крім медичних, освітніх та житлово-комунальних послуг згідно із соціальною нормою житла ( в тому числі понаднормової площі житла у випадку, зазначеному у пункті 10 цього Положення) на суму, яка на дату купівлі, оплати, набуття права власності в інший законний спосіб перевищує 50 тис. гривень.
Абзацом 8 п.90 Положення встановлено, що громадянин, якому призначено житлову субсидію, зобов`язаний протягом 30 календарних днів проінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про виникнення обставини, зокрема щодо настання умов, зазначених у підпунктах 2, 4 пункту 14 цього Положення.
За рішенням комісії надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється за поданням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, управителів, об`єднання, виконавців комунальних послуг у разі, коли громадянин не повідомив структурному підрозділу з питань соціального захисту населення про обставини, зазначені у п. 90 цього Положення, протягом 30 календарних днів з дня їх виникнення (абз.5 п. 119 Положення).
У випадках, зазначених в абз.4 - 7 п. 119 Положення, на вимогу структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, який призначив житлову субсидію, сума надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертається громадянином, а сума житлової субсидії, яка надавалася не у грошовій формі, повертається управителем, об`єднанням, виконавцем комунальних послуг шляхом зняття відповідних сум з особових рахунків отримувачів субсидії (п.125 Положення).
Відповідно до ч.1 ст.1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події (ч.1, 2 ст.1212 Кодексу).
З матеріалів справи вбачається, що особистим підписом в декларації Відповідач засвідчив той факт, що він усвідомлює, що в разі подання ним у неповному обсязі або недостовірних відомостей про осіб, які зареєстровані (фактично проживають) у житловому приміщенні/будинку, їх доходи і витрати йому може бути відмовлено у призначенні житлової субсидії або припинено її надання. У такому разі Відповідач зобов`язався повернути надміру перераховану виплачену) суму житлової субсидії
Таким чином, враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що з Відповідача на користь Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради підлягає стягненню сума безпідставно отриманих грошових коштів у розмірі 6 508,46 грн.
Згідно з ч.1 ст.141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. А тому, з Відповідача на користь Позивача слід стягнути витрати за сплату судового збору, в розмірі 2 102,00 грн.
На підставі викладеного та керуючись Постанови Кабінету Міністрів України «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» №848 від 21 жовтня 1995 року, ст. 1166, ст. ст. 1212, 1213 ст.141, ст.258, ст.259, ст.263-265, ст.268, ст.280 ЦПК України, суд -
У Х В А Л И В :
Позовну заяву Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області до ОСОБА_1 про витребування безпідставно отриманих активів (грошових коштів) - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) на користь Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області (Код ЄДРГПОУ 03193643, місцезнаходження вулиця Ярослава Мудрого, будинок 2, місто Біла Церква, 09117) надміру виплачену житлову субсидію в розмірі 6 508,46 грн., судовий збір в розмірі 2 102,00 грн., а всього стягнути 8 610,46 (вісім тисяч шістсот десять) гривень 46 копійок.
Рішення суду може бути оскаржене до Київського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Учасник справи, якому рішення суду не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги усіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Заочне рішення може бути переглянуте Білоцерківським міськрайонним судом за письмовою заявою відповідача про перегляд заочного рішення, яка може бути подана до суду протягом тридцяти днів з дня його складення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення повного заочного рішення суду.
Повне судове рішення складено 15.02.2021 року.
СуддяВ. П. Цукуров