Постанова № 94946512, 17.02.2021, Барський районний суд Вінницької області

Дата ухвалення
17.02.2021
Номер справи
125/120/21
Номер документу
94946512
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України

125/120/21

3/125/53/2021

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17.02.2021 м. Бар Вінницької області

Суддя Барського районного суду Вінницької області Салдан Ю. О., розглянувши за участі секретаря судового засідання Гаврищук К.М., прокурора Лаврова І. С., особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, - ОСОБА_1 , справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, працює педагогом-організатором Копайгородської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів, проживає за адресою: АДРЕСА_1 , за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі – КУпАП), -

У С Т А Н О В И Л А :

У провадженні судді Салдан Ю.О. перебуває дві справи про адміністративні правопорушення, передбачені частиною 1 статті 172-6 КУпАП, щодо ОСОБА_1 № 125/121/21 (провадження № 3/125/54/2021), №125/120/21 (провадження № 3/125/53/2021).

У судовому засіданні прокурор заявив клопотання об`єднати ці справи в одне провадження.

Суд ухвалив задовольнити клопотання прокурора на підставі частини 2 статті 36 КУпАП, і об`єднати ці дві справи в одне провадження під єдиним унікальним №125/120/21 (провадження № 3/125/53/2021).

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення від 21.01.2021 №48, складеного старшим оперуповноваженим 1-го сектору (протидії корупції) управління стратегічних розслідувань у Вінницькій області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України капітаном поліції Шмалинюком О.П., ОСОБА_1 , будучи депутатом Копайгородської селищної ради 7-го скликання, і відповідно до підпункту «б» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», суб`єктом відповідальності за правопорушення, пов`язані з корупцією, в порушення вимог частини 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, а саме 22.10.2019 о 20:13, подала без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2017 рік, в чому вбачаються ознаки адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 КУпАП. У протоколі вказано, що у зв`язку із заповненням ОСОБА_1 раніше поданої електронної декларації їй відомий порядок заповнення та подачі електронних декларацій.

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення від 21.01.2021 №49, складеного старшим оперуповноваженим 1-го сектору (протидії корупції) управління стратегічних розслідувань у Вінницькій області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України капітаном поліції Шмалинюком О.П., ОСОБА_1 , будучи депутатом Копайгородської селищної ради 7-го скликання, і відповідно до підпункту «б» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», суб`єктом відповідальності за правопорушення, пов`язані з корупцією, в порушення вимог частини 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, а саме 22.10.2019 о 20:19, подала без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2018 рік, в чому вбачаються ознаки адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 КУпАП. У протоколі вказано, що у зв`язку із заповненням ОСОБА_1 раніше поданої електронної декларації 31.03.2017 їй відомий порядок заповнення та подачі електронних декларацій.

Вказані протоколи підписані особисто ОСОБА_1 , зауваження до змісту протоколів відсутні.

Частиною 1 статті 172-6 КУпАП передбачено відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Згідно з частиною 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов`язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Серед суб`єктів, на яких поширюються дія Закону України «Про запобігання корупції», у підпункті «б» пункту 1 частини 1 статті 3 цього Закону, вказані депутати місцевих рад.

Набуття ОСОБА_1 повноважень депутата Копайгородської селищної ради 7 скликання підтверджується доданим до протоколу рішенням 1 пленарного засідання 1 сесії 7 скликання Копайгородської селищної ради Барського району Вінницької області від 12.11.2015, про визнання повноважень депутатів Копайгородської селищної ради 7 скликання.

Отже, ОСОБА_1 була суб`єктом декларування у вказаний в протоколах період та була зобов`язана щорічно подавати декларацію відповідно до вимог Закону України «Про запобігання корупції».

У суді ОСОБА_1 свою вину у скоєнні вказаних адміністративних правопорушень повністю визнала. Пояснила, що знала про обов`язок подавати декларації, у перший рік після обрання подала декларацію вчасно, однак надалі з поданням декларації виникала низка проблем, а саме: відсутність Інтернету вдома і необхідність пошуку робочого місця для подання декларації, затримки з виготовленням електронного підпису, необхідність заміни акаунта електронної пошти у зв`язку із забороною використання в Україні певних доменів, забування подати декларацію через проблеми із здоров`ям.

Прокурор у судовому засіданні висловив позицію про те, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених частиною 1 статті 172-6 КУпАП, повністю підтверджується наявними у матеріалах справи доказами, крім цього, особа повністю визнала свою вину в судовому засіданні. Стосовно дати виявлення порушень, про які йдеться у протоколах, прокурор зазначив, що такою слід вважати дату складення протоколу.

Крім повного визнання своєї вини, наявність у діях ОСОБА_1 складу адміністративних правопорушень, передбачених частиною 1 статті 172-6 КУпАП, підтверджується таким.

Щодо несвоєчасного, а саме 22.10.2019, подання без поважних причин, декларації за 2017 рік, несвоєчасного, а саме 22.10.2019, подання без поважних причин декларації за 2018 рік, вина ОСОБА_1 підтверджується також дослідженими у судовому засіданні роздруківками декларацій та скріншотів з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави, які, за словами прокурора, роздруковані з офіційного веб-сайту НАЗК. З роздруківок видно, що ОСОБА_1 подавала щорічні декларації з порушенням встановлених строків, дата і час публікації декларацій: 22.10.2019 о 20:13, 22.10.2019 о 20:19. З роздруківок також видно, що декларація за 2020 рік подана вчасно.

Обізнаність ОСОБА_1 з вимогами антикорупційного законодавства щодо порядку і строків подання декларації, крім визнання нею цього факту, підтверджується також даними листа Копайгородської селищної ради від 14.12.2020 №443/02-11.

Стосовно моменту виявлення правопорушень, суд не погоджується з позицією прокурора і зауважує, що момент виявлення порушення і момент складення протоколу про таке порушення не можна ототожнювати. Днем виявлення порушення, в розумінні статті 38 КУпАП, слід вважати день, коли суб`єкт, уповноважений на складання протоколу, отримав будь-які фактичні дані про вчинення правопорушення певною особою. Інше тлумачення цієї норми, на думку суду, надало б суб`єкту, уповноваженому на складання протоколу, незбалансовану перевагу на власний розсуд визначати момент, з якого починається строк накладення адміністративного стягнення.

У цій справі моментом виявлення порушень, всупереч позиції прокурора, суд вважає 10.12.2020 - дату складання запиту Управлінням стратегічних розслідувань у Вінницькій області на адресу Копайгородської селищної ради про отримання інформації та копій документів щодо списку депутатів ради та доведення до їх відома вимог антикорупційного законодавства. Суд виходить з цієї дати, оскільки ОСОБА_1 у судовому засіданні не надала жодної іншої інформації про те, коли орган поліції розпочав збір інформації щодо неї, жодної іншої дати з матеріалів справи встановити неможливо.

Враховуючи, що станом на день вчинення вищезазначених порушень, були чинними норми КУпАП, які встановлювали 6-місячний строк накладення стягнення, станом на момент розгляду справи такий строк не закінчився.

Визначаючи характер вчинених порушень, суд вважає, що такі порушення не можна вважати малозначними, оскільки обов`язок публічних службовців декларувати свої статки є складовою частиною підзвітності публічної влади громадянському суспільству і передумовою існування довіри громадськості до осіб, які виконують функції держави та місцевого самоврядування.

Визначаючи ступінь вини особи, суд керується тим, що у наданих ОСОБА_1 суду поясненнях вбачаються ознаки щирого розкаяння і усвідомленої готовності нести юридичну відповідальність за вчинене порушення, оскільки ОСОБА_1 повністю визнала свою вину, зазначила, що розуміє, що навіть незнання законів не звільняє від відповідальності, звернула увагу суду на те, що насправді не ставилась до свого обов`язку подавати декларацію безвідповідально, однак життєві обставини, пояснені нею, призвели до того, що строк подання декларації вона порушила.

Враховуючи характер вчинених правопорушень, особу порушника, яка раніше до адміністративної відповідальності не притягувалась, повне визнання нею своєї вини і щире розкаяння, усвідомлення необхідності нести юридичну відповідальність за свої дії, майновий стан, а саме те, що ОСОБА_1 працює педагогом-організатором у школі, а також позицію прокурора щодо призначення стягнення в мінімальному розмірі, передбаченому санкцією статті, вважаю, що ОСОБА_1 слід визнати винною у вчиненні адміністративних правопорушень, які передбачені частиною 1 статті 172-6 КУпАП за несвоєчасне подання без поважних причин декларації за 2017 рік, несвоєчасне подання без поважних причин декларації за 2018 рік та призначити їй адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 850 грн.

Керуючись статтею 40-1, частиною 1 статті 172-6 КУпАП, статями 245, 280, 283-285 КУпАП, пунктом 5 частини 2 статті 4 Закону України «Про судовий збір», суддя –

П О С Т А Н О В И Л А :

ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративних правопорушень, які передбачені частиною 1 статті 172-6 КУпАП за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2017 рік, 2018 рік.

Накласти на ОСОБА_1 стягнення у виді штрафу в розмірі 50 (п`ятдесяти) неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п`ятдесят) гривень.

Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в сумі 454 (чотириста п`ятдесят чотири) гривні на користь держави, який підлягає сплаті за такими реквізитами рахунку для зарахування до державного бюджету надходжень за кодом класифікації доходів бюджету 22030101 «Судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050)»: отримувач коштів ГУК у Вінницькій області/м.Бар/22030101; код отримувача ЄДРПОУ 37979858; банк отримувача Казначейство України (ЕАП); рахунок отримувача UA748999980313101 206000002784; код класифікації доходів бюджету 22030101.

Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду, через Барський районний суд Вінницької області, протягом 10-ти днів з дня її винесення.

Суддя Ю. О. Салдан